13 hodín: Tajní vojaci v Bengázi

• Slovensko 13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi (viac)

Jedenáste výročie útoku na Dvojičky sa teroristické komando operujúce na severe Afriky rozhodlo „osláviť" útokom na americkú ambasádu v líbijskom Benghází. Jej zamestnanci síce už predtým tušili, že se niečo chystá, tajné služby však ich pocit ohrozenia nebrali do úvahy. Kvôli tomu sa pracovníci ambasády ocitli tvárou v tvár obrovskej presile prakticky bez väčšej ochrany. Keby v oblasti nepôsobila skupinka „bezpečnostných analytikov" (bývalých elitných mariňákov), nemali by žiadnu šancu. „Bezpečnostní analytici" hodia za hlavu všetky odporúčané postupy a nariadenia a rozhodnú sa brániť ambasádu do poslednej kapky krvi. (Cinemart SK)

Lukoboss

Já jsem se na tenhle film hrozně těšil, protože jsem očekával velkou pecku, a to asi byla ve výsledku chyba. Navíc tady tomu hodnocení asi hodně pomáhá, že je u toho napsaný "Režie: Michael Bay". Jo, on samozřejmě umí, technicky to není zvládnutý špatně, je tam spousta dobrých záběrů, i když někdy mně to taky přišo dost barevný, jak tady pár lidí psalo. Takový barevný, válečný veletoče. Ale tak to by se ještě skousnout dalo. Horší to ovšem je s naprosto přepálenou stopáží, ta fakt mohla být o něco málo kratší. Nicméně s čím mám opravdu největší problém, je množství patosu, kterej se tam objevuje (hned v úvodu, když vojáci z mise volají domů rodinám, tak je vám jasný, kdo z nich přežije; záběr na USA vlajku musí být; a pak mě pobavila scéna, kde blondýna - nevojanda žádá o leteckou podporu, druhá strana se zeptá, jaké mají oprávnění, a ona na to řekne, že oprávnění je to, že jsou to Američani a jestli hned někdo nepřiletí, tak tam všichni umřou včetně ní - tak to jsem se fakt zasmál!). Ale bez úhony nejsou ani samotní vojáci (elitní jednotka), kteří se chvílema chovají úplně nelogicky. Jejich kapitán je naprostej debil, kterej vypadá, jak kdyby byl u armády první den a vůbec netušil, co má dělat. Pak např. situace, kde na vojenské základně přes vysílačku žádají kolegu, aby zhasl světla v celým areálu kromě perimetru. On stojí u přístroje, zuřivě listuje asi 5min v nějakým manuálu (tzn. vůbec neví, co má dělat) a nakonec to udělá úplně blbě. Je to ohromná škoda, válečný filmy mám dost rád, ale tady se to až tak nepovedlo. Chybí tomu hloubka, nějaký city, je to takový plochý sdělení. Těm reálným vojákům vzdávám hold, to jsou frajeři, ale těm filmovým bohužel ne. Viděl jsem lepší. ()

joora1

Michael Bay má prostě talent na to udělat z reálných událostí patriotistický a patetický film. K tomu špetku akce a výbuchů a rukopis alá Bay je na světě. Nicméně každý velebí jak mistrně tam byla ta akce propracována. Já si to nemyslím. Shrnul bych to slovem "chaos". Nevíte pořádně kdo je kdo, vše je hrozně zmatené a nepřehledné. Škoda, že si Bay nenastudoval jiné filmy nebo třeba nekoukl na seriál Homeland. ()

iXtr3m3

Bay je bombardér. Toto bol ďalší z jeho skvelých zásahov do čierneho. John Krasinsky a jeho parta supertvrďasov, to bolo fakt že bomba. 14. 07. 2018 pozreté po dvoch rokoch. Čo dodať. Je to skvelá dokonca aj emóciami nabitá vojenská dráma, ktorá síce "oslavuje" americkú heroickosť, ale zároveň si dovoľuje aspoň v krátkych monológoch kritizovať všetko. Skvelé. Nie síce príliš hlboké, na toto sú iné filmy, ale na Baya fakt úctyhodný počin. Takýmto snímkom by sa mal venovať viac ako síce obľúbeným ale inak totálne blbým transformerom. 21. 03. 2019 pozreté znovu. Tento film sa mi "páči" čím ďalej tým viac. Krasinky, Dale, Schreiber, Martini, Stephens, tak to bola "kurva" parta, neskutočne tam všetci sedeli, neskutočne to všetko k sebe pasovalo, až na ten koniec niektorých z nich som im normálne závidel, aj keď samozrejme chápem, že realita je vždy úplne niekde inde. Skláňam sa pred Bayom. Tak ako dokázal vdýchnuť život dvom skvelým sériam a zároveň jednu z nich takmer aj dokonale pochovať, tak dokázal, že má ďaleko na viac, len musí mať správny materiál a chuť. Film sa postupne prebojováva do mojej topky vojenských filmov. ()

Zagros

13 hodin je další z řady filmu "podle skutečných události" z nasazování amerických vojáků v zahraničních konfliktech. Tentokrát hraje značně na struny amerického patriotismu a napínavé akční podívané. Bohužel obojí je dle mě hodně přepjaté. Vlající potrhané americké vlajky, dojemné rozhovory vojáků s rodinami, mračící se zarostlí nepřátelé, velmi časté zpomalené záběry, ... jako propagační film americké armády a USA bych to bral. Jen k té realitě to má dost daleko. Přesto mě film bavil a dokázal jsem u něj vydržet až do konce. Jako nejzajímavější myšlenku z filmu beru to, že Američané absolutně netušili, kdo je s nimi a kdo proti nim. Místní ochranka při blížícím se konfliktu vezme roha a naopak "kluci" pobíhající po ulici se samopaly se k nim klidně přidají. Co taky čekat v zemi, kde si zbraň koupíte snadněji než jablka na trhu. Většina zemí narychlo zbavených diktátora zapadne do zmatků a konfliktů a pak to v nich podobně vypadá. ()

Krabak

Až na nesmyslný konec a dementní pohyblivé terče víc než dobré. Velké, ale opravdu velké překvapení. Upřímně jsem od tohoto filmu čekal podprůměr, takže jsem mile překvapen! --->78% ()

Eraserhead

Black Hawk Down meets Michael Mann. Nebo Bay? Ono to totiž působí jako by se o režii tito dva Michaelové podělili. Je tam dost bayovsky prskavkové akce (to je fajn), bohužel nasnímané mannovsky ošklivou digitální kamerou (to není fajn). Navíc jsem měl docela problém se orientovat kdo se kde právě nachází - většina filmu se odehrává v noci, prachem zamazané a vousy zarostlé tváře naprosto neznámých herců jsou velmi zaměnitelné, stejně jako budovy mezi kterými vojáci pendlují. Scottův Černý jestřáb zůstává v žánru moderního válečného konfliktu na vrcholu i Bergovo Na život a na smrt dopadlo lépe. Bay by se měl držet vysokorozpočtové akce (13 hodin stálo, na Baye velmi skromných, 50 mega). ()

divak84

rozhodně velmi dobrý a na tu stopaž absolutně vubec nenudící podívaná. Za sebe musím opět pochválit Costabileho, který se ukazuje být parádním hercem jak do seriálů tak do filmů.. Film zachycuje Libyjské peklo hezky zblízka, zachycuje to, co H.Clinton podcenila. Bay si opět neodpustil aspon jednu patriotickou větičku na zavěr o amerických vojácích, ale s tím jsem problém neměl.. Osobně mi herec Badge Dale moc nesedí, a vubec bych se nezlobil, kdyby jeho roli hrál někdo jiný . Ostatní byli fajn. "Are they friendlies ? No Sir , ok Kill em all , yes Sir " .. Hodně se nabízí srovnání s Black Hawk Down.. Oba to jsou asi nejlepší politicko/válečné filmy vůbec. BHD je akčnější, syrovější, 13Hrs je zase modernější, a soustředí se na jednotlivé playery v poli a jejich vazby.. Užasný film ve smyslu, že již od začátku, tušíte že se má něco posrat. ()

dopita

Michael Bay opět bojuje se svojí neschopností odvyprávět příběh. Opět spousta efektních obrázků, opět strašidelně přepálená stopáž. Zhruba v půlce filmu mě už bylo všechno šumák a dokoukal jsem to v ňákým komatu či co. Efektní nuda, čili tradiční Bayovina. ()

Hanys_

Černý jestřáb pro novou generaci. Je rozdíl přečíst si novinový článek a pak vidět ten masakr "live". Bayova svižná režie se spoustou výbuchů a patosem k tomuhle sedla jako prdel na hrnec. ()

ruhebitte2010

Kdyby si Bay občas vyčístil hlavu hezky někde v klidu v přírodě, tak by udělal dobře. Ano, umí akci, ano, umí bavít, ale proboha, vážně má výpadky mozku při tom množství patosu. Vážně mi má být líto žoldáků a jejich rodin? Tím nemyslím velvyslance a "ajťáka". Lybie je v troskách díky západním vládám včetně USA. "Jeden" den se kamarádí s Kaddáfím a další ho svrhnou a tady se z někoho dělá hrdina. 30%. ()

Corpsegrinder

Co se týče úvodních 40 minut a vůbec všech scén budujících pozadí pro postavy, je to hrůza, a korunu tomu nasazuje to nemilosrdný tlačení a poukazování na to že hlavní postavy maj doma rodiny. Jakmile se ale rozjede akce tak si nejde nevzpomenout na Black Hawk Down neboť takhle realistickou obří přestřelku dlouho nikdo nenatočil. Pro milovníky vojenský akce povinnost. ()

F.W.Colqhoun

This is a true story. Jezdíte po světě, bojujete za svobodu negrů tím, že je střílíte (více méně u nich doma) a do vaší steroidy rozleptané duše se vkrádá splín, protože nemáte čas trávit čas se ženou a dětmi. Čím to? Svět je strašně složitej. Seženete někoho, kdo umí arabsky, ať se jich můžeme na něco zeptat... Michael Bay volí republikány a v rámci kampaně dodává kinematografickou geopolitiku pro hráče Modern Warfare. Když pomineme ideologickou, ehm, jednostrannost filmu, zbývá prostě řemeslně dobře odvedený, pocitově sedmi-hodinovy sestřih first-person-shooteru. Rozhodně bych od Baye, jehož Pain and Gain mě fakt bavil, viděl film o buňce libyjských tajných vojáků (= teroristů), kteří hrdinně brání proti nevycvičeným, podomácku vyzbrojeným US-citizens základnu ISIS řekněme v Baltimoru. To by byla bomba. Tvoje země se z toho musí vyhrabat, Amale. Kdybyste se mě ptali, proč jsem si to vůbec pouštěl, přísahám, že nevím. ()

kolemjdouc

Film čistě a jen pro muže libující si navíc ve střílečkách - chvílemi to vypadalo že scénárista tam zakomponoval prvky z game.Pro mě z toho vyplynulo že vojáci dostali výprask a vůbec ale vůbec ho nečekali? ()

MatoFILM

140 minútová patriotistická sračka, prakticky bez príbehu, prešľapujúca na jednom mieste, bez emócie s mizernými postavami a čo je u Bayovho filmu najhoršie, bez zaujímavejšej akcie. Michael Bay ma tentoraz sklamal. ()

Tristaver

Celkem typický Bay, kterému ale sluší spíš absolutně volná ruka než "podle skutečné události", protože jak je vidět na příkladu 13 Hours, zbytečně ho to limituje. Co se týče akce a vizuálu, nemám výhrad. Třebaže prvního je tam zoufale málo a druhé je až přehnané. Horší je to se stopáží - bohužel 2 a půl hodiny na dějeprostý příběh je neskutečně moc. První polovina je sice příjemně dynamická a zábavná, ale od té chvíle, kdy se CIA jen drží na své základně, je to nuda. ()

Strandmon

Tenhle film milovníky akce prostě bude bavit! Žádná velká vokecávačka a jde se na to , navíc akce je zde dobře natočená, skvěle sestříhaná a jednoduše zábavná. Stopáž také v pořádku. ()

peetriss

Přestože se Bay překonal a natočil na jeho poměry slušný akční thriller, pořád to nestačí a látka s takovýmto potenciálem se měla dostal do rukou schopnějšímu tvůrci. Některé akční sekvence sice nabízejí kvalitní podívanou, pouze na tomto však film tohoto ražení nemůže stát, zejména při takovéto nezdravě přebujelé stopáži. Pod návalem výrazné heroizace amerických hrdinů, pod tíhou chrlení svých typických klišé, sentimentálních vložek a špatných dialogů, totiž Bay zcela zapomíná na onu samotnou událost, o které chce vyprávět, přistupuje k ní jen okrajově a útržkovitě, dovolím si říci neuctivě, byť jeho úmyslem byl opak. Jako rekonstrukce přepadení ambasády v Benghází nepoužitelný film, na vážnější díla Bay opravdu nemá, jako akční podívaná díky atmosféře, napětí a hutné akci však celkem sledovatelný film. ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (viac)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015

Michael Bay má plné ruce práce. Momentálně točí akční thriller 13 Hours a do budoucna ho chce urvat hned několik projektů. Nejhlasitěji o něj bojují válečný akčňák Sabotage, sci-fi Time Salvager a… (viac)