Koruna

• Veľká Británia The Crown
Veľká Británia, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (viac)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

crozet

Preciznost ve všech kategoriích je na úrovni, jejíž překonání si už asi představit nedovedu (to včetně svébytné a osobité interpretace příběhu této rodiny a jeho mnohdy neuvěřitelného detailu a stejně tak některých složitých zákoutí poválečné britské historie). Doporučuju všem sociálním i generačním skupinám, které mají o téma i jen nepatrný zájem. ()

Klara

Tak tohle byla naprostá paráda. Dlouho jsem se tomuto seriálu vyhýbala, protože historická témata vyloženě nevyhledávám - a po zhlédnutí si říkám, proč jsem to tak dlouho odkládala. Chytlo mě to nějakým způsobem už od první epizody, neuvěřitelně skvělé herecké výkony, výprava, kamera, ani nemluvím o té hudbě - ani jednou jsem nepřeskočila úvodní titulky s hudbou od Hanse Zimmera, zesílila jsem to naplno a prostě tu minutu poslouchala. Za mě nejlepší první a čtvrtá série zatím, především díly, kde je Charles a Diana - ti herci jsou neuvěřitelní a dodávají tomu všemu třešničku na dortu. Bravo, těším se na další série a řadím se mezi miliony dalších fanoušků tohoto seriálu. ()

VictorMartel

Když jsem byl malý, jezdili k nám z dáli příbuzní a celá domácnost se na to připravovala snad týden dopředu. Pocházeli z jiného civilizačního niveau, mnohem vyspělejšího, tak jsme měli co dělat, abychom si získali jejich zájem zdržet se co nejdéle a přijet příště zase. Jejich adresou byl socialistický byt, možná stometrový, jak nebývalo neobvyklé, s tekoucí teplou vodou a vytápěný plynem. Z docela čistého inženýrsky vybaveného bytu se odhodlali přijet, vzácně i přespat, takže jsme je zasypávali zájmem a všemi možnými výdobytky naší práce na dvou polích. Vždy jsme jim přibalili spoustu pracně škubané drůbeže, deset i dvacet litrů pálenky z bolavě sbíraných švestek po svahu nad domem a ctili je jako bohy. Nám teplá voda netekla, v domku řádila plíseň, topilo se uhlím a dřevem, o záchodu ani nemluvit. Tak se tito vyspělejší příbuzní vždy hezky napakovali a včas odjeli, aby nenačichli bídou. Jak jsem později rostl, vídal jsem je už méně, ale rok od roku bylo zjevnější, že jsou to ubozí vykutálení alkoholici a kreténi, kteří rozhazovačnými manýrami prošustrovali i ten superlaciný komunistický byt s Favoritem a nebýt rodičů, kteří jim na své adrese vyčlenili ¾ celé nemovitosti, jejíž údržbu jim až do skonání kompletně propráceli, byli by dnes patrně oněmi „nepřizpůsobivými“, na které tak nadšeně nadávají se sklenkou Tuzemáku nebo Hanácké vodky u Televizních novin. Proč se mi tato vzpomínka z dávného zapomenutí tak rychle prodrala na povrch už během prvních dvou dílů tohoto seriálu? Netřeba hádat, stačí si je pustit a uvědomit si, kam to ti bílí bohové zpoza Lamanšského průlivu dotáhli. Jsou dnes také mnohem menší, ve svou velikost už věří leda pod palbou etanolu a nějakým „Je libo žirafu?“ jejich návštěvy pradávno nezačínají. ()

bllm

Po technické stránce naprosto dokonalý seriál. Jen mi přijde, že od třetí epizody, přičemž první dvě byly hodně emotivní, to tak nějak postupně ztrácí srdce a už to na mě nemělo takový vliv. Nevím jestli se mi to nezdálo, ale taky trochu vymizela ta úžasná hudba, kterou jsem obdivovala v těch prvních dvou epizodách, možná to spolu souvisí. Každopádně celou rodinu s kyselou babiznou v čele scénárista docela šetří a nejen on, i casting k ní byl docela milosrdný, Claire Foy má přece jen podstatně milejší a sympatičtější tvář než měla královna, ale přesto není s kým vyloženě sympatizovat, nejlépe z toho vychází asi Winston Churchill. ()

LeitoSE

Pedantne natočený, obsadený a spracovaný život anglickej kráľovny Alžbety II. Krásna a poctivá klasická filmárčina, čo stojí na ničím originálnom, ale inteligentnom scenári. Ak by ma aspoň trochu zaujímala táto téma, tak moje hodnotenie by rozhodne išlo vyššie, bohužiaľ, ma pohľad na život akejkoľvek aristokracie vždy unavoval. 10/10 - 60% ()

barteca

Obdivuhodné po všech stránkách, casting, herci, scénář, výprava, kamera, hudba...Majestát bez příkras, s dramaty členů královské rodiny a hlubším přiblížením historických událostí. Druhá řada stejně skvělá. Zasloužená letošní nominace na Zlatých glóbech za nejlepší seriál. Je určitě jeden z nejlepších. ()

gonga

Dokonalost! Tento seriál nemá nejmenší z chybu, kdo by čekal, že Olivia Colman nastoupivší po vynikající Claire Foy bude ještě lepší? Obě jsou naprosto skvělé herečky, ovšem způsob, jakým Colman hraje královnu, se blíží genialitě. ()

Brtniik

„Korunu“ jsem opatřil kvůli své nemilejší, která na královské rodině poněkud ulítává a odsledoval s ní dva díly první série. No, jsem zděšen. To se v UK či ve světě opravdu nenajde podobnější (a třeba i lepší) herečka? Vždyť její veličenstvo VŽDY bylo plné života a notně roztomilé a ve funkci panovnice působilo a působí velmi seriózně byť humor není zapovězen. V seriálu her majesty ztvárňuje podivná, nejistá a nedomrlá postava. Dosti trapným způsobem nám byla podaná informace, že její veličenstvo za války sloužilo u vozby a tudíž si s vařícím autem dovede poradit a to lépe (ó, diváci jásejte) než domorodí řidiči. Nástupnici trůnu říše nad kterou nezapadalo slunce patrně doprovázeli nějací nýmandi, jak si to rejža představoval. Ostatně pochybuji, že by se osoba této úrovně označila mužským tvarem funkce a ne, jak by se patřilo, o užití královského plurálu ani nemluvě. --- Co teprve královský manžel?! Ano, byl samostatný, protože životem otřískaný a tím pádem poněkud svůj, ale ve filmu se chová jako totální magor, viz přehlídka kmenových náčelníků na letišti v Africe či „krocení“ slona na safari... O postavě sira Winstona Churchilla se raději ani nezmíním. --- Viděl jsem spoustu dokumentů, jak o královské dvojici, tak i o rodině a všichni mi přišli o dost serióznější a přitom lidštější, než jsou, po hříchu, v tomto seriálu vykresleni. Porovnám-li tento počin s např. Panstvím Downton či Hercule Poirot s Davidem Suchetem, jeví se to tak na dvě hvězdy, ale nechci soudit (natož hodnotit) ze dvou dílů velkoseriálu. Ostatně nepoučený divák sledování možná zvládne a nic ho nezneklidní a možná si i užije kulturního zážitku. ()

Bozvav

Skvěle natočené, dobře udělané, vhodně obsazené Dle toho, co je mi o té staré feudální rašpli známo, se seriál zcela vyvíjí v meritu věci. A zkostatělá britská veřejnost k tomu ještě tleská. Kdyby se jednalo o 18. století budiž, ale v dnešní době je to spíše k pláči. Nicméně, když se to bBritům líbí, ať si to užijí i s další generací vévodů a vévodkyň. 1. řada dobrá, na další už nemám náladu, ne k vůli formě, ale obsahu. ()

sadlokan

Bezesporu velkolepé zobrazení pohlavního života druhu"immortals".Při pečlivém sledování zaznamenáte i poměrně nezáživné episody ze života poddruhu"mortals". ()

GOREGASM

1. série - ***** (100%) Absolutně perfekcionistický zážitek, který vás během každého dílu protáhne silnými emocemi a napínavými událostmi, o které není v rozervaném světe královny Alžběty nouze. Vysoký skill všech zúčastněných je zde násoben opravdu každou zapojenou uměleckou složkou. Projekt ve kterém do sebe vše zapadlo tak dokonalým způsobem, že gradující hudební motiv Hanse Zimmera, který rozpumpuje vyvrcholení v každém díle, vás naprosto bezmocné převálcuje a nechá vnitřně rozechvělé a myšlenkou navnazené na další díl. The Crown si vybírá důležité okamžiky v dějinách královské rodiny a jimi vypráví velké věci ve velkolepém provedení. Opravdu mistrovský storytelling, který promyšleným způsobem pracuje s flashbacky, které mnohdy dávají věcem minulým, ale i budoucím, velmi intenzivní rozměr. U podobného tématu by většinu z vás nenapadlo o jak bombastickou záležitost půjde a tohle královský dynamit. 2. série - ***** (100%) Druhá série přináší vcelku odlišné provedení, ale síla filmového, pardón :-), seriálového zážitku je znovu na maximalistické úrovni. První série vyprávěla víceméně lineárním způsobem a v souvislosti s představením jednotlivých postav to bylo více než správné pojetí. druhá série využívá faktu, že postavy už docela známe a vyzobává si z druhé dekády vlády Královny okamžiky a události, které jednotlivé postavy výrazně profilují, nebo posouvají jejich prostřednictvím dějiny kupředu. Královna umí být pocitově, obrazově i jakkoliv jinak velkolepá a uzemňující, na druhou stranu vás pokoří svou intimitou s jakou nahlíží na Achillovy paty nejen královské rodiny. Podruhé musím konstatovat, že jde o fantastický televizní projekt a jsem moc zvědav, jak se mnou zacloumá obměna hereckých tváří. 2. série - ***** (100%) 3. série - ***** (100%) ()

SidneyP

Po konci seriálu je konečně čas ho zhodnotit. Zatímco u prvních dvou sérií je kopa momentů a skvělých dialogů, kde se stíhají docela podrobně probírat důležitá témata té doby, tak u posledních dvou jsem ten pocit měl opačný. Všechno je dost zbrklé a nahuštěné na sebe, závěrečná šestka na můj vkus až brutálně skákala od postavy k postavě, přičemž ty nové postavy neměly moc prostoru zazářit a vykreslit svůj život. I tak ale solidní čtyři. ()

Ahsoka

Je vidieť, že tvorcovia sa pri seriáli veľmi snažili neuraziť, nedotkúť sa osobností, o ktorých vypovedali príbeh. No napriek tomu sa im podarilo zobraziť aj temnejšie stránky života, hoci vedeli, že samotná kráľovská rodina seriál s nadšením sleduje. Povahy postáv sú krásne vybalansované - v niečom slabé, v niečom silné. Obzvlášť som bola zvedavá, či im tento prístup vydrží až do epizód s Charlesom (Josh O'Connor) a Dianou (Elizabeth Debicki), kedy sa dalo ľahko skĺznuť k čiernobielemu videniu. Ale musím dať klobúčik dolu, so cťou, citlivo, neurážlivo a navyše realisticky a uveriteľne sa to podarilo. Všetko podčiarknuté nádhernou hudbou, ktorá mrazí a rezonuje v ušiach dávno po pozretí epizódy. Kvalita od začiatku až do konca. ()

Torpid

Řemeslně dokonalá romantizující pohádka o elitě elit. Velice volně na motivy reality. Seriál má vzestupnou kvalitu a především John Lithgow v 9. epizodě mne naprosto dostal. ()

cogi

Původně čtyři hvězdy. Ale po vypuštění 3. série dávám 5 hvězdiček, i když se kompletně obměnilo herecké složení, vůbec jsem to jako divák nepostřehla. Vše do sebe nádherně zapadlo a i nový herci hrají starší verze postav úžasně. ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

03.11.2023

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry