Koruna

• Veľká Británia The Crown
Veľká Británia, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (viac)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

BranuliQ

"Seriály sa kvalitou nikdy nevyrovnajú filmom." Túto vetu ešte pred páru rokmi nikto nespochybňoval. No dnes je doba iná a The Crown je jeden zo seriálov, ktorý tento výrok totálne vyvracia. Popravde, nie som si istý, či som v historickom žánri v posledných rokoch videl niečo lepšie. Tá technická dokonalosť a scenáristická vypiplanosť je až dychberúca. Tú obrovskú kopu peňazí je skrátka vidieť na prvý pohľad, či už vo výpravnosti alebo v celkovom, dá sa povedať až filmovom looku. Herci sú bez výnimky úchvatní, kostýmy a všetko s nimi spojené taktiež a hudba? To, čo zložili Gregson-Williams a Zimmer je pohladením pre uši zrejme každého filmového milovníka. Skrátka seriálový top, jeden z najlepších televíznych počinov tohto roku, na ktorý môže byť Netflix patrične hrdý. Bolo len otázkou času, kedy o Alžbete II. vznikne niečo podobné a práve tento seriál ukázal svetu to, aká obdivuhodná žena britská kráľovná je a čo všetko musela podstúpiť, aby krajinu udržala stabilnú. 1. SÉRIA: 90% ()

IAMAD

To se prostě mimořádně povedlo. Jak z hlediska historického, tak z hlediska hereckého, výpravy, prostě už hodně dlouho tu nic tak dobrého nebylo. Kdo máte rádi historii, musíte to vidět. ()

izmi

První série nabízí prvotřídní zážitek ve všech směrech. Je úplně zbytečné cokoliv vypichovat, je to dokonalost sama. Ovšem, přece jen. Devátý díl o téžkém odchodu jednoho starého muže byl neskutečně silný, dojemný a zapůsobil na mě víc, než ostatní, i tak perfektní části. ()

Zikfryd

Mohlo by se zdát, že na královském životě není nic napínavého. Ale tento seriál dokazuje, že to lze. Všechny díly měly spád, ale i skvělou atmosféru. Herecké výkony jsou mimořádné a Claire Foy jako královna Alžběta je úžasná. ()

Wifinus

Vše důležité už bylo řečeno, musím jen vyzdvihnout herecké výkony - především John Lithgow v roli Churchilla. Jsem mile překvapen, že se mu dostalo tolik prostoru. ()

d-nao odpad!

Zas je potreba robiť hviezdy zo zdegenerovaného rodu, kde sa brali členovia rodiny navzájom? A čo pravda o prisťahovalcoch, ktorí len vycuciavajú systém a o moslimoch radšej pomlčím. Britská královna je celkom zbytočná, čosi podobné ako ten slovenský turista Kiska. ()

Akinaz

Absolutní pecka seriálového historického dramatu. Na začátku jsem měla jistá očekávání a jako "fanynka" britské historie se bála zklamání, které ale rozhodně nenastalo. Ba naopak, seriál mé očekávání naprosto překonal, hlavní hrdinka je ve své roli naprosto věrohodná a leckterá rozhodnutí, která musela v životě učinit, coby královna Alžběta II. jí nezávidím a obdivuji ji za to, že to zvládla... rozdělit svou soukromou osobu, od té státní a velký respekt a obdiv patří i Claire Foy za to, že ji tak nádherně dokázala ztvárnit a přiblížit ji nám smrtelníkům, kteří o jejím životě můžeme jen polemizovat. Nikdo z nás nedokáže říct, jaké to je, táhnout na svých břemenech taková závaží. Z Matta Smitha jsem byla zpočátku v rozpacích. Hodí se mi tam? Nehodí? Ale nakonec jsem si ho oblíbila a Pan Winston Churchill v podání Johna Lithgowa- WOW naprosto přesné. Zbývá jen všem tvůrcům poděkovat a těšit se na další řady, které doufám brzy přijdou. ()

kritička

Jsem velkým fanouškem britské královské rodiny, potažmo britské šlechty, a musím říct, že jsem Netflixu moc nevěřila, že dokáže zpracovat téma stejně dobře jako bylo provedené Downton Abbey by BBC. Ale první série je pojatá výborně - ať už kostýmy, herci, dialogy. Opravdu skvěle zachycené začátky vlády a manželství královny Alžběty II. ()

poppy75

odjakziva milujem kralovnu alzbetu a za jej jedinu chybu povazujem,ze pustila do buckinghamu dianu...pribeh charlesa a camilly je prinajmensom tak dojemny ako ten s margareth a petrom...takze som zvedava na dalsie serie...ale k serialu-pocnuc prvymi dielmi ma zlahka iritovali melodramaticke prvky,ktore boli trochu cez ciaru...postupne dej a odkryvanie pribehov objasnilo vsetko konanie alzbety az do sucasnosti,dokonca aj to,preco nedavno schvalila,bohuzial,svadbu harryho s meghan :-) /staci len zapojit myslenie/ ...v mnohych ohladoch serial pripomina downton abbey,hlavne v detailnom a neskratenom ukazani dobovych zvyklosti,ale aj ponatim pribehov...vyprava velkolepa,tvorcovia sa nebali ukazat philipa skakajuceho alzbete do postele...celu prvu seriu som sa bavila na fakte,ze kralovska rodina spotrebovala zrejme viac cigariet,nez cele spojene kralovstvo dohromady...ocenujem,ze balansovaanie na hrane vulgarnosti poplatnej dnesnej dobe ustali...divaci by si mali uvedomit,ze toto nie je historicky politicky serial-ale serial o rodine...vyber hercov absolutne uzasny...cakam na tretiu seriu... ()

Mariooo

Tak tento seriál je naprostá pecka. Popisuje prvotní léta vlády současné královny Alžběty II. takřka od její korunovace (od smrti jejího otce, krále Jiřího). Každý díl se vlastně izolovaně zaobírá jiným problémem či krizí, ať už se jedná o politiku (např. Suezská krize) či rodinu (výstřely královniny sestry a její manželství). Je to prvotřídní seriál, který docela obrazně a schopně přibližuje nesnáze a strasti panování královny. Zasloužených 90%. ()

Krutikrk

Biografický masterpiece! Způsob, jakým Peter Morgan zachycuje život za nepřístupnou fasádou královského rodu, je odzbrojující. Člověk se skoro neubrání myšlence, že seriál vznikl za spolupráce obyvatel Buckinghamského paláce. Důvěryhodné dialogy spolu s poctivým a okázalým zpracováním posunou diváka do matrixu mnohdy nepochopených a bagatelizujících strastí a slastí privilegovaných, a naservírují mu neuvěřitelně koukatelnou sondu do jejich osobností. Kontury emocí a nadhledu, kterými je seriál obetkán, vás v každém dílu donutí zamyslet se nad spletitostí rozhodnutí. Připočtěme k tomu kvalitní herecké osazenstvo, stovky milionů dolarů (Není divu že producenti vsadili (byť se nejedná zrovna o mainstreamovou mucholapku) na téma druhé alžbětínské éry. Co nevidět královna natáhne bačkory (god save the queen) a křivka sledovanosti klesat rozhodně nebude), participaci Netflixu a wuala, další z klenotů seriálové tvorby je na světě. K mé absolutní spokojenosti už postačí jen to, aby si seriál zachoval stávající úroveň. Pět hvězd se samozřejmě táhne i za fantastickým soundtrackem. ()

veruna.b

Nemám zrovna "slinu", tož prostě a jednoduše: můj úplně nejvíc nejoblíbenější seriál♥ 1. série 350% 2. série 1000% :D Myslím, že toto jednou bude (možná už je) kultovka.. vizuální nášup s hereckými mega-výkony zasazený do úžasného prostoru se skvělou hudbou .. Není třeba se rozepisovat. Prostě si to pusť!!! :D ()

Hugo_brunasi

Další příběh o další Elizabeth. Tenhle mě fakt baví. Hercům to věřím. Místy trochu zbytečné protahování, ale ve výsledku velmi povedené. Clare se zhostila role velmi dobře. Ano, možná jsem čekal o něco více akce u hlavní hrdinky, jako u Elizabeth I., ale zase o kolik set let je prodleva? :)) ()

Rina80s

Skvělá výprava, skvělé filmování, hudba scénář, herecké výkony. Ovšem ve výsledku je to nudný seriál o nudných lidech. Vydržela jsem necelé dvě série. Možná, kdyby se to více blížilo pravdě, nebylo by to tak nudné. Na druhou stranu by to bylo asi politicky neprůchodné. ()

KatInTheBox

Za mně první dvě série skvělé. Se třetí jsem se prala. Kompletní změna ansámblu mi nesedla. Přišlo mi, že se úplně změnila atmosféra a i bohužel dlouze budovaná povaha jednotlivých postav. Třetí sérií jsem vytrpěla a jaksi mi sedla až s 9 a 10tým dílem. Zbytek bylo trošku utrpení. I když pokud by byla první a druhá série a pak tahle třetí samostatné seriály, pak by mi přišli oba skvělé. Prostě mi chybí staré obsazení :D ()

cageyy

Kvalitní, krásně zpracovaný, výpravný seriál od Netflixu. Měla jsem jen ta nejvyšší očekávání a ta byla splněna na 100% Těším se na další sérii. Trochu se i divím, že jim královská rodina dovolila některé informace z kuolarů vypustit na veřejnost. Nicméně i Tak jsou i ožehavá témata sdělena s noblesou a chladně, jak už je u Britů typické 😁 ()

Hector 7

Absolutne mimoriadna televízna udalosť - neskutočne kvalitný serial. Fantastické herecké výkony. Dokonalá výprava. Inteligentný scénar. ()

Vesprem

Seriál jsem si pustila jen na vyplnění chvilky volna, nepočítala jsem, že by mě zaujal, ale chytil mě a sleduji jednu epizodu za druhou. Moc se mi líbí výprava, ocitám se v reálné historii, jak ji znám z fotek, ne v dnešní představě o té době. Je fascinující dozvědět se o panovnici, která je všeobecně známá věci, které by nikdy nečekal. Třeba vzdělání královny, to pro mě bylo překvapení. Ale nejvíc mě dostala paralela s komediálním seriálem "Dobrý den pane ministře" - ani panovnice nemůže věci dělat po svém. Vlastně je předem jasné, jak co bude a ten, kdo má v očích veřejnosti rozhodnout je ten poslední, kdo se dozví, jak se má rozhodnout, protože tradice a zvyky drží monarchii pohromadě. Až mě někdy bralo dech, jak se všichni snaží hrát proti přirozenému vývoji ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

03.11.2023

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry