Klasická gangsterka o bezvýznamnom zločincovi, ktorý sa v období Prohibície vytiahne na spoločenskom rebríku. Film o vzostupe a páde mafiánskeho bossa Tonyho Camonteho sa začína smrťou uznávaného bossa podsvetia Big Louisa Costilla. Polícia upodozrieva jeho bodyguarda, Tonyho Camonteho, že Big Louisa na objednávku iného mafiána zlikvidoval. Pre nedostatok dôkazov však musí byť Tony prepustený a s úžasnou rýchlosťou i veľkými ambíciami preberá revír svojho mŕtveho šéfa. Čoskoro si svojimi nemilosrdnými maniermi a vybavovaním účtov získava v mafii výsadné postavenie. Čím vyššie sa však nachádza, tým väčšie nebezpečenstvo mu hrozí... (oficiálny text distribútora)

Mouzon

"Svět je tvůj", ale vychování si za prachy nekoupíš... ZJIZVENÁ TVÁŘ je skutečně přelomová a neskutečně zkratkovitá - na druhou stranu si dost dobře nedokážu představit, jak by to dopadlo, pokud by taková nebyla (protože už takhle poněkud nudila). Humpolácké vystupování hlavního "hrdiny" je účelem, jelikož film tematizuje společenský vzestup buranského gangstera druhého řádu - přesto se však jedná o další prvek, díky němuž mi byla ZJIZVENÁ TVÁŘ značně protivná. Snímek strašně trpí dobou svého vzniku - fakt, že protagonista připomíná spíše přehrávající opici, je pravděpodobně neblahým dědictvím herectví němé éry + hlavní přínos filmu, tzn. necenzurovaný pohled na život násilného mafiána, byl vykastrován nesmyslnými předělávkami (které v určitých momentech nabývají až metafikčního charakteru - např. ve scéně s poradním sborem, který diskutuje o nevhodnosti zdůrazňování "camontovského tématu" v novinových článcích). ()

Ollie235

Možná je to tím, že se jedná o jeden z prvních příspěvků do mého oblíbeného filmového žánru, možná nastolenou atmosférou, která mi nesmírně sedla, každopádně je mi tato verze o dost sympatičtější než její o půl dekády mladší brácha. A Paul Muni je zde naprosto famózní! ()

aLPaC

Tak konečně jsem se dostal také k původní "Zjizvené tváři". Kvalit remaku samozřejmě nedosahuje, ten je jedním z nejlepších mafiánských filmů, co kdyby byli natočeny, ale na to, že se jedná o 88 let starý film je velmi dobrý. Hlavně když si uvědomím, že v době natáčení byl skutečný "Scarface" Al Capone ještě na svobodě a mocný a tudíž si asi všichni tvůrci, co se na filmu podíleli museli dávat setsakramentský pozor, co vypustili. Pro mě absolutně neznámý Paul Muni se zhostil role Tonyho výtečně, ostatní také dobří, pamatuji si ještě toho jeho asistenta, který drsné kriminálce dodal komediální rozměr. Zasloužené čtyři hvězdy. ()

TonyM

Bolo veľmi vzrušujúce pozerať na film, ktorý sa osobne páčil Al Caponemu, na ľudí, oblečenie, autá a celkovo prostredie, priamo z doby, keď skutočne gangy vládli v uliciach Ameriky. Nečakal som tak kvalitné spracovanie, na to, že je to skoro 80 rokov starý film, aj keď hudba vo filme absentuje, až na úvodné a záverečné titulky, ak to tak môžem nazvať, ale réžia a herci ma dostali. Paul Muni stvárnil svoju rolu perfektne, jeho gangster je takisto presvedčivo dobrý ako Al Pacino v remaku. Jedna z prvých skutočných gangsteriek určite nenudila a nesklamala. ()

Kervorkian

Na filme bolo cítiť Haysov kódex, ale vôbec mu to neubralo na kvalite. Práve naopak, počuť výstrely, vidieť tieň vraha, guľky v stene, ale žiadnu krv, ani telá, vo mne vyvolávalo väčšie napätie. Ak mám byť úprimný, film sa mi páčil viac ako jeho neskorší klon. Myslím, že to bude hlavne aj tou dobou, 30 roky, hneď sa mi vynorili spomienky na hru Mafia. ()

ddf76

Zakladni kamen mafianskych filmu. Skoda, ze cenzura uz byla v Americe v plnem proudu, takze reziser musel film zjemnit. Ale i tak je tam na tehdejsi dobu plno mrtvol :). Jinak Paul Muni je v roli Tonyho dabelsky. Ann Dvorak ( asi ceske koreny :) ) v roli Tony sestry a Karen Morley v roli Tonyho lasky jsou velmi dobre. Nemuze chybet George Raft v roli Guina, ktery mel i v realnem zivote styky s podsvetim. Na tehdejsi dobu je film plny akcnich scen hlavne honicky v autech. Doporuciji vsem, kteri chteji videt jeden z piliru gangsterskych filmu. ()

Tumáš

3* jsou tak docela objektivní. Docela zklamání. Příběh by šel shrnout v 5 minutách. nu nebyl to nejlepší filmařský kousek. ()

kamigava

Ten Paul Muni má stejně vysoké charisma jako Al Pacino a v pohodě utáhne celý film sám. De Palmovu verzi jsem viděl dřív a tento originál mě ani nenudil na to, jak je starý. Věděl jsem, o co jde a poloviční stopáž byla pro mě stravitelnější. I když novější verze má syrovější záběry a hlavně krev je červená. Jinak můžu potvrdit, že De Palma se tímto filmem velmi inspiroval a všimnul jsem si plno momentů, které mi připomeněli novější verzi. 80 %. ()

RakeW

Z hlediska historického je tento snímek jistě velmi důležitý a patří k základním kamenům celého žánru. Leč dneska už je to opravdu jen historie, "povinná četba", nic víc. Uznávám, že má Scarface pár slušných momentů, vzhledem k době vzniku velmi slušných, ale jinak je to spíš taková teatrální fraška, což je opět vzhledem k době vzniku celkem pochopitelné. Tehdejší aktuálnost, díky které měli filmaři přestřelky z první ruky, na tom nic moc nezmění. Ve světle dech beroucí De Palmovy moderní verze je to spíš jen taková gangsterská anekdota (akorát té Karen Morley to sluší mnohem víc než Michelle Pfeiffer, Ann Dvorak oproti Mary Mastrantonio vlastně taky, jen je opravdu nechutně vychrtlá). ()

xmy

Výborná gangsterka s Paulem Munim v hlavní roli. Zrežírováno, napsáno i zahráno super. Hlavní výhodou filmu je, že vznikl v třicátých letech, tedy v době, kdy mafie, auta a města měla přesně tuto podobu. Toto vše tvoří výjimečnou atmosféru. ()

Stíba

Těšil sem se jak bude vypadat dobová gangsterka 30. let a dopadlo to vcelku podle očekávání. Strohost, syrovost a až dokumentárnost mají v tomhle případě hodně silný účinek. Je to naprosto jiný film než ostatní známé gangsterky, straní se poetičnosti a citovisti a to je na něm v porovnání s nimi to nejlákavější a nejoriginálnější. Troufám si tvrdit, že bez Paula Muniho by to těžko takhle dopadlo, klobou dolů za jeho velké sólo. Úvodní slova byla hodně výstižná a násleující smršť, která do 90 těsných minut dokázala dostat vše co sme mohli vidět hovoří za vše. I přes určité výhrady, kterých se nemůžu zbavit to je film, na který někdy asi těžko zapomenu. ()

JimiH

Paul Muni skutečně exceluje apřitom patří mezi spíš zapomenuté herce 30. let. Na rozdíl od The Public Enemy a Malého Caesara už vše pojato poměrně realisticky, byť záměrná stylizace do "ostudy národy" je chvílemi přece jen celkem přepálená. ()

Joski

Prvá zvuková klasika krimi žánru :-) Paul Muni v postave krvilačného Tonyho podáva "mimické" maximum. Na svoje roky veľmi kvalitný kúsok. Gangsterka pre pamätníkov a cinefilov. 90% ()

junxi91

Stará dobrá gangsterka plná násilí, střílení ze štěkajících samopalů a bezohlednosti hlavního hrdiny jménem Tony Carmonte, což je přistěhovalec, Italoameričan a také notorický násilník, který nezná pojem "svědomí". Nejlepší na tomto filmu je, že vznikl v době, kdy organizovaný zločin kvetl a to, co se děje ve filmu byla tehdy smutná realita ve velkých městech jako je New York nebo Chicago, se kterou si nikdo nedokázal poradit. Tony pracuje jako bodyguard pro šéfa organizovaného zločinu jménem „Big“ Louis Costillo. Tony se spolčí s Costillovým nespokojeným kapitánem Johnnym Lovem a odpráskne Costilla. Po smrti svého bosse může Lovo převzít jeho území v městské části South Side a Tony se svými dvěma společníky Angelem a Guinem „Little Boyem“ Rinaldem založí pašeráckou organizaci, která nelegálně prodává pivo do všech barů v této časti města. Prohibice měla udělat z Američanů pracovitější a spořádanější občany, místo toho však napomohla rozkvětu organizovaného zločinu a brutality s ním spojené. Tony je však chamtivý a chce více, South Side mu nestačí a chce prodávat alkohol také v North Side, kde to však mají pod palcem Irové v čele s gangsterem O’Harou. Tony chce O’Haru zlikvidovat, ale Lovo mu to vysloveně zakazuje. Tony však na zákazy sere a začne se svými kumpány střílet na O’Harovy podniky a prodávat alkohol v North Side. Díky své bezohlednosti začíná být Tony úspěšný a vytlačí Lova z jeho pozice šéfa. Tony má také problémy v rodině – jeho matka jej nemá ráda, protože se živí zločinem, a Tony se chová příliš opatrovnicky vůči své sestře Francesce „Cesce“, které zakazuje veškeré styky s muži a nebojí se jí také vyfackovat. Tony však sám touží po jedné ženské – po Johnnyho přítelkyni Poppy, která jej zpočátku ignoruje, ale jakmile začne Tonyho hvězda stoupat, tak o něj začne projevovat zájem. Poppy navštíví Tonyho v jeho bytě, ze kterého Tony sleduje elektrický billboard, na kterém je pro něj inspirativní slogan „Svět patří tobě“. Tony se konečně zbaví svého konkurenta O’Hary a jeho nástupce Gaffney vyhlašuje South Side válku a pořádné krveprolití může začít. Místní občané s policejní náčelník se chtějí Tonyho co nejdříve zbavit a apelují na vládu, aby omezila přistěhovalectví a prodej zbraní. Když se povedlo zakázat Corridu v Novém Mexiku, proč by se nemohlo povést tohle? Tony se při sledování divadelní hry dozvídá, že Gaffney je nedaleko na bowlingu. Nechce se mu odcházet před posledním dějstvím, ale nakonec dá přednost „práci“ a nechá Angela, aby sledoval zbytek hry, zatímco se vydává s kumpány rozstřílet Gaffneyho na bowling. Tony pak vyrušuje při večeří Lova s Poppy a otevřeně před Lovem s Poppy flirtuje a Lov nejprve protestuje, po chvíli ale raději rezignuje. Tony vidí svou sestru tančit s cizím chlapem, a tak mu dá ránu a sestru násilím odvede domů, kde po ní řve a dá ji také pár facek. Poté se Tonymu stane nepříjemnost – při cestě autem na něj začne střílet posádka ozbrojenců, ale on má naštěstí neprůstřelné auto a ujede. Tony má podezření na to, že jej udal Lovo a pomocí lsti s telefonátem od jednoho z Lovových mužů si ověří, že jej Lovo skutečně zradil a donutí jej se k tomu přiznat, načež jej nechá Guinem zastřelit. Tony se vydává s Poppy na dovolenou, zatímco Cesca se dává dohromady s Guinem. Tony se po návratu domů dozvídá od matky, že Cesca se nastěhovala do bytu k jinému muži, a tak se se tam za nimi vydává. V bytě najde Guina a v zápalu žárlivosti a vzteku jej zastřelí. Cesca je z toho zničená a rozbrečí se, protože ti dva se zrovna vzali a chtěli Tonyho překvapit. Policie konečně zjistí, kde se Tony nachází a vydává se ho zatknout. Tony se zabarikáduje ve svém domě, policajti si přivolají masivní posily a při snaze ochránit Tonyho je jeho věrný Angelo zastřelen. Objeví se zde také Cesca a ta má v plánu svého bratra zastřelit, nakonec to neudělá a přidá se na jeho stranu v nerovném boji proti obrovské policejní přesile. No, je jasné, že Tony nemá šanci a tohle je jeho poslední boj, který prohrává. Svět nebude nikdy jeho a tento parchant skončí s několika kulkami v těle. Na tomto filmu se mi především líbilo to, že apeluje na vládu, aby použila všechny dostupné prostředky k likvidaci organizovaného zločinu, který sebou nese všudypřítomné násilí a smrt spousty nevinných lidí. () (menej) (viac)

qvark

prabába všech gangsterek, na kterou chodil do kina i Al Capone....zajímalo by mě jeho hodnocení....já se kritice s úctou ke klasice daného žánru vyhnu.... ()

Stanix

Pravděpodobně prapředek všech mafiánek, stvořený jako propaganda boje proti organizovanému zločinu, právě v době končící prohibice. Jednotlivé osudové body imaginárního gangstera Tonyho jsou později recyklovány v Pacinově Scarfaceovi, ovšem z jiné doby. Celkově se na film dá dívat, pokud přimhouříte obě oči a jste alespoň trochu fanda do historie. ()

MaxForValue

Staré spracovanie jedného z prvých mafiánskych filmov vôbec, má oproti svojmu novšiemu kolegovi zopár kladných výhod. Je to jednak hlavný predstaviteľ Paul Muni, oveľa väčšia údernosť, lepší ťah na bránku i skvelá atmosféra, ktorú De Palma vystihnúť nedokázal. Hoci je De Palmov epos podstatne viac ovplyvnený vtedajšou dobou a existenciou "The Godfathera", tak myslím, že vo výsledku je stále lepší než Hawks-Rossonov film. Niečo mi tu chýbalo. Možno práve trochu tej rozvláčnosti a snahy viac diváka ponoriť do deja. 90 minút ubehne rýchlo a človek vlatne ani nestihne postrehnúť prerod Tonyho Camonte. ()

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

Coeni a nová Zjizvená tvář

Coeni a nová Zjizvená tvář

12.02.2017

Jak asi víte, gangsterská klasika z roku 1983 je předělávkou zhruba stejně klasiky z roku 1932. No a teď se Zjizvená tvář dočká třetí verze, pod jejíž scénář se podepíší bratři Coenové. Nový film v… (viac)

Nová Zjizvená tvář má režiséra?

Nová Zjizvená tvář má režiséra?

11.08.2016

Ve Zjizvené tváři z roku 1932 sledoval Howard Hawks vzestup a pád irského gangstera Tonyho Camonteho. Ve Zjizvené tváři z roku 1983 sledoval Brian de Palma vzestup a pád kubánského gangstera Tonyho… (viac)

Zjizvená tvář potřetí

Zjizvená tvář potřetí

27.03.2014

Když napsal sedmadvacetiletý Armitage Trail v roce 1929 román Zjizvená tvář, těžko ho napadlo, jak daleko to jeho dítko dotáhne. Tři roky po vydání přišla první adaptace – Zjizvená tvář od Howarda… (viac)