Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

PavelR

Nejlepší western, film přesahující hranice westernu. Hodný, zlý a ošklivý - tři muži, pohybující se za hranou zákona během občanské války, bojující každý sám za sebe. O nádherné hudbě, prostředí a gradujícím příběhu snad netřeba ani psát. ()

Cushing

První půle výborná, druhá nepřesvědčivá, motivace hrdinů a jejich chování šustí papírem, ehm, filmpáskem. Srovnávat vojáky s pistolníky lze, ale tady je to jako pěst na oko. Proč moralizovat, v takovémhle filmu? Angel Eyes si zasloužil efektnější konec, Blondie (Blondy?) zas trochu víc prostoru, namísto věčného pózování. Wallachova šaškovská postava nejlepší a herecky nejvyspělejší. Ten člověk by mohl hrát v Shakespearově dramatu! A hlavně v komedii... A co mi ještě vadilo? Téměř naprostá absence ženských. Filmy bez ženských jsou fakt únavný. Testosteron smrdí, když je ho moc. ()

Micro41CZ

Naprosto nadupaný western plný zajímavých zvratů a skvělých nápadů, které snad nikdy nekončí. Leone ve formě, z trilogie určitě nejnápaditější a nejzajímavější. ()

rudeboy

Úžasný film! Dostatočne dlhý, aby rozvinul dynamický, akčný i vtipný dej a zároveň neunudil diváka. Tri skvelé charaktery a scény, ktoré sa budú citovať v iných filmoch, kým bude svet svetom stáť. ()

gjjm

Pustil jsem si to jako oddechový film po Jdi a dívej se. Tato možná nejklasičtější špageťárna byla výbornou volbou. Hodný, který není ani trochu hodný, a ošklivý, nejsympatičtější postava z filmu, hledají uprostřed americké občanské války poklad v hrobě. Každý má svou půlku tajemství a proto musí cestovat spolu, navzájem si nedůvěřovat a zažívat různé peripetie. Trošku jim to kazí zlý, který je pro změnu jediný, kdo jedná nějak zásadově. Úžasné scenérie (natáčelo se v Andalusii) a nesmírně originální nápady filmařské Sergia Leoneho spolu s italskou precizností, skvělou hudbou Ennia Moriconeho, plno skvělých hlášek (hlavně od Wallacha). Výborné herecké výkony (hlavně Eli Wallach), Colliho bezchybná kamera (závěrečná hřbitovní sekvence je prostě jedinečná). Nemyslím si, že by ta epizoda s bojem o most byla zbytečná - zdůrazňuje dobu, v níž se hrdinové pohybují a je pro ně jakousi morální zkouškou a nutným zlem předtím, než mohou najít symbolický poklad (vím, že to zní blbě, ale já prostě miluju pseudointelektuální výklady westernů =). Il buono, il brutto, il cattivo je vynikající film. Já vlastně nevím, proč se tomuto žánru vyhýbám... - Bůh je při nás, protože stejně jako my nenávidí Yankeeye. - Bůh není při nás, protože nenávidí idioty. ()

danoo

Dobrý, zlý a škaredý: „Škaredý“ Tuco (Eli Wallach) predstavuje sebeckého a slizkého malého človeka s takým drivom ako nikdy - oblizuje sa, žmurká, chechtá - podáva najdramatizovanejší výkon vôbec: je taký životný, že doslova potí svoj výkon cez špinavé póry svojho zemitého zarasteného ksichtu; „Zlý“ Angel Eyes (Lee Van Cleef ) sa vyprofiloval ako ten, bez koho sa nezaobíde žiadny rebríček najväčších filmových záporákov. Prichádza od nikiaľ do domu muža, ktorého má zabiť za odmenu. Jeho cena je 500 $. Muž mu dáva 1000 $. Angel Eyes však nie je na peniaze - predovšetkým miluje svoju prácu a všetko vidí skrze ňu - a ten muž zomiera; „Dobrý" Blondie (Clint Eastwood) sa pohybuje v zóne šerosvistu, no zdá sa byť menej tienistou postavou ako ostatní konkurenti a partneri v zločine. Je neuveriteľne zábavné sledovať jeho vzťah so „Škaredým“ ako stále sa opakujúcu hru na lovcu a korisť, pretože ich láska k peniazom je silnejšia ako priateľstvo. Vo finále sa všetci traja stretávajú za zvuku Morriconeho fanfár a chóru na sadhilskom cintoríne, kde ich tváre doslova splývajú s príbehom. A výsledok je nadpozemský. ()

Vencisak

Jakožto velký fanoušek westernů jsem nemohl vynechat tuto proslavenou volnou trilogii se zarostlým, upoceným Eastwoodem, jehož devizou je krom žvýkání žvára jakýsi nadpozemský rychlopalebný reflex. Předchozí filmy, Pro hrst dolarů a Pro pár dolarů navíc se, mi líbily poměrně dost. Člověk by proto čekal gradaci posledního dílu. Jenže divák se dočká velmi, opravdu velmi rozvláčného příběhu, u kterého si po půl hodině říká "kdy už to konečně skončí". Zde neplatí do třetice všeho dobrého, neplatí to ani pokud bychom se na film dívali jako na samostatný počin. Hlavní hrdina se stává omšelým, vágním, dlouhé scény a záběry nezajímavými. Nad tím vším ovšem stojí výtečná hudba. Díky za ní, aspoň něco lze opravdu vyzdvihnout. ()

civalII

Úplně se stydím, že jsem tento film viděl poprvé až včera. To jest v roce 2012. "Brzy se uvidíme, idioti". "To je pro tebe." Skvěle vymyšlené, propracované, napínavé a vtipné. ()

T-pack

Jelikož jsem žádný western (dosud) nikdy neviděl, podvědomě jsem onen žánr pokládal za obstarožní a namyšlený a sám nevím proč. Bylo mi "řečeno", že tenhle snímek je jedním z nejlepších žánru a... no... na to se nedá nic namítnout. 171 minut a málem mi to nestačilo. Celá trojice je naprosto odzbrojující a partie, kterou mezi sebou rozehrávají je o to zábavnější. Tenhle film je o charismatu, poháněný charismatem a to i přes fakt, že Tuco je naprosto bezpáteřní bastard, protože není možné, abyste si ho i přes ty sviňárny nezamilovali. A Clint Eastwood? Jsem dokonale jiná generace, já ho znám (především?) jako postaršího režiséra, ale v tomhle filmu mě přesvědčil, že mohu být fyzicky přitahován k muži, beze srandy :D Špinavej divokej západ, čistá filmařina, hotovo. ()

mikestiff

Na tomto světě jsou dva druhy lidí ... ti s nabitou zbraní a ti kteří kopou. Ač tříhodinový, tak naštěstí bez hluchých míst. A ta hudba!!! ()

Kmotr76

Přestřelka mez Tenkrát na západě a Hodný, zlý a ošklivý končí zatím remízou. Hodný, zlý a ošklivý se ušklíbl, řekl humornou hlášku a vystřelil, Tenkrát na západě se v rychlosti vyhnul kulce a poté mlčky, bez výrazu, propaloval kamenným pohledem Hodného, zlého a ošklivého. Po minutě a půl vystřelil, ale i Hodný, zlý a ošklivý se kulce hbitě vyhnul. Poté si podali ruce, protože si oba uvědomili, že nemá cenu soupeřit. Oba dva jsou nejlepší, jak na poli westernů, tak na poli filmů vůbec. Ale přesto nejsou stejní. Podle jejich povah by člověk ani neřekl, že jsou sourozenci. A jejich rodiče, Sergio Leone a Ennio Morricone na ně mohou být hrdí. ()

Zdeňka

Sergio Leone v křesle režiséra, Clint Eastwood jako neohrožený blonďák, dokonalá zápletka a prázdná cedulka na závěr. Nejlepší western všech dob, nejlepší role Eastwooda, nejlepší reklama na doutník a pončo. ()

hanagi

Sergio Leone je sám sobě největším soupeřem. Než tam přihodím tu pátou hvězdu, potřebuju to znovu vidět, chci mít jistotu. "Tenkrát na západě" jsem viděla několikrát, v průběhu snad třiceti let, a s každým dalším shlédnutím mě ten film bavil víc a víc. A přesně tohle mi teď chybí. ()

pytlik...

No, spíš se ten western měl jmenovat zlý, zlý a o trochu míň zlý. Zaujaly mě převleky, do kterých režisér navlíkl chudáka dia ex machina: nejdřív dělová koule, pak koňské spřežení, a možná i něco jiného, co jsem nezachytil, páč jsem sledoval ten film v původním znění bez titulků a zase až tak dobrej v angličtině nejsem. ()

progression

Poslední a nejlepší díl Leoneho dolarové trilogie. Výborné herecké obsazení, scénář, kamera, režie a především geniální Morriconeho hudba. Tu ústřední stejnojmennou melodii (stejně jako tu z "Tenkrát na západě") určitě nikdy nezapomenu. Tento western je opravdu geniální a nezapomenutelný, ale ten příští, který byl v době natáčení ještě "na houbách", ho podle mne ještě překonal. Ne o moc, ale minimálně o faktor CC určitě . ()

Dreaker.24

Sergio Leone je očividně králem westernové kategorie, teď ale který z těch dvou je opravdu nejlepší, a ačkoli je tenkrát na západě víceméně bezchybný a dokonalý, pro mě je nejlepší western všech dob Hodný, zlý a ošklivý. ()

noriaki

Často se říká, že pokud může nějaký western soutěžit s Tenkrát na Západě o pomyslný trůn nejlepšího snímku žánru, tak je to Hodný, zlý a ošklivý. Pro mě sice zůstal až za prvním dílem trilogie, ale vytknout mu nemůžu téměř nic. Famózní poslední půlhodina a hudba Ennia Morriconeho se dotýkají geniality, a několik scén se k ní nebezpečně přibližuje. Sergio Leone točil zvláštní westerny. První díl naboural opečovávané mýty Divokého západu, ten druhý se opřel o příběh, což rozhodně nebylo v žánru zvykem. No a ten třetí přinesl do tradičně stavěného světa nový prvek. Na Divoký západ přišla civilizace v podobě války. Vedle bitvy o dřevěný most vypadají střílení od boku a souboje v pravé poledne téměř mírumilovně a tak nějak lidsky. Sergio Leone nevtíravým způsobem připomněl, že doba osidlování Ameriky má s westerny společného asi tolik, jako pirátské filmy s historií. ()

Krysa SPK

Géniové světové kinematografie Sergio Leone a Ennio Morricone + herecké legendy Clint Eastwood, Lee Van Cleef a Eli Wallach = Famózní, naprosto famózní western a jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Klaním se před Vámi k zemi, pánové. ()

LeG!oN

Po druhém shlédnutí musim potvrdit kvality tohoto westernu. The Bad: zlý, nekompromisní, když dostane zaplaceno vždy svojí práci dokončí. The Ugly: zákeřný padouch, který však nepostrádá smysl pro humor. The Good: ten, který si dovede vydělat peníze skvělou fintou, a take ten, který ví ve kterém hrobě je ukryto 200 000 zlatejch. Všichni tři by se nejraději postříleli, avšak touha po penězích je chtě nechtě drží v dobru. Tento dokonalý western, který Vás zatlačí do sedačky stejně jako to dokázal TnZ jistě patří mezi klenoty filmu. A takovou třešničkou na dortu je opět nezapomenutelná Morriconeho hudba. Prostě radost pohledět. ()

Compadre

Těžko říct, jestli je Hodný, zlý a ošklivý lepší než Tenkrát na západě, ale rozhodně je to majstrštyk každým coulem od začátku až do konce...Hudba Ennia Morriconeho, zajímavé postavy a děj vůbec..navíc finální přestřelku s detaily na nervózní pohledy pistolníků je radost až na kost sledovat. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)