Multimilionár Tom Mullen (Mel Gibson) je zakladateľ a majiteľ úspešnej leteckej spoločnosti, ktorý žije s manželkou Kate (Rene Russo) a 12-ročným synom Seanom (Brawley Nolte) v luxusnom byte v New Yorku. Pri dobročinnej akcii však Tomov syn uprostred stovky ľudí náhle zmizne bez stopy. Neblahé tušenie rodičov sa čoskoro potvrdí: Sean bol unesený a zločinci žiadajú od Toma výkupné 2 milióny dolárov, ktoré treba doručiť do 48 hodín - inak chlapec zomrie... Špecialisti z FBI odporúčajú výkupné zaplatiť, ale pri odovzdávaní peňazí sa dopustia osudovej chyby a jedného z únoscov zastrelia skôr, než stihne čokoľvek prezradiť. Tomov syn sa tak ocitá na prahu smrti, navyše ďalšie pátranie FBI je bezvýsledné. Vzápätí Tom dostáva od únoscov druhú šancu a nové inštrukcie. Cestou na určené miesto však Tom náhle pochopí zdrvujúcu pravdu - ak zaplatí, nikdy viac svojho syna neuvidí. Únoscovia totiž nebudú mať dôvod vrátiť dieťa rodičom a radšej ho ako nebezpečného svedka zlikvidujú. Dané slovo pre nich nič neznamená a všetky kroky FBI zatiaľ situáciu len zhoršili. Je treba konať! Tom preto úplne zmení taktiku a ujme sa iniciatívy - v priamom televíznom prenose osloví šéfa únoscov, ukáže mu 2-miliónovú hotovosť a sucho oznámi, že z peňazí nedostane ani cent, pretože už nie sú výkupným, ale odmenou za jeho hlavu. Ako sa zachová únosca? Druhé kolo boja o život Tomovho syna sa začína... (TV Markíza)

moviesfan

Jo, dobrý drama. Kladně hodnotím způsob boje o syna. Zajímavá myšlenka, která dala filmu víc napětí a akce, která nebyla špatná. Hodnocení: 75% ()

Marek1991

Ron Howard natočil celkom zaujímavý kriminálny thriller o únose dieťaťa. Žiadny trápny film s americkými černochmi na dynamickú rapovú hudbu, kde svalnatý chlap zachraňuje svoje dieťa, ale tu išlo o príbeh milionárskeho syna za účelom výkupného a za účelom pomsty z frustrácie konania známeho milionára. Takýchto filmov je veľa, ktoré využívajú rôzne techniky, no všade ide v podstate o to, nezaplatiť a bojovať, no realita býva skôr taká, že sa dotyčný často hľadá až po zaplatení. 96 hodín a Tajomná rieka ma zatiaľ fascinovali najviac, no mali výhodu toho, že sa tam sa jedná o prostredie polície, akýchsi bezpečnostných zložiek, veľmi podobný je aj film Muž v ohni, ktorý mi príde však prehnaný, zbytočne brutálny a mierne nesprávny a chýbajú mu tie detaily, ktoré sú napríklad vo filme 96 hodín. Zbohom baby a 96 hodín: Odplata sú veľmi triviálne, dosť jedinečné, ale stále dobré. Výkupné patrí medzi filmy, ktoré odštartovali celú plejádu takýchto filmov a musím uznať, že celkom slušne. Je pravda, že je natočený podľa istej šablóny, aby bol zaujímavý a že zrejme by sa to tak šťastne neskončilo, najmä ten závere, ktorý bol dohnaný do konca, kde svoj hnev postava Toma zavŕšila, zároveň si chránil život spôsobom, ktorý sme videli v mnohých filmoch a zároveň to riešila aj polícia, no najmä ten priebeh ukazuje na slušnú prácu. Chcel som tomu dať 4 hviezdy, no ono je to tak na 3 a pól, najmä pre pár pózerských a menej reálnych skutočností, či zbytočností v konaniach. Inak nezabúdajte, že sa unášajú ľudia aj z chudobných rodín, pre rôzne dôvody a ktoré nemajú na výkupné. ()

Falcor

Tak takovej táta budu taky! Vždyť vlastní krev a rodina by měla být posvátná každému. (To myslím zcela vážně) Jen se modlím, abych si nemusel udělat pár dětiček do zásoby, kdyby mi občas nějaké to rozhodnutí nevyšlo. ()

PauloZ

Až na pár drobností skvěle napsaný film. Howard odvedl pěknou práci, zvrat je překvapivý a herci výborní. Nechápu, že jsem to nikdy před tím neviděl, když už je to staré dlouhých 15 let. ()

Kryton

Skvělý Gibson , který na místo s vyjednáváním s teroristou Sinisem mu raději nadává a řve do ucha "Zabiju tě". Aneb takhle se to teda dělat nemá. ()

schizmo

Spíše průměrný americký thriller natočen spíše průměrným způsobem, ale je pravda, že Mel Gibson to pozvedá na výrazně vyšší úroveň, jinak by výsledek dopadl o poznání hůř, zbylé obsaní je totiž tak slabé až nesympatické, až to odvádí pozornost. Na můj vkus je tam až moc amerického hrdinství, ale naštěští je Melda hodně přesvědčivej, takže výsledek je přecejen v pohodě... ()

fannah

Výbornej film, jak je to u Howarda zvykem. Navíc scénář se docela vydařil a obsazení bylo víc než perfektní. Mel Gibson v roli majitele letecké společnosti, Rene Russo ve svém živlu a podvraťák Gary Sinise, to je vážně báseň. Film nemusel být na dvě hodiny, ale i tak se mi líbil. Bohužel mám pocit že H. filmy se mi líbí hlavně kvůli scénáři, střihu a hudbě. ()

Adasin

I přes (silnou) počáteční nezajímavost a tuctovost mě Výkupné nakonec dokázalo celkem strhnout, a to především díky výborně šlapající druhé polovině - až podezřele odlišné od zbytku filmu - a hercům, kteří se v ní konečně probrali a začali pořádně hrát (poklona Gibsonovi a Sinisemu). Ne, že bych se vyžívala v násilí (to vůbec ne), ale příjemně překvapilo, že na konci nešetřili krví, aspoň to vypadalo reálněji a vůbec to působilo lépe. Celkově fajn thriller, vzpomněla jsem si při něm na Arlington Road s Jeffem Bridgesem. 7/10 ()

Turiec

Mierne nadpriemerný triler, ktorý zaujme hlavne neštandardným riešením zo strany otca uneseného dieťaťa. Len neviem, či by sa na to niekto v skutočnosti odvážil. Mel Gibson podáva dobrý herecký výkon aj keď nehrá akčnú, či komediálnu rolu. ()

Lamiczka

Dobrý den, jmenuji se Tom Mullen, jsem úspěšný podnikatel a milionář. Vlastním leteckou společnost a opravdu se mi daří. Život bych měl perfektní, ale někdo mi z neznámých důvodů unesl mého jediného syna. Nejdřív mě zkusili vydírat s výkupným, ale já se nedal a tvrdě nastoupil do protiútoku. Nabízím dvakrát větší odměnu za dopadení zločinců a za záchranu syna. Kdo z vás by odolal takové nabídce? Mel Gibson v hlavní roli psychologického krimi thrilleru, v roli otce, který je pro záchranu svého syna schopný čehokoliv. Začátek filmu se drží běžného stereotypu. Vyjednat s únosci výkupné, domluvit se (za pomoci federální policie) na místě předání a doufat, že znovu uvidí syna. Všem je ale brzy jasné, že tady jde o profesionála a tak po zpackané úvodní záchranné misi nastupuje chladný úsudek a jasné kalkulace. V tom okamžiku začíná ta pravá "sranda" mezi otcem a únoscem. Brilantní dialogy, vypjaté momenty, psychicky kolabující manželka taky racionálnímu uvažování nepřidává. Mel Gibson perfektně zvládá všechny polohy - milujícího manžela, stresem a láskou k synovi pohnutého otce i zdánlivě bezcitného vyjednávače. A do velmi úspěšného duelu se mu staví vynikající Gary Sinise v roli ústředního padoucha, člověka bez skrupulí a především s jasným cílem jak dosáhnout svého. A to i za jakoukoliv cenu. Jeho hra na honěnou je do detailu vymyšlená. Ale jen do té doby než se karta otočí a z honěné myši se stane útočící kocour. ()

Laxik

Průměrný film s trochu netradiční reakcí tatínka. Radši mám seriálové verze únosů, protože i tenhle film měl děj, který by se v pohodě vešel do 45minut. ()

numi

Tak počkat, vždyť takhle se ale filmy o únosech netočí! To má být úplně jinak! Únosce máme spatřit až na úpném konci a předtím nám mají být nastrčeni alespoň dva jiní, které budeme podezírat. A co automobilové honičky? Kde jsou? Děláte si srandu? A jak je možné, že ten kluk nebyl v nějaké staré továrně? No? A úplně tady chyběla záchranná akce, která uspěje přesně v poslední sekundě... Tohle nemůžete myslet vážně. A tomu říkate film o únosu? (Gary Sinise mě nepřesvědčil a do své role se mi prostě nehodil. Jinak sem tam dírka ve scénaři, ale má to spád.) [září 2005] ()

Vojcl

Čistý průměr. Nijak výjimečný kriminální thriller s hodně jednoduchým a okoukaným scénářem. Mel Gibson si snad poprvé zahrál úplně obyčejného Američana, ale musím říct, že mu tahle postava moc nesedla... Daleko zajímavější je záporák Garyho Sinise a René Russová je tentokrát spíše do počtu... ()

zipper111

Není nad to vidět hysterčit Mela s Rene. Jestli todle nebylo přehraný tak už nevím :) Gary Sinise byl skvělej a hodně mě pobavil Evan Handler, pobavil mě i film, ale myslím, že podruhé už to vidět nepotřebuju. slabší 4* ()

Maq

Kriminální drama, varianta únos dítěte. Těchhle dramat bylo, je a vždy bude spousta. Tenhle kousek v daném žánru snad patří k těm povedenějším. ()

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)