Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Recenzie používateľa MasterD k tomuto seriálu (12)

Série 1 (2019) (S01)

Nejlepší epizody byly první a čtvrtá, které se nesly v duchu povídek i videoher. Ty další jsou takové vyplňovačky na sílu, kde pro mě zejména epizody tři a sedm pohřbívají kvalitu první série. Pro běžného diváka Netflixu fajn zábava, pro znalce předlohy s obdivem pro kvalitní scénář často podprůměrná slepenina. Každopádně jsem rád za tento pokus a třeba druhá série bude lepší. //Čtyři hvězdičky dávám skutečně díky epizodám jedna a čtyři, ty kdyby byly horší tak za mě Witcher dostane jen ***. ()

Začátek konce (2019) (S01E01)

Naprostý luxus. Přesně takhle si představuju úspěšně provedenou show inspirovanou knižní (i videoherní!) sérií Zaklínače, ať už po stránce hudební nebo zejména příběhové. Pro můj estetický vkus a obdiv pro středoevropskou přírodu je to lahoda, třeba taky pro artistické zpracování občas připomínající české pohádky (sluneční paprsky v lese, bál na hradě). Pocit z magických elementů je jak má být, ztvárnili jeho ducha brilantně (ani Potter, ani Eragon, tento má prostě svůj vlastní styl: bariéra před branou a nebo Geraltovy "znaky"). Perfektně zvládli vyvážit humor (inteligentní) a vážnost konfliktu mezi Cintrou a Nilfgaardem, kdy se krveprolití a gore dá lehce srovnávat s Game of Thrones. A Zaklínačovy milostné zážitky už jsou jen tradiční a neopomenutelnou třešničkou na dortu. Aneb právě takový Witcher, kterého jsem si představoval (a se kterým jsem v duchu a ve své fantasii žil) snad od roku 2008, kdy jsem poprvé pronikl do literatury, videohry a její hudby. Skoro surrealistický zážitek, kdy mi v jednom kuse běhal mráz po zádech. :) *Nepostřehl* jsem žádné plotholes nebo nelogické chování, které by se dalo dávat za vinu scénáristům, paráda. Nedovedu si představit lepší zpracování, ovšem samozřejmě někteří hardcore knihomolové určitě budou mít výhrady. Pevně věřím, že další epizody budou podobně kvalitní. ()

Něco více (2019) (S01E08)

Překombinovanost, kterou sedmá epizoda zabila finále první série Witchera, tu už naštěstí nenajdeme. Až na pár nelogických a vynucených momentů (úspěchaný rytířský duel, popálená Triss, pokousaný Geralt...) je to ovšem docela fajn zakončení první série. Osud jako deus ex machina mi ke konci k dlouho očekávanému setkání Ciri a Geralta ovšem moc neseděl. Už si jen představuju scenáristu, který dostane tak parádní myšlenku, že nechá bezdůvodně Ciri vyběhnout z chatrče do lesa, aby se se Zaklínačem setkala právě tam, jak to už v první epizodě slíbila Renfri (když už pro to nemá nějaký normální důvod)... 76% ()

Série 2 (2021) (S02)

Slabý stín 1. série. Lituji, že jsem nad tímto ztratil celý den. 40%. Jak napsal Sevprince: "Jestli scenáristka chtěla vytvořit svůj vlastní svět a dílo, nemuseli kupovat práva na zaklínače". A jak napsala Marhoul: "Nejlépe asi divák udělá, pokud ke druhé sérii přistoupí jako k Zaklínači, natočenému na motivy Zaklínače." Toto si pusťte od 13:11 https://youtu.be/L1QSC0h6SUA ()

Zrnko pravdy (2021) (S02E01)

První epizoda začala sérii hodně dobře, druhá a třetí epizoda jsou na tom hůř. Problém není v tom, jak zde někteří píší, že by se seriál musel ve všem držet předlohy, ale .. pokud má jít vlastní cestou, tak musí dávat smysl a být duchem stále Wiedzmin (což se zde občas neděje)! 78% ()

Kaer Morhen (2021) (S02E02)

(spoiler) Ach ano, celý hrad Zaklínačů a s Eskelem bojuje Geralt nejdřív sám a pak je najde jen Vesemir (který si opět nikoho nevezme na pomoc). Ostatní asi stále hledají, kde je potvora, a ani vibrující přívěšky a hluk a otřesy jim nepomohou, jak je najít. To jsem opravdu puntičkář, nebo mě štvou základní nelogičnosti natolik, že si epizodu prostě neužiju tolik, jak bych mohl? Z respektu a krásy Kaer Morhen **** a 70%. ()

Ztráty (2021) (S02E03)

Jde perfektně vidět, že knižní příběhy či povídky, ze kterých se minulé epizody trochu čerpalo, jsou kvalitní a drží seriál zajímavým, ale jakmile přijdou tito američtí scénáristi s něčím svým novým, je to totální a zmatený nesmysl. Zatím nejhorší epizoda této série, a ani trénink Ciri (který byl zde asi to nejzajímavější) to nenahradí. Nesmysly: Ciri vede Geralta do lesa, kde potkají onu obludu; Yenn na konci uteče a zachrání Nilfgarďana; Stregobor nepozná, že Yenn už nemá magii .. a další mňamky. Wiedzmin je můj oblíbený knižní hrdina a hodnotím to jako jedno z nejlepších fantasy, ale tento seriál... Snad se to vylepší a i se zlepší hudba, protože tam taky zatím nebylo nic nového. 60% ()

Voleth Meir (2021) (S02E07)

Boha, to je taková příšerná slátanina. Skalní fanoušek knižního Zaklínače pláče, půjdu se asi brzo spravit audio povídkami z audiotéky. Jak jsem napsal už předtím, není nutné aby seriál kopíroval knihu, ale děj musí být promyšlený, uvěřitelný a kvalitní. A nic z toho zde není (Ciri a magie, Geralt přispěchá na pomoc k Cintře, Ježibaba..), horší předvídatelné a nelogické bčko. Teenagery 'binging on Netflix' bez znalosti předlohy to asi baví, to jo. 35% ()

Rodina (2021) (S02E08) odpad!

A Zaklínači ve svém hradě neslyší ani nereagují na hrozbu, ti zaklínači, kteří mají vylepšené smysly právě na to, aby zabíjeli monstra. Já končím.., u příští řady mě nečekejte. ()

Každý má nějaké úmysly, jenže pak dostane do zubů (2023) (S03E06)

Překvapivě dobré. Opravdu se občas umí držet knihy. I díky hudbě se konec dosti podobá Game of Thrones a pocitu té série. 80% A ano, já jsem četl všechny knihy a povídky Wiezdmina. ()

Z deště pod okap (2023) (S03E07)

Tomuto se říká kvalitní MODERNÍ adaptace; ano, adaptace, nikoli kopírování knihy. Aneb jak udělat jednotvárnou pohádku o Ciri na poušti něčím .. větším. "A relinquish my power!" 72% Edit: podle hatů se zdá, že problém seriálu Zaklínač skutečně nutně není špatný casting a logic fails, ale jak vidíme tady, skutečný děj knihy prostě většinu lidí nebaví sám o sobě. ()

Cena chaosu (2023) (S03E08)

S tím, co Amíci provedli minulou řadu, se to v posledních 4 epizodách opravdu snažili zachránit, jak mohli. Komu to nestačí, chápu, ovšem .. některé věci jsou sakra epic. "Call me Falka." Witcher po Americku, ano, středo-Evropani by to zvládli o dost lépe, ovšem .. jo, dobré. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá