Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

Happens

Klasický Scorsese. Stopáž trochu delší, než by bylo třeba, místy vleklé, ale úžasný vhled do městečka, kde se bohatství indiánů díky půdě snoubí s bělošskou chamtivostí v rozměrech, že i zabíjení se stane součástí běžného způsobu života. Nicméně spravedlnost pro všechny aneb karma je zdarma. ()

Chrustyn

Mistrný vypravěč Martin Scorsese a jeho rozmáchlá freska o lidské chamtivosti a o tom, že peníze jsou vždy až na prvním místě. 3 a půl hodiny dlouhý a divácky nepříliš jednoduchý film, který i přes neakčnost, nulové napětí a pouze okrajovou kriminální zápletku, dokáže vtáhnout. Je to spojení mistrné režie, poutavého scénáře a bezchybných hereckých výkonů, které není standardem a o to větší radost je něco podobného v kině vidět. Je to náročné, vyčerpávající ale velkolepé a vtahující. Scorsesemu je 81 a pořád má režii v paži jako málokdo. ()

classic

Legendárny americký tvorca: Martin "Marty" Scorsese; vytvoril pomerne dosť obsiahle, a k tomu i dlhočizné, surové [arci]dielo: o pôvodných obyvateľoch Ameriky, resp. o istom, »osedžskom kmeni«, a to teda ešte i so vskutku mimoriadne astronomickou stopážou v podobe: troch hodín, a k tomu i ďalších tridsiatich minút, ako bonus extra naviac [mimochodom, bez akejkoľvek režisérskej verzie, keď zrovna v takejto verzii, titul následne priamočiaro poputoval i do kín a na streamovacie platformy!] • Po rovnako obzvlášť dlhej dobe som sa konečne odhodlal si pozrieť niečo zaujímavé i z aktuálnych noviniek, keď som akurátne vlastne naďabil na tento pozoruhodný počin so zaujímavou, dobovou atmosférou, ďalej naprosto nekompromisným scenárom, ktorý si teda ani nijako zvlášť nekládol servítku pred ústa, keďže sa jednalo o príbeh podľa skutočných udalostí, a to ani nehovoriac o kvalitnom obsadení, kedy som zaznamenal minimálne 3 nadštandardné, herecké prejavy: Robert De Niro ako starý mecenáš King William "Bill" Hale, potom Leonardo DiCaprio ako povedzme jeho synovec Ernest Burkhart, ale najmä predstaviteľka protagonistky Mollie: Lily Gladstoneová [bola mi sympatickou asi hlavne aj preto, že sme rovnaký ročník, mesiac, a je odo mňa presne o dva dni staršia!]. • Totižto medzitým už práve spomínaný «Kráľ», svojim nadštandardným výkonom; dokonca zatienil i oboch Burkhartovcov naraz v jednom a tom istom ponímaní, čiže inými slovami povedané: ešte ani zďaleka nepatrí do starého železa! • V podstate, nielen režisér, ale zároveň aj Bob, sú už starí páni, obidvaja majú za osemdesiatym rokom života, čím som chcel povedať predovšetkým iba to, že si kľudne môžu poznamenať svoju ďalšiu, a jednoznačne úspešnú spoluprácu, možno je jednou z posledných v takomto pomere?! • Skúsim načrtnúť čosi i zo samotnej línii udalostí, ale bez následných [extrémne komplikovaných a brutálnych] vzťahov: "Čo sa stane, keď na indiánskom území, náhle vytryskne gejzír ropy medzi samými bledými tvárami...?" = nie je si to ťažké domyslieť. A čo sa dialo včuľ, tak to vonkoncom ani neprezradím; skrátka, nechcem divákom celkom pokaziť luxusný kinematografický zážitok, ktorý ale každý, filmový konzument, nestrávi úplne narovnako. • Prezradiť by som snáď napokon mohol aspoň i to, že v žiadnom prípade neľutujem svoj strávený čas s tým, že si veľmi vážim, že sa vôbec niekto [v súčasnom mainstreamovom Hollywoode!], nateraz [po]venoval tejto citlivej látke [myslené vo všeobecnej rovine], pretože sa o nej akosi strašne málo rozpráva. Proste, malo to voľačo do seba, čo sa asi praťažko opisuje, lebo je to temná téma americkej histórie, à la indiánsky holocaust zo strany európskych osadníkov. • PS: MENŠIE VÝHRADY. Autor si ani tentoraz neodpustil vložiť do titulu mnoho gangsterských prvkov, ktorými dianie trochu skomplikoval na úkor rozprávania tohto príbehu [miestami sa mi zdalo, ako by som sa pozeral na čistokrvnú gangsterku], alebo tiež niektoré herecké pózy sa začínali máličko prehrávať [tým pádom sa postupne pre moje vnímanie stávali úmornejšími], pritom so samotnými úmrtiami zo strán vedľajších postáv, to nakoniec nebolo ani o nič lepšie, z môjho uhla pohľadu ich bolo cezpríliš. • PS 2 : Ústredná myšlienka ostala po celý čas kvalitným spôsobom zachovaná, a to je totiž tá posledná, štvrtá hviezdička; inakšie objektívne to vidím maximálne na silné 3. () (menej) (viac)

marhoul

Nehodnotím. Neoslovilo mě to tématem,, obsazením, ani zpracováním, ale nakládat tomu nebudu, nebylo by to fér. Po třech spáncích jsem to přeskákala a gratuluji si, že jsem na to nešla zestárnout do kina. Zajímá mě akorát, kolik filmových nadšenců si tuhle nudnou prudu pustí někdy v budoucnu. Mít to 90 minut, nevydržím ani to. ()

MontyBrogan

Scorsese prestal glorifikovať gangstrov, lebo sa prvý a hneď aj druhýkrát po dlhej dobe od Mean Streets začal sústrediť na postavy, ktoré sú v zločineckej hierarchii vertikálne menej výrazné. V Irishmanovi dal do hlavnej role hitmana a v Killers of the Flower Moon poskoka. Otázka je, či zaujmú rovnako, ako keď bol príbeh postavený na bossoch. V predošlom filme som to všetko žral aj s nostalgickým navijakom. Teraz si už hovorím, či by ma viac nezaujímalo zosnovanie všetkých udalostí, než prihliadanie z pohľadu malej ryby. Buď teda vie Marty lepšie viesť postavy vodcov, alebo zbytočne lipne na svojich dvorných hercoch, keď obsadil DiCapria tam, kde sa jeho potenciál nevyužije. Nechcem to dávať za vinu Leovi, lebo keď lietal, skrýval identitu, preklínal ostrov a vyl na Wall Street, nemal som výhrady. ()

Flego

Scorseseho historický opus z málo známej časti amerických dejín je obdivuhodne natočený, pri strašidelnej minutáži je to obzvlášť veľký kompliment, lebo ani na chvíľku nemá divák pocit nudy. V hlavnej úlohe sleduje predovšetkým silný cynizmus a krutosť v obyčajných dialógoch, kedy sa ziskuchtivci dohadujú ako zabíjať bohatých Indiánov a prebrať ich majetky. V tomto smere exceluje predovšetkým postava Roberta De Nira, ktorý si ide pre Oscara. ()

TheEvilTwin

Špatný film? Ne. Dobrý film? Ano, ale pro 80 % diváků naprosto nestravitelný. Scorsese točí v zásadě jen tyhle 3hodinové filmy, ovšem Casino mělo své kouzlo, Skrytá Identita napětí a Wall Street zase humor, ale KotFM nemají nic z toho a ačkoliv musím uznat filmové kvality (herecky bezesporu skvělé - De Niro v roli zdánlivě friendly strejdy, který je ale chamtivý zmrd a DiCaprio jako tak trochu přihlouplý infiltrátor, který ani neví, na které straně vlastně stojí, k tomu jistá kamera a krásné exteriéry i autenticita indiánského příběhu - lahůdka), i přesto filmu nemohu dát víc jak průměr. První 2 hodiny se totiž film rozjíždí skvěle a s tak solidním a pevným dějovým i charakterovým základem jsem čekal, že se pomalu pustí do finiše ve formě jakéhosi zúčtování jak mezi hlavními postavami, tak ze strany indiánů. K mému údivu tohle ale VŮBEC nepřišlo a když řeknu, že za 210 minut filmu jsme nedostali doslova JEDINOU scénu s akcí, napětím, násilím či čímkoliv, co by diváka vytrhlo z mikrospánku, tak nekecám. Po úvodní dvouhodinovce se totiž ve stejném duchu jede celých dalších 90 minut a finále je tak obyčejné, nudné, nezáživné a zbytečné, že jsem si v duchu trhal vlasy, jak Scorsese dokázal takovýhle rozpočtet spláchnout do hajzlu a vztyčit divákům prostředník. Zkrátka KotFM nemají jak zaujmout, a celá druhá půlka je tady čistě jen od toho, aby nám nějak odvyprávěla zbytek příběhu a nazdar. Škoda, smutek, zklamání. Vlastně mi přijde úsměvné, že Scorsese všude nadává na dnešní mainstream Marvelovky, ale když není sám schopen udělat divácky přístupný film, tak se pak není čemu divit, že si běžný divák raději zajde na oddechovou vypínačku než na 210minutové debatování... ()

hrona

Tedy stopáž neskutečná,ale nutno dodat že biják skvělé odsejpá. Jsem rád, že film netáhnou jen tři hlavní figury byť skvělé zahrané hlavními herci, ale funguje jako celek. Každá, byť i malá role je zkrátka vypiplaná a vymazlená do posledního detailu, není malých rolí pro velké herce. Ještě k tomu je celé dílo podpořeno fantastickou dobovou blues hudbou. Dobré, opravdu velmi dobré. V dnešní době, kdy prakticky tomuto žánru vévodí Sheridanovské universum, Scorsese opět ukázal, že je třeba se stále učit a okoukávat majstrštychy těch nejpovolanějších. ()

anais

Zatímco v jiných Scorseseho filmech je zlo v lidech odhalováno postupně, a máme je vždy tak trochu rádi, Zabijáci rozkvetlého měsíce na to jdou jinak. Málokdo, ne-li nikdo, by si dovolil tak nekompromisní a zlou sondu do praktik naprosto odpudivých a zlých lidí. Je to opravdu nepříjemné sledování. Bez patosu, s přesností chirurga. Fantastická výprava, skvělá hudba, kamera, střih a vyprávěcí postupy skutečného mistra. Rozhodně historický film roku. ()

Othello

Scorsese ve svých kriminálních opusech detailně popisuje inherentní zkorumpovanost prakticky libovolného článku společnosti, která si je schopna sama vládnout jen v limitech svých pohnutých, sobeckých, pokryteckých a zvířeckých nastavení, přičemž vykoupení přichází vždy se slavnostním vstupem FBI na scénu mávající kolem sebe search warranty a nejjednodušším způsobem uzavírající pokroucený cirkus přehrocených osobních ambic hrdinů. Killers of the Flower Moon původně měl být filmem o vzniku FBI jako nutné reakci na zkorumpovanost a nefunkčnost regionálních správních orgánů než se z něj stal více osobní příběh odehrávající se přímo v komunitě Osedžů a proradných bělošských klanů. Na jednom historickém příkladě se snaží opět dokázat důležitost státní instituce, nezávislých vymahačů práva a centralizovaného systému vůči zdánlivě ideálním samosprávným komunitám, kde na povrchu všechno zůstává jakoby v pořádku, ale pod touto maskou se obvykle skrývá organizovaná ambice někoho jiného, často skrz naskrz protkaná absolutním zlem. Ve světě, kde se chlapi plácaj po zadku plácačkami v zednářských lóžích, pochodují s kuklama zabíjet černochy a berou spravedlnost do vlastních rukou, rozuměj páchají pogromy, jsou náhle prasečí očička Jesseho Plemonse stojícího za dveřmi a držícího ještě teplou placku Federal Berau of Investigation srovnatelné s příchodem mesiáše. A v tomhle rámci jsou Killers of the Flower Moon v současné době, kdy se do státní instituce kope zleva i zprava, chce se rušit, odfinancovávat a sami si vládnout, další Scorseseho důležitá připomínka, že si vládnout nedokážeme a ty zastřešující instituce potřebujeme, jinak se prostě sežerem. Nikdo z nás není lepší. ()

0x141627D3D

Cakal som ovela viac, to ze to bolo pridlhe mi az tak nevadilo, problem bola skor taka celkova nuda. Ten film proste nebol zaujimavy, kedykolvek pocas tych milion hodin by nebol problem sa zdvihnut a odist, vobec by ma nezaujimalo co sa stane dalej. Koniec bol tiez onicom, nudny, basic a nezaujimavy, ale tak...priemerny. K pozitivam: mnozstvo kvalitnych zaberov, vyhrali sa s tymi scenami poriadne, paradne herecke vykony, lenze: zostrihane to bolo hrozne messy, zvuk tiez mid kvalita...neviem no, nic moc. ()

claudel

Dlouhé, příliš dlouhé, předlouhé. Zkrácení o 45-60 minut by snímku nijak neuškodilo, některé scény jsme si mohli odpustit a příběh by dostal větší dynamiku a spád. Příběh je to smutný a děsivý, z některých scén mi nebylo dobře na duši. Herecké výkony v podání dvou dvorních Scorseseho herců jsou nezpochybnitelné, překvapila mě i neznámá Lily Gladstone. John Lithgow a Brendan Fraser mohli naopak dostat o něco více prostoru, určitě by jej naplno využili. Potlesk patří dramatickému hudebnímu podkresu. ()

luka4615

Monumentální žalozpěv o úpadku společenství, skrze který nám režisér Martin Scorsese vypráví temnou a bolestivou kapitolu americké historie. Díky olbřímí stopáži se nikam nespěchá – režisér pomalu a jistě buduje atmosféru, črtá mezilidské vztahy a vykresluje nevyhnutelné zakořenění závisti a s tím spojenou neukojitelnou touhu po penězích. Právě díky tomu na Vás bude příběh snímku Killers of the Flower Moon působit o to více, jelikož je zde čas a místo na to, aby byl odvyprávěn se všemi nuancemi tolik potřebnými pro finální katarzi. S tím vším jde ruku v ruce precizní scénář, díky němuž Vám i ty tři hodiny utečou až podezřele rychle a také zejména vybroušené herecké výkony. Troufám si zde tvrdit, že herecký tandem ve složení Leonardo DiCaprio a Robert De Niro zde předvádí svůj životní herecký výkon. Jejich kalkulující, hamižné a v případě DiCapria i neuvěřitelně tupé charaktery drtivě kontrastují se zemitým, klidným a důvěřivým hereckým výkonem Lily Gladstone. Tato křehká rovnováha vytváří dokonalý herecký koncert, kde každému z nich věříte každou repliku a utrápený výraz. Režisér s těmito atributy pracuje s vervou sobě vlastní, pročež se před Vámi rozestře naléhavá a mnohdy i zoufale frustrující dobová obžaloba, která je navíc ještě podtržena neočekávaným, avšak o to důležitějším závěrečným cameem. Je vážně neuvěřitelné, že i v tomto pokročilém věku lze natočit svůj opus magnum, něco tak divácky náročného a zároveň tak provokativně jiného, že se nad tím vlastně až tají dech. Martin Scorsese je zkrátka režisérský mág, od něhož lze ještě stále čekat velké věci. A je tím bezesporu i tento snímek, který je i navzdory nesporným kvalitám a jímavému příběhu bohužel odsouzen ke kasovnímu neúspěchu. Já však ale věřím, že si Killers of the Flower Moon své příznivce a skalní fanoušky přesto najde, protože a jednoduše - THIS IS CINEMA! PS: Je více než jasné, že o jednom z nejžhavějších kandidátů na Oscara v drtivé většině kategorií je právě definitivně rozhodnuto. PPS: Malá, avšak výrazná role Brendana Frasera vážně velmi potěšila! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „Can you find the wolves in this picture?“ ()

mm13

Strašné "blues" je ten film. Martin Sorsese štvrtýkrát v rade potvrdzuje jedinečný status vyzretého génia na vrchole tvorivých síl. Po technickej stránke absolútny vrchol (po kompozičnej blues), pre prípadnú štúdiu obsahu by som pokojne volil titulok "Kde sa rodí zlo"... pretože presne tomu je štúdiou (do morku kostí obnaženou) tento film. Omračujúce! [100%] ()

Morholt

Poctivé řemeslo na té nejvyšší úrovni, ale s tím člověk, vzhledem ke jménu režiséra, počítá. Dalším aspektem, na který se dá u Scorseseho spolehnout, je výborný casting. Sázka na spojení Di Capria s De Nirem se nemůže nevyplatit, ale z mého pohledu je za hlavní hvězdu Lily Gladstone, jejíž klidný a důstojný projev mi neskutečně seděl. Nicméně jsem čekal, že mě film víc pohltí. Jasně, Osedžům se tu dějí strašné věci a být bílý Američan, nejspíš bych pocítil i stud, ale já jsem chtěl, aby mě film donutil k absolutní nenávisti vůči všem, kteří se na těch svinstvech podíleli, což se nestalo. A dovedu si představit i kratší stopáž. Upřímně řečeno nevybavím si teď žádnou zbytečnou scénu, ale celkově mám pocit, že zkrácení minimálně o půl hodiny by výsledný dojem vylepšilo. Z mého pohledu se jedná o ten ze slabších Scorseseho filmů, ale i tak je to pořád vysoká kvalita. 80% ()

Lacike

Pomalé, rozvláčne, nezáživné. Zápletka v tomto podaní išla úplne mimo mňa. DiCaprio tam je za otravného retarda a ani De Niro nič extra nepredvádza. Proste taký tuctový zákerák s úsmevom na tvári. Finále je za mňa trápne. Stopáž je tak vražedná, že behom filmu zomrelo niekoľko ďalších indiánov. Nikdy viac a ľutujem, že som si to vôbec pustil. 3/10. ()

ScarPoul

SPOILER: Ten film nie je na jedno pozretie. Čo je na to koľko má minút celkom výzva. V zásade je to ale moja chyba, lebo som sa nechal oklamať. Držal som Leovi palce dlhšie než ako som mal. Krutosť niektorých záberov je na rovnakej úrovni, ako tomu bolo v Irishmanovi. Lily Gladstone perfektná, ale jej priestor je za mňa značne nevyužitý. Až ku koncu som si vlastne uvedomil, že ten film vlastne hrdinov vôbec nechce sledovať. Preto aspoň za mňa treba vidieť ešte raz. Sila filmu spočíva v autentickosti. Oceňujem, že hlavná postava je vlastne debil s ktorým sa dá veľmi ľahko manipulovať. A všetky vedľajšie postavičky len prehlbujú absolútne nezávideniahodnú situáciu, akú Osedžovia prežívali. Toľko utrpenia a tak málo šťastia. Prvé dve hodiny je z toho človeku ťažko. Čo ale najviac dorazilo bolo finále v podobe predstavenia. Výborný Scorseseho nápad, ktorý v zásade umocňuje tragickosť a nespravodlivosť celého diela. Tragédia jednotlivca uprostred skupiny je dlhodobo Scorseseho trademarkom a mám to u neho veľmi rád. Nepríjemný film. Natočený poctivo a s dušou. Aj keď nám celý čas vlastne ukazuje dušu skazenú a pokrivenú. ()

BrooksW.Here

"Money flows freely here now. " "I do love that money, Sir." _____________ V rámci vizuálu a spracovania tomu nemôžem nič vytknúť – kamera a väčšina záberov sú prepracované do najmenších detailov a pozerá sa na to naozaj dobre. Soundtrack je zvolený geniálne a skvelo podtrhuje myšlienky a príbeh, ktoré sú vo Flower Moone zobrazené. Herecké obsadenie je špičkové, u mňa bezpochyby vedie Lily Gladstone, ktorá svojim výkonom prekonala aj samotného Di Capria s De Nirom! Avšak aj napriek tomu všetkému mi tu chýbalo nejaké silnejšie vyvrcholenie (a v podstate aj akákoľvek gradácia) a ku koncu pre mňa začal byť celý príbeh pomerne neprehľadný, kvôli čomu som mal problém sa úplne sústrediť na to, čo sa predo mnou odohráva (možno to bolo spôsobené iba tým, že to končilo o 23:15 😅) a aj tá stopáž bola pre mňa v závere už celkom prehnaná (čo sa mi napríklad pri Oppenheimerovi vôbec nestalo), ja osobne by som to skrátil aspoň o 25 minút... Dávam 8 ropných vrtov z 10, v konečnom dôsledku som rád, že som mal možnosť podporiť Killers of the Flower Moon v kine, robí mi radosť, keď vidím, že ešte stále môžu vznikať aj takéto filmy! ()

Gwaihir

Lidská společnost se vlastně od nepaměti potýká s nezřízenou touhou některých svých příslušníků po majetku, která obvykle plodí zlo, jaké můžeme sledovat i v tomto snímku, jenž je nekompromisní obžalobou nejen hlavních protagonistů celé škály zločinů, ale rovněž komunity, která si je hýčká ve svém středu, a možná dokonce vrcholné politiky, jež pro ně vytvořila příhodné podmínky. Je to vcelku drsná výpověď s vynikajícími herci, jimž bezpochyby vévodí krásně důstojná a přirozená Lily Gladstone, ale také s velmi pomalým tempem, které sice na jednu stranu nechává "vychutnat" si všechen odehrávající se marast a bezvýchodnost situace, ale zároveň je naneštěstí místy poměrně těžko stravitelné. 85 % ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD