Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Recenzie používateľa Tom10000 k tomuto seriálu (27)

Série 1 (2019) (S01)

1.série nám přináší mimořádně pozoruhodný příběh ze světa, kde spolu existují nesčetné magické bytosti a lidé v jakési prazvláštní symbióze. Kde se čarodějové učí využívat svých schopností na Akademii, kde pomalu vymírají, ale stále přežívají likvidátoři příšer, kde se nachází mnoho království, pár říší kouzelných bytostí a jeden veliký nájezdní kmen, toužící přisvojit si celý kontinent. Mezi tímto zmatkem žijí tři hlavní hrdinové celého děje. Zaklínač Geralt, žijící už mnoho desetiletí, s cílem zabíjet příšery, občas se někam zašít aněkdy si i ukrátit dlouho chvíli prostitutkama. Jelikož je neplodný, nikdy ho nepotká rodinný život. A jelikož je v podstatě nesmrtelný, a příšer nespočet, jeho život doprovází nudná monotónnost. Jednoho dne se setká s dívkou, s níž měl společnou minulost, a která, když mu zemře v náručí, poté, co se střetnou v boji, ho požádá, aby našel "Dívku z lesa". Co ví, má najít Ciri, holku, jež mu má právem patřit, a to poté, co se stal jejím otcem díky nešťastné aféře kdysi dávno v Cintře, mocném království. Druhou postavou je právě ona. Poté, co její království napadli Nilfgarďané, dobyvačný kmen s šílencem v popředí, prchá celým širým kontinentem. Během této doby se stane obětí mnoha léček, ale také pozná svoji vlastní magickou moc. A konečně, tou nejlepší hlavní postavou, jež se mi nejvíce líbí, je Yennefer. Původně chudá šikanovaná a hrbatá holka s křivou bradou jednoho dne projeví magické schopnosti, když se teleportuje do samotného sídla všech čarodějů. Po návratu domů si za ní přijede vedoucí Akademie. S její "pomocí" získá nad magií malou kontrolu. Jelikož chce ale víc, poručí si od jednoho z mistrů, ať jí zkrášlí. Ačkoliv se z ní však stane úchvatná, snad nejkrásnější čarodějka na celém kontinentu, přijde o možnost mít děti. A jak léta plynou, a stane se z nich doslova jedno staletí, postupem času si mateřství přeje čím dál tím víc. Slouží mnoha královnám a priceznám, poté sobě, následně se setká s Geraltem, do něhož se díky přání Džina, od nějž ji Zaklínač zachrání, zamiluje, aby ho poté opustila a chránila s mnoha čaroději poslední baštu obrany vůči Nilfgarďanům. Zde projeví mimořádné nadání, když se zbaví zábran a využije svých schopností naplno. Za jakou cenu, to ale nevíme (...). První série se mi velice líbila. Snad by mohli dát více prostoru částem, kde plyne čas "díl za dvacet let", a mohli ukázat více osudy našich hrdinů, zejména Yennefer. Avšak do osmi dílů, do osmi hodin, se toho nacpe jen málo. Někdy však i ono málo je plné ničeho, a skutečně některé části, hlavně většinu sedmého dílu, si mohli tvůrci odpustit. A v podstatě i celý první díl, postrádající pro celý zbytek série smysl. Hlavní je nyní jedna věc: druhá série. Přežila Yennefer? Přidá se na stranu Temna, na stranu Nilfgárďanů, pokud ji budou pokoušet? Vrátí se ještě za Greraltem, do něhož by se mohla znovu zamilovat? Jen aby ale nenašel Geralt lásku v Ciri. Třeba vznikne milostný trojúhelník, uvidíme. 85 procent, někde se chyby daly najít. Těším se na druhou sérii, a rovnou i na třetí, která vyjde za dva měsíce. Seriál doporučuji! () (menej) (viac)

Začátek konce (2019) (S01E01)

1.díl 1.série. Gerald, Zaklínač z dálné země, přijíždí do Blavikenu odevzdat kusy zabitého monstra zdejšímu starostovi. Ten údajně toto zboží vyhledává, aby ho směnil za peníze. Od jeho dcery se však Gerald dozvídá o mnohem zajímavějším mužovi, čarodějovi, který by jeho služeb mohl využít o něco lépe. Muže ale ve věži čekají pouze problémy. Aby získal jmění, musí zabít Renfriini, mocnou krásku, potomka Démonky noci Lilith. Musí si vybrat, jestli zničí menší zlo, či se postaví většímu. Gerald nevolí ani jednu možnost a vydává se do lesa. Tam ji brzy potká, tam se od ní nechá svést a tam se také dočká první věštby. Krátce nato se opět vrací do vesnice. Zde na něj čekají ovlivnění chudáci, jež bude nucen do jednoho zabít. Na samotný závěr se dočká i Renfriini samotné. Dlouho žijící zdánlivě nesmrtelnou dívku potzká stejný osud jako její loutky. V Cintru, slábnoucím království, čeká Ciri, mladou princeznu, pohled na zánik jejího domova. Říši postupně dobývají nepřátelská barbarská horda. Při posledním večírku před závěrečnou bitvou se Ciri pomalu dozvídá o svém budoucím osudu, zatímco si ještě užívá tance. Následující den vtrhnou barbaři do hlavního města, z nějž je Ciri nucena odjet. Její matka zatím na následky prohrané bitvy umírá, ostatní, vyjma královského čaroděje a statečného rytíře, kteří chrání princeznu, si berou jed, aby nemuseli potupně umřít. Dívka nakonec zůstává sama, v náručí únosce, díky svým prvním projevům schopností však stihne utéci do lesa. Zdá se, že je Zaklínačkou, a taktéž budoucí společnicí Geralda. Před svojí smrtí se zmínila Renfriini o dívce z lesa, kam se právě Ciri vydala. mohlo se též jednat o její matku, kdo ví (...). 95procent, velmi slušný začátek seriálu. ()

Čtyři marky (2019) (S01E02)

2.díl. Yennefer z chudé rodiny se stane obětí otcových obchodů, když projeví své magické schopnosti a teleportuje se do sídla čarodějnic. Brzy si pro ni přijde jejich vedoucí a pro ne příliš krásnou dívku nastávají měsíce a měsíce plné marné snahy. Ty po čase vyvrcholí, když se mladé holce dostane tolik potřebného respektu a kdy její spolužačky čeká obětování. Ciri se s pomocí mladého černošského kluka dostane do tábora jejich poddaných. Aby na sebe nestahovala příliš pozornosti, trochu se zoškliví a přejmenuje. I přes vlídné přivítání však nevinnou princeznu čeká nájezd nepřátelských vojsk a další útěk. Gerald, její cíl, je zatím v nedohlednu. Sám zaklínač se stává obětí elfů, a též i velmi otravného potulného zpěváka. Z jedné šlamastyky se vyvlíkne, druhé se tak trochu odevzdá, když v mladém muzikantovi najde pochopení. 65 procent, buďto jsem díl nepochopil, nebo na něm scénáristé tolik nezapracovali. ()

Zrádce měsíc (2019) (S01E03)

3.díl. Gerald tentokrát čelí největší výzvě ve svém životě, když se snaží pomoci nejen dolařům protestujícím proti své chudobě, ale i samotnému králi, velmi liknavému muži, v boji vůči Strize. Ve skutečnosti se jedná o jeho (královu) vlastní dceru, kterou zplodil se svojí sestrou, čímž rozhněval jejího dalšího nápadníka, svého nynějšího "rádce" toužícího po spravedlnosti. Nebojácný Zaklínač se velmi ochotně chopí zodpovědnosti, a ač se v samotném závěru jeho výhra trochu zesměšní, nikdo mu už nemůže odepřít vděčnost. Jako jediný proměněnou dívku nezabil, naopak jí dal druhou šanci zlomením kletby. Yennefer se dozvídá nemilé novinky. Rada ji neuznala coby možnou kandidátku na "Očarování", tedy závěrečný rituál, kde se vydá do svého nového života coby plnohodnotná čarodějka. Musí se proto rozhodnout, jak velikou cenu zaplatí, aby na sebe upoutala pozornost. Po rozkolu se svým kamarádem, jenž jí zradil a potupil, se vydá za mocným spojencem její ředitelky, jenž na ní učiní mnoho úprav. Z hrbaté tvrdohlavé dívky se vyklubala půvabná, ještě odhodlanější mrcha, neváhající si na plese okamžitě přivlastnit největší trofej - krále. Ciri se vydává do temného lesa, její přítel umírá, aniž by si toho vůbec všimla. 90 procent, povedený díl, hlavně jsem se dočkal Yenefferiny proměny. ()

O hostinách, parchantech a pohřbech (2019) (S01E04)

4.díl. Po třiceti letech sloužení u nejrůznějších panovníků se Yennefer dostává do rukou královna z odlehlé (obyčejné) říše, jejíž manžel po ní žádá jediné: aby mu zplodila syna, následníka trůnu. Ona však porodí pouze dceru, a proto na ni pošle nájemného zabijáka. Dokonce i pro čarodějku, schopnou vytvořit pouhým mávnutím ruky portály (jako to zvládá Doktor Strange ve stejnojmenném filmu, pozn. autora recenze) a všemožnými zaklínadly odrazit nebezpečí, se stává jeho věrné monstrum zdrojem mnoha potíží. Na poslední chvíli se jí podaří z dosahu vraha utéci, během její nepřítomnosti však skončí mladá bohatá dívka mrtvá. A její dítě, poté, co si ho Yennefer vezme nazpět, také, navíc za cenu jejího rozsáhlého zranění. To přežije, avšak co naplat, opět jí nic nezbylo, jen smutek. Geralt se ocitne se svým bardem na zásnubách dcery královny Cintry (vše z tohoto příběhu se odehrává o dvacet let nazpět). Zde projeví v nebezpečí před hněvem své matky princezna zvláštní nadání, aby ochránila zakletého rytíře, svého milence. A Geralt se poníží, poté, co se dvůr dozví, že s dívkou spal a že je těhotná. Díky této skutečnosti se dozvídáme, kdo je otcem Ciri. Ta o mnoho let později nachází útočiště u domorodého kmene v kouzelném lese. 80 procent, trochu slabší, ale podobně dobrý díl jako ten minulý. ()

Touhy v láhvi (2019) (S01E05)

5.díl. Geralt se po dlouhé době opět setkává se svým bartem Marigoldem, a to ve chvíli, kdy zrovna hledá způsob, jak by mohl konečně usnout a netrápit se přitom svými vlastními obavami ohledně Ciri - tedy lovem Džinů v rybníce a jejich následným třem přáním, jež by mu vyplnili. Místo, aby ale přijal svého kamaráda "s otevřenou náručí", ho ignoruje a hledí si svého. Z tohoto důvodu se snaží Marigold upoutat na sebe jeho pozornost výtržnostmi - při vyslovení dvou ze tří přání utrpí těžká magická zranění, jež ho můžou i zabít. V tomto případě má náhle velmi starostlivý Zaklínač štěstí v neštěstí. V blízkém městě se nachází čaroděj, jenž by mu mohl dost možná pomoci. Jenže to ještě neví, jakému nebezpečí se může vystavit. Yenneferin příběh se totiž odehrává ve stejnou chvíli jako ten jeho. Nyní velmi krásná a mocná dívka dostává se již po povědomí Rady svými nekalými praktikami a svojí neposlušností vůči jejich řádu věcí. Jenže varování nevyslyší, a to ani od své bývalé mentorky, vůči níž je velmi chladná. I přes zatčení purkmistrem se nenechá zviklat. Naopak. Užívá si své svobody, své nabyté moci, a přicházejícího Geralta přijme velmi ochotně. Když se dozví o Džinu, chopí se naděje na získání další magie, jež by jí mohla vyplnit její jediné přání: Aby mohla opět mít dítě. Jenže i Yennefer je na pradávnou sílu krátká - a pouze Geralt je schopen ji se svojí kontrolou nad Džinem zachránit. Tak se i stane, a mezi oběma hrdiny se nakrátko zažehne vášnivé pouto. Marigold může pouze nevěřícně koukat a přemýšlet nad další písní. Ciri se dostává do potíží - její přítel z dětství umírá, a jeho podobu si bere lstivý Dublér - dvojník. Když k ní přijde, nepozná rozdíl. A proto se mu, nevědomky, zcela vydává na pospas. 95 - 100 procent, velmi dobrý díl, zatím nejlepší ze všech. ()

Vzácný druh (2019) (S01E06)

6.díl. Geralt zabije další příšeru, jež strašila obyvatele království, a jelikož dostane celkem slušnou odměnu, a protože se též setká s podivným starším mužem, vydá se do hospody vyslechnout si jeho požadavky. Kdesi daleko, v jednom z mocných království, se nachází Zelený drak, narušující řád a mír celé Říše, především však popularitu jejího krále. Na leho lov se vydaly čtyři družiny, mezi nimi, kromě Trpaslíků a Sekáčů také Yennefer. S ní se setkává Zaklínač nedlouho poté, co se jím společně podařilo zničit Džina. Celou cestu doprovází, až příliš podezřele, jejich vzájemná, skoro magická přitažlivost, kdy k sobě pocítí mnohem více lásky něž kdy dříve a kdy se společně zachrání před nebezpečím, jež jim hrozilo. Zlatý drak, nejvzácnější ze všech, se nakonec ukáže jako ochránce (ochránkyně) svého vejce, čímž přiměje Yennefer stáhnout zbraň. a Geraltovi zase natropí řádné potíže. Všechny emoce čarodějky se můžou zdát jako zbytečné, když si je od Džina Zaklínač vyžádal. Nebo ne? Můžou se nakonec oba hrdinové ještě setkat? To uvidíme. Každopádně Yennefer se nijak zvlášť nenaštvala, a ač od sebe Geralt odehnal i svého přítele, i on se jistě brzy vrátí. Ciri pozná podvodné jednání svého doprovodu, a odhalí jeho pravou tvář. Zároveň se však vystaví i jeho hněvu, a jen se štěstím zvládne utéct pryč. Jenomže její kamarád již nesnese míru jejího riskování, a rozhodne se odejít. Tím zůstává Ciri velmi zranitelná vůči okolí, i vůči sobě. 100 procent, nejlepší díl s mnoha prvky zábavy i vážnosti. ()

Před pádem (2019) (S01E07)

7. a předposlední díl 1.série. Ciri se ocitá, daleko za nebezpečím v podobě Nilfgarďanů, v zapadlé osadě, kde se snaží získat krádeží jídlo a pití. Ačkoliv jí ale cizí žena nabídne přístřeší a bezpečí, odmítne je a sama se na koni vydává do divočiny. Zde jí přepadnou její bývalí přátelé, toužící po penězích a přízni nepřátel. Mladá dívka s nadpřirozenými schopnostmi se ale nedá zastrašit. Dokonce se u ní projeví moc Bílého plamene. Geralt se ocitá na dvoře Cintry, snažící se o získání pozornosti její královny a o zajištění bezpečnosti Ciry (tento děj se odehrává o pár měsíců zpět). Její babička však nemá v zájmu ustoupit od svých zásad a zatkne ho. Po dlouhé době, jak už víme, Nilfgarďané Cintru získají do svých rukou, a Geralt se ocitá na svobodě. Yennefer se vydává ke svému bývalému příteli. Ten ji ale nařkne z upřednostnění moci a krásy před přátelstvím, čímž odkáže na její současnou podobu i namyšlené chování. Čarodějka se ale nenechá zviklat, spíše naopak. Vydá se s neznámým čarodějem na místo, kde se učila magii a kde získala svůj půvab a sebevědomí. Zde ji její bývalá mentorka požádá o pomoc v boji proti Nilfgarďanům. Bude Yennefer souhlasit, či se vydá zpět na svoji dlouhou, nekonečnou cestu? Zdá se, že na ni už Geralt nemá žádné účinky. Nebo ne? 65 procent, tentokrát zklamání. Alespoň se dostalo dost prostoru pro Yennefer, TOP 1 postavu tohoto seriálu. ()

Něco více (2019) (S01E08)

8. a poslední díl 1.série. Geralt bojuje se stvůrami vylézajícími ze země, jež ho pokoušou jedovatými zuby. Po tomto incidentu ho zachraňuje místní statkář, s jehož pomocí zůstane při vědomí, a nezemře. Poté, co si dá jeden ze svůch lektvarů a přijde k sobě, dojedou do cíle cesty. Právě v něm se v podobnou chvíli nachází i Ciri, jež po využití své moci (kterou ani dobře nezná) zde nachází bezpečí. Na konci dílu se oba dva šťastně shledají. Yennefer se chystá se svými spojenci na obranu poslední pevnosti před příchodem na Sever, jež hodlají ubránit vůči Nilfgárďanům. Jejich lsti, početnost a především nebezpečně mocná magie přinutí mladou čarodějku zbavit se všech svých zábran a vypustit "chaos" bez kontroly ven. Nikdo neví, kam se následně poděla či jestli se jí něco vážného nestalo. Jistá je jedna věc: Stihla ochránit pevnost na tak dlouho, aby přijeli armády ze Severu. 95 procent, výborný díl, ale napětí, jež jsem pociťoval, mne velmi drásalo. ()

Série 2 (2021) (S02)

2.série přináší mnohem více napětí, též i romantiky, a zejména velmi smutných okamžiků. (SPOILERY!) Inu, pakliže Yennefer přišla o svoji moc, a Geralt sám si myslel, že se s ní už nikdy neuvidí, jelikož měla zemřít, není čemu se divit... Zkrátka, tato dějová linie se mne velice dotkla, v dobrém slova smyslu. Dlouho očekávaného návratu stále ještě mladé brunety a šedovlasého bojovníka k sobě provázelo dlouhých sedm dílů, kdy jsme měli možnost sledovat bývalou princeznu Ciri v Geraltově péči, kterak se připravuje na (vlastní myslí vymyšlenou) roli Zaklínačky, po níž nevěřitelně prahne, dále též královnu Elfů, usadivší se se svým manželem v Cintře, ovládané Nilfgardem, a poté samozřejmě osudy Barta a dalších hrdinů, jejichž role se mi zde zdála víceméně malá, ale dosti důležitá. Nebýt posledního zmíněného, nedostal by se důležitý muž z Nilfgardu až do Cintry, kde by se se svým drobným přičiněním nepostaral o příchod císaře Emira. Že se jedná o otce Ciri, se dozvíme až v úplném závěru, mimochodem, což nás též perfektně nabádá rozčílit se z netrpělivosti po třetí řadě, vyjivší až za dva týdny. Ale zase trochu zpět: Yennefer měla sakra štěstí, že přežila. Nejprve si dodala na své důležitosti, aby se vykroutila ze zajetí Nilfgardu, poté se dostala až do Aretuzy, kde si poplakala u své mentorky, a nakonec zvedla pyšně hlavu, když odmítla nabídku očistit se od svých hříchů zavražděném výše zmíněného vězně, s nímž utekla. Poté na ni začalo doléhat vábení Bílého plamene, jemuž plně podlehla a kvůli němuž se vydala až za Ciri, kde se zase setkala s Geraltem. Setkání probíhalo vlmi něžně, romanticky, oba dva k sobě znovu našli cestu (v kontrastu s minulým "rozchodem", ale jestli zde stále platí přání džina, o tom se už nedozvíme, asi spíše ne). Bohužel Yennefer Geralta zradila, odnesla si Ciri s sebou. U ní, mimochodem, naplno propukly její schopnosti, což mne též velmi zaujalo, a povzbudilo. Zaklínačka z ní, bohužel, zatím není, ale kdo ví, třeba se situace změní. Každopádně, abych nezaostával: Ciri e stala obětí vysvobozeného pradávného Démona. Jeho příchod do jejího těla mi až nápadně připomínal Letopisy rodu Shannara, tedy Eritino pohlcování Démonů v posledních dílech 2.série. Vykrádání? Kdo ví. I přes všechnu snahu zůstat v jejím těle však nakonec našlo monstrum svobodu ve své sféře, kam od počátku toužilo jít. Bruneta získala zpět svoji moc, a Geralt ji mohl malinko odpustit (...). Inu, série zdála se mi velmi dobrá. Pár chyb se zde dá vždy najít, ale k čemu vede vždy kritika? K nespokojenosti. A tu si zde, alespoň u tohoto seriálu, nehodlám připustit. 95 procent, doporučuji zhlédnout. ()

Zrnko pravdy (2021) (S02E01)

1.díl 2.série. Geralt se s Ciri vydává na bojiště u Soddenu, kde se odehrála krvavá bitva mezi obránci Severu a Nilfgarďany. Ta skončila vítězstvím první zmíněné strany, avšak za velmi velkou oběť. Mimo mnoha tisíců mužů a žen totiž skončila (zdánlivě) mezi padlými i sama Yennefer, schopná spálit polovinu armády nepřítele Ohnivou magií, jež ji ale (skoro) úplně zničila. Pro Rektorku těžká rána, pro Geralta ještě větší, ač to nedává kvůli chybějícím emocem moc najevo. Zatímco on se vydává s princeznou za svým starým přítelem, a sama mocná čarodějka hledá nový důvod k žití, sama Yennefer, pokládaná všemi za mrtvou, ve skuečnosti končí v polovičním zajetí u Nilfgarďanů. Aby si zachránila poslední zbytky své důstojnosti, pokouší se zmanipulovat nejvěrnější přívrženkyni nejen generálů, ale i samotného císaře Nilfské země. Jenže když je přepadnou příšery, všechny naděje dost možná mizí v nenávratnu. Geralt zabije před očima přítele jeho lásku. Vražda se odehrává mezi touhou zbavit se starých hříšných činů a touhou strávit život i jinak než jen o samotě. Ciri je svědky Geraltova bezcitného, avšak i přesto velmi laskavého a hrdinského chování, o němž nemá ponětí, jak si s ním poradí. 70 procent, na počátek celkem slabý úvod. ()

Kaer Morhen (2021) (S02E02)

2.díl. Yennefer je s Fringilou unesena Elfy, kteří s nimi chtějí provést krátký proces. Poté, co si ale všimnou, jak moc jsou vlastně propojeni, jim dají poslední šanci. Nyní vše záleží na mladé čarodějce, aby byla s to bojovat proti vlastní zoufalosti a beznaději, a především, proti nečekanému zjištění. Poté, co užila v bitvě Ohnivou magii, se sama připravila o veškerou moc. Nyní není schopna vyčarovat žádný portál, s jehož pomocí by se dostala do bezpečí, ani nic podobného. Její jedinou nadějí může být Geralt, s jehož pomocí by mohla vzdorovat sílícímu strachu ze smrti. Sám Geralt se však nachází na Kaer Morhen, pevnosti Zaklínačů, kam ke svým starým přátelům a druhům přivedl Ciri. Zatímco se na hradě odehrávají hrátky s prostitutkami, mladá princezna se dozvídá něco více z minulosti Zaklínač, a sama zůstává svědky jednoho průšvihu. Mladý zaklínač nakažený stromovou příšerou se promění v ni samotnou, a je pouze na Geraltovi, aby rozhodnul, zda ho ještě můžou vyléčit, či by ho měli hned zabít. 60 procent, opravdu bych takovou slabost nečekal. Překvapila jedině Yennefer a její ztráta magie, jinak nic. ()

Ztráty (2021) (S02E03)

3.díl. Yennefer se po dlouhém putování lesem a kontinentem, kde se snažila najít způsob, jak získat zpět svoji moc, vrací do Aretuzy. Zde se setkává nejen s Tissaiou, ale i s dalšími vrcholnými představiteli sdružení Mágů. Ačkoliv se snaží stále si držet své sebevědomí a důležité postavení, a ač pořád bojuje vůči vnitřním démonům, tedy nejen zklamání a zoufalství, ale i neznámému pokušení, neuspěje. Jeden z čarodějů proti ní použije krutou magii, aby se dozvěděl o slabinách Nilfgárďanů, s nimiž se mladá dívka setkala. Později je jí nabídnuto vykoupení a očištění, pokud zabije vězně z nepřátelského tábora. Jenže v okamžiku, kdy mu má useknout hlavu, pravděpodobně podlehne lákání podivné stařeny, objevivší se v jejich vidinách, a osvobodí ho. Společně poté, co ošálí krále Severu, prchají pryč. Ciri se snaží urychlit svůj výcvik na mocnou bojovnici. Díky lstivým Zaklínačům se dostane až na výcvikové hřiště, kde po mnoha ranách upoutá pozornost a zroveň překvapí nejen je, ale i Geralta a jeho otce. Později s její pomocí najde Geralt prapůvodkyni smrti jeho blízkého přítele, a také obří kudlanku. Jenže v druhém případě není hlavní ze Zaklínačů nevinný. Monstrum nechtělo Cirillu zabít, ale dost možná jí pomoci. 90 procent, konečně zase lepší díl. ()

Tajné zprávy z Redanie (2021) (S02E04)

4.díl. Yennefer se snaží se svým spojencem z vězení co nejdříve utéct do bezpečí. Cestou přes jedno z mnoha měst, v němž řádí Sever proti Elfům, potká mladá (bývalá) čarodějka Barda, přítele z dávných dob, kdy krátce cestovala s ním i s Geraltem. Právě on ji nyní nůže s pomocí svého "neodolatelného" šarmu dopravit na námořní lodi až do Cintry. Tam by na ni a na vězně, s nímž putuje, mohlo čekat bezpečí. Jaká je však šance na přežití? Mizivá. Sám potulní zpěvák se nyní ocitá na hraně života. Zachrání ho Yennefer, či se rozhodne upřednostnit svůj vlastní krk? Ciri se hluboko v lese seznamuje s čarodějkou z Aretuzy, s níž se nedávno viděla i sama Yennefer. Geralt a další Zaklínači se s ní dost dobře znají, ona sama se do hlavního Zaklínače jako mladá dívka velmi dávno zamilovala. Sám Geralt však hodlá držet smutek za její kamarádku ze sídla Čarodějů, a lákavou nabídku společné noci odmítne. Jeho otec zjistí, kým je Ciri doopravdy zač - Starší, schopnou opět šířit svojí krví řady jeho druhu. 90 procent, velmi zajímavý díl. ()

Ukaž jim záda (2021) (S02E05)

5.díl. Ciri se rozhodne pokračovat ve výcviku na Zaklínačku, ačkoliv doposud neví, jak by se jí mohla doopravdy stát. Geraltův otec mezitím přemýšlí nad využitím dívčiny krve. S její pomocí může vytvořit sérum (lektvar), a to aplikovat k vytvoření zcela nových Zaklínačů, Princezna ovšem podstatně mění jeho vidiny, chce se stát sama onou mocnou bytostí, ačkoliv se jako holka může pouze přiotrávit, ne - li rovnou zemřít. Vlivem Geralta a jeho přítelkyně z dětství, Čarodějky, však skončí Ciri znovu víceméně bezbrannou. Yennefer se snaží najít Barta, jehož přepadli. Její naivita ve výpomoc ze strany místní děvky ji však přivede až na pokraj popravy. Během úprku k ní neustále promlouvá Baba Jaga, nabízí ji způsob, jak si Chaos uzmout. Nejprve se ale musí potkat tváří v tvář s Ciri. To ona jest klíčem k dívčinému vykoupení. Nebo ne? Může se jednat i o past? Geralt se během výpravy za zničeným monlitem setká s Čarodějem, jenž se pro něj též stává i sokem v lásce k Yennefer. Též se dozví i o jejím přežití. 70 procent, slabší díl. Nesmyslné přidávání Baby Jagy, též i Monolitů a bezvýznamného zabránění Ciri v cestě k Zaklínačce. ()

Milý příteli (2021) (S02E06)

6.díl. Ciri se vydává s Geraltem pryč od Kaer Morhen. Během cesty k sídlu, kde se Zaklínač učil svým schopnostem, a kde se též nachází jedna mocná stará paní, jež může princezně pomoci zvládat její stále skrytou moc, promluví k ní upřímně Geralt ohledně její velmi nebezpečné troufalosti, a též se ji pokusí trochu krotit ve snu stát se Zaklínačkou. V momentě, kdy je však začne pronásledovat nebezpečný a dosud vyhynulý drak, musí jít všechen strach pryč. Jen díky velikému štěstí vyváznou oba hlavní hrdinové bez újmy, smrtelná zranění si odnese Klepna. Díky milosrdenství Geralta umírá v klidu a bezbolestně, na oba dva ale její úmrtí tvrdě dolehne. Cesta pokračuje dál, dokud se Ciri v mírumilovném paláci nezabydlí a Geralt si upřímně nepromluví se svojí bývalou mentorkou. Yennefer se úspěšně vysvobodí ze spárů rytířů, stále ale zůstává pod vlivem Bílého plamene. Jen díky Ciri a jejímu zneužití pro svůj vlastní prospěch může získat zpět svoji magii. A o tu zatraceně stojí, ještě více než o dítě a o Geralta. Její kroky směřují právě steným směrem jako jeho. V momentě, kdy se po velmi dlouhé době znovu setkají, okamžitě mezi nimi zaplane silná vášeň. Bohužel, jak už to zde často bývá, chtíč po magii způsobí, že Yennefer v momentě, kdy v riziku smrti vyvolá u Ciri její magii, okamžitě odchází pryč skrze portál, a to i s princeznou. Geralt si je vědom, jaké plány Yennefer měla, a jak moc zůstal bláhový. Zřejmě proto ji bude ještě dlouho nenávidět. Z čarodějnice se stala Temná mrcha, nyní záleží, jestli se jí podaří Ciri oblbnout a získat do vínku její nadpřirozenou sílu. V Cintře dobyté Nilfgarďany se slaví. Královna Elfů porodila, po mnoha desetiletích, prvního nového potomka. Cahir, svým způsobem nejvýše postavený svého národa, tedy jakýsi Vůdce, má však značné obavy. Radost Elfů ho těší, dává s ní najevo svoji pohostinnost, zároveň si ale nepřeje, aby se mu jejich "věrnost" vymkla z rukou. K tomu všemu má brzy přijet sám Bílý plamen, vše, pro co kdy pracoval, jakýsi Bůh. A toho musí potěšit. Bývalý přítel Yennefer, nyní spolupracovník pro Nilfgard, hledá u knihovnického páru informace. A zjistí, kým vlastně Ciri je. Elfskou válečnicí. 95 procent, velmi dobře zpracovaný díl. konečně se Yennefer a Geraltr setkali, a též stále mladá dívka de facto provedla první krok k propadnutí Temnotě. ()

Voleth Meir (2021) (S02E07)

7. a předposlední díl 2.série, úplně poslední, jež zatím vyšla. Geralt vyráží na pomoc bývalé princezně Ciri, již unesla v mírumilovném chrámu mocichtivá Yennefer, aby získala zpět svoji magickou moc prostřednictvím prastaré Zaklínačky uvězněné v chaloupce na kuřích nožkách. Během dlouhé cesty se staví u barta Marigolda, jehož vysvobodí z vězení poté, co tam byl vhozen pro šmírování, a krátce nato požádá na okraji lesa skupinku trpaslíků, doprovázející ho kdysi dávno na horu s drakem, aby mu/jim půjčili koně. Hrdinní lovci pokladů se neváhají přidat k němu na další dobrodružství, a má proto vhodnou posilu. Yennefer se totiž s Ciri dostala již velmi daleko. Cestou se černovlasá čarodějka dozvěděla nejen o Ciřiné lásce ke Geraltovi, ale i o její čisté a laskavé duši. Měla by si dávat pozor, jestli jí chce skutečně předhodit uvězněné bytosti, aby se sama uspokojila. Copak má už doopravdy tolik kamenné srdce? V momentě, kdy blonďatá holka znovu roztrhá zemi, a z nedaleké Cintry vyběhnou vojáci, přijíždí Geralt na její záchranu. Vojáci jsou zabiti, Ciri v bezpečí, Yennefer však hrozí smrt - Geralt jí už má plné zuby, nejen za zradu, ale i za velmi odporné chování. Snad jen díky novému nebezpečí v podobě vysvobozené Démonky nemusela čarodějka, naštěstí, ihned umírat. A má dost času, aby jí Geralt odpustil touhu po magii, bez níž si Yennefer stále neumí představit život. 95 - 100 procent, zatím nejlepší díl z druhé řady. ()

Rodina (2021) (S02E08)

8. a poslední díl 2.série, prozatím závěrečná epizoda celého seriálu. Ciri se dostává do velkých potíží, když její tělo posedne mocná dávná démonka. Ta se díky všudypřítomnému utrpení a bolesti každé živé bytosti na kontinentu vysvobodí z tisíctiletého uvěznění Zaklínači a okamžitě se nevinné dívky chopí. S Chaosem v rukou a v těsné blízkosti svých úhlavních nepřátel rozhodne se každého z nich zničit. Geralt stále není s to odpustit Yennefer její zradu, ačkoliv se kolem nich schyluje ke krutému boji. Bruneta si však již uvědomila, jak moc pochybila kvůli touze získat zpět svoji moc, a proto se rozhodla své hříchy odčinit. Vytvořila lektvar, s jehož pomocí mohla spasit nejen sama sebe, alei celý svět. Mezitím se Démonka v těle Ciri chopila iniciativy a povraždila velkou většinu vymírajících Zaklínačů. Díky Geraltovi a jeho otci však nestihla vykonat svůj úděl. Princezna, přebývající ve svém těle jako ve vězení, se sice mezitím nacházela ve snu, kde se jí plnila všechna skrytá přání, dokázala však své blízké včas vyslyšet. Yennefer si zvolí cestu, kde vstřebala Démonku, ale díky Ciri ji mohla hned vypudit. Za svůj čin získala zpět svoji moc, a i nepatrné Geraltovo odpuštění (...). 75 procent, dobrý závěr 2.série, byl však trochu moc uspěchaný, zejména jsme neměli možnost poznat, jak moc se Yennefer mohla znovu radovat se své síly. ()

Série 3 (2023) (S03)

3.série Zaklínače se neukázala v příliš dobrém světle, s výjimkou sedmého dílu, který, alespoň dle mne, mohl napravit chyby z předchozích částí, a s jehož pomocí bych, díky možnému zdařenému závěru, (což se ale nestalo) mohl nahlížet na zbytek série úplně v jiném světle. I když zpočátku seriál směřoval dobře, uznávám, a i když se mé předpoklady, ač velmi pomalu, plnily, a dokonce v již zmíněné sedmé "hodince" mohl splnit všechny mé sny, z neznámého důvodu, ať už zkrátka neochotě scénáristů skutečně zdramatizovat konec série, či prostě kvůli špatné pověsti posledních dílů (na níž trpěl nejen Carnival Row, ale, především, Letopisy rodu Shannara). SPOILERY: Shledání všech hrdinů mi připadalo příliš velké klišé, jak si zkrátka hlavní hrdinové píší milostné dopisy, zatímco Ciri, dost možná už připravená převzít křeslo třetího SKUTEČNÉ hlavní postavy, a nikoli jen otloukánka, se krčila v rohu. Řeči o Djiskrovi, Phillipe, lásce mezi Bardem a bratrem redanského krále, dále též nesmysly o Potkanech (závěrečný díl) a poté i bláboly ze strany Emhyra a jeho sluhy, to vše mohlo jít v klidu k zemi, když si nedokázali scénáristé poradit ani s Geraltem, Yennefer a Ciri. Jistě, souboj mezi Zaklínačem a Vilgefortzem zaujme, bál, kde si, alespoň minimálně, vyjádří on a černovlasá čarodějka lásku, též. Nejvíce mne zaujala Ciri, když se v poušti vydala Ohnivé magii, již sice mohla držet v sobě, ale poté, třeba, u Potkanů při zabití muže využít, abychom věděli, že se nejednalo o její skutečné odmítnutí, ale pouze o krátkodobé zatlačení zpět. Nyní nevím, jestli vůec nastane onen Čas Opovržení, jak se jmenuje původní předloha, a jestli se z Ciri stane jakási Paní Ohnivé magie, či ne. Byl by to opravdu skvělý krok kupředu, jen, jestli ho režie připustí. Geralt mezitím hledá na špatném místě, a Yennefer se vypaří zcela, když dá na své čtyřizbývající čarodějky na světě (...). Je smutné sledovat, jak se znovu přiblížíme k vytouženému momentu, kdy se z kladné postavy stane záporná, a naše naděje (téměř) uhasí konec série. Na další si počkáme asi dva roky, možná ale i jen jeden, jestli se předpověď ČSFD splní. 65 procent. Nezavrhuji, ani kvůli výměně stáží u Geralta, ale doufám čím dál méně v naplnění role Ciri skrze Ohnivou magii. ()

Shaerrawedd (2023) (S03E01)

1.díl 3.série. Ciri, Yennefer a Geralt putují od příbytku k příbytku, aby se jim podařilo utéct od nebezpečných pronásledovatelů, jejichž cíl je zcela jasný: Zabít je, případně přivést živé k nilfgardskému králi, otci princezny Cirilly. Během tohoto putování, jež už trvá déle než rok, cvičí čarodějka s černými vlasy svoji novou žákyni, kterou ji svěřil Zaklínač, a zároveň se pokouší znovu s ním navázat vztah s pomocí vzkazů, jež věší na vstupní dveře každého domu, jenž jim v daný okamžik tvoří domov. Bohužel, zatím, marně. Geralt prozatím není schopen odpustit ji hřích, jehož se Yennefer únosem Ciri dopustila, natož aby ji začal znovu milovat. Sama princezna se v jejich doprovodu mezitím účastní, samozřejmě v anonymitě, pro ni velmi důležitého plesu, čelí útoku skupiny Elfů a též zoufale hledá způsob, jak ovládnout svoji moc. Mezi všemi třemi to stále celkem vře, naštěstí je zde i Marigold, schopný trochu uvolnit napětí. Jen kdyby nespolupracoval s Nilfgardem (...). 55 procent, dosti slabý díl, ale zase ne natolik, abych ho přímo odsoudil. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá