Koruna

• Veľká Británia The Crown
Veľká Británia, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (viac)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

Recenzie používateľa Kaka k tomuto seriálu (57)

Země nikoho (2020) (S04E06)

Technicky a vlastně celkovou formální stylizací zaručeně doposud nejodvážněji natočená epizoda. Plná frenetických střihů a zajímavé práce s kamerou, s velkým množstvím odvážně velkolepých záběrů. Podobně zdatně a sebevědomě je vyobrazený přerod Diany z ostýchavé slečinky v noblesní dámu, která svým přirozeným charismatem a živelností dostává davy do varu a snadno strhne pozornost veškerého dění na sebe, což se koruně vůbec nelíbí. ()

Dědičné nástupnictví (2020) (S04E07)

Bonham Carter v roli excentrické princezny se v tomhle díle vyrovnává suverénnímu výkonu Vanessy Kirby z první a druhé série. Takže pro fandy téhle hořko-sladké postavy plné lásky, smutku, zloby i velkých emocí, bude "sedmička" to pravé ořechové. Samozřejmě opět se tne do živého a řeší se rodinné vazby a s nimi spojené dávné křivdy a klíčová rozhodnutí, která ovlivnily sled hodně událostí co následovaly. ()

48:1 (2020) (S04E08)

Bitva Královny a Iron Lady. Doposud nejostřejší, nejpřímější, ale taky docela vtipně natočená výměna názorů dvou silných žen a osobitých státnic. Jako sekundární se jeví twist ohledně novinového článku. ()

Lavina (2020) (S04E09)

Vrcholící napětí vztahu Charlese, Diany a Camilly. Trojúhelník smrti, který způsobil ohromné problémy královské rodině a jak Elizabeth trefně poznamenává v jednom z jejích dialogů, kdy rozebírá určitou situaci, neshody v královské rodině ohrožují její celkovou existenci. Chvála za komplexní vyobrazení Diany i Charlese tak, jak si je pamatujeme z devadesátek, když byli často ve večerních zprávách po celém světě. ()

Válka (2020) (S04E10)

Rychlý, dynamický a soustředěný poslední díl, který maximalizuje impact vyústění dvou klíčových událostí, o kterých čtvrtá série výhradně pojednává a to je toxický vztah Diany a Charlese a vláda Irony Lady Margaret Thatcher. ()

Série 5 (2022) (S05)

Dosud nejslabší série to zřejmě je, ale určitě nijak extra nezaostává za těmi předešlými. Technicky je to pořád ta vymazlená, vypiplaná jízda na kterou jsme zvyklí. Rovněž castingově mi přerod nepřišel tak dramatický, jako z dvojky na trojku. Největší slabinou pak zřejmě budou témata, která se v devadesátkách řešila a která Koruna opět velmi precizně rekonstruuje. A bohužel to jsou témata kolem vztahů královské rodiny, milostných aférek a podobných dalších skandálů, která po čase působí repetitivně a dost únavně. Na to jak variabilně se to ovšem dalo uchopit a jaká soap opera z toho mohla být pod jakkoliv méně pevnou režijní taktovkou myslím, že tvůrci pětky z toho vyšli s čistým štítem a docela classy. ()

Syndrom královny Viktorie (2022) (S05E01)

Pětka opět čelí problému trojky. Tedy výměně herců. Tentokráte mám ovšem pocit, že šok je o něco menší, především co se hlavní herečky týče a přechod z Olivie Colman na Imeldu Staunton nebolí zdaleka tolik, jako když nás opouštěla jedinečná Claire Foy, se vší svojí ženskou křehkostí, silou a elegancí sobě vlastní. Pletky koruny v devadesátkách se dají spíše přirovnat k bulváru, takže pro tvůrci to bude docela výzva. Může to skončit zajímavě, stejně tak i katastrofou, důležité je, jak se některé klíčové styčné body příběhu podaří uchopit. ()

Systém (2022) (S05E02)

O trochu slabší než první díl. Zatímco jednička byla o seznámení se s novými herci a načrtnutí nosných témat pro pátou sérii, dvojka se tak nějak plácá v nezáživném tématu psaní memoárů Diany a procesu nahrávání rozhovorů. ()

Mou Mou (2022) (S05E03)

Subjektivně zatím nejlepší díl celého seriálu, který je téměř celý zasvěcený neúnavnému vizionáři Mohammedovi Al Fayedovi. V jednom díle je skvěle vykreslen sumář klíčových momentek jeho života, nejdůležitější transakce které se mu povedly, například skvěle inscenovaná scénka s nákupem hotelu Ritz, či nákupního domu Harrods. Zároveň se epizoda zaměřuje na jeho komplikovaný vztah se synem a zajímavě vykresluje i zvláštní pouto se svým komorníkem. Miliardář z chatrče, který se dokázal vybudovat a ovlivnit pohyby na šachovnici anglické smetánky té doby. Seznamovačka s Dianou je fantasticky zahraná, odlehčená a zábavná. Cherry on top. ()

Annus horribilis (2022) (S05E04)

Epizoda, která se zaměřuje výhradně na problematiku vztahů královské rodiny, tentokrát zcela mimo Dianu. Vzpomínkovou a příjemně nostalgickou notou přináší zřejmě konečné usmíření dvou sester. Po předešlém díle samozřejmě zahamtnutá brzda, ale muselo to tady být. ()

Přípravy na budoucnost (2022) (S05E05)

Divoký telefonát a přerod, nebo spíše zjištění, že ze slabého Charlese se klidně může stát silný Charles. Politicky protřelý, charizmatický a revoluční ve svých nápadech. ()

Ipaťjevův dům (2022) (S05E06)

Zábavná ruská vsuvka, skvěle zahraný a vyobrazený Boris Jelcin s jedinečnými hláškami, sršící vtipem a dobrou náladou. Plus zatím nejodvážnější/nejdrsnější scéna celé série hned v úvodu tohoto dílu. ()

Na území nikoho (2022) (S05E07)

Další epizoda která se zaměřuje na Dianu, ovšem je to stále ta stejná písnička. Pikle novinářů, odposlechy, paparazzi a jedna dost zvláštní, až úsměvná romance. Tady mám pocit, že pětka ztrácí dech, tempo a primárně "stavební materiál". ()

Střelný prach (2022) (S05E08)

A je tady konečně rozbuška v podobě rozhovoru Diany a BBC. Opět bych se jen opakoval, kdybych rozpitvával, jak přesně se tvůrci drží faktů a různých historických detailů. Výborně udělaná procedurálka ()

Pár č. 31 (2022) (S05E09)

Nejintenzivnější rozhovor u jídelního stolu za hodně dlouhou dobu. Excelentní práce tvůrců a herců, opět. ()

Vyřazené z provozu (2022) (S05E10)

Finále celé série, které vlastně vypadá pouze jako přestupní stanice k další, zřejmě poslední sérii, která bude mapovat late 90', tedy pravděpodobně i osudovou událost princezny Diany, kterou asi každý druhý divák očekával jako pomyslné dramatické vyvrcholení této série. Zde se kromě pár posezení starých známých vlastně nic moc nestane. Události kolem královny jsou spíše usmiřovacího, až melancholického ražení a Diana pro změnu kuje pikle a plánuje se osvobodit ze spárů aristokratického systému. ()

Série 6 (2023) (S06)

Svěží mix doku/art/popu sveřepě pokračuje i v závěrečné řadě. Prvních pár dílů s Dianou má strhující tempo a tradičně velmi dobře vykreslenou kulisu dění. Nechybí kontroverzní momenty, ani ikonické záběry, které v bulváru svého času obletěly svět. Vše mistrně sladěné áčkovým produkčním ansámblem a vynikající režií. V druhé polovině trochu zakolísá tempo, kdy vlastně všem dojde, že nejvíce zajímavý příběh Diany nebude pokrývat celou řadu, ale prostor dostanou i jiné, občas méně zajímavé osobnosti. Ale jak už to v The Crown bývá, i méně zajímavý díl je pořád na špičkové úrovni a na své si přijdou apetitem malí i velcí filmoví/seriáloví nadšenci. ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

03.11.2023

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry