Nemocnica Parkland: Atentát na Kennedyho

• Slovensko Parkland (festivalový názov) (viac)

História ľudstva je nielen históriou prevratných objavov a pokroku, ale i históriou bezbrehého násilia, z ktorého sa tým, čo prežili, i po rokoch či desaťročiach tají dych. Pribúda dátumov spojených s tragédiami, ktoré hlboko otriasli vierou celého sveta v ľudskosť a ktoré nám rok čo rok znova pripomínajú, akých zverstiev je, žiaľ, schopný druh, ktorý sám seba hrdo a z viacerých dôvodov naozaj nepatrične označuje prívlastkom „pán tvorstva“. Jedným z týchto dátumov je i dvadsiaty druhý november 1963 – deň, keď počas návštevy Dallasu došlo k dodnes mnohými konšpiračnými teóriami opradenej streľbe, pri ktorej vyhasol život tridsiateho piateho prezidenta Spojených štátov Johna Fitzgeralda Kennedyho (Brett Stimely). No ten deň sa krvavými písmenami navždy nezmazateľne zapísal nielen do dejín, ale i do sŕdc a pamäti tých, ktorých sa tento incident bezprostredne dotkol – príslušníkov tajných služieb, ktorí nedokázali ochrániť svojho najvyššieho veliteľa; majiteľa odevnej továrne (Paul Giamatti), ktorý ako jediný zachytil atentát na videu; staršieho brata (James Badge Dale) údajného strelca (Jeremy Strong) či lekárov a sestier v Nemocnici Parkland, ktorí horúčkovito, no neúspešne bojovali o prezidentov život... (TV Markíza)

Big Bear

Na téma Kennedy a Dallas už bylo natočeno spousta filmů a ještě více dokumentů. Proto mne tohle dokumentární drama zaujalo a chtěl jsem jej vidět. Již od prvních minut však sledujeme představení sice ve skvěle udělaných dobových kulisách, které je však spíše ochotnické. Snad tomu napomohla hromada neznámých (a mně nesympatických herců) - Billyho samozřejmě vyjímám - nebo zoufalá si nepodobnost hlavních aktérů tohoto dramatu (Oswald, JFK, Jacqueline atd.. Zprvu si kameraman držel odstup a z hlavních hrdinů zabíral často jen vlasy, bradu, kousek tváře... Po atentátu se jakoby odhodlal a začal herce zabírat víc. Je škoda, že štáb nenašel herce více podobné svým historickým protějškům, protože si myslím, že zrovna u JFK jehož tvář zná každý je to zásadní. Tohle ale není jen moje jediná výhrada. Hlavní výhradu mám k nedramatičnosti tohoto drama. marně se herci tvářili šokovaně, zkroušeně, marně předváděli pláč a obrovský smutek ze smrti milovaného prezidenta... Marně drsní hoši z tajných služeb mhouřili na každého podezíravě oči a pevně svírali své bouchačky... Nikomu jsme to nevěřil. A to je zásadní. Umím si představit ten šok veřejnosti po výstřelech, umím si představit ten šok v prezidentské limuzíně kdy Jacquelin držela hlavu manžela při šílené jízdě do nemocnice, umím si představit i ten šok ve špitálu když se dozvěděli, že jim tam vezou postřeleného JFK... šok v Air force one, kdy museli vyšroubovat sedadla aby se do letounu vešla rakev s ostatky... Ale i když jsem se snažil, film působil jako studený psí čumák. Vše bylo hrané a špatně hrané. Myslím si, že když já to takto vnímal, pro Amíky muselo být takto ztvárněné drama mapující poslední okamžiky jejich ikony ještě otřesnější... Tři nahrané videopásky. * * * ()

Fiftis

Smrť prezidenta Kennedyho aj doteraz vyvoláva obrovské množstvo emócií a rôznych dohadov, ktoré sa rozoberali už v mnohých dokumentoch a filmoch. Hodina a pol je príliš málo času na zodpovedanie všetkých otázok a je to mimoriadne malý priestor na vykreslenie všetkých postáv, ich charakterov a osudov. Parkland mohol byť kľudne seriálom, aby sa stihli vykresliť všetky postavy, ale je pravda že už tu podobný seriál je, s výstižným názvom - Kennedyovci. Herecky má film hviezdne obsadenie a nedá sa povedať kto mu dominuje. Hľadať hlavnú postavu je v tomto prípade nemožné, pretože každý osud stvárnený v tomto filme je niečím jedinečným. ()

D.Moore

Vynikající hraný dokument, který od začátku do konce působí velmi autentickým dojmem a je určený hlavně divákům, jimž téma JFK nedá spát. Postav je hodně, žádná není hlavní a téměř každá má nějaký svůj moment, řada scén je pekelně silných a oceňuji, jak scenárista a režisér dokázal vybalancovat truchlivě patriotistickou náladu filmu tak, že (alespoň na mě) nepůsobila lacině a neměl jsem pocit, že by mě citově vydírala. ()

kaylin

No, jestli Zac Efron zachraňoval Kennedyho, asi je jasné, kde se stala chyba. Ale vážně. Po padesáti letech si Američané připomínají smrt muže, jehož přežití by asi podle všeho mohlo změnit svět. Nevíme, nedošlo k tomu. JFK bude věčným tématem. Film má skvělé obsazení a místy výborné herecké výkony, ale když se podívám na záznam, který se v podstatě náhodou podařilo zachytit Abrahamu Zapruderovi, záznam, který zachycuje to, jak byl JFK postřelen, mrazí mě mnohem víc z toho, jak jsou lidé bestiální a co jsou schopni udělat. Film vyniká snahou zachytit události, které normálně lidé vidět nemohli. To se mu daří, ale je to vlastně jen vzpomínka na děsivý čin. ()

Icefist

Klíčovou otázkou zde je: daří se tvůrcům vytvořit odpovídající atmosféru? Naštěstí mohu odpovědět jednoznačné ano. Celý úsek oživování v nemocnici jsem ani nedýchal a vůbec jsem v té době nemyslel na to, že vím jak to dopadne. I ostatní minipříběhy tu ale mají své pevné místo a všechny dohromady precizně zakomponované dávají vzniknout přesvědčivé mozaice. Souvislosti a drobnosti, nad kterýma by člověka ani nenapadlo v kontextu s danou událostí přemýšlet, jsou vyobrazeny neuvěřitelně přirozeně. Já doporučuji. 90 % Oblíbená část- proces naložení do letadla ()

• Tvorcom sa pred natáčaním podarilo nahliadnuť a preštudovať policajné záznamy, aby sa im podarilo čo najvierohodnejšie zachytiť atmosféru a policajné vyšetrovanie bezprostredne po spáchaní atentátu. (peiton)
  • Poslanci amerického Kongresu v roce 1992 schválili zákon o postupném odtajnení všech záznamů z vyšetřování atentátu. Všechny dokumenty mají být kompletně odtajneny až v roce 2029. (Borrtex)
  • Film bol natočený k 50-temu výročiu od spáchania atentátu na J.F. Kennedyho v Dallase. (peiton)