4. června 1968. Senátor Robert F. Kennedy přijíždí do hotelu Ambassador v Los Angeles přednést projev v rámci své kandidatury na prezidenta Spojených států. Ve všech lidech vzbuzuje naději, vzrušení a dojem, že jeho zvolení bude příčinou velkých změn. V následujících dvou dnech však celý svět bude svědkem události, která změní historii a životy mnoha lidí. Atentát v Ambassadoru není politický film. Není to ani příběh Roberta Kennedyho (ve filmu ho vidíme výhradně ze skutečných archivních záběru). Je to pohled do životů několika lidí, jejichž cesty se na pár hodin protly. Příběh lidí, kteří byli v bezprostřední blízkosti jednoho z největších incidentů 20. století. Režisér a scenárista Emilio Estevez získal do jednotlivých rolí jedinečné herecké osobnosti. Před kamerou se sešly nejzkušenější hollywoodské hvězdy několika generací: držitelka Oscara Helen Hunt (Lepší už to nebude), držitel Oscara Anthony Hopkins (Mlčení jehňátek), Laurence Fishburne (Matrix 1-3), Demi Moore (Neslušný návrh, Striptýz), Sharon Stone (Základní instinkt, Casino), Elijah Wood (trilogie Pán prstenů, Sin City - město hříchu), Lindsay Lohan (Mezi námi děvčaty), Heather Graham (Z pekla, Kurs sebeovládání). (oficiálny text distribútora)

zdenny

Film byl politický do té míry, do jaké míry hvězdy filmu sympatizují s Robertem Kennedym. Ať už sympatizují s politikou rodiny Kennedyových, ať už s politikou Demokratické strany, anebo naopak mají antisympatie k politice tehdejšího (v roce 2006) prezidenta George W. Bushe. Myslím si, že Emilio Estevez oslovil řadu hvězd, z nichž na nabídku kývly ty, které splňují má výše uvedená "kritéria". Film byl jako hokej v provedení špičkového týmu (např. výběr ČR na přelomu tisíciletí), kdy jedna kvalitní pětka střídá druhou. Neustále a neustále, opět a zase. Stejně tak se zde střídá jedna herecká hvězda za druhou, aby zmizela a zanedlouho se opět objevila. Je to jako hudební festival, kdy jedna kvalitní kapela střídá druhou. Film nám ukázal příběhy, osudy, ale třeba i jen epizodky ze života lidí různého postavení, různých generací a různých ras. Které se nakonec propletou v dramatické scéně, která ne poprvé závažně ochromila morálku Spojených států. V době, kdy většina lidí věří v zásadní obrat americké nejen zahraniční politiky, jsou její sny zmařeny několika kulkami z pistole. Stojí za to zanalyzovat, proč se američtí politikové takového zaměření stávají obětmi atentátů a kdo za jejich zorganizováním stojí. V souvislostech stojí také za úvahu, jestli podobné nebezpečí nehrozí dnešnímu prezidentovi USA Barracku Obamovi. Nechci tyto politiky házet do stejného pytle, svou rétorikou tam ale určitě patří. Myslím si ale, že politická situace v USA před přibližně 40 lety byla trochu jiná než dnes. Zpátky k filmu. Všichni herci podali výborné výkony (mě nejvíce zaujali mí oblíbenci L. Fishburne, Ch. Slater a A. Hopkins), jen jsem trochu pochyboval u A. Kutchera, který mi připadá trochu šampón na to, aby zahrál mystického hipíka. Za nejkrásnější scénu považuji tu s nakreslenou královskou korunou na zdi a velice se mi líbila i scéna u oběda kuchařů - rozhovor mezi černošským kuchařem a hispánským pomocníkem. Dále i rozmluvy A. Hopkinse u šachové partie měly svou velkou váhu. To bych tu ale mohl vynést prakticky všechny scény. Je to opravdu kvalitní film a mně se jen potvrzuje má teze, že dobrý film stojí a padá s věrohodnými hereckými výkony. ()

Natabar

Tento film je i není o Bobbym. Je o ohromné naději v budoucnost, kterou zde Estevez vtělil do mozaiky úplně obyčejných životů, které právě skrze onu jednoduchost a realistickou podobnost s životem kohokoli z diváků udeří se zničující silou prostých lidských emocí. A tím vlastně jsme už někde jinde než u Bobbyho. Závěrečný atentát posloužil už jen jako podtržení a zdůraznění toho, čeho byl film předtím plný. A v tom je jeho síla. ()

Terzeus

Historický film spájajúci osudy rôznych ľudí a ich príbehov vyrozprávaný skrz jediný ich deň, ktorý vidíme na plátne. Atmosféra šesťdesiatych rokov je výborná plus skvelé obsadenie, zaujímavé spracovanie, použitie skutočných archívnych záberov či zobrazenie mnohých vtedajších problémov z tohto dielka robia komplexný film, ktorý vie, že nič z toho, čo sa udialo nemôže zmeniť no môže ukázať, že sa niečo zmeniť stále dá. Skvelé, že človek vlastne ani nečaká, že takýto snímok by mohol byť takým krásnym diamantom. ()

JohnSmith

Od druhořadého herce jsem něco takového nečekal. Estevezovi se perfektně podařilo spojit historické záběry s těmi filmovými. Taky se mu podařilo zlákat neskutečné množství hvězd a solidně si poradil i s davovými scénami. Problém je ale v tom, že na zabití Kennedyho čekáme docela dlouho a příběhy všech těch, kteří byli zraněni, nebo s v době atentátu nacházeli přímo u Kennedyho, nejsou vůbec zajímavé. Teda kromě československé novinářky. ()

liuk

Bál jsem se, aby film tak narvaný hvězdami nedopadl tak, že by si každá ukradla svoji scénu, kde by skvěle ukázala, jak si ona zaslouží takového projektu zúčastnit, ale ve výsledku bude Bobby působit rozdrobeně. To se sice nestalo, minipříběhy se docela dobře doplňují, nekradou si navzájem pozornost, ale: a) Občas nezvládnuté, příliš uspěchané prostřihy mezi příběhy b) Mnohem závažnějším problém se vztahuje k mým prvním obavám, jenže bohužel naopak. Některé dialogy zavšující minipříběhy jsou tak strašně fádní, pitomě nuceně moralizující, že se jim člověk musí pousmívat (snad jen Helen Hunt s Martin Sheenem si vylosovali slušný závěr), a takových je k blížícímu se konci až moc. Sjetá dvojka mladých kluků je také po pár excesech už spíše trapná, aspoň že hipík Kutcher byl super ;) Abych jen nehanil, přes všechny negativa se na tuhle mozaiku v podstatě smutných příběhů dobře kouká, o většinu z nich vyvolává režie zájem, většina herců (Demi Moore ne!) je přesvědčivá, jen prostě škoda, že je to celé dost přizabito prologem k epilogu :) Finále s atentátem je ale opět zpracováno perfektně, škoda, že filmový dovětek na něj navazující je až příliš dlouhý. ()

cross

Příběh o průběhu voleb v USA v šedesátémosmém (ze tří čtvrtin) a o následném atentátu na vítěze – Roberta Kennedyho (v závěrečné třetině...), který asi většinu Američanů bude zajímat a při němž si budou (ti starší) moct zavzpomínat... Co nabízí tuzemskému dívákovi, kterého politická historie USA ve filmu nějak příliš nezajímá? Především to je až neuvěřitelná plejáda hereckých hvězd, profesionálně zvládnutá režie a opravdu dobrá hudební stránka věci (dobové písně i originální Ishamova hudba)...a jako lahůdku velmi výrazná postava československé novinářky z Rudého práva, která mi upřímně vzala dech:) Bobbyho ale bohužel trápí spousta začátečnických neduhů – ať už je to nevyrovnaný scénář (...v podstatě celý film se nic neděje a pokud očekáváte sledování zosnovatelských atentátnických útoků, tak na to hodně rychle zapomeňte...), který se zbytečně dlouho a moc šťourá v osudech a věcech, které nikoho nezajímají a v příběhu nemají žádný smysl, stejně tak jako má nedotaženou výpověďní hodnotu (představte si pořádně dotaženou myšlenku srovnání ČSSR a USA té doby a případnou okupaci 1968...), tak ne zcela dotažená celistvost příběhu – o čem a proč je nám vlastně vyprávěno..nejsou-li z toho patrné jasné důsledky? Bobby je dobrý film, který jasně poukázal, že Emillio Estevez je rozhodně lepší režisér než scénárista... ()

Blackberry

Myslím, že môžem dať plný počet. Niektorí ľudia, ktorí nemajú moc v láske americký patriotizmus asi nebudú rovnakého názoru ako ja - ale proste USA ako také je štát, ktorý bol, je a bude asi najpatriotickejší z celého sveta a voľba prezidenta je u nich jeden veľký fenomén, udalosť, proste veľké haló. Trošku mi síce tento film pripomína príbehmi Crash alebo 21 gramov, ale keďže je založený na úplne inej podstate, dokázal ma opäť stiahnuť. Veľmi pekný komentár napísal Renton, s každou vetou uňho súhlasím. A ak aj nie ste príliš priaznivci takéhoto pojatia drámy, môžte si aspoň vychutnávať ozaj kvalitné hudobné soirée. ()

jitrnic

Připosraná sázka na jistotu. Místo aby nám Estevez pověděl něco nového, vytáhl z archivu čtyřicet let starý patetický proslov, na něj napentlil několik minipříběhů v drtivé většině s pointou pravící, že rasismus je špatný (případně, že komunismus je špatný, což s otcovskou trpělivostí vysvětlí chytrý americký chlapec blbé a naivní československé novinářce...). Nic tím nezkazíte, poroty budou dál tleskat stále týmž filmům a všechny ty celebritky a jaloví herci (tím samozřejmě nemyslím všechny), které jste do filmu nacpali, Vám budou vděčni, že si mohli zahrát (či se spíš objevili) v něčem, co podle nich obsahuje "silné poselství". Mimochodem na obalu DVD nenajdete mezi herci Wiliama H. Macyho, jednoho z nejvýraznějších představitelů amerického nezávislého filmu (za který se Bobby vydává), který hraje ve filmu důležitou postavu, najdete tam Lindsay Lohan či Demi Moore... ()

homerr

Ze začátku pomalu plynoucí film, se super obsazením, který se postupně příběhem jednotlivých postav posouvá ke konci. Jak vše dopadne už každý ví, přesto je posledních deset minut hodně silných. Zde ODKAZ na příběh fotky, která byla vyfocena, hned poté co padly výstřely. ()

mirec88

Niečo ako Magnólia alebo Crash, lebo osudy všetkých postáv sa spoja v jeden večer a to keď Robert Kennedy má prísť do hotela Ambassador. Výborný film, doslova plejáda hereckých hviezd a veľmi zaujímavo podaný pohľad na to, ako by sa mohla Amerika (a možno aj svet) zmeniť, keby Bobbyho nezabili. Len tá dĺžka bola prehnaná - občas na mňa doľahli driemoty. ()

V.Silver

Dívat se na tento film ve dnech, kdy vrcholí druhé kolo prezidentských voleb, bylo dost nešťastné rozhodnutí - žádný z obou postupujících kandidátů se totiž ani z 10% nepřiblíží osobnosti prezidenta, kterým se Bobby už neměl šanci stát. Dost ale politiky, protože o ní tento film vůbec není. Vedle kolonky "Drama" a "Historický" bych tam dal i "Komedie", protože celý snímek je místy opravdu velice pozitivní, vtipný a příjemný - přesto pořád strašlivě lidský, upřímný... a s naprosto FAMÓZNÍM hereckým obsazením. Estevezovi se podařilo (brilantně) natočit brilantní film o různých osudech, spojených jedním dnem a jedním místem - a na rozdíl od mnoha jiných podobně koncipovaných snímků je tento velice kompaktní a s jasným sdělením. Ale o tom nebudu psát - na to se radši podívejte. Dávám čistých a nepančovaných 100%. ()

Madlene

Tak tohle bylo skutečně zajímavé. Přiznám se, že jsem očekávala klasickou "Holyvůd entrtejment ságu rodu Forsajtů" a ono hleďme hleďme, copak se nám (vám) z toho vyklubalo...Poněkud pozvolný rozjezd, nicméně nakonec se ty spletité osudy rozmotaly, aby se vlastně zase zamotaly v jeden velký finální uzel - no, ale tak abych se do toho nezamotala pro změnu já... Použití skutečných záběrů a dobré vybalancování celého tématu. Rozhodně musím uznat jako velké plus, že tvůrci ustály chuť použít nějakého herce jako představitele RFK. Závěrečný verdikt zní - netradiční pojetí tradičně dramatické události amerických dějin. ()

Almásy

neskodna proti vojnova propaganda ktora sa dala spravit ovela lepsie. par fakt skvelych hercov (sharon stone a demi moore u man zabodovali) nezachrania plytky scenar a uplne ma odpudzovala kutcherova postava. take ja fakt nemusim. nie je to zle ale ani dobre. skratka priemer. ()

Borat

Opravdu něco mimořádného. Atentát v Ambassadoru. Čekal jsem nudné politické drama, ale opak se stal pravdou. Emilio Estevez film zachytil tak neobykle a přitom jednoduše, že bych se na film podíval snad ještě jednou. Na úspěchu má, ale hlavně velkou část také scénář, který nebyl "bůhvíjak" výpravný, ale naopak, hodně se děj soustředil do hotelu. Film má několik jakýchsi částí, které zachycují jedno a to samé, akorát z několik jiných úhlů. Ať už jde o československou novinářku z Rudého práva, nebo jen o pomocníky kandidatury senátora Roberta F. Kennedyho, každý má své kouzlo a vždy šlo o lidi, kteří byť jen nepatrně, ale souviseli s volbami a kandidaturou senátora Kennedyho. Jako výborný nápad se ukázalo to, zobrazovat Roberta F. Kennedyho v opravdových prohlášeních, které sám namluvil. Prostě Atentát v Ambassadoru ve mě zanechal opravdu dobrý dojem a tak nemůžu dát jinak, než za 5*! |90%| ()

Berenise

Pridávam jednu hviezdu nad pôvodný plán, len kvôli záverečnej reči JFK. Posolstvo tohto prejavu je silné, potrebné a malo by byť vysielané do celého sveta a to veľmi často.... Mne osobne trochu vadilo to super hviezdne obsadenie, asi by som sa do deja vložila viac, ak by nebol film narvaný hviezdami až po strechu. Ďalšia vec, nad ktorú sa dostávam ťažko, ale ktorá je v tomto filme naprosto logická, je skutočnosť, že film bol natočený Američanom pre Američanov = zjednodušené charaktery, polopatistické rozhovory typu "si viac, ako topánky, ktoré nosíš" ..... vyvolávalo to vo mne potrebu cynických poznámok a prevracanie očami, nemohla som si pomôcť. Schematičnosť, sladkobôľ, to bolo to, čo spôsobilo, že ak by mal film iný záver, dávam mu 2*. Priznávam však, že záver bol silný, tie slová majú váhu. Lenže to nie je zásluha Emilia Esteveza, ale toho, kto tie slová vyriekol... ()

Mackin

Spíše než o samotný atentát na senátora Roberta F. Kennedyho jde o příběhy členů volebního štábu, zaměstnanců i návštěvníků hotelu Ambassador, kteří se této tragické události zúčastnili. Tahle mozaika ale zahrnuje tolik postav a vzájemných vztahů, že na jejich hlubší vykreslení není čas a tudíž se toho mnohdy o nich ani moc nedozvíme. ()

weselow

I když se nešlo moc do hloubky, což se z popisu snad ani nedalo očekávat, film především velmi dobře popisuje náladu a atmosféru svý doby a pocity lidí po smrti Kennedyho už vám vyplynou samy... Jména herců rozhodně potvrzují dobrou podívanou. ()

BuryGol

Ha-já to řikal, že i když je film nabitej hvězdama, nemusí to bejt úspěch. Aspoň pro mě ne. Já furt nevim proč v tom filmu Kennedyho zabili v kuchyni? Měl to bejt jako film o něm nebo snůška předělávek a proto nezemřel tam kde v reálu? Jsem z toho zmatenej, přitom až do poslední dvacetiminutovky to bylo dobrý. Pak ale nesmyslná střílecí scéna, postřlení pár lidí, halda blbejch politickejch keců co se stejně nikdy nesplněj...prostě politiku nesnášim. A prej všichni přežili. To jako i Elijah Wood s prostřelenou kedlubnou? Postva československý reportérky mi lezla na nervy a promítání původních záběrů se mi taky moc nezdálo. Jediný, co mě fakt pobavilo byl Ashton Kutcher jako totálně vysmaženej hipík. Nebejt 80 dobrejch minut, nebylo by to snad ani za ty 3. God fuck America. Tehle film šel natočit líp. Mnohem. ()

ethos

Strašne zaujímavé, bohužial však dosť chaotické zo začiatku sa len každú chvílu pýtate a toto je zas ktorý a podobne. Ale koniec to zachránil. ()

Rousse

Emiliu Estevezovi se povedlo namíchat úžasný emocionální koktejl, který jsem si (i jako abstinent) opravdu vychutnala zplna hrdla až do dna. Ať už byla hlavní přísadou úžasná S. Stone (které tahle role mimochodem slušela 100x víc než stará rozhoďnožka v Basic instinctu 2), fantastický S. LaBeouf na tripu, skvělá novinářka píšící pro mezinárodní tisk "Rude pravo" a nebo vychrtlá L. Lohan s narozeninama ve stejný den, jako moje maličkost a nebo ty další řady postav ztvárněné Hopkinsem, Moorovou, Woodem, Slaterem, Sheenem a dalším zástupem zvučných jmen... Estevezovi se povedl i výběr těch přísad vedlejších jako dobové záběry, závěrečná řeč RFK a to vše okolo. Pro mě opravdu úžasná smršť, která mě dostala... ()

Přátelství je někdy víc než...

Přátelství je někdy víc než...

30.05.2006

JFK vs. RFK - málokomu tento shluk písmen na první pohled něco řekne. Ale Američanovi by patrně byl jasný ihned. Jako válka ve Vietnamu nebo (zmiňované) náboženství, i příběh rodiny Kennedyů stále… (viac)