Všichni dobří rodáci

• angličtina All My Compatriots (viac)

Film, ktorého dej sa odohráva v rozpätí viac ako desať povojnových rokov, je umelecko kritickým pohľadom na osudové zmeny českej dediny v tomto období, ktorej pohodou dýchajúca atmosféra sa končí na jar v roku 1948. Dedinčania sa delia na dva nezmieriteľné tábory, kedy sa do novopečení funkcionári dostávajú do sporu s miestnymi sedliakmi. Keď v úsilí o združstevňovanie dediny nepomáha agitácia, obetným baránkom sa stáva sedliak František, ktorý vytrváva vo svojom presvedčení aj keď už ostatní zlyhali. (STV)

mohamedsfinger

Už jen odvaha natočit tak kritický snímek je obdivuhodná (to jak skončil, je věc druhá) a navíc se ho podařilo natočit opravdu bravurně. Velmi působivé jsou hlavně scény smrti, které se od zbytku filmu dost liší. Co bych dále vyzdvihl jsou herecké výkony a dialogy. A navíc film není jen kritikou kolektivozace a komunismu, ale hlavně toho, jací lidé doopravdy jsou. Abych parafrázoval jednu scénku Patrika Hezuckého: Hodnocení tohoto filmu je jasný jako Vojtěch Jasný. ()

Maynard.

Díky bohu, že se tento kdo ví proč legendární snímek sestříhal z plánovaných 6 hodin na hodiny dvě. I tak sem měl velký problém dokoukat. Přízvisko "komedie" je zde naprosto neprávem a nebo možná právem, ale já se teda nezasmál a ani nepousmál ani jednou. Spíš mě to celý přišlo jak chvíle poetiky. Nevím čím to, ale tady mě ti všichni komouši přišli nějací moc hodní, netuším jestli to v zapadákovech bylo takto "mírný" a nebo se tvůrci přecijenom báli, ale nějak mi to nesedí, i když pražské jaro bylo pražské jaro. Herecké výkony bezesporu vynikající, mě nejvíc uchvátil Walda. Už v mládí mě děsila scéna, kdy umírá Menšík, a při která se sypou mraky husího peří... A jak by řekl sám Forrest - A to je asi tak všechno :o). Top 200 odškrt, což mě těší, ale více už raději nee. ()

slovan1

Ze začátku to je idylické. Odpálení miny, nějaká ta práce na poli, poté hospůdka a nocování pod velkým stromem uprostřed louky... Krásné léto. Jenže poválečná léta taková nebyla. Vždy se najde nějaký prospěchář, mezi kamarády a dokáže jím bez mrknutí oka způsobovat nepříjemnosti. Ale na každého jednou dojde... Osobnostmi napěchovaný trezorový film. Brzobohatý, Menšík, Brodský a další ve velmi silném filmu. Ovšem nemůžu jít do plných, slabší 4*. ()

Sdoom

Určitě svou výpovědí jeden z absolutně nejlepších a nejsilnějších českých filmů. Jen škoda těch několika hluchých míst, dlouhých záběrů na zpívání a tancování apod. A také mi trošku vadila malá rozpracovanost psychologie postav, možná proto, že se v necelých dvou hodinách snaží film postihnout osudy hned několika z nich. Z těchto důvodů dávám "jen" hodně silné 4 hvězdičky, protože vše ostatní je dokonalé nebo dokonalosti se blížící. Edit 26.10.2014: Tak konečně viděna remasterovaná verze a je to opravdu radost vidět Rodáky v nádherné obrazové i zvukové kvalitě. Nicméně u 4hvězdičkového hodnocení zůstávám, i napodruhé je tam na můj vkus více hluchých míst než by mohlo. Pro někoho, kdo má hodně rád lyriku, to bude možná výhoda, já bych však upřednostnil více děje. Ale tu velkou většinu s nádhernou kamerou, hudbou, úžasnými herci a silnou výpovědí je třeba znovu vyzdvihnout. (Blu-ray, orig.) ()

Zemi11

Ano, odborníci ocení. Já ale ve 21.století tohle nepřekousnu. Úvodní tři minuty znělky, která připomíná škrábání nehtem po okapu, jsem ještě dal. Snažil jsem se, nemějte mi to za zlé, 42 minut jsem vytrval... Na víc nemám. Prostě tu nudu nepřekousnu. Je mi to líto, že nedokoukám, ale na druhou stranu, nemusím vidět všechno... ()

MaxipesFik

Z hlediska uchopení světa lze filmy dělit na nadčasové a dobově tendenční (tedy ty, které nahlížejí na historii hledisky své vlastní doby). Všichni dobří rodáci, odpusťte mi tento názor, patří do druhé kategorie. Film shrnuje historické události kolektivizace pohledem lidskotvářního socialismu, a byť nám určitě budou názory pražského jara tisíckrát sympatičtější a lidsky pochopitelnější než oficiální ideologie padesátých let, v mnohém se však Dobří rodáci v principu náhledu na historii od období budovatelských filmů neliší. Z dobových filmových titulů s historickými tématy dávám přednost těm prakticky apolitickým (Vláčil) nebo těm, kde je společenská angažovanost (není na ní nic špatného!) doplněna osobitou poetikou (např. Skřivánci na niti - více zásluhou Hrabalovou než Menzelovou). Ale dost, neberte to jako ostrý odsudek, spíše jako zamyšlení nad tvarem a východisky jednoho uměleckého díla. Všichni dobří rodáci jsou jistě pozoruhodným opusem, který představuje skvělé herecké výkony (i od neherců), zachycuje obrazovou krásu moravského venkova, zrcadlí metaforické lidské osudy a je historickou freskou o životě jedné vesnice v pohnutých dobách. Mezi nejskvělejší momenty patří obrazy Josefa Hlinomaze rodící se přímo před kamerou. ()

srbak

"Zlá bylina nevyhnije. Lepší odcházijou, enom my potvory ostáváme." Presne jedna jediná hláška z tohto nezabudnuteľného filmu vám stačí na to, aby ste pochopili, o čom Všichni dobří rodáci sú. ()

klúčik

Jeden z najlepších filmov. Silný zážitok z hereckých výkonov ( Brzobohatý, Menšík, Brodský ). Film samozrejme zakázali, ale čo je výborné prežije roky. 100%. ()

velkyvezir

Úžasný obraz lidských charakterů, se kterými se člověk v životě setká. I když je příběh zasazen do 50. let, film není jen kritickým zrcadlem této doby, ale naopak nadčasovým mementem upozorňujícím, že osudy lidí se stále opakují. O tom je přesně například scéna s Brodským, když své manželce říká, že ho nezajímají názory lidí, že nevědí, co je pro ně dobré, tak jako to ví on. Nepřipomíná vám to jednání "mocných" i v dnešní době? ()

miklaras

Když tak dumám o českém filmu a přemýšlím, jaký je pro mně ten nejlepší, který mi zvrátil hlavu nazad, ukázal nebe a zabolel v zátylku, pak je to určitě tenhle. Všechna jeho poetika je bolestná a ne sladkobolná, humor pálí a nesnaží se působit hřejivě, zlo se plíží a dobro nedělá velká gesta, smrt je trochu Skácelovská a člověk si s hrůzou uvědomuje, že tragédie naší poválečné minulosti byla děsivá právě v té nenápadnosti, s jakou ubíjela ty, kteří chtěli na jaře zase orat...10/10...a to nečínským filmům dávám málokdy :-) ()

bari68

Moje hodnotenie vzhľadom od ostatných 5*-kových ocenení je asi primalé kvôli očakávaniach, ktoré som 46. filmu rebríčku CSFD čakal. Poetika a rozprávanie 40.a 50. rokov moravského vidieku ma neprinútil vžiť sa do postáv , ktoré nám režisér dal na plátno .Ako plus sa , ale musia vyzdvihnúť herci a najmä Vojtěch Jasný, ktorý nezabudol na neľudské činy komunistických pohlavárov , čo sa týka väznenia, brania majetkov a celkového zaobchádzania s ľuďmi. ..Aby som bol , ale spravodlivý tak 3,5*. Do koša s priemernými 3* filmami si tento film netyká, avšak v prvej 50-tke je pre mňa malým vykričníkom a tŕnom v oku. ()

Jaccobos

Velmi hluboké zamyšlení nad temnými dobami našeho národa. Vývoji postav, kterým opadává radostný úsměv svazácký a nastupuje zklamaná tvář realisty. Film o tom, jak neschopný komunista k moci přišel a zdevastoval lidské vztahy, smysl lidské práce a beze smyslu pro spravedlnost podával obvinění. Film je poeticky laděný a dá prostor k přemýšlení. Vesnické tradice jsem nemusel vidět, ale patřilo to k vykreslení vesnické kultury, možná i něco víc. ()

Seti

Obrazově i herecky vybroušený klenot české kinematografie, jehož poetika na mě bohužel vůbec nezapůsobila. Je mi líto... ()

Chegi

WOW! Nejlepší film na dané téma, který je vtipný, smutný, ale hlavně pravdivý a dnes velmi aktuální. Děkuji Vám pane Jasný za tento snímek. (Viděno na KVIFF 48 v premiéře digitálně zrestaurovaného filmu) ()

Lexion69

Radoslav Brzobohatý jakožto mravní autorita národa ve strašlivé obžalobě, která je zároveň poezií nebesky krásných obrazů. Vojtěch Jasný stvořil dílo jehož obsahovou vyzrálost nedokázaly překonat četní následovníci ani po padesáti letech. Nejzrůdnější z ideologií, nahá v celé své ohavnosti. ()

panWolf

Jeden z,podle mne,nejlepších českých filmů..Výborná režie,výborné obsazení rolí,mrazivá atmosféra z období po válce a kolektivizace. Tento film by se měl vysílat ve školách,jako doplněk výuky.Aby ti,kteří nezažili krásy socialismu ,měli představu co by nás v budoucnosti mohlo znovu potkat v případě vítězství některých sil u nás. ()

Peiper2

Názorná ukázka toho, jaké je komunismus svinstvo - kolektivizace, tažení proti církvi, zatýkání, výhružky atd. Film velmi krásně ukazuje jak se s tím jednotlivé postavy vypořádávají. Herecké výkony i režie naprosto perfektní. Škoda, že se už dnes netočí (alespoň u nás) tolik dobrých filmu jako v 60. letech. 90% ()

cab

Film vykereslujici udalosti, ktere nasledovaly po druhe svetove valce, po prichodu unoru 48 a s nim zacatky nadvlady komunistu v jedne male visce plne nahle rozdilne smyslejicich a vystupujicich obcanu. 70% ()

wosho

Silné drama. které poeticky ukazuje pravou tvář naší vesnice v 50tých letech. Právě onen Jasného poetismus-mix dramatu, komedie a nefalšovnené filmové magie, dělá dokonalý portrét té doby. Film díky tomu nezestárl a stále dokáže i po 40 letech k nám promlouvat. Navíc Jasný coby scénarista napsal nádherné, živoucí postavy-žádná není černobílá. Což navíc skvěly potvrdil výběrem herců-zvláště Matuška s Menšíkem. Všichni dobří rodácí jsou právem zařazováni do našeho panteonu nejlepších filmů. ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (viac)

49. MFF Karlovy Vary coming soon

49. MFF Karlovy Vary coming soon

10.04.2014

Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci… (viac)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011