Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Radyo

Excelentní dílo, další klasika, která se řadí po bok takovým perlám, jako jsou Tenkrát na Západě, Pro pár dolarů a Pro pár dolarů navíc. Sergio Leone dokázal během pouhých čtyř let čtyřmi westerny zcela rozvrátit zaběhané stereotypy v tomto žánru a ve spojení s přesně typově obsazenými herci a precizní Morriconeho hudbou stvořil díla, která vešla do dějin filmu. Hodný, zlý a ošklivý byl další příležitostí pro Clinta Eastwooda, jenž se už v "Dolarové" dvojici westernů projevil jako klasický drsňácký pistolník, který má do ryzího klaďase daleko, ale přesto nějak donutí diváka, aby se s ním sžil a držel mu palce. V tomto filmu má za spoluhráče, resp. soupeře další osvědčené westernové herce Eliho Wallacha (Sedm statečných) a Lee Van Cleefa (Pro pár dolarů navíc, Jak byl dobyt Západ) a i díky nim je tento western tím, čím je - nezapomenutelnou klasikou. ()

golfista

Je to trochu divný, ale nejlepší westerny (nejameričtější kategorii) natočil Ital. Leone měl pro tenhle žánr ohromný cit a u téhle klasiky neudělal snad žádnou chybu. Skvělý, nezapomenutelný film, který bude asi navždy soupeřit s "Tenkrát na západě" o první příčku westernového žebříčku. Já bych nakonec zvolil TnZ, ale fakt o vlas :) ()

Cival

Na světě jsou dva druhy lidí - ti, co považují Hodný, zlý a ošklivý za nejlepší western všech dob, a ti, co jej teprve uvidí. ()

Lima

Zajímavý příběh, přímočaře vedený a v závěru skvěle vypointovaný. Morriceneho chytlavé melodie se opět zadíraly pod kůži, Clint za mlada měl charismatu na rozdávání a Eli Wallach jako záporák, kterému vlastně i fandíte, nemůže zklamat. Ale k dokonalosti tomu něco - něco hodně málo - chybělo a povědomě jsem se neubránil srovnávání s geniálním TENKRÁT NA ZÁPADĚ. Ten je bez chyby a pětihvězdičkový, tady trochu zamrzelo pár nelogismů a zejména podivná dějová vsuvka s válčícími armádami a vyhozením mostu, kde se Eastwood s Wallachem producírovali, jako by se nechumelilo. Jinak bez výhrad. ()

Gemini

Western, který mě nejvíc pobavil. (Přiznejme si, že Tenkrát Na Západě je neskutečně silný zážitek, ale zábava to fakt není...) Výborná režie, dostatek humoru, nezapomenutelná hudba. ()

Matty

Dlouho jsem si myslel, že western nemůže být výborný. Po Tenkrát na západě jsem změnil názor a dlouho jsem si myslel, že western nemůže být dokonalý. Po Hodném, zlém a ošklivém jsem změnil názor. 95% Zajímavé komentáře: Renton, Molir, Mocoft ()

J*A*S*M

Vím, že bych tomuto filmu měl dát alespoň čtyři hvězdy za to, jak skvostně je to zrežírováno a natočeno, ale rozum nade mnou tentokrát nevyhraje. Na jednu stranu roztahané a uspávací, na druhou stranu téměř bezchybné a se skvělou hudbou. Takovéhle rozporuplné pocity se mi pak těžko převádí v hodnocení. ()

T2

║Rozpočet $1,2milióna║Tržby USA $25,100,000║Tržby Celosvetovo $38,900,000║ Tak legendárny western sa mi konečne podarilo vzhliadnuť a stálo to za to, všetko tam pekne funguje, kamera, strih, hudba, je na perfektnej úrovni, jedine čo mi vadilo boli moc rozťahané scény, ktoré brzdili dej v lepšej plynulosti. /80%/ ...určite sa k tomuto filmu ešte rád vrátim, lebo westernový žáner mám moc rád a verím že ma to potom ešte aspoň o málinko viac zaujme ()

Marigold

Typicky bezbřehá Leoneho westernová genialita prodchnutá jedinečnou kompozicí záběrů, fenomenálním soundtrackem a naprosto filigránskou prací s dynamikou a napětí, která vrcholí závěrečným troj-duelem. Hodný zlý a ošklivý má všechny podstatné rysy spaghetti westernu, včetně občasné táhlosti a epické šíře, která hraničí s šílenstvím. Jenže ona tahle zlatokopecká road movie okouzluje i tím, v jak pomalém tempu se nese, s jakou labužnickou pečlivostí lpí na detailu a jemné mozaice. Podle mého jeden z nejlépe zrežírovaných a zhudebněných filmů všech dob. Kouzelná záležitost. ()

Djkoma

Slabší než Tenkrát na Západě, ale to neubírá na kvalitách tohoto snímku. Herecké obsazení hlavních 3 rolí je excelentní a věrné názvu filmu. Sergio je opravdu nejlepší režisér westernů všech dob a Morricone zase nejlepší skladatel westernové hudby, ale to už všichni dávno vědí. Bohužel mi jen film přišel chvílemi zbytečně protahovaný, což mi vcelku dobře vynahradil bravurní závěr. Bohužel špetka pochybnosti a nejistoty o protahování snižuje o kousek celkové hodnocení. Jen tak mimo, proč se na tohle dívat znovu? Já si na to odpověď nějak nemohu najít... ()

Renton

Scénář: Agenore Incrocci, Furio Scarpelli, Luciano Vincenzoni, Sergio Leone .. Několik lidí se mi snažilo namluvit, že existuje ještě lepší western, než pro mě absolutní klenot žánru a kinematografie zároveň Once Upon a Time in the West. A tím že prý je vrchol „dolarové trilogie“ The Good, the Bad and the Ugly. Abych se nepřel neoprávněně, celou zmíněnou dolarovou trilogii jsem si sehnal a udělal si nějakých 390 minut času, abych došel k závěru, že král westernu je jen jeden a navíc ho znám už dávno! Ano, i přesto, že snímkům Pro pár dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý nechybí mnoho k filmové dokonalosti, nemohu jim v žádném případě dát vyšší hodnocení než 80-90%. Sergio Leone sice i zde parádně režíruje, dokáže natahovat scény (zejména ty finální) tak poutavě, drásavě a za doprovodu Morriconeho hudby jsou skutečně excelentní .. přesto je celkový dojem z filmů slabší než u již zmíněného božského Tenkrát na Západě. 90%. _______ Na světe jsou, ohledně GBaU vs. OUTiW, tři druhy lidí = Cival se plete ;-)) ()

woody

Il buono, il brutto, il cattivo.Jak skvostné.Od prvních minut včetně titulků podbarvených hudbou(všimněte si, že nepíšu geniální, protože by to bylo nošení dříví do lesa) velmistra Morriconeho.Trojice pistolníků honících se za pokladem v hrobě na pozadí americké občanské války je pro mně osobně opus magnum Sergia Leoneho.První 2 filmy dolarové trilogie byly výborné ale až tady se odvázal.Na TnZ bylo znát, že už to přece jen dělal pro prachy.A TvA je někde úplně jinde.H,zao je doknalá komposice obrazu hudby herců kamery režie v jedno nádherné velkolepé dílo jaké už pro mně nemá obdoby(a to westerny vyloženě nemusím a až do té středy co jsem jej viděl by mě nenapadlo, že ho budu dávat do svého topu)! ()

Rimsy

Tak mě Budvárek konečně ukecal, abysme se na to podívali. Dlouho jsem to odkládal a dlouho se těšil, no a nakonec jsem asi spokojen. Dostalo se mi toho, co jsem očekával - Leone, Morricone, frajeři v hlavních rolích, oškliví špageťáci v těch vedlejších a nádherné záběry a scény. Jediné, co mi na tohle filmovém pamlsku vadilo, bylo (pozor, drobný spoiler!) intermezzo s bitvou občanské války. Na Tenkrát na západě se mi líbila jistá minimalističnost a intimita, která byla po celou dobu zachována, tady mi ty velkolepé, skoro až válečné scény trochu překážely a neseděly vedle těch minutových záběrů do rozdrásaných tváří pistolníků:). Faktem ale je, že mi to zážitek nezkazilo, a musím uznat, že plné hodnocení jsem dal i mnohem horším filmům... ()

Algernons

Kéž by se dnešní Hollywood poohlédl za těmito oldschoolovými peckami. Příběh je jednoduchý. Ha... co jednoduchý, spíš absolutně BANÁLNÍ. Ovšem to táhne ten styl vyprávění, samotná výprava a hlavně tři naprosto úžasný postavy v podání ještě lepších herců. Nejde si tuhle trojku nezamilovat. No a ta režie je prostě úplně z jiný planety, tohle je jeden z nejlépe nasnímaných filmů všech dob. Je to tak dokonalý, že samotný mistr Tarantino snad replikoval polovinu jednotlivých záběrů ve své kariéře. No a nakonec je tu ta geniální, definující a nadčasová hudba, bez které by ten film nebyl stejný. A to doslova! Protože se pouštěla při natáčení, aby udávala tempo jednotlivým scénám. Mistrovský, komorní i velkolepý a jedinečný. To vše v příběhu, kde tři chlápci hledají zlato. Kéž by se dnes dělalo víc takových filmů. ()

Pohrobek

Rozhodně jedna z nejpikantnějších pochoutek, co se nám pro čistý filmový požitek nabízejí. S westernem to má společného máloco. S realitou už vůbec nic. Ale o to tady ani omylem nejde, neboť epické obrazy Tonina Delli Colliho a samozřejmě monumentálně-sentimentální hudba Ennia Morriconeho (pouze ta zůstává nezasažena humorem, jenž tak citlivě prokvétá celým filmem) jsou potravou, jež konzumací nabývá na chuti. A znovu - ten neuvěřitelný, a přitom tak harmonický humor. Já osobně jsem si málem natrhl rty - především při oprašování seveřanské uniformy. ()

Dever

Il Buono, il brutto, il cattivo som pozeral len z jedného dôvodu a to aby som mal neskôr pozrených prvých 300 najlepších a prvých 300 najobľúbenejších filmov. Som sám zo seba veľmi prekvapený, pretože sa mi film celkom páčil na tože Western moc nemusím, ale tá 179 minutová stopáž je trochu prehnaná aj na mňa. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)