Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Marys

Už z trailerov mal človek rozpačité dojmy, no radšej mal príbeh ostať v štádiu, v akom ostal po trojke. Toto už s pôvodnou trilógiu nemalo veľa spoločného a nedá sa to hodnotiť ako jej súčasť. Škoda, myslel som si, že keď sa k filmu pripojili Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss, tak sa asi rozhodli podľa scenára alebo bohvie čoho, že to bude stáť za to. Nedá sa to však nazvať sklamaním, pretože asi nikto nemal extrémne očakávania z tohto "pokračovania". Súrodenci Wachowski už svoje vizionárske čaro niekde pred 10-15 rokmi stratili a nedarí sa im ho nájsť. ()

Jaroslaf

Rozporuplné dílo, jehož osudovost je nevyvratitelná a některé jeho scény úžasné. Některé nápady a scény mi naopak byly velmi proti srsti. Romantikům se nejspíš bude líbit, cynikům a realistům nikoliv. Zarážející je, že pravděpodobně s obřím rozpočtem vypadá akce i efekty levně a digitálně. "Realistický" pocit z obojího z prvního dílu je pryč. Také je diskutabilní nakolik je v pořádku užívat záběry z předchozích dílů v pokračování, a bohužel je jedno nakolik je to "meta," když se jedná o recyklaci. Keanu reeves definitivně neumí hrát a tento snímek je důkaz. Keanu nezvládá snímek utáhnout sám, opravdu jsem se začal bavit až když na scénu přišla trinity. ()

maty39

V recenzích na nový Matrix se často objevuje, že to je film, který bude rozdělovat diváky. Buď ho budete milovat, nebo nenávidět. Zajímavé je, že mě nechal úplně chladným. Matrix Resurrections vypadá spíše jako fanfilm. Části filmu vypadají jako by na nich dělali lidé bez talentu. Lepší akci, výpravu a herecké výkony jsem viděl ve Walkerovi Texas Rangerovi a Kobře 11. Nevím, co se stalo, ale tvůrci z tohoto filmu vycházejí jako banda amatérů. Na druhou stranu scénáristicky je to akceptovatelné. Scénáristé nevymýšlejí žádné záludnosti, pouze tak nějak pokračují v dějové lince z originální trilogie a jak všichni v recenzích zmiňují, snaží se u to být meta. Což je cool. Teda bylo tak před dvaceti lety. V dnešní době, kdy meta je základem asi tak bambilionu youtube kanálů je to už trochu vyšeptalé. Osobně si nemyslím, že si nový Matrix zaslouží nějakou nenávist. Na to je příliš amatérský. Nezaslouží si však ani žádnou chválu. Na to je příliš neoriginální. Když jsem viděl první trailer tak jsem čekal přesně tenhle typ filmu. Pouze s lepší akcí. Začínám si myslet, že Lana schválně zmršila tento film, aby zabila veškeré choutky studia na pokračování. Takže... dobrá práce. 50% ()

xxxvodnikxxx

Celkem zajímavý pojítko ke stávající trilogii, bohužel, aby věci dávaly smysly tak film nastavuje svoji stopáž různými flashbacky a spojlery, stopáž, která by jinak mohla být vyplněna daleko víc smysluplněji. Nicméně tento díl si zároveň pohrává s každým slovem a rčením, které můžete slyšet v předchozích dílech, zároveň ale bohužel úplně využívá stávající možnosti filmové techniky, tento díl rozhodně neurazí, možná z něj budete poněkud zmateni, ale zároveň vás rozhodně neposadi na zadek. Pokud se budeme bavit, že by tento díl byl jakýmsi pilotem nějakého rebootu série, pak to asi není vůbec špatný, ale pokud by tento díl měl být jakýmsi pomyslným ukončením , či shrnutím anebo vyvrcholením celé série, pak tím rozhodně není. Ale zároveň je tento díl takovým atipickym Matrixem, je to díl, u kterého můžete sentimentálně zavzpomínat, kroutit hlavou nad akčními scénami, za které by se nemusela stydět ani Kobra11, kochat se jakýmsi cyberpunkovym odérem mechanických a biomechanických strojů, anebo také můžete přemýšlet nad dějem anebo zmíněnými pojítky, a ono to pořád celé dává smysl. ()

Paul_cz

Teď jsem přišel z kina - Matrix Resurrections. A za mě...super! Výhrady by se našly, není to tak luxusně natočený jako trilogie, akce je skutečně bohužel slabší a bez pár věcí bych se obešel, ale ten metaúvod mě hodně bavil, Neo i Trinity na to furt maj a charisma jede, emoce fungovaly, nová kapitánka sympatická a...nejvíc mě na tom prostě potěšilo to, že to narozdíl od Terminator:DF nebo SW:Sequels nebo Alien: Prometeus nebo Witcherflix nepošlapává původní trilogii a i přes ten sebekritizující metarozměr to vlastně docela citlivě navazuje. Nemám problém to považovat za kánon. A je to tedy místy dost vtipný, in a good way. Šel jsem do toho s tím, že raději čekám sračku (ten Terminátor mě fakt vyškolil), ale Wachowská mi nadělila docela příjemnej dárek k vánocům. ()

BlaXxer odpad!

Pomätená Lana ukázala fakera celej trilógii a zosmiešňuje univerzum, ktoré s bratom vybudovala. Tento dekadentný trend môžeme pozorovať už roky u kedysi kvalitných značiek, otázkou je, či je to zámer alebo neschopnosť. Budem sa tváriť, že tento film neexistuje. ()

JM87

Předem chci říct, že novej Matrix mě bavil, ale naprosto chápu lidi co nebavil. Svým způsobem je určitou parodií na předchozí díly, ale vážnou parodií. Vše je nějak zamotaný, Neo je zase v nějaké realitě a víc nebudu říkat. Paradoxně špatný mi přišly ty části, který vycházely ze starých Matrixů, u toho jsem celkem zíval. Co mě naopak bavilo by to nový, neošahaný, vtipný, obrácený vzhůru nohama. ()

TheSpearCZ

Předzvěsti posledních trailerů a prvotních recenzí se potvrdily a čtvrtý Matrix je opravdu prvotřídním absolutním průserem, který nikdy neměl vzniknout. Už ono Wachowski se nechalo slyšet, že s natáčením tohohle filmu byly obrovské problémy a dle toho to tak vypadá. Samotný půlhodinový úvod je definicí toho, jak by se filmy neměly nikdy točit a bylo mi z toho vyloženě zle. V druhé řadě, to obsazení lidí, kteří tu nahradily naše staré dobré známé z trilogie je naprosto katastrofální a takový Laurence Fishburne, coby original Morpheus se u sledovačky tohohle filmu musel vyloženě smát a říkat si, jak si zachránil prdel. Bohužel, tohle je něco, za co nenadávám na nové herce v rolích Morpheuse nebo třeba agenta Smitha, tady to padlo na samotném začátku scénáře, a to i přesto, že příběhově tohle mohlo (a mělo!) být větší než jednička. A naférovku říkám, že ty akční scény, které jsme tu mohli vidět by nebyly zábavné ani v dobách vydání samotné jedničky. Jediné, co nemohu zkritizovat jsou ty záběry z předchozích dílů, ty se mi líbily. Ale jinak průser jako dělo. 1* ()

Brejlil

Nic proti metafilmům. A klidně ocením i to, že Wachowská nekompromisně trvá na tom, že divák musí znát předchozí trilogii až do absurdních detailů. Ale... Ale to úplně nezabralo. Začátek je solidní zdvižený prostředníček korporátnímu uvažování, Jenže se to nakonec změní v příběh věčné lásky. To vše v nepříliš pěkném balení, které je nahony vzdálené estetice původní trilogie. Což je sice "vysvětlené" i v ději (nebo vám to vysvětlí Traffic s Bluntmanem ve svých komentářích), ale dlouho mi trvalo, než jsem si zvykl. Matrix Resurrections dílem působí jako nostalgické ohlédnutí za světem, který nebyl, dílem jako snaha posunout celou mytologii do nového desetiletí. Asi opravdu je to film, který buď naštve nebo pohltí. Nenaštval mně (tady vede trojka), ale ani nepohltil. Možná po druhém shlédnutí (po předchozím nastudování celé trilogie) budu schopen nějakého toho intelektuálního rozboru. Ale spíše ne. ()

Nolanofil

Svet Matrixu som si zamiloval, kvôli výbornej myšlienke, premakanej akcie korunovaným pästnými súbojmi doprevadzanou perfektnou hudbou a prešpikovaným cool vizuálom. Matrix 4 nemá nič z toho. Pozitíva, zaujímavá myšlienka a dajme tomu kostra príbehu. Velmi ma bavila časť z noveho Zionu a asi 2.minúty akcie vo finále. Zvyšku chýba všetko ostatné čo som popísal vyššie. Strašne velmi som chcel aby sa mi Matrix 4 páčil, nejde to. V tejto podobe je to zbytočný film. Natočiť danú myšlienku vážne, bez sebezhadzovania, s poriadnými prehladnými akčnými scénami a je to o niečom inom. Skutočne nemám pochopenie pre tých, ktorý dali/ dajú Resurrections 4* a viac. ()

kamil.i

Resurrections je priamym pokračovaním Revolutions, našťastie nie žiaden prequel, reboot alebo spin-off. Navyše vôbec to nie je také strašné ako sa dočítate na rôznych portáloch. Čaro a atmosféra pôvodnej trilógie vyprchali, no očakávať kvalitu prvého dielu by bolo nanajvýš naivné. Dokonca by som povedal, že Resurrections ešte lepšie zachytáva a kritizuje súčasnú dobu a tvorbu ako prvotný Matrix. Nevyriešeným problémom ostáva fakt, že toto pokračovanie dokopy nikto nepotreboval. Na druhej strane sme aspoň dostali milý happy-ending namiesto nie úplne jasného konca Revolutions. ()

jerenymo

Neočekával jsem nic co by předčilo předcházející díly. Ale zároveň jsem doufal, že dostanu alespoň trochu toho, co dělá Matrixe Matrixem, kvalitní souboje, bullet time a tak dále. Místo toho jsem dostal plno nudných a uspávajících dialogů, akce po skromnu a když nějaká byla tak nestála za moc. Jsem z toho více než smutný. Bral jsem, že je to příprava na další trilogii (tak bych zkousnul spoustu klišé a i těch 148 minut), ale vypadá to, že další díly nebudou. Takže volím radši modrou pilulku. ()

Greg25

Nový Matrix je milostný dopis všem fanouškům původní trilogie. Pokud jím nejste a nemáte původní trilogii nakoukanou (hlavně první a druhý díl) nový Matrix vás nepotěší. Není to samostatně fungující film, bez kontextu předchozího vám to nejenže nedá smysl, ale patrně se budete nudit. Není to vždy zábavná podívaná a občas trochu bolí se na ní dívat. Vzbudí to ve vás některé otázky, na které asi nedostanete úplně uspokojivé odpovědi. Přesto si myslím, že když už muselo být pokračování, tohle je důstojný počin, který zachovává auru původního s respektem a citem. I mírně oživenou myšlenkou. Vidět Nea a Trinity po letech vkusně pokračující je dárek pro všechny fandy Matrixu, pravda, hlavně pro ty, kteří si přesně vybavují pocit i den, kdy viděli první Matrix a nadšeně ho pak na VHS kazetě sjížděli pořád dokola. Pro ně je tenhle svět pořád fascinující navzdory tomu, že nový díl předalece nesplňuje požadavky na současný akční sci-fi film, ale drží si duši původního a to oceňuji ze všeho nejvíc. PS: Lana tu má spoustu perfektních vtípků. A občas vás napadne co vlastně všechno může být bráno jako žertík Lany? Tahle nejednoznačnost filmu jednoznačně prospívá. 70% ()

Eterninox

Čtvrtý Matrix má, narozdíl od toho druhého a třetího, rozhodně co říct. Bohužel však, opět narozdíl od Reloaded a Revolutions, nemá příliš co nového ukázat. *** Celková koncepce "post-Revolutions světa", který Lana/Larry a David Mitchell vytvořili, je uvěřitelná a v některých aspektech i značně důmyslná, ale řemeslně to není žádná sláva. Výprava, kamera, efekty, choreografie, kostýmy, i hudba totiž především kopírují ikonický originál, a většina změn je spíše k horšímu. *** Co se myšlenek a motivů týče, Resurrections funguje jako explicitní komentář na původní trilogii. K epistemologické rovině originálu přidává sebereflexivní pohled na banalizaci idejí a umění skrze popkulturní komodifikaci, a tropu vyvoleného mesiáše zase problematizuje "woke" rétorikou lidské mnohotvářnosti a síly v soudržnosti protikladů. To však, nepříliš překvapivě, bude pro mnohé obtížně stravitelné, a nepokrytá agenda ke konci filmu přišla přestřelená i mně ("duha přes celou oblohu", haha). *** Pokud tedy doufáte v další Matrix jako 1-3, budete nejspíš zklamáni. Pokud ale oceníte subverzivnější využití frančízové značky, může Matrix 4 být příjemným překvapením. 70%, ale zaokrouhlím nahoru za odvážný odklon od prvoplánové líbivosti, a taky za obsazení starých známých ze Sense8. ()

cskomando

Když se člověk podívá na záběry z 3 předchozích filmů (rok 1999 - 2003) konkrétně na zpomalené záběry, efekty, souboje lidí s agenty nebo stroji a poté si pustí film z letošního roku 2021, kde se ani nesnaží vykompenzovat tu akční nálož (doslova lenost místy!)...tak je mi z toho všeho zle. Dokonce ani ta tvrdá našlápnutá hudba tu není. O nějakých divokých honičkách strojů, motorek a aut nemůže být ani řeč. Aby toho nebylo málo, tak se muselo šetřit i na agentu Smithovi...u ostatních agentů je lepší a levnější vše nazvat "boty". Keanu Reeves už začíná lehce stárnout a nepouští se do ničeho aktivnějšího. Upřímně tenhle vleklý a zdlouhavý díl se dal zkrátit skrze složité a nezáživné vysvětlování i cestování v matrixu do 90min. Neskutečně odfláknuté, pokud tohle měla být ta poslední vrcholná tečka na závěr, tak se to nepovedlo. ()

winetach

Prvotriedna kampaň, dokonalé trailery, hype na nevydržanie, absolútna príprava v znovupozretí pôvdnej trilógie a skvelého Sense8... Toto všetko pred tým ako som videl film. Prvá polovica, sebareferenčná, metometová, prísľub originálneho reštartu. Potom sa to zvrhne do nesúrodého klasického sequelu, ako tu píšu všetci kolegovia, ktorý už nefunguje ako film, emócie nulové, absolútne úžastní herci zo Sense8 tu nemajú ani čo hrať.. Pôvodnú trilógiu fakt milujem, tu vidím potenciál, ale fakt neviem, čo si mám o tom myslieť, dávam zatiaľ 3*, možno som to len nepochopil. 5.8/10 ()

kujon

Nebudeme si nic nalhávat, je to dosti sračka. Místy jsem si myslel, že koukám na nějakou parodii, žel bohu ale opak byl pravdou. Původní film stál na neotřelé myšlence a ubíhal v takové sci-fi/thriller/akční jízdě, že to člověk sledoval se zatajeným dechem a očima na stopkách, tohle je ale na druhou stranu taková aktuálně-korektno-LGBT slátanina, že to je možná lepší vypnout. ()

Tigran

Je to bizár a meta a chápu všechny, kteří jsou zklamáni a znechuceni. Já si tenhle blázinec užíval po celou dobu a pod vlivem čerstvých dojmů z kina mu dávám pět hvězdic. Jo, bojové scény nejsou, co bývaly a konec je trošku cringe, uznávám. ()

VictorMartel

„Tak jsem se teď dodívala na Resurrections a bylo to, jako si udělat čtvrtý nálev z čaje, který je ve skutečnosti jednonálevový.“ Cituji kamarádku, jejíž názor vydá za nezanedbatelnou skupinu spíše věcných diváků, jichž se původní díl z roku 1999 dotkl prvky, jimiž se fakticky stal nezaměnitelným a kultovním, což jistě není bullet time. Taková formulace je na mě krátká, ale zároveň ne nespravedlivá. / Matrix je odsouzen nerozkrýt pravdu „světa o sobě“. Nesimulovaný svět nám Matrix nikdy neukáže, a přece si zadává cíl právě toto udělat, načež nevyhnutelným konsekventem takové premisy je zklamání. Matrix už může uspět vždy nanejvýš na způsob nějakých Hvězdných válek a podobných pitomých značek. Jeho kyberpunkový úvod z roku 1999 se ujal především jako metafora doby, v níž jsme bateriemi. Matrixu je inherentní marná snaha odhalit nám pravdu o povaze simulovaného světa jeho vlastními prostředky. Můžeme se pohoršovat nad technologiemi a vztahy mezi lidmi, ale ty nejsou než odrazem naší společné vůle, a žijeme-li ve lži, pak i naše úsilí tuto lež popsat vrátí stín. Je to definitivní past, do které se tento program dostává, protože pracuje s týmiž prostředky a hodnotami, jako jím denunciovaná simulace. Co je to matrixovský příběh ve své nejzákladnější psychologické struktuře? Je to příběh pro podmaněnou vrstvu, který jí má poskytnout pocit vymanění se ze jha prostřednictvím kritiky. Podmaněný se musí nějak vyrovnat se svým podmaněním, a protože už nemá sílu z dob, kdy bylo možné koordinovat revoluci, dělá to tak, že označí realitu, v níž žije, za prolhanou: to, co se mi děje, není pravda. Je to jediný způsob, jímž se se svým údělem podmaněný může byť jen zdánlivě vyrovnat. A ten, kdo ho podmanil, je samozřejmě se světem také nespokojený, protože svět nikoho trvale netěší, i kdyby měl soukromý tryskáč. To je automatický triumf matrixovského příběhu: všichni mu podléhají, protože je to falešný udavač. Zároveň se do svých pomluv zaplete a nedokáže je konsistentně vyprávět, aniž by plodil vlastní simulace: čím snáz se divák spokojí s universem racionalizujícím Matrix narativně, tím hlouběji se zavrtává do simulace v simulaci, protože nakonec všechny příběhy alternativy k simulaci jsou simulacemi v jimi předpokládané „simulaci“ života. Matrix nikdy neměl šanci dopadnout jinak a tuto zkázu jsem mu dávno předvídal, když jsem komentoval zakládající „díl“ z roku 1999: „Nicméně i vůči této epifanii jsem rezervovaný, stále maje na paměti, že se zrodila z tohoto světa, nadto přičiněním průmyslu, který se tvorbě ilusí oddává jako dobře placenému řemeslu.“ Matrixovský lore jsem tehdy nazval Baudrillardovým simulacrum a Schopenhauerovým Vorstellung, abych zároveň využil jeho vnitřní duchovní odkazy. Wachowští nám tehdy vzkazovali, čím byli inspirováni, a je otázka, může-li jakákoli snaha o onu tajemnou pravdu, po níž unaveni povrchními pravdičkami faktického konstatování prahneme, vydat jiné plody než fikci. Ještě vulgárněji: Matrix je komprimací tautologiemi zkompromitované metafyziky. / The Matrix Resurrections ve svém celku dává smysl a nijak se nevychyluje z příběhu předchozích třech dílů, protože jeho psychologicko-filosofická expozice, která podle některých naznačila cosi v dalším opuštěného, mě dějově vůbec nepřekvapuje. Problémem 4. dílu tedy není inkoherence a odbočování, ale jakási pouťovost. Je příliš patetický, vnitřními odkazy se přehnaně vrací do minulosti, celkově se mi jeví nedbale odrecyklovaný, usilovně vtipkuje, odbývá akční pasáže a publikem napříč panuje i mnou sdílená shoda, že je „divně televizně natočený“, což by jistě konkretizoval někdo znalý použitých technologií. Působí zastarale právě tam, kde má být „blockbusterem“, bez toho, že by to kompenzoval intelektuálům, jimž se docela nemotorně vysmívá. I když svými přesahovými komentáři může být rozmanitě vykládán, především jako varování před znejasňováním hranice mezi virtuálním a přirozeným, s definitivní převahou ve mně zanechal pocit stárnutí. The Matrix Resurrections je při vší možné snaze vyjádřit něco jiného filmem o stárnutí jak nás diváků a herců, tak celého vyprávěcího oboru coby média porozumění sobě i světu. Film dokazuje, že se dostal na samu hranici své schopnosti znejišťovat a že už možná i celá záliba v odkouzlování skrznaskrz prolhaných samozřejmostí je v oboru vizuálního umění pasé. Nejvíce si vážím toho, jaký má v sobě náboj vyvolávat nové kritické postřehy k filmu, virtualitě i systému, ve kterém žijeme. Zanechal po sobě nejen zklamání, ale i řadu podnětných sporů, mohl-li dopadnout jinak, co komu vůbec mohl nabídnout a co to všechno, že v něm tolik chybí a přebývá, znamená při vyrovnávání se s myšlenkou, že náš svět je tak či onak bezútěšně neschopný vykázat svůj smysl a že jsme každý odkázáni mu svůj vlastní smysl přilhat. Je nakonec lhostejné, žijeme-li v rámu simulace, protože i kdybychom z něho vystoupili, stále bychom žili v simulaci smyslu, která je neodmyslitelně dána každému rozhodnutí v bytí pokračovat. Pochopil jsem totiž, že vadou na kráse světa není jeho prolhanost, ale to, že tak či onak simulujeme jeho samotný smysl. / PROTI SIMULAČNÍ TEORII: Simulační teorie říká, že za tak dlouhý čas, jaký je věk vesmíru, se musela vyvinout inteligence schopná právě takový vesmír simulovat. Obecně jsem nedůvěřivý k celé simulační teorii, protože prastarou ideu Májina závoje oprášila odvolávajíc se na stáří světa. A to aniž bychom si mohli být jisti tím, co je to svět a jeho pomyslné stáří. Uvážíme-li stáří i tohoto nám právě simulovaného vesmíru, jemuž předchází ještě starší rozhodnutí jej simulovat, pak simulační argument, podle nějž je svět pravděpodobně simulací, je celý důsledkem velkého a snad i nepřekonatelného zmatku v docela vyprázdněném pojmu času. Protože argumentuje-li se časem ve prospěch civilizace schopné simulovat náš svět čistě v důsledku „stáří“ jakéhosi našemu světu nadřazeného jsoucna jako takového, jehož je náš svět součástí asi tak jako umělecké dílo nebo experiment, pak tuto argumentaci musíme domyslet a v jejím vlastním duchu dospět k tomu, že i ona simulující nás entita je sama simulována, a tak donekonečna, takže tu máme bezpočet vrstev simulujících simulace simulací... Jsme simulováni někým k tomuto účelu simulovaným simulujícím jej opět simulovaným? Možná je konstrukce času a změny, která nás dovedla do této slepé uličky, slepou už od začátku. Fyzika hledá základy bytí, tedy je nemá. A kdo ví, není-li bláhové rozlišovat mezi fyzikou a metafyzikou. () (menej) (viac)

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách