Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2016 (viac)
Publicistický
USA, 2016, 210 min

Réžia:

Glenn Weiss

Hudba:

Danny Elfman

Účinkujú:

Chris Rock (moderátor), Margot Robbie, Jared Leto, Olivia Munn, Charlize Theron, Ryan Gosling, Jacob Tremblay, Lady Gaga, Benicio Del Toro (viac)

Sledujte naživo 88. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových cien z Hollywoodu. (TV Doma)

Triple H

Tož som si po rokoch nesledovania fast forwardol tohtoročnú akademickú trojhodinku - reku že aké budú moje dojmy a či ma ceremoniál pobaví. Rock ma sklamal - celý večer to hral len na kartu nedocenených černoušov, čo sa síce logicky ponúkalo, ale nemusel to žmýkať až do poslednej úmornej kvapky. Zaujímavé na tomto prístupe však je, že celá vec s bojkotovaním bola v zásade zosmiešňovaná a zostreľovaná. Neotvárame novú kapitolu dejín, ale toto je zrejme po prvý krát čo si afro-americkí umelci robili otvorene srandu z iniciatívy, ktorá má vo výsledku sledovať ich záujmy. Určitý drobný posun od filozofie "my vs oni" v tom cítiť bol, tak dúfajme že to bude pokračovať a hysterické výpady ako predviedol napr. Will Smith budú brané ako to čo sú - sprostosti. Ku zvyšku - podarených vtipov, nadhľadu a švihu málo, pozérstva, strojenosti a vzdialenosti realite pomerne dosť. Použiť reálne obete znásilnení ako background preafektovaného vystúpenia Lady Gaga - to mi už príde v honbe za žmýkaním emócií lacné a trochu choré. Morricone potešil, DiCaprio svoj ďakovno-ekologicko-agitačný proslov pre svoju striedmosť a rozum ustál, a soška za najlepší film ma nepotešila. Síce nie akademicky učesané, ale svojské kusy ako Revenant, Big Short či Mad Max by určite boli zaujímavejšou voľbou než uhladená konzerváreň Spotlight. Revenant sa obzvlášť ponúkal a tipujem, že o 10 rokov si na Spotlight oproti ostatným trom menovaným asi málokto spomenie. Ale čo čakať, však áno - akadémia je holt akademicky konzervatívna, ako vždy. ()

ing.Frosty

Neskutečně trapná show. Zhrzenost afroameričanů už přesáhla všechny únosné meze. Všechno to halóóó okolo Capra, že konečně vyhraje bylo snad ještě neúnosnější. Fakt, že Ennio Moricone čekal na plešouna asi 60 let a byl daleko zaslouženější než všechny ostatní nikoho nezaráží . ()

chelseaman22

Primárně bych chtěl poděkovat České televizi a úžasnému množství reklam, jež mi umožnily zevlovat po bytě. Hlavní uvaděč Kryštof Skála potvrdil, že jeho IQ se blíží IQ fusekle do lyžáků. Humor spočívající v segregaci byl ubohý a nudný. Ale vzhledem k tomu, že se v sále všichni smáli, tak předpokládám, že na pódiu stál chlapík s bannerem ve znění "Teď se smějte hulibrci!". 20% ()

Samuel7

Tak se mi zdá, že Akademie až moc lpí na názoru veřejnosti. To divadlo ohledně černošských protestů mohli smrsknout do jediného výstupu, poslouchat to celý večer hraničilo s trapností. O některých udělených Oscarech ani nemluvím. Takové kostýmy, výprava a masky pro Mad Maxe jsou mimo mé chápání v konkurenci s Carol, Dánskou dívkou či Revenantem. Ve všech těchto kategoriích mi přišel z nominovaných nejhorší. Leonardův Oscar byl možná zasloužený, ale spíš udělený, aby všichni už dali pokoj, i když tu máme již zesnulé umělce (viz Christoper Lee, Alan Rickman) a postarší vynikající tvůrce (Ian McKellen, Roger Deakins,...), kteří nikdy žádného Oscara nedostali. Samozřejmě to nejsou idoly mainstreamového publika, takže kvůli jejich Oscarům nikdo nebrečí. V In Memoriam mě potěšil hold kameramanu Ondříčkovi, ale co mě rozhodilo je fakt, že Andrewa Lesnieho, kameramana Pána prstenů úplně vynechali (stejně jako ho ani nenominovali za Dvě věže a Návrat krále, netuším, co proti němu Akademie má). Toto si opravdu nezasloužil. Co se mi líbilo oproti jiným ročníkům byl způsob prezentace jednotlivých kategorií s názorným ukázkami, které se dosud omezovaly spíše jen na herce. Takto by to mělo vypadat každý rok. Ne že u nejlepší kamery přečtu nominace a hotovo. Celkově jsem zklamán, i když Oscar pro Marka Rylance mi udělal velikou radost, jeho výkon byl úžasný. Spotlight jako vítěze za nejlepší film neuznáván, ze všech nominovaných mě zaujal nejméně. To už je ale klasika. Opět zvítězilo silné téma natočené však naprosto sterilně a chladně. ()

filmmovier

Hodnotím čistě pocitově, protože letos jsem popprvé viděl celý přenos Oscarů, který ale na čtyři jinak rozhodně nemá. Ovšem nebýt toho neustálého kecání o rasismu a o tom, že černoši by měli být nominováni, by to byl i docela pěkný přenos Jenže můj názor je ten, že by si to ti černí nejdřív museli zasloužit (viz absolutně trapný Chris Rock) a tak aspoň předali absolutní většinu cen. A pokud jde o vítěze, jsem absolutně spokojen. Zasloužené ovládnutí večera Šíleným Maxem (ale škoda, že tu režii nedali Millerovi), Vikander, Brie Larson, no a samozřejmě Leonardo - konečně, fakt si to už asi dvacet let zasloužil. Jeho řeč byla silná a inspirativní, je to opravdu chytrý chlapík a nejlepší herec Ameriky, super, to jeho vítězství bylo opravdu vrcholem večera. Některá překvapení byla příjemná, jiná ne - ocenění písničky z Bondovky byl absolutní fail - je trapná, nudná, bez emocí a Sam Smith je kokot - tady pro mě byla jasnou vítězkou Gaga. Já jsem si to užil, velice pěkný večer, díky strašně moc ČT za přenos a za pohotový překlad plný ehm výrazů a nechtěných vtipů na téma, kolik má Rocky vlastně dílů. Jo, a toho Sylvesetra je mi taky líto, ale jinak dobrý. Pocitově za 80%, reálně (díky unavujícím kecům o LGBT a různých barvách herců) a Rockovi tak za 60%. Ale Sacha Baron Cohem to zase absolutně zabil, super! Těším se na za rok. ()

Minimie

Samotný pořad snad ani nemá cenu hodnotit, protože to, co předvedl Chris Rock, byla doslova šaškárna... takže snad jen pár slov k vítězům. Spotlight byl můj největší osobní favorit, s jehož výhrou jsem ale skoro nepočítala, takže jsem se dočkala velmi příjemného překvapení. Stejně tak mi udělal radost dlouho očekávaný Oscar pro Lea, a jeho proslov a potlesk publika je pro mě jedním z nejlepších momentů předávání cen Akademie vůbec. I ostatní herecké role byly zasloužené a ceny za kameru a režii pro Revenanta padly právem. Snad jen těch ocenění pro Mad Maxe bylo na můj vkus až příliš, přece jenom zde byly mnohem kvalitnější snímky. Celkově ale velká spokojenost s výsledky :) ()

Castrator

Neustálé fňukání diskrimovaných udělalo z celého večera frašku, nebylo to většinou vtipné a bylo toho moc. Nepovedený večer (u nás ráno), snad příště aspoň jednoho diskriminovaného nominují, aby večer probíhal normálně. Co se týká vyznamenaných, tak jsem byl několikrát překvapen a zklamán, a to nejsem černej bratr. Baldýnský s Michalidisem zmínili podíl ČNSO na Oskarovi, ne že ne, jak píše Enšpígl. Jako glosátoři byli nadbyteční a večer zvládli podprůměrně, takže v boji zlí bílí - hodní černí vyhráli za nás utiskovatele jasně na body. ()

yeniczek

Provinilý tón a "neodvaha" (až na pár docela přesných vtípků) veřejně vystoupit proti blbosti Anga Lee a Jady Pinkett Smith srazil pro mě nejspokojenější předávání cen úplně na kolena. Škoda. A jsem přesvědčenej, že spoustě černošským hercům vadily prohlášení o "nespravedlnosti" poroty snad ještě více, než komukoliv jinému. Chtělo by to Rickyho :) ()

Unnamed

Snad poprvé v historii (relativně) spokojen s výsledky! To mi upřímně stačí k vysokému hodnocení... Co se týče show, trochu mě mrzí, že se Chris Rock kvůli kauze WhiteHolywood nezabýval ničím jiným, ale některé scénky a hlášky byly i dobré, takže jsem byl spokojenější než třeba s duem Baldwin+Martin, nebo sólo představením, které předvedli v posledních letech Billy Crystal, Seth MacFarlane či Neil Patrick Harris. Slabší 4* ()

D28

Samozrejme nehodnotím ocenených, len sa mi zdá smutné, keď mne, ktorá sa o módu absolútne nezaujíma, sa z celej noci najviac páčili šatečky. Tá rozťahanosť, nuda, trápny moderátor, rozpaky...po toľkých rokoch prečo s tým už konečne niečo neurobia? Prvýkrát v živote som jeden rok sledovala Glóbusy, aj Bafta ceny, aj Oscara, nuž a veru posledný menovaný riadne dostal na frak, či smoking, či holú... ()

svobik

Nejotravnější a nejnudnější Oscaři co pamatuju. Tuny keců o negrech, gayích nebo globálním oteplování. Je s podivem, že se tvůrci snaží zvednout ratingy, a přitom do přenosu nacpou akorát hromadu politiky, místo aby oslavovali film. Velký přešlap, na kterém i když najdu pozitivní zlomky (klipy ke zvukovým nominacím, úvodní koláž), tak jej už nikdy nechci absolvovat. ()

DeathTheKid

Všude samý negr. To je trest za to, že akademici nenominovali jediného, tak se toho chopil Rock a mrdl nám na každé vyhlášení jednoho a někdy i DVA!!! černochy, v každé první větě byla zmínka o rasismu a opět rasismu, protože ani jeden nigga nebyl nominován. Protože nám to asi nebylo jasné z úvodní nudné řeči. Nudný večer, bez vtipu, nějakého nápadu (pizza v podání sušenek...), jednoduše nuda. Nejlepší vtip řekl ten týpek, co vyhlašoval Oscara za nejlepší krátký dokument (myslím). "And the Oscar goes to.... Mad Max. No, I am kidding." A to vsadím panenství své mamky, že byl improvizovaný. A výherci, no, někteří překvapili, jiní ne, ale tak už to asi bývá. Proto dávám každoročně svoje vlastní Oscary a jsem pak maximálně spokojený. Přiveďte zpět Ellen kurva! ()

Georgex

Taškařice, která nemá v historii Oscarů obdoby, nejenže Chris Rock je dávno za zenitem a za celý večer neřekl jediný vtip, u kterého bych se zasmál, ale založit celý večer na černošském útisku, který vyhlásilo několik vedlejších hvězd a snad ani černoši to nemohli brát vážně, je opravdu nepochopitelné. Navíc pokud to je pojato takto okatě a účelově, tak to musí urážet každého rozumného Afroameričana. Připočtu-li k tomu tu nadmíru okatou politickou angažovanost "hvězdy proti Trumpovi", tak se sám divím, že jsem tomu nedal odpad. Každopádně zajímaví vítězové a jsem rád, že kraloval Mad Max, Leo a Spotlight. Moje hodnocení 15%. ()