Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

Azrail

Další zářez mého oblíbence Scorseseho, který klasicky nepostrádá výborné herecké výkony - ačkoliv Leo za mě někdy až trochu přehrával, Lily Gladstone byla ale na stranu druhou fantastická a o Robertu De Nirovi se asi nemá smysl bavit, skvěle napsané dialogy a precizně odvedenou řemeslnou práci. Ale má prakticky stejnou vadu na kráse jako Irčan a to tu, že je až příliš dlouhý a některé pasáže jsou tím pádem přespříliš roztáhlé, hlavně třetí čtvrtina snímku, která je za mě asi nejhlušším místem. Přesto je to stále vynikající film a rozhodně si zaslouží uznání. Číselné hodnocení: 8,5/10 ()

Stillborn83

Fantastický DiCaprio, skvelý DeNiro, poctivý Scorsese – aj tak by sa dala zhrnúť snímka The Killers of the Flower Moon. Veľmi zaujímavý príbeh (o tom, že je to založené na skutočných udalostiach som sa dozvedel až po videní filmu), nádherné scény a výprava, výborné dialógy, ale tá úmorná dĺžka, sakra - tá úmorná dĺžka (Viac než 3 hodiny je obrovská porcia nielen na kino, ale aj doma). Avšak, keď tak rozmýšľam, tak zrejme nie je tento film, kde skrátiť. Úvodná hodina však plynie veľmi pomalo a do deja sa dostávate naozaj pomenej, postupne to však začne gradovať, za mňa je najlepšia posledná hodina, keď už Scorsese začal konečne rýchlejšie putovať časovou osou. A možno by nebolo na škodu do filmu pridať aj roky, ako sa to v životopisných snímkach zvykne robiť. Nie, že by to tam chýbalo nejako výrazne, ale viackrát som sa pristavil pri tom, ako rozmýšľam, že asi o aké roky ide. P.S.: Že by sme sa dočkali druhého Oscara pre Leonarda? P.S.2: Mnoho ľudí porovnáva tento snímok s Oppenheimerom - za mňa je toto neporovnateľne lepšie. ()

mac000

První hodinu jsem uvažoval, jak lze celou délku přestát. A potom jsem najednou čas přestal vnímat. Síla scénáře a jeho zpracování starým mistrem Scorsesem jsou úžasné (a to přesto, že o diskriminaci Indiánů v USA toho poměrně hodně víme).  Pochvala patří také triu DiCaprio, De Niro a Gladstoneová. Jeden z (mých) největších filmových zážitků roku 2023 ()

Taffey

Mám rád dlouhé, vlekoucí se filmy. Za předpokladu, že ta pomalost dává smysl. Tento film jsem zastavil v 92. minutě a zkusim se dokoukat jindy. A to mám luxusní video i audio a 4K film. Těch 92 minut by se v pohodě vešlo do půlhodiny. ()

LdaVinci

Řemeslně a filmařky je to špičkově zpracováno. To se od Scorseseho ani jinak neočekává. Ovšem na děj a stopáž filmu je třeba se obrnit dávkou trpělivosti. A žánrově je to stejně film, který zdaleka nesedne mainstreamu. Já se nakonec do postav, zasazení a zápletky docela dostal a ve výsledku to byla slušná podívaná. ()

pushover

Filmařsky skvěle zpracovanej příběh, kterej si to určitě zasloužil a herecky taky parádní, ale neschopnost dědy Scorseseho odvyprávět ho v nějaký rozumný stopáži je až smutná. ()

neo250

1* dole za milion minut kde som si to musel rozdelit na 2 dni pozerania. Druha * dole, za zbytocne vaty a natahovanie. Zhrnutie? Dost natahujuci dej miestami nudne. Ak to bude vo verejnej TV, tak to bude 2dnovy film :D ()

Recenzon

Začnu s tím dobrým a to jsou krásně natočené záběry, neskutečná atmosféra a vynikající herecké výkony. Film má dobré budování děje a ukazuje nám toho opravdu hodně a vypadá to přirozeně. Všechny emoce a vztahy postav jsou sice někdy až moc zamotané, ale většinu času jsou uvěřitelné a zajímavé. Bohužel, ale na mě je film trošku moc dlouhý a v kině už mě bolela zadnice od dlouhého sezení to je pro mne bod úrazu. Bylo fajn vidět, že se tam ukázal i Brendan Fraser (škoda, že jenom na chvilku, ale i tak to zahrál dobře). ()

OJan

Uvědomil jsem si, že už jsem nějakou dobu nebyl v kině a začalo mi to chybět. A tak jsem chvíli zvažoval, na co zajdu. Jakmile jsem však viděl, že na programu našeho malého městského kina je tento film, už jsem seděl zaražený v křesle před velkým plátnem, v ruce popcorn, vedle půl litru coly a pomalu jsem se připravoval na extrémní délku filmu. V onom biografu se nás nacházelo jen 6, takže jsem se začal těšit v podstatě i na soukromé promítání. Pak to pustili. Následně jsem po bezmála 4 hodinách vyšel z útrob kina dost unuděný. Jak to? Zabijáci rozkvetlého měsíce je neskutečně zdařilý snímek. Je to depresivní a velmi temný vhled do hlav těch, kteří se snaží opravdu nechutným způsobem zbohatnout. Myšlenka, kterou počin přináší je zkrátka pro dnešní dobu tuze důležitá. Je to mistrně natočeno. Kamera je jistá a veskrze statická, což dodává skvělé kouzlo. Toto dílo disponuje i skvělou hudbou, která vše bravurně prolíná a divák se tak díky tomu cítí zcela vtažen do dění na plátně. To je samozřejmě umocněno naprosto excelentními hereckými výkony. Leonardo DiCaprio svou roli zahrál nadmíru zdařile. To samé platí v případě Roberta De Nira a vlastně pro všechny zúčastněné. Film zkrátka krásně plyne v poutavých interiérech i exteriérech, když vám po zhruba dvou hodinách začne něco vadit. Tou věcí je nuda. Najednou se začne zdát, že děj nikam negraduje, a jelikož máte pořád tak nějak v hlavě tu ukrutnou stopáž, začnete se nudit. Mě to fakt bavilo, mohlo to ale být opravdu tak o 50 minut kratší. A že tam těch míst, které by se daly zkrátit je požehnaně. Hlavně bych se obešel bez toho závěru, všechno v něm řečené už totiž divák dávno ví. Když jsem již byl v této fázi filmu, myslel jsem při každém dalším záběru, že asi brzo začnu nudou ohryzávat sedačku přede mnou. Jednoduše bych si úplně vystačil s tím 10 minutovým epilogem, ve němž se vyskytuje i samotný režisér snímku Martin Scorsese. Tím to mohlo v klidu skončit, stopáž by byla více méně přijatelná a kouzlo by to pořád mělo. Ovšem, protože to tak holt nebylo, musím jednu hvězdu srazit. Ale nejen kvůli tomu. Tím, že snímek trvá 206 minut a je navíc obšírně a složitě vyprávěn, se stává pro většinu publika nestravitelným. Není to film primárně pro diváky, nýbrž pro Oscary a slastné pomlaskávání kritiků kdesi pod plátnem. Ano, tohle dílo si obojí určitě zaslouží, vždyť je to film v té nejčistší podobě řemeslně odveden ještě hezky po staru. U obyčejných lidí, kteří na něj zajdou do kina však zase vzbudí větu: Nechápu, proč se už filmy netočí pro diváky. |75%| ()

koty2201

Slohy mi v škole išli celkom dobre, ale myslím, že sa nikdy na vyššiu úroveň zrejme nedostanem a nemám tak silný dar reči ako mnohí profesionálni recenzenti. Ale pokúsim sa vyjadriť čo najlepšie môžem, k tomuto filmovému skvostu, ktoré nekvitnú v kinách často a táto flóra je ohrozeným druhom (ha-ha, slovná hračka). Martin Scorsese je jeden z mála posledných géniusov, ktorí točia to takzvané pravé "cinema" a nie nejaký akčný blockbusterový popkornový výplach pre decká. A uvedomujem si, že to môže finančne pohorieť už len preto, že na takéto 3 a pol hodinové veci sa chodí minimálne. Teraz už mám viac pochopenia pre jeho kritiku marvelovských filmov a áno, je to plytká zábava oproti tejto úžasnej kultúrnej udalosti. Ale stále sa na to pozerám triezvo a nikomu to nevyčítam, ak chodí na také filmy. Veď aj ja sa tým často a rád kŕmim. Pevne verím, že pán režisér si začiatkom budúceho roka zbehne po aspoň jednu sošku Oscara. Za takýto dychberúci westernový epos a drámu, si aspoň jednu rozhodne zaslúži. Nehovoriac o tom, že je to inšpirované skutočnou históriou a o to je to silnejší zážitok. Áno, ja viem že to určite nie je od A po Z všetko pravda a že sa to presne takto neodohralo. Nejaká tá dramatizácia tam určite musí byť, aby to vo filme vyznelo krajšie. To však na kvalitách nič neuberá. Príbeh je vo svojej podstate vlastne jednoduchý ak ste už pár filmov z tohto obdobia videli alebo túto časť americkej histórie poznáte. Na území indiánskeho kmeňa Osadžeov sa nájde ropa, oni extrémne na tom zbohatnú a hladné biele vlky si to začnú brať veľmi sofistikovaným podvodom a infiltráciou pre seba. Tak aby to bolo legálne, tak si bieli muži berú za ženy Indiánky a robia všetko preto, aby ich majetok zdedili. A tam by som to aj ukončil, pretože si to rozhodne musíte vychutnať na vlastnej koži. Potešil ma aj samotný záver, kedy to nie je žiadny americký sladký happy-end, pretože v reálnom živote sú zázraky výnimočnou udalosťou.  Dosť ma prekvapil aj fakt, že napriek tomu, že tie udalosti sú fakt smutné a nelichotivé, aj tak sa občas našiel nejaký ten vtipný moment. Ale predpokladám, že boli asi neplánované a týkali sa irónie v danej situácii. Chcel som, aby došlo až k slzám, pretože takéto emócie na mňa najviac fungujú, ale nie. To mi však vôbec nepokazilo výsledný dojem. Len je o chlp slabší. Každopádne viem tak trochu súcitiť s ľuďmi, ktorí tvrdia, že ide o príliš dlhý film. Áno, ja si viem za jeden deň pozrieť 5 hodinových epizód seriálu ak mám na to práve čas. Lenže ten strávený čas musí byť využitý na 100% a že ani minúta nebola na zahodenie a je pre výsledok zásadná, na vykreslenie postáv, deja, atmosféry. Avšak ja by som sa vôbec nenahneval, ak by to malo len niečo málo cez 2 a pol hodiny. Ale chápem, to sú tie westerny - dlho, pomaly a silný zážitok z deja. Čo sa týka hereckých výkonov, tak by som bol najradšej aby si Leonardo DiCaprio a Robert De Niro išli po svoje sošky. Potvrdzujem slová mnohých recenzentov a aj ja som si istý, že sú to ich najlepšie výkony v kariére a každý nech sa od nich učí. Ich vzájomná dynamika, tie ich emócie presvedčivo prenesené na diváka a dialógy tak skvelé.... no niečo famózne. Dobre, dobre.. aj Lily Gladstone podala veľmi solídny výkon. A aj keď sa tam objavil len na pár chvíľ, tak dosť dlho nedocenený Brendan Fraser to dal na pána a nikdy som ho nepočul v pôvodnom znení a akože on má dosť sexy zamatový hlas. Keby som bol žena, tak si dám povedať :D Mám však takú malú výtku k postavám a to možno pramení z rozhodnutia ich zakomponovať také množstvo. Trochu to už bolo ku koncu chaotické. Je to len taká drobnosť. Po technickej stránke sa tiež nemám na čo sťažovať, pretože je to krásne a precízne natočený film. Dychberúce zábery na rozľahlé prérie striedajú exteriéry a interiéry malého amerického mestečka Divokého Západu. Dobové kostýmy mi síce občas prišli trošku modernejšie ako by som si predstavoval, ale inak skvelé (ja neviem, nie som historik, možno sa také nosili). Okej, možno niektoré prestrihy boli narýchlo, niektoré zábery dlhšie ako mohli... ani na toto nie som odborník, len občas ma to trochu zarazilo. Hudba je naozaj výborná a najviac ma zaujala tá z traileru, ktorá kombinuje indiánsky popevok s elektronickou hudbou, čo je nečakane veľmi dobrá kombinácia. Ale aj také tie klasické westernové motívy boli veľmi príjemné. Pútavo dotvárali celkovú atmosféru a vyznenie daných scén. Takže myslím, že pokiaľ máte niečo na tento štýl radi a môj popis alebo informácie na nete vás neodradili a je to vaša šálka kávy, tak vrelo odporúčam. A myslím, že toto si zaslúži aj IMAX premietanie. Za mňa by to bola veľká škoda, si niečo takéto pustiť doma na telke cez službu Apple TV+. () (menej) (viac)

WoodRood

Od snímku jsem čekal úplně něco jiného. Po traileru mi přišlo, že to bude nějaký akční film o kovbojích a indiánckých kmenech. Ale byl jsem vedle jak ta jedle. Snímek rozpráví o tom, jak daleko může člověk zajít kvůli penězům. Film nikam nespěchá a vleče se po své dějové linií a ne každý bude mít trpělivost to dokoukat. Scény jsou pěkně natočeny a dobře přenáší tón Ameriky začátku 20. století i kulturu indiánckých národů. Herci hráli dobře, líbil se mi De Niro a Brendan Frajer, který pro mě potahal celý snímek. Jestli by se tam neobjevil, tak bych pravděpodobně snímku dal 3 hvězdy, ale možná, kdybych byl stará seschlá paprika, tak by se mi to asi líbilo víc. Konec filmu mi přišel uspěchaný. Převážná část snímku je pomalá a většinu všeho rozpráví v detailech, ale epilog byl max. 15 minut a následky celého dění nám říkaly jiné nepodstatné postavy, takže buď autoři neměli peníze na natáčení, nebo to chtěli všechno vložit do max. 210 minut. Je to dobré historické drama, ale podruhé do kina bych na to nešel. ()

Maniax

Poprvé se mi v kině stalo, že jsem na chvíli usnul. Myslím si, že to nebylo filmem, ale čistě mojí únavou, takže další shlédnutí je nutné. Někdy. Za dlouho. Herecký koncert všech zúčastněných. Především DiCaprio hraje hodně zvláštní postavu, které byste asi měli chvílemi fandit (nebo s ním alespoň trochu soucítit), ale je to hodně těžké a na konci jednoduše nemožné. Výborně napsané a prokreslené postavy. Co se scénáře týče - je mnohovrstevnatý, se spoustou odkazů, symbolů a témat, které si zaslouží být připomínány. Hudba krásně  hypnotická, sound design geniální (hlavně když mluví De Niro), kamera skvělá. Jen mi tam chyběl větší spád, nějaká akce, zlom, zvrat, cokoliv co by narušilo precizně, ale pomalu, strašně pomalu budovaný příběh, jehož vyústění nemá takový atak, jaký by měl mít. Z kina jsem odcházel - a dnes ráno byl ten pocit silnější - že tohle měla být třídílná minisérie. Pro běžného diváka bych řekl skoro nekoukatelné.  Asi 4/5, ale může to být klidně 3/5 nebo 5/5. Tady je to těžký. ()

Joedas

Záměrně těžko stravitelná podívaná, která definitivně završuje Martyho odklon od podvratnejch, ale divácky přívětivejch jízd typu Casina a Goodfellas, tím spíš Vlka z Wall Street a Departed. Tři a půl hodiny bez dramatickejch zvratů a cool momentů bolí. Chybí typicky filmový prizma, co by divákovi usnadnilo cestu k emocionální účasti, orientaci v postavách, oddělní jejich charakterů na jasně daný škále dobra a zla, a co by všechny ty zvěrstva zabarvilo do esteticky stravitelnýho imperativu, jak má divák reagovat a vyhodnocovat. Odhalení vrahů není podtržený tymbánovym úderem, vyšetřování nedoprovází uspokojivá ukázka detektivní řehole a nezavršuje euforický zadostiučinění. Tahle na první pohled skoro "antifilmová" řeč šokuje, má ale svoje opodstatnění. Scorsese nestojí o splachovací content, ani plochou filmařinu, ani varovnou a sebezpytující lekci dějepisu. A tak obětoval spektákl, ukáznil svoje mnou tak oblíbený režijní finesy a natočil hutnou elegii, jejíž ozvěny divák uslyší ještě dlouho po projekci. ()

TOMEK17

9,5/10. To je to, o čem je kino, úžasný příběh, skvělé herecké výkony a ohromující vizuální efekty. Scorsese už má působivý backlog, tohle okamžitě přejde do toho seznamu klasik, byl jsem super nadšený oznámením a trailerem, nebyl jsem zklamán. Není to obskurní kus historie USA, ale je to kus, o kterém se často nemluví, rozhodně vás nutí přemýšlet o událostech. Hodně se děje, máte tajemství, máte spoustu manipulace a je tu trochu násilí, které byste očekávali, i když jsem si myslel, že je poněkud zmírněný. Vizuálně spadne čelist, vypadá to vznešeně, kulisy a kostýmy jsou neuvěřitelné, naprosto na místě a ta auta byla neuvěřitelná. Díky velkému množství doplňků vypadá několik scén pěkně epicky. Je to dlouhý film, ale pozor! Já osobně bych potřeboval ještě tak o 2 hodiny víc. Zvrat na konci celé kino zalapal po dechu, jaký nečekaný okamžik, nedokážu si představit dobu, kdy Scorsese použil takový děj, neviděl jsem to.Herecké výkony byly bezchybné, každý hrál svou roli, osobně vidím, že si DiCaprio za tohle odnáší velké ocenění, určitě si to zaslouží. Nebuďte překvapeni, když uvidíte, že toto získává řadu ocenění. Lily Gladstone je naprosto výborná herečka, nemůžu se dočkat na další projekty kde bude hrát. ()

Emjecko

Věhlasný režisér, světoznámí herci, zajímavý příběh, a přesto jenom průměrný film? Je to tak. Kvalita trpí přepálenou stopáží (206 minut). Scorsese přes svou vlastní velikost nevidí, kolik zbytečných scén a rozhovorů do filmu zařadil. Natáčel pořád dál a dál ne proto, že by bylo co, ale prostě protože mohl. Je přece známý tím, že dělá 3hodinové filmy a dělá to dobře. Dělal. Nelze mluvit ještě dlouho poté, co už dávno nemáte co říct a čekat, že to lidé ocení nebo je to snad i bude bavit. Ironicky pak vyznívá varování na začátku filmu před „blackbird talking“, které však naplno oceníte až v závěru, když si uvědomíte tu past. Co teď? Dáte vysoké hodnocení, abyste před sebou a ostatními skryli zklamání a jako hlavní argument použijete svatou trojici DiCaprio, De Niro a Scorsese? Těžko. Všichni tři v určité fázi svého života začínali jako neznámé osobnosti a slavní jsou dnes proto, že natočili množství kvalitních filmů. Obráceně však tato rovnice nefunguje. Nemůžete je obsadit a říct, že film s nimi je dobrý, protože oni už přece natočili tolik skvělých věcí. Nebo můžete, ale lžete hlavně sami sobě. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD