22.storočie. Umelá inteligencia je integrovaná do všetkých priemyselných odvetví. Mesiac a Mars sú kolonizované. Ľuďmi osídlené satelity obiehajú okolo Neptúnu, najvzdialenejšej planéty slnečnej sústavy. Na Zemi sa stavia nová Babylonská veža. Je to anténa, ktorej koniec dosahuje až do vesmírneho priestoru a ktorá má slúžiť k vyhľadávaniu inteligentného mimozemského života. Tím budujúci túto gigantickú stavbu vedie Roy McBride (Brad Pitt). Astronautom sa stal vďaka svojmu otcovi (Tommy Lee Jones), ktorý bol veliteľom výskumnej expedície projektu Lima. Aj jej úlohou bolo pátrať po vyspelom mimozemskom živote, ale pred dvadsiatimi rokmi zmizla kdesi v útrobách vesmíru. Zem postihuje jedna nečakaná katastrofa za druhou, ohrozená je aj stavba gigantickej antény. Americké spravodajské služby sa domnievajú, že Royov otec stále žije a ohrozenie Zeme má pôvod v explóziách, ku ktorým dochádza na planéte Neptún a súvisí s projektom Lima. Roy je vyslaný na vesmírnu misiu vedúcu cez Mesiac a Mars až k vonkajšiemu okraju slnečnej sústavy, aby tu svojho otca našiel. Jeho cesta však odhalí tajomstvo spochybňujúce samotnú podstatu ľudskej existencie a jej miesta vo vesmíre. (CinemArt SK)

mchnk

Zpočátku vynikající psychologické sci-fi drámo s nádhernými obrazy a silným potenciálem k nadpozemskému závěru...ten se ovšem zhroutil někam do jiného času a prostoru, do zcela jiného typu filmu, což mě skutečně zamrzelo. [Kino Citadela - Litvínov] ()

mzss1

(65%) Viděno v kině. Přijde mi, že už je poslední dobou filmový svět přehlcen veškerými sci-fi záležitostmi, takže mě po odchodu z kina ani nepřekvapilo, že mě to celé nijak zvlášť neuchvátilo. Tím ale nechci říci, že by byl tento snímek vyloženě špatný, jen jsem od toho očekával víc aspektů, které se mi bohužel nedostaly. Filmové záležitosti o vesmíru jako téma beru všemi deseti. Když se ohlédnu pár let zpátky, v podstatě mě nadchla většina snímků, dějově odehrávající se ve vesmíru a veškeré vaty okolo něho. Co čtu, tak tuhle novinku lidé byť jen vzdáleně přirovnávají k Nolanovému Interstellaru, Gravitaci nebo tu padne i nástřel na loňského Prvního člověka. Já osobně nemám moc rád přirovnání filmů k druhým filmům, pokud to není nějaké další pokračování jisté filmové série. Interstellaru se to nepodobá ani náhodou. Stejně tak i Prvnímu člověku. Gravitaci možná jen trochu co se týče obdobných scén ve vesmíru. Zde jich bylo teda víc. AD ASTRA má vcelku slušné tempo, nenudí, v první půli to má svůj směr, v té další se to docela změní a už není bohužel o co moc stát. Úvod byl nadějný, počáteční akční sekvence, kdy se díky velkému výboji zničí jedna stanice – to bylo docela slušné. Později je sekvence s vesmírnými vozidly na měsíci, kde dojde k menším bojům – to mě rovněž zaujalo. Druhá půlka už nabere trochu jiné obrátky. A finále je už takové nemastné neslané, neobsahující žádnou pointu ani zajímavý zvrat či scénu. Film jako celek není moc rovnoměrný. Chvílemi mi to i přišlo docela, co se týče postav chladné, ale v další scéně už ne. Zaujaly mě nejvíc 2 prvky. První je velmi slušný herecký výkon od Brada Pitta. Jsem rád, že na svůj věk stále zvládá herectví. V jedné scéně docela exceloval. A i vzhledově vypadá o dost mladší, než kolik mu ve skutečnosti je. Jeho roli „téměř na oko autistického člověka“ zvládl výborně. Druhý kladný bod je skutečnost, že je tu spoustu dobrých sekvencí a efektů z vesmíru. Ani snad nemá smysl popsat konkrétně, o jaké se jedná detaily a tak, takže v tomto ohledu naprostá spokojenost. No, to je ale bohužel celé. Možná ještě tak to provedení, že tu Pitt mluví jako vypravěč o sobě a celkově o jeho poslání – to mě bavilo. Opravdu mi ale chyběla pořádná pointa na konci, nějaké to napětí, které tu snad ani nebylo. Prostě nějaký extra okamžik. Tento film za pár chvil člověk hned zapomene, i když z toho není žádný brak. Solidní záležitost na 1 shlédnutí to je. Víc v tom ale bohužel nemůžu najít. Tyhle sci-fi filmy se dají roztřídit na akční výplachy nebo sci-fi, které jsou pojaty k zamyšlení a mají nějakou hloubku. Tohle bych zařadil k té druhé kategorii. A já osobně mám rád oba případy, které jsem uvedl. Jen z tohoto víc necítím. Soundtrack to mělo docela slušný a chvílemi i emotivní. Krom hlavního herce mě zde nikdo moc nezaujal. Tommy Lee Jones byl zde naprosto nevýrazný včetně Donalda Sutherlanda. A Liv Tyler se zde objevila jen v krátkých okamžicích. Co k tomu víc dodávat ? Vyplatí se to shlédnout asi jen jednou a to na velkém plátně. Někomu to může, sednou víc, ale já se stejně neubráním tomu, že to mělo jen jednorázový účel. Chybělo mi toho dost, ale návštěvy kina nelituji, nenudil jsem se. () (menej) (viac)

Goldbeater

Ono daleko blíž než k nedávným intelektuálním vesmírným blockbusterům, jako byl Interstellar nebo First Man, to má ke Coppolově Apokalypse. To byla první věc, co se mi honila hlavou při cestě z kina, a James Gray sám potvrdil, že se nechal velmi inspirovat její zdrojovou novelou, Srdcem temnoty Josepha Conrada. K tomu samozřejmě pasuje ten zvučný vnitřní monolog Brada Pitta, na který mnoho lidí nadává, ale přitom do osamělého prostředí pustého vesmíru, kde člověku nezbývá nic jiného než se ponořit hluboko do vlastních myšlenek a pochybností, skvěle pasuje. Vizuální stránky filmu a několik zajímavých nápadů ve mně rozhodně zanechaly pozitivní dojem a ve finále mám z Ad Astra daleko lepší pocit, než z obou výše zmíněných velkých sci-fi filmů nedávné doby. Nakonec si neodpustím takovou okrajovou poznámku: Zajímalo by mě, jestli obsazení Donalda Sutherlanda a Tommy Lee Jonese bylo nezávislým rozhodnutím, nebo zda jde o přímý odkaz na Eastwoodovy Vesmírné kovboje. V každém případě jde o velmi silné obsazení. ()

Omnibus

"Pindal sysel se syslem, ve vesmíru... nad života (ne)smyslem, fakt přes míru! Pod prdelí bombu, jadernou... já nadávku plivu, jadrnou." Sysel života stokrát jinak, pokaždé (ne)chutný, málokalorický a lehce (ne)stravitelný. Aneb jak odporně hořká je a jak těžce se žvýká stará kůže vrásčitého Tommy Lee Jonese, v depresivní roli fotra katastronauta. Přitom to začalo zábavně - pracovním úrazem při pádu na držku z opravdu hooodně vysoké Babylonské věže. Následně Brad Pitt coby profi-flegmatik z povolání, s tepem jen o dva údery za minutu vyšším než mrtvola, jako nějaká babča s kosmickým koštětem šuká po světnici, po stanici i po vesmírných tělesech, až se mu od trysek práší. Na Měsíci si ho somálští piráti spletli s Tomem Hanksem, cestou na Mars mu vzteklý pavián málem ukousnul půlku flegmatické prdele a jeho (od rozvodu již nevyužívané) péro, a po příletu na Mars na něho vycenila zuby zmalovaná čůza, jasná štětka, z neznámých důvodů posazená do recepce základny. Potud dobrý (čili za tři). Bohužel film pak začal děsně zpomalovat, rozpindávat se a marně řešit sysla života a Kudy z nudy. Pocitově čtyřhodinové finále filmu, které zpomalovalo... a zpomalovalo... jako přestárlý a totálně vyčerpaný šnek těsně před úhynem. Můj tep 185/min, pocení, třas končetin, tik v oku. Doprdelepráce, neprošel jsem "psychologickým hodnocením". Nařídili mi zobnout prášek na uklidnění. ()

kingik

Zjištění, že ve vesmíru nejsme sami a v kosmických sférách se pohybuje Brad Pitt, co pátrá po Gagarinově odkazu, je nadmíru úlevné. Již netrpím traumatem, že jsem dosud neviděl ufona. Ufologům vzrušeně nesdělím zprávu, že mně nad hlavou proletělo neidentifikovatelné plavidlo doutníkového tvaru. Budu nucen se smířit s tím, že těmto a podobným vesmírným filozofujícím nitroděložním čípkům nikdy s určitostí neporozumím. Ovšem mohu ocenit, s jakou péčí a láskou se Pitt angažoval do průzkumu planet sluneční soustavy, jak se nezalekl rozzuřeného pokusného primáta a Tommyho Lee Jonese coby jeho léta pohřešovaného otce a že uzrál v herce, který si může dovolit vnitřní monology. Vesmírné dálavy jsou zdatně simulovány, takže můžu prohlásit, že z vizuálního hlediska je to zážitek. Ovšem pomalý a rozvláčný způsob vyprávění byl vzhledem ke dvěma stanoveným hodinám značně úmorný. Akční složky je opravdu poskrovnu, neškodilo by přidat pár akčních scén k dobru, aby to mělo odpich. Když Pitt odešel kdesi uprostřed filmu do relaxační místnosti, tak se mrtvolné tempo stalo ještě mrtvolnějším. James Gray ovšem dokázal být neobvykle nekomerční, je přímo zázrak, že tenhle film se dostal do kin, neb není rozhodně pro každého. A po filmech Gravitace, Solaris i Marťan je poněkud v nevýhodě až v opozici, zápletka je přece jen sušší a propracovaná technická stránka už byla k vidění právě u jeho předchůdců. Pittova vesmírná anabáze u mě narazila na nezáživnost. 6/10 ()

Snorlax

První hodinu jsem si naivně myslela, že to s námi myslí Gray vážně. Ale on ne, jen si z nás tropí šprťouchlata a snaží se předstírat hluboce niterný film, téměř psychologickou sondu do nitra muže, jenž hledá společnou řeč se svým otcem, potažmo sám se sebou. V druhé půlce se začnou vršit koziny jedna za druhou a vrcholí to surfováním mezi prstenci. Takovéhle vychytávky bych nemohla brát vážně snad ani v deliriu tremens a já se bohužel dívala střízlivá. Pitt má charisma, kterým utáhne i nudný film tak, že u něj člověk usne jen několikrát. Fajn je, že ani po deseti minutách spánku o nic nepřijdete, děj na vás spořádaně počká. ()

dr.horrible

Europa Report meets Apocalypse Now. Krásne depresívne blúdenie rôznofarebným vesmírom, s uhrančivým monológom Brada Pitta z miest, ktoré sme ešte nevideli. Tmavomodrá temnota okraju galaxie, opustený Mars, modrá Zem, Subway na Mesiaci. Tie momenty, pre ktoré mám rád filmy. Ročník 2019 budú silné oscary. ()

IQ Tiqe

Nějakou dobu se zdálo, že půjde o napodobeninu Vesmírné odysey. Dost zbytečný film s hodně slabou pointou. Ukázka toho, že efektní záběry stavu beztíže na dobrý film nestačí. Nemluvě o tom, že tu fyzika dostává pořádně na frak. # příběh | hudba *** | humor – | akce * | napětí * | pustil bych si znovu – ()

Kudly4

Vynikající podívaná a pro mě jeden z nejlepších filmů o putování vesmírem. Samozřejmě film vyzdvihuje mistr Pitt. Finále bylo pro mě spíše zklamáním, jelikož se jednalo o klasický závěr, který jsem už viděl mnohokrát. I tak, dechberoucí zážitek. (Top scény: piráti na měsíci, SOS zastávka) ()

Tsuki

Vidím to jako jeden z těch filmů, po jehož zhlédnutí si sice člověk řekne, že to bylo dobré, ale z nějakého důvodu to nezanechá hlubší dojem, který by donutil se k tomu filmu někdy vrátit. Problém je možná v nedostatku emocí - v podstatě je celý film pouze zúženým pohledem hlavní postavy, kterou hraje Brad Pitt, o ostatní postavy tam téměř nejde a divák nedostane šanci je blíž poznat. A i když monologické zasoustředění na psychiku hlavní postavy by napovídalo, že alespoň s ní se může divák ztotožnit a sympatizovat s ní, ani tohle bohužel nefunguje. Ne že by to Pitt hrál špatně, problém bude spíš ve vyobrazení jeho postavy, které je na můj vkus příliš "studené". Vylíčením jeho života to klouže jen po povrchu a vzhledem k počátečnímu cynismu hlavní postavy je těžké se mu tak nějak "dostat pod kůži". Proto mě svým způsobem i překvapilo konečné vyústění, kdy jeho postava dosáhne jakéhosi "osvícení" a vnitřně se promění. Jen z důvodu toho, že jsem necítila, že to tam směřuje. Přitom ona konečná myšlenka filmu (o tom, že pachtění se za něčím vzdáleným a neznámým nemá smysl, pokud člověk úplně zapomene na to, co už má a co je v životě skutečně podstatné) mi je vlastně velmi sympatická. Jenže způsobem, jakým je film veden, se tato myšlenka nemá šanci ukázat v celé své kráse. Hlavní postava Roy McBride pochopí, že lidský kontakt a vztahy jsou na životě to důležité, ale film neukázal nikoho, na kom by mu skutečně záleželo a ke komu by se jako kosmonaut vracel zpátky na Zemi. A tak i ten konec vyznívá zkrátka trochu sterilně. Film měl podle mého názoru větší potenciál. ~(3,3)~ ()

Anderton

Bude to znieť divne, ale dôvod, prečo sa mi Ad Astra tak páčila, je fakt, že som od nej vzhľadom na to, čo sa o filme rozpráva, očakával niečo iné. Obával som sa patetického, takmer až fantasy záveru s nejakým oduševnelým posolstvom spojeným s veľkou katarziou. Naopak, v závere som dostal akýsi anti-klimax, ktorý mi najviac pripomenul sovietsky Solaris. Áno, sovietsky, ten americký pripomína Ad Astra skôr vizuálnou stránkou. Akčnejšie sekvencie možno budú mnohým pripadať ako zbytočná vata, ale osobne sa domnievam, že skvele predstavujú fikčný svet budúcnosti namiesto toho, aby nám bola predstavená podoba ľudskej civilizácie na Zemi formou panoramatických záberov veľkomiest a tak podobne. Je jasné, že z tohto bude finančný prepadák, ale odvaha ísť do podobného projektu v prepnutom Hollywoode sa rozhodne počíta. ()

Socrates

MacGyver Pitt na výletě Sluneční soustavou kvůli záchraně lidstva. Za mě skvělý, i přes nejotravnější momenty filmu, a to asi tisíc psychologických testů, hodnocení a self-rozborů. ()

Kothy

Na tento film jsem se dost těšil. Sice je dost jiný, než jsem čekal, ale zklamaný z něj nejsem. Možná mi tam vadila občasná absence respektování fyzikálních zákonů nebo pár děr ve scénáři. Taky jsem čekal ke konci nějaký zásadnější zvrat, protože mě tam nic moc nepřekvapilo. I tak je tam ale pár povedených akčních scén. Děj se odehrává ve vzdálené, kdy lidé postupně kolonizují Sluneční soustavu a vydávají se až na její okraj. Brad Pitt hraje astronauta, jehož otec tuto misi kdysi podnikl, ale už se z í nevrátil. Je tedy pověřen úkolem, aby se pokusil svého otce kontaktovat. Časem ale vyplují na povrch nové okolnosti a Brad se rozhodne vzít věci do vlastních rukou. Konec mě možná trochu zklamal. Škoda, že tu Liv Tyler nedostala víc prostoru jako Bradova bývalá žena. I Tommy Lee Jones tu je jen málo. "Kapitán byl napaden!" ()

Ant

Krásný film s ještě krásnějším poselstvím. Psychologické drama rozjímající nad poutem mezi rodiči a dětmi, odpuštěním, samotou. Brad Pitt mi zlomil srdce. Tichá emocionální bouře, kterou si Roy prochází a moment, kdy to ze sebe dostane ven a konečně se nadechne, je neskutečně katarzní sledovat. Film to není krásný jen po příběhové stránce, ale taky estetické. Každý záběr na Marsu mi bral dech. Zvláště ve spojení s nadpozemskou hudbou Maxe Richtera. Scénář není plný žádných velkých slov. Řekne právě to, co musí. Někdy ta nejjednodušší slova jsou ta nejdojemnější. Na poselství tohoto filmu budu myslet ještě dlouho. "You didn't fail. Now we know that we're all we've got." ()

Zodd

Útok na citovou stránku plnou palbou, ale jistá banálnost z toho dělá spíše citové vydírání. Nejde mi vyloženě o pomalé tempo, ale ultra-pomalé tempo. Přesto vyvrcholení u mě na nějakou dobu dojem zachránilo,  emoce byly 100% ryzí a opravdové, ale vágní moudra v závěru působila jako studená sprcha, ať to myslí dobře sebevíc. Vesmír mám rád a též Brada Pitta. Ale proč je oproti předpokladům relativně slabě hodnocený, je k tomu důvod. ()

silentname

"Ad Astra" nakoniec filmom mesiaca určite nebude. Myslím si, že potenciál na to chytil veľmi dobre, no v druhej polke sa trošku začal posúvať do menej zaujímavých vôd. Myslím si, že sa to celé dalo asi poňať nejako zaujímavejšie. Vieme od začiatku aká je Royova misia. A tým pádom rozumiem, že sme sa k tomu nakoniec dostali. No myslím si, že sa to dalo spracovať o niečo silnejšie. No mám kvôli tomu z filmu negatívne dojmy? Určite nie. Pozrime sa na pozitívne stránky. Vizuálna stránka filmu. Absolútne úchvatné zábery. Neviem čo viac k tomu povedať. Myslím si, že málokedy sa človek cíti tak blízko vesmíru a na veľkom plátne je to všetko veľmi pôsobivé. Všetko to pôsobilo ako keby som mohol priamo byť v centre vesmíru. Sledovať z diaľky Jupiter. Byť prítomný na Marse a byť v skutočnej blízkosti Neptúnu. Neznie to skvele? Rozhodne nás tam film dostane. A je to skvelý pocit. Brad Pitt je podľa mňa v hlavnej role skutočne skvelý. Verím mu to. Dokonca by som povedal aj to, že by som nemal problém veriť, že Tommy Lee Jones je jeho otcom. Prvá polovica filmu ma skutočne dostala. Tam som bol fascinovaný. Sledujeme energetické výboje, ktoré spôsobujú obrovské škody, letíme súkromnou linkou na Mesiac a následne sa posúvame na Mars. A odtiaľ sa Roy snaží kontaktovať svojho otca. A všetko ma to zaujímalo. Dokonca aj malé momentky ako keď si v rakete na Mesiac môžete požiadať o prikrývku a vankúš. Za 125 dolárov. Alebo prenasledovanie pirátmi. Myslím si, že dokonca by som ešte aj v druhej polke našiel skvelé momentky. Je super vidieť, že aj človek ako Roy dokáže nakoniec byť pod vplyvom emócií a byť v mentálnej nepohode. A je rozhodnutý dokončiť svoju misiu stoj čo stoj. A potom ten obrovský pocit samoty na lodi, ktorá má cestovať skoro 80 dní k Neptúnu. 80 dní samoty je skutočne veľká dávka pre ľudský mozog. A je to tu podľa mňa dobre zachytené. Film však trošku začína krívať, keď reálne prídeme na naše miesto určenia a Roy má dokončiť svoju misiu. Myslím si, že tam to chcelo trošku prepracovať scenár a mohlo to byť silnejšie. Možno sme nemuseli dostať úplne jednoznačné odpovede a možno sme mohli ostať trošku v nejakej tej neznámej. Vizuálne sú aj tieto časti silné, no nemyslím si, že tieto časti príbehu boli podané najlepšie. A tiež si myslím, že niektoré časti sú trošku silené. Niektoré scénky sú tu kvôli tomu, aby sa z toho potom jednotlivé scénky iba odvinuli. Ako pripojenie na stanicu, ktorá vysiela núdzový signál, ako keď sa Roy dostane na loď, ktorá cestuje na Neptún. Nemyslím si, že tie scénky sú zlé, no ich význam je len na to, aby ovplyvňovali ďalšie dianie príbehu a nič iné. A nejde to prirodzenou cestou, ale štýlom, ako keby tvorcovia chceli, aby takto film pokračoval, tak musia mať nejakú barličku, ktorá tam film posunie. Celkovo však keď si dám dokopy plusy aj mínusy, tak som spokojný. Film si plynie (podľa mňa) pomalším, no dobrým tempom, má skvelú atmosféru, vynikajúcu vizuálnu stránku a kvalitné efekty. A to je dosť na to, aby som ho mohol odporúčať. Som rád, že som ho videl na veľkom plátne a verím, že je hodný aj vášho času. Ja ho rozhodne neľutujem, a nebránim sa k filmu ani vrátiť. Hodnotenie: B+ () (menej) (viac)

Ratemus

Tohle byl skutečně netradiční těžký kalibr, nabízí se srovnání s Interstellarem, ale tam jde o něco jiného. Astra je místy až artový film se skutečně pomalým až středním tempem, což rozhodně není na škodu a naopak to dodává hutnou, mrazivou až téměř melancholickou atmosféru, která se místy dá krájet.. Brad předvádí neskutečný výkon a rozhodně je to jedna z jeho nejlepších rolí. Vizuální stránka úžasná,postavy skvělé a místy akce povedená a husí kůži nahánějící, ta Bradova samota se dala až cítit, byla až hmatatelna a já ji prožíval s ním, to se mi ještě nestalo u žádného filmu .. Spokojenost maximální ()

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

08.02.2020

Režisér první Godzilly a nejlépe hodnoceného Star Wars filmu od akvizice studiem Disney, Rogue One: Star Wars Story, Gareth Edwards si vybral svůj příští filmový počin. Bude se jednat o novou dosud… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

12.08.2019

Český snímek Nabarvené ptáče jede do Benátek

Český snímek Nabarvené ptáče jede do Benátek

25.07.2019

Nový snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula (Tobruk, Mazaný Filip) bude mít světovou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách, kde byl zařazen do hlavní soutěže. Film s mezinárodním… (viac)