V blízkej budúcnosti je Morgan Sullivan (Jeremy Northam), túžiaci po trošku vzrušujúcejšom živote, zamestnaný ako priemyslový špión spoločnosťou Digicorp, celosvetovou počítačovou spoločnosťou. Digicorp mu pridelí povinnosť zúčastňovať sa na rôznych schôdzkach po celej Amerike a zaznamenávať prejavy. Ale potom, keď Sullivan stretne záhadnú ženu, Ritu Foster (Lucy Liu), si začne uvedomovať, že jeho práca vôbec nemusí byť tým, čím sa zdá. Zostupuje do hlbokého podsvetia vymývania mozgov a bojuje, aby si zachoval svoju vlastnú identitu. (genetique)

playboxguest

Pokud nepočítám debilní konec (já bych to nechala bez něj a taky by se dalo), tak šlo o vymazlenou sci-fi jízdu, při níž můj mozek prožíval nejeden záchvěv rozkoše a skoro se i udělal. Konečně zase jednou pořádnej scénář s nejednou schízu budící scénou, kdy hlavnímu hrdinovi věříte, že má v gatích naděláno ještě víc, než vy (Aby ne, vy sedíte jen před bednou, ne?... Ale ikdyž, kdo ví, co vám k tý bedně namíchali do pití ;-D). 80% ()

HAL

Paranoia je sladká a Vincenzo Natali ji má velice rád, takže ji v "Cypher" servíruje v míře víc než vrchovaté. Z půlky mu to vychází maximálně, příběh o maloměšťáckém úředníčkovi, jemuž se touha stát se "cool tajným agentem" splní mnohem víc než kdy doufal, je parádní a jeho zoufalé plácání se mezi dvěma všemocnými korporacemi připomíná i mnohé slavné distopie. Problém nastává až s přibývající stopáží a rostoucím sebevědomím hlavního hrdiny, protože díky neustálým veletočům se z příběhu začíná stávat překombinovaný guláš jehož zápletku divák odhadne dlouho dopředu prostě proto, že po řetězu absurdit jde o tu nejabsurdnější věc jaká ho ještě může napadnout. 7/10 ()

sochoking

Tieto filmy o vymývaní mozgov a zámene identít sú na jedno kopyto. Tento nebol výnimkou. A navyše slovo DigiCorp mi pilo krv hned od začiatku! ()

Anderton

Námet je geniálny. Scenár je nedotiahnutý, ale najhoršie je, že spracovanie je neuspokojivé. Neponúka plnohodnotnú víziu budúcnosti, akosi sa vytráca atmosféra. A to aj napriek rôznym technickým serepetičkám. Natočiť peckové nízkorozpočtové sci-fi nie je nereálne, viď Dark city alebo Gattaca. Tak možno nabudúce, pán Natali. ()

swamp

Sci-fi, jejíž začátek je fakt výborný, ale ten závěr bohužel dost pokulhává a sklouzává ke špatnému béčku (ať už dějově či vizuálně). Přesto se většinu času jedná o svěží podívanou. ()

Tomco

Klobúk dole pred scenáristom. Pomerne neznámy Brian King zhotovil viac vrstevnatý príbeh, ktorý je plný prekvapení, zvratov, inteligencie a dobre napísaných charakterov. Mohlo by sa zdať, že je to zamotané až príliš, no s orientáciou by nemal byť problém. Výborným krokom bolo aj obsadenie Jeremyho Northama, ktorého výraznejšie registrujem iba niekoľko posledných mesiacov. Musím povedať, že ma príjemne prekvapil a určite si prisvietim aj na jeho ďalšie kúsky. Režisér kocky sa vytiahol. 90% ()

klerik

Nádherná réžia, okúzlujúce obrazy, šikovná hra s divákom. "Dickovský" scenár ma fascinoval, herci boli perfektní. Hlavný hrdina sa super mení podľa toho ako sa vžíva do svojej novej identity, a z roztržitého chlapíka sa postupne stáva hrdina - ale sympaticky sa žiadne "hes one" vo finále nekoná. GATTACE som dal plný počet a mám pocit, že z tohto sci-fíčka som mal ešte lepší pocit :) aj napriek zbytočne akčnému finále... ()

Chrustyn

Minimalistická sci-fi, která nicotnou výpravu a lacinou podobu zakrývá zajímavou myšlenkou, kterou v závěru filmu úspěšně pohřbívá. Pro milovníky neakčních a nevelkolepých sci-fi zajímavé, pro ostatní poněkud utahané. ()

SeBig

Mohlo to být zajímavý psycho (dle námětu), ale díky zpracování a vecpání nudy do scénáře a levnosti z toho vznikl paskvil. A kde že je ta akce, která hrdě zaujmula místo v první řadě žánru tohoto filmu? ()

honajz

Úžasný, co jde vytvořit za malý peníze! Když jsem pak viděl přeplácaný nový Star Trek, vzpomněl jsem si na Moon, který také nebyl drahý a jaký má vizuál a napětí, a pak na Cypher. ()

d-corso

Příběh je vlastně mozaikou, složenou ze střípků vylomených ze Stanislawa Lema (Futurologický kongres), Philipa K. Dicka (Paycheck) a tradičních témat Gibsonových povídek (životu nebezpečné krádeže informačních know how) /a dalo by se pochopitelně pokračovat/. Možná překvapivá, ale rozhodně pozitivní je skutečnost, že tento konglomerát drží velmi dobře pospolu, díky čemuž vznikl rozhodně vysoce nadprůměrně zdařilý sci-fi film, kterému snad schází jen zdařilejší triky (ten vrtulník byl fakt hrozně mizernej) a propracovanější závěr a (s tím souvisejících) pár minut navíc. Není to za čistých čtyři, ale je to jedna z nejvýraznějších sci-fi natočených v novém století. ()

JASON_X

No páni, čekal jsem nějaké slaboduché sci-fi béčko a těšil se jen na Lucy Liu, a nečekaně dostanu velezábavnou špionážní orwellovštinu s luxusně paranoidní atmoškou a überromantickým hepáčem. Co na tom, že zápletku jsem uhádl už něco po poločase, požitek z filmu mi to nezkazilo, spíš naopak. A mám snad dát čtyři hvězdy jen proto, že to není tak výpravné a vymazlené jako třeba Gilliamův Brazil? Houby s octem, skvěle mě to pobavilo a to se počítá nejvíc. 91%. ()

Morholt

Příliš a uměle překombinovaný thriller s prvky sci-fi. Několikrát se sice Natalimu podařilo zmást mě a já se ztratil, ale když jsem se vrátil zpátky na vytyčenou trasu, nebylo pro mě žádným překvapením, že směr jsem už od začátku držel správný a to platilo i o samotném konci. Míň motání diváka, míň řečí a trochu více akce. 40% ()

Lacike

Tak trochu Total Recall, tak trochu to a tak trochu hento. Zapletka nie je prilis originalna a rozpocet bol dost nizky, takze sa prakticky nedockame ziadnej akcie, ale napriek tomu je to neskutocne stylovo natocene. Vynimocne mi nevadil ani digivrtulnik. Film ma po cely cas uchvatnu atmosferu, ktora ma ani po x-tom pozreti neprestava bavit. Skvely je aj jednoduchy hudobny motiv. Najviac ma ale fascinuje Jeremy Northam v hlavnej ulohe zmäteneho hrdinu, ktory nakoniec na vsetko prijde a pointa je dokonale romanticka. Chemia medzi nim a nadhernou Lucy Liu funguje na 100%. A v malej ulohe agenta v trezore zaziari aj reziserov oblubenec David Hewlett. Objektivne by to bolo mozno len za 4*. Je to proste bezchybna nizkorozpoctova zanrovka v ktorej neviete, co sa stane o 5 minut, ale mne ten film dokonale sadol, takze davam bez problemov 5*. ()

JohnCZ

Vizuálně velmi střídmé, ale o to parádnější sci-fi. Vemte Matrix, Kostku a libovolné špionážní béčko, pokud to smícháte dohromady a přidáte několik originálních nápadů, dostanete Cypher. Zklame tak maximálně závěr, ale ne proto, že by byl předvídatelný, ale spíše pro to, že už byl podobný konec mnohokrát viděn jinde. A to je škoda, když už máme takhle originální pojetí, tak nejlépe v celém rozsahu. Bohužel... ale i tak výborný filmový zážitek. ()

Nick Tow

Prekvapuje ma, ako sa tu mnohí kolegovia oháňajú slovíčkom originalita (obsahovo i formálne majú k dokonalosti určite bližšie 13. poschodie či Gattaca, nehovoriac o "profláklom" Matrixe). Na druhej strane môže Cypher naozaj slúžiť ako príklad, že pojem low budget nemusí byť pre filmára "výhovorkou", prečo je to také chudokrvné. Čo uberá tomuto filmu na pôsobivosti rozhodne nie je nedostatok prachov, skôr scenár, ktorý sa v istom momente zľakne svojej dvojkódovosti a prezradí nám pointu i všetko podstatné minimálne pol hodinu pred koncom. A ten "bladerunnerovský" záver je už len posledná kvapka octu do nápoja, ktorý fakt spočiatku chutil ako obľúbená značka vína Phillipa K. Dicka. ()

sidzej

Vincenzo Natali už v Kocke dokázal, aký veľký talent a potenciál sa v ňom skrýva. Cypher síce neoplýva takou dávkou bezvýchodiskovosti, napätia či psychológie no práve vďaka režisérovi sa drží v nadpriemerných vodách. Vizuálne vychytávky, vážna znepokojujúca no decentne jemná hudba, zaujímavé herecké obsadenie a šikovne pozliepaná dejová línia s hutnou atmosférou nedovoľujú divákovi nudiť sa. Režisér pritom ostáva verný osvedčeným prvkom akými sú moment prekvapenia, originalita či paranoia. Nechýba ani napätie a vďaka štedrejšiemu rozpočtu aj slušné triky a výprava. Záver sa niekomu môže zdať mierne prekombinovaný, no mne ani v najmenšom nevadil. Ja by som na mieste hlaváčov štúdii tomuto človeku vložil do rúk nejaký veľký ambiciózny blockbuster s vysokým rozpočtom. Výsledok by bol zaručene lepší než takýto projekt v rukách Cohena a jemu podobných. ()

SaNcHeZ_cz

Povedený thriller s vynikající atmosferou, který i přes momenty over the top v několika částech filmu nabízí skvělou atmosféru, pocit úzkosti a celkem otřepaný příběh v poměrně atraktivním hávu. ()

MartinezZ

Spíše takový špionážní thriller zahalený v hávu laciné sci-fi s kapkou romantiky. Spíše než brilantně vymyšlené mi to příjde záměrně překombinované, aby to vypadalo zajímavě a cool, Sci-fi je tu jen pro potřeby scénáristy, aby nemusel nic složitě vysvětlovat a mohl vymýšlet gigantickou databázi a poněkud laciné triky. Béčko jak vyšité, jen bych čekal trochu více vysvětlování v rámci promrhaných možností hloubky děje. ()