13 hodín: Tajní vojaci v Bengázi

• Slovensko 13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi (viac)

Jedenáste výročie útoku na Dvojičky sa teroristické komando operujúce na severe Afriky rozhodlo „osláviť" útokom na americkú ambasádu v líbijskom Benghází. Jej zamestnanci síce už predtým tušili, že se niečo chystá, tajné služby však ich pocit ohrozenia nebrali do úvahy. Kvôli tomu sa pracovníci ambasády ocitli tvárou v tvár obrovskej presile prakticky bez väčšej ochrany. Keby v oblasti nepôsobila skupinka „bezpečnostných analytikov" (bývalých elitných mariňákov), nemali by žiadnu šancu. „Bezpečnostní analytici" hodia za hlavu všetky odporúčané postupy a nariadenia a rozhodnú sa brániť ambasádu do poslednej kapky krvi. (Cinemart SK)

bloodcountes

Jsem na 1:50:02 a už klikám sem, co sakra o tom lidi píšou, protože ty vojácký heroický kydy a romantickofilozofický slinty mi už lezou krkem. První půlhodina fajn, potom se to nějak zvrtlo a mě najednou začalo bejt fuk, kdo je 13.únor a kdo 11.listopad. Američani neměli v Lybii co dělat, posrali a rozesrali na severu Afriky kdeco, teď jsou zase v Sýrii a šíří jenom chaos a násilí a tak jim ani nemůžu fandit, navíc je to taková banda fousatejch chlapů, který nedokážu mezi sebou rozlišit. Fousáči blíže neurčeného počtu, jeden arab a jeden černoch. Kdo je zrovna kde a jak to vlastně probíhá pobírám jenom zčásti a tak je mi to už jedno. Příběh: byla napadena ambasáda, všichni amíci se bráněj, nikdo jim nepřijde na pomoc, hrdinně bojujou, pár jich dojemně umře, v pár lidech se nakonec ubrání. O to celý jde. Když se nežvaní, tak se střílí, samý prskavky a spousta nábojnic, buď nejsem dnes patřičně disponovaná, nebo je toho prostě moc, je to dlouhý a já nevím, jestli to vůbec mám dokoukat, zvlášť když tady čtu, že to má klasickej americkej konec... bah, u Baye se nic jinýho čekat nedá, jen nevím, jestli u toho musím bejt...Tak jsem byla. "Snad se z toho tvoje země vyhrabe". Hm, moc pěkný. Dojemný to nebylo, prostě žodláci, kteří při své práci přišli o život. Větší škoda je třeba stavbařů, hasičů, horníků apod. kteří umřou při práci, která je prospěšná a užitečná - přestože o nich Michael Bay film nenatočí. ()

vander19

Podobné filmy ako tento mi predstavujú neskutočné hrdinstvo amíkov, ktoré sa premieta ako náborové dielo v celoštátnych multikinách. Proste nedá sa uprieť snaha Michaela Baya o istú odtrhnutosť od reality, ale nedá sa mu vytknúť to, že proste jeho filmy sú ako na hojdačke. Pri každom z nich mám ten pocit. Proste chvíľu paráda a potom na pár minút zase fasa nuda. Tu oslavujeme pár mužov, ktorí sa dostanú do nádhernej Lýbií po páde Kaddaffího. Všade nepokoje a svetový policajt USA to všetko zachráni. Aké naivné. Domáci nie sú žiadne paličky a na uliciach, kde skôr kúpite Ákáčko ako paradajku sa vedia slušne vyzbrojiť. Nedajú sa poprieť narážky na Black Hawk Down, ktorý ma vôbec nebavil. Aj tu je to také skôr na 3*, ale ak má divák náladu na podobný film, tak vie privreť očko a šibnúť tomu vyššie hodnotenie. Hlavne ak je milovník skutočných príbehov ako ja. Otázne je koľko je skutočnosť a akú hmotnosť v tomto diele zohrala fantázia. ()

SHit4U

Majkl mě dost překvapil. Čekal víc americkou a víc pěknou pohádku o 6 statečných američanech bojujících proti muslimskému zlořádu (zdravím Konvičku). Což jsem z části dostal, ale jednalo snad až o úplný konec a i ten si vlastně trochu rejpnul do žeber amerického governmentu. Akce byla nádherná a v rámci mezí asi i dost realná. A když píšu nádherná, myslím tím krvavá, skvělé nasnímaná a řádně drsná. Jediné, co film sráží dolů, nejsou ani tak herecké výkony (nejvíc jsem to nevěřil Krasinskému), ale to neustále připomínání, že těch 6 vojáků má srdíčko a že ho má na správném místě. Nikdo na světě snad nemiluje svoji rodinu víc, než hoši z roty GRS. Přestřelky většinou vyplňovaly záběry na rodinné fotky v rukách zakrvácených ochránců demokracie a následně hlubokých otázek typu: Proč jsem tu a ne se svojí rodinou? Koho to do zbloudilý kulky zajímá? Každej válečnej film musí podobnou scénu mít, a já to beru. Ale nechci to vidět 5x za film. Oceňuji ale to, že film zbytečně nenatahuje začátek a víceméně od prvních minut se něco děje a vám je nepříjemně, protože víte, že na vojáky a agenty může kdokoliv a kdykoliv vystřelit nebo nastavit hruď vycpanou výbušninami. Navíc jsem se téměř nenudil. bejt ten film o 15 minut kratší bylo by to ještě lepší, ale takhle si zaslouží jasný 4 americký hvězdy. ()

Milodar

Armageddon v Libyi, počítačová střílečka transformerovaná do takové běžné vojenské akcičky. Vhodné jako instruktážní video pro nové rekruty i pracovníky ambasád. ()

Paldiny

Rýdzo rýdzi priemer v akom americkí odpadlíci krvopotne bránia najskôr vlastný konzulát, neskôr základňu. Príbeh netreba očakávať, je to “len“ vykreslenie situácie v krajine, o ktorej som doteraz vedel maximálne jej hlavné mesto a kontinent na akom sídli. Bay poukazuje na americký zlozvyk robenia poriadkov v obývačke iných, využíva pri tom ironický slovník (dialógy), ironické obrazy (miestni obyvatelia akých sa vojna zo zvyku už ani netýka), lenže sa nevyhne monotónnosti. Tou na prekvapenie trpí akčná stránka, ktorá začína po pol hodine a končí s titulkami. Lenže neprinesie žiadny moment čo by utkvel v pamäti, miestami sa nevyhne chaotickému priebehu. S osadenstvom rovnako nevýrazné. Všetci sú tu zarastení, sarkasticky sa vyjadrujúci páni vo veku + -10 rokov, s malým náčrtom ich osobných životov. Toho výsledkom je, že ich mám od seba problém odlíšiť a to jak v boji tak pri venovanom memoriáli. A tam sa čaká odo mňa nejaká tá emócia. Režisér si našťastie postrážil vizuálnu prepracovanosť a úspešne sa vyhol nevhodným momentom aké jeho filmografiu občas sprevádzajú, ani ten patriotizmus nie je tak silný. Lenže tiež nepriniesol film čo by hlbšie prehovoril dnu. ()

Prochy38

Trochu jsem se bál, když jde točit M. Bay film dle skutečné události. Ale záhy tato obava odpadla. Tleskám za výběr herců. Jinak neskutečné peklo. Natočeno s neskutečnou grácií, důrazem na detail, přehlednost a osobitost. Fakt parádní práce. Druhá věc, a to nemá nic společného s filmem, je, že tam maj (nejen Amíci, ale všichni!!!) hovno co dělat. ()

Mitin

Celkově jsem si film hodně užil a zařadil bych ho mezi nadprůměr, co se týče moderních válečných filmů. Emotivní stránka byla nenucená a přitom místy člověka dost zasáhla. Líbilo se mi obzvlášť znázornění good guys/bad guys a s tím spojené napětí. Akce byla výborná, z většiny perfektně přehledná, narozdíl od postav, které mi občas dělalo problém rozlišit... ()

Zik2

Čekal jsem něco typu Argo, místo toho jde o typický americký vlastenecký akční film, zoufale schématický a nijak moc poučný. Sledujeme partu amerických vojáků, správných hochů v čele s Jimem z Officu, kteří chrání naivní hejsky z konzulátu, elitáře z Harvardu pronášející fráze o demokracii v Libyi a věřící, že jsou v bezpečí, protoze Američani dali Libyjcům svobodu. Po prvotní expozici, kde vojáci vedou klasické chlapácké dialogy a telefonují domů manželkám, následuje neuvěřitelně nepřehledná a bombastická bojová akce bez nějakého nápadu. ()

janesX

Film o tom, ako domáci Líbijčania Američanom nakopali prdel. Vlastne podľa pomeru mŕtvy Líbijčan : mŕtvy Američan im ho len takmer nakopali. Americkej tajnej službe CIA ja teda nefandím a ani tým, čo im robia ochranku, čo ale nutne neznamená, že by som vo filme držal palce "tým zlým". Znamená to len, že si ma vo filme nezískal nikto, žiadna postava. A kto je v skutočnosti ten zlý? Američania tu v kuse vyplakávajú, že doma majú ženy a deti. Nepomohlo. Každý má doma ženu a deti, nie len oni. No, asi by som nemal hodnotiť politiku, ale akciu. Dobre teda. Hon na opancierované auto bol super, inak skoro nič. Dva a pol hodinový film po pár sekundách po dopozeraní vyšumel úplne do prázdna. ()

Jaro_slav

Dělal to Michael Bay. To znamená: Nemá to hloubku. Má to sílu. Kurvahodně síly! A sílu Michael umí. Je to jeho nejlepší film od Skály. A lepší než Skála není jen proto, že sem nešlo obsadit nadsázku a Conneryho. 100% i za to, že to neni (anti)islámská (anti)propaganda. ()

Mikino00

Film, který by chtěl být novým Černým jestřábem, avšak nemá na to, překvapil. Jednalo se o svižnou podívanou, která dokázala divákovi naservírovat sympatické postavy, solidní přestřelky i zajímavý děj. Filmu prospěli méně známí herci i nerozmáchlá zápletka, překvapila i Bayova zručná režie. Potěšila aspoň vedlejší role pro Tobyho Stephense. ()

Alien220

Že by Michael Bay zase dostal trochu rozumu a přestal si hrát s roboty? No vypadá to, že snad i ANO! Velmi povedený snímek o válečných kontraktorech, který stojí za zhlédnutí. Plusové body si film získává také vykreslováním situace rozkládající se Libye a i přes jeho délku se divák rozhodně nenudí. ()

aLPaC

Michael Bay dokazuje, že i s na něj dost malým rozpočtem (50 mega) dokáže vytvořit vynikající akční divadlo, které je tentokrát (záměrně) často zmatené (klad) a nepřehledné (klad), takže jsem se lépe dokázal vcítit do kůže hlavních hrdinů, kteří jsou parádní tvrdí mariňáci, jedinou výtku mám k vousům, díky nimž mi mnozí z nich splývali. Black Hawk Down je o něco výš, ale myslím, že Bay rozhodně nezklamal. ()

Magika82

Inu, kdo od snímků nebude vstávat, aby si došel udělat kávu či čaj, a nechá se vtáhnout do dějové linie, která pro mnohé - bohužel - vyžaduje opravdu soustředění a vnímání, v dějové linii se ztrácet nebude. A nebude se ztrácet ani v jednotlivých postavách... V každém případě, jsou tu tři zásadní body, jenž si z celého snímku plně zaslouží být vyzdvihnuty: 1) Skvěle provedení v zobrazení toho, že dokud byli diktátoři jako Kaddáfí, Mubarak, Husajn, atd., byl až na jeden teroristický útok - jak se říká - "za Uherský rok" , v Evropě, Blízkém východě i Severní Africe klid a řád... Doznání se CIA k tomu, že nepředpokládali vývoj jaký nastal po tzv. Arabském jaru v daných zemích, byl, je a bude obrovským pochybením, které již nyní má nedozírné následky. A Bůh nedopusť, aby se ještě zhoršovaly... 2) Snaha režiséra Michaele Baye držet se co nejvíce knižní předlohy, se mu zdařila na Velmi dobrou.... 3) Samotné představení hlavních postav a pohledu na ně nejen jako na vojáky speciálních jednotek, ale také jako na manžele a otce rodin, se vydařil dokonce na Výbornou... Dlouho jsem shlédnutí tohoto snímku odkládala. Mea culpa ! Neboť se jedná o excelentní ukázku toho, že kdo seje vítr, sklidí bouři. A že když se kácí les, létají třísky... Vina či nevina, oběť nebo vrah, střelec nebo rolník. Jakmile se roztočí kola války, drtí vše! Bez ohledu na to, kdo je roztočil. Ne nadarmo patří Válka mezi Čtyři jezdce apokalypsy. Neboť za ní jede již poslední jezdkyně, a tou je sama Smrt! A ta, jak všem dobře známo, si nevybírá. Předivo života přetíná všem. A roztočená kola války, se nikdy jen tak nezastaví... Konečně, samo hodnocení: 90% a tedy hvězdy 4+ bez debat! ()

mira007

Způsob provedení určitě připomíná trochu dokonalejší film 30 minut po půlnoci, ale co naplat - jedna země jedno město, jedna akce, ale zato pořádná realistická akce ( ikdyž kdyby člověk nevěděl, že to dle skutečnosti, tak by asi ten dojem z filmu byl poloviční. Michael Bay je dobrý filmový řemeslník v oblasti akčních filmů, ikdyž to okaté strefování se do byrokracie a úhel pohledu námezních žoldáků mi přijde trochu přitažen a ten závěrečný patos si taky mohli odpustit, ale celkový dojem čtyři hvězdy. Negativa bych viděl v nepřehlednosti postav a jejich jmen - dokonce na konci filmu, kde ukazovali skutečné tváře těch borců , tak jsem nevěděl jak se jmenoval hlavní hrdina. ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (viac)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015

Michael Bay má plné ruce práce. Momentálně točí akční thriller 13 Hours a do budoucna ho chce urvat hned několik projektů. Nejhlasitěji o něj bojují válečný akčňák Sabotage, sci-fi Time Salvager a… (viac)