Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

Rosaviva

"Dobrou noc králové z Maine, princové Nové Anglie" vlastně ani nedokážu popsat, proč se mi ten film líbil, ale prostě je to tak. Je to příběh o životě, lidech a citech. A já se teda přiznám, že v posledních dvaceti minutách ukáplo nemálo slz. Je pravda, že se mi víc líbil ten úplný začátek než ten prostředek, ale nenudila jsem se ani vteřinu. 5* ()

Aky

Veskrze povedená adaptace knižní předlohy. Emoce, stejně jako napětí, po celou dobu jen drnčí a dívat se na v téhle roli na Michaela Caina, je požitek sám o sobě. ()

k212

Hold režiséru a scenáristovi (tedy díky Johne Irwingu, že jsi napsal lepší scénář než je tvůj román!), který vytvořil takové obdivuhodné dílko z tak příšerné "americké" knihy. Film se najednou z roztáhlé dějové fresky přetvořil v minimalistické dílko, kde místo dvaceti keců hrajou herci, krajina, hudba a jistě pan režisér. Naštěstí. ()

kingik

Lasse Hallstrom je podle mě dost nevyzpytatelný režisér, co vždy něčím překvapí, ale hlavně umí diváka solidně drapnout pod krk a vydusit ho. Tentokrát si ke spolupráci přizval trojici skvělých herců, Theronová, Maguire a Lindo, a aniž by sahal k lacinému moralizování, předkládá divákovi příběh, který ho donutí přemýšlet a uvědomit si, že jsou v lidském životě citlivá místa, která by měla zůstat nedotčená. Je to silné lidské drama, které se na první pohled tváří mile, ale na druhý pohled je jedovaté až běda. 60% ()

Legas

Přiznám se, tenhle film mě dojal k slzám. A myslím, že na tom má veliký podíl hudba - respektive jeden z nejhezčích filmových motivů. Moc pěkné. ()

Šakal

takovéhle snímky Lasse jednoduše umí! Výborní Tobey Maquire, Charlize Theron a ještě lepší M. Caine, vynikající kamera, hudba, vše za citlivé režie L. Hallströma . Krásný, dojemný, lidský příběh. Opravdu velice citlivě natočený snímek. Co říci závěrem: snad jen, good night princes of Maine, kings of New England..... ()

Webb

Od Lasse Hallströma jsem toho zatím moc neviděl ale tento snímek rozhodně patří k tomu lepšímu co natočil a k tomu mu skvěle sekundoval zručný scénárista. Jedná se o drama, příběhově doprovázejicí sirotka Homera Wellse (Tobey Maguire), které má dvě dějství. První se odehrává v sirotčinci, kterou vede Dr. Wilbur Larch (Michael Caine) a zde tak herecky kralujicí, že se vůbec nedivim jeho proměněné nominaci na Oscara. Larch tu vychoval Homera, naučil ho lékařským praktikám, jenže Homer nakonec zjistí že to není tak úplně pro něj, začne si hledat práci a nakonec skončí na jablečné farmě. Zde se odehrává druhé dějství ve kterém se Homer spřátelí s Candy Kendall (Charlize Theron), zažije na farmě útrapy a poznává pravdu Dr. Larche o tom že svět lidí je všude stejný. Malinko mi tu vadilo vlažnější pojetí děje, které trochu ubírá na lepších pocitech z tohoto díla. Takto jen hodně silné 3 hvězdičky. [6,5/10] ()

Anderton

Nablýskaný a vyleštený Miramax so všetkým, čo k tomu patrí. Čiže aj s tými negatívami. Hallstrom má aj lepšie filmy, tak sa trochu čudujem, že týmto získal najväčší ohlas. Na druhý krát ma to chytilo o niečo viac, ale stále platí, že na rodinkára Hallstroma sa jedná o jeho štandard. V jeho prípade to znamená však v Hollywoode vysoký nadpriemer. On totiž chytí za srdce aj vtedy, ak ho aj náhodou nemáte. ()

Frajer42

Skvěle zahraný film s velmi solidním příběhem. Michael Caine si zahrál ve velmi vděčné roli a byl naprosto skvělý, což ocenili i páni akademici. Navíc je film podbarven krásnou hudbou, která vás chytí už na začátku. Ovšem musím vytáhnout i něco z toho negativního soudku. Film je strašně dlouhý a v takové střední pasáži už jsem trošku ztrácel chuť, protože se toho místy skutečně příliš nedělo. Talent se panu režisérovi upřít rozhodně nedá. Dokonce by ho mohl po hrstích rozdávat těm méně šťastným, kterých je ve filmovém průmyslu požehaně. Alespoň by jejich filmy nebyly tak bezduché. Můj celkový verdikt bude ovšem takový, že přes všechna pozitiva mě film emočně naprosto minul a z toho příběhu jsem orgasmus taky neměl. Takže to budou jenom 3*. ()

boshke

Až mne překvapilo, jak moc mne tento romantický, příjemný film s prostým příběhem bavil. Co mne překvapilo též, bylo, jak rychle z něj jakýkoli dojem vyprchal. Jsem sirotek / amatérský gynekolog v dětském domově, kde mne to přestane bavit, tak vyrazím na jabka, kde jsem spokojen, šťastný a zamilovaný. Láska však končí, a tak se vracím zpět na začátek, rodit, potracovat a číst dětem na dobrou noc. Co z toho? Nicméně pěkná hudba a dobré obsazení (Caine, Maguire, Lindo, Culkin)... 70% ()

swamp

The Cider house rules - film podle knihy Johna Irvinga. Tento film jsem viděl před přečtením knihy - to se psal rok 2005. Byl jsem zcela odzbrojen, snad i slzička ukápla - hodnotil jsem tehdy čtyřmi hvězdičkami (uvažoval jsem o pěti). Jenže teď, v roce 2009 (deset let od natočení), jsem snímek Lasse Hallströma viděl znovu - tentokráte po přečtení knihy. Zklamání bylo veliké. :( Tam, kde kniha postupně graduje a emocionální struna brnká tak vysoko, že čekáte, kdy praskne - film postrádá jedny z nejdůležitějších prvků. Největším zklamáním pak byla skutečnost, že filmový scénář z knihy vytvořil sám její autor. SPOILER Nemůžu si vysvětlit absenci dítěte Homera a Candy (Angela Wellse), nezobrazení obrovského přátelství trojice Homer - Candy - Wally (které bylo tak zásadní pro porozumění hlavním postavám), vyškrtnutí postavy Melony, některé časové rozdílnosti (Wally v knize ještě nebyl v armádě, když jel s Candy na potrat do St. Clouds, při návratu ochrnutého Wallyho už jeho matka Olive byla mrtvá) či absolutní slepenina příběhu kolem Rose Rose (v knize byla s panem Rosem v nějakých 15 letech u poslední sklizně, kdy s ní flirtoval ve filmu neexistující Angel Wells, měla již dítě a čekala další s panem Rosem .. Homer jí provedl potrat). V porovnání s knihou u mě film klesl téměř na dvě hvězdičky, proto to vyřeším šalamounsky a udělám průměr, 3 hvězdičky a doporučení všem.. PŘEČTĚTE SI KNIHU! ()

Fingon

70% Pamatuji si, že jsem cestou do školy míjel vývěsku kina a tento titul mi v hlavě bůhvíproč utkvěl. Dostal jsem se k němu až o deset let později a nejsem si úplně jistý, jestli to bylo dobře, nebo ne... PS, Irving si v tomto filmu střihnul pidiroličku nádražáka:) ()

teutates

Nerad kazím statistiky, nerad hatím krásné filmy (na mou duši). Slovo "krásné/ ý/ á" je tady skloňováno tak 10 000x, hej fakt nelžu. K pravidlům jablečné šťávy, 100% citového vydíráni, bez konzervantů, bez přídavného cukru. Min. trvanlivost 12 měsíců a já teď nevím, protože tak "fantastické" balení mne jaksi nevzalo. Opravdu rád bych podněcoval k davové psychóze, „joóo dobré jak cyp“, no bohužel, nejde to. Táhlo se to jak sopel v rýmě, moc to na mne emočně tlačilo, až sem byl nesvůj. 6/10 "A áno, taky sem si všiml tu kameru, barvu záběrů, citlivou režií a v podstatě? ani nevím jak to, že mne to nevzalo", ehm... ()

nascendi

Príjemný a dojímavý film s príbehom, dobovou atmosférou a dobrými hercami. Nenadchne, ale ani nesklame. Zapadne do svojho priečinka, ktorý je už preplnený filmami tohto druhu. O pol roka už budem vraštiť čelo a úporne spomínať, či som film s takým názvom videl. "Áno, samozrejme, už viem, celkom dobrý" bude znieť moja reakcia, keď si spomeniem. ()

PetrPan

Prakticky klasický doják, který mám pocit, by dneska už moc neprošel.  Tady pak s hrdostí mohu prohlásit, že znám a četl jsem i knižní předlohu.  John Irving a jeho  romány byly kdysi nedílnou součástí mé knihovničky a tak jsem se na Pravidla moštárny  docela těšil. Jméno režiséra navíc taky slibuje minimálně pohodový zážitek. A jo!  Pro staromilce se zálibou v poslouchání či sledování příběhu, kdy máte radost opravdu jen z toho příběhu, je takový filmový návrat pohlazením po duši. A pokud není, tak zapřemýšlejte nad tím, co vás živí. Pro zodpovězení otázky je ale třeba se na film podívat. Ale to můžete i bez potřeby na cokoliv odpovídat a třeba vás potěší oduševnělá přitažlivost Charlize Theron, výborné herectví páně Caina, dojemný, ale ne lacině, pohled na jeden dětský domov či si najdete cokoliv jiného.  Odpočinkově moudrý film a silná čtyřka. Znalost předlohy (či spíš vzpomínka na pocity po přečtení) mi tady tu pětku holt nedovoluje udělit. ()

Slarque

Co se týká režiséra, film v podstatě nijak zvlášť nevystupuje z řady. Poklidná atmosféra, skvělé herecké výkony, kontroverzní myšlenky s otupeným ostřím. Je pravda, že takovéhle filmy Hallström prostě umí. Tobey Maguire, Michael Caine, Delroy Lindo, Kieran Culkin a další přesvědčivě vytváří zvláštní svět, který nebudete chtít opustit. ()

WANDRWALL

Po úspěchu knihy "Svět podle Garpa", které se i v Česku prodalo enormní množství, tak hledal John Irving nějaké závažnější téma, kterým by se jako literát zabýval, a našel si ho právě v "Pravidlech moštárny". Na rozdíl od "Svět podle Garpa" mě ale tohle jeho vypravování nezaujalo ani v psané, ani fiilmové podobě. ()

Arsenal83

Mimoriadne silný film a dielo. Toľko dojímavých osudov spojených do dvoch hodín, to sa nepodarí len tak. Výrazná téma materstva zobrazená z oboch strán pohľadov bola výborne filozoficky spracovaná. Teší ma, že sa podarilo knižnú predlohu tak skvele pretaviť na plátno. Herecky zvládnuté nadpriemerne, hoci mne osobne Maguire vždy tak trochu vadil. ()

Rocky62

Skvělé drama plné lásky, radosti a také smutku. Příběh o mladíkovi, který nachází nový smysl života na farmě, kde se živí jako česač jablek a kde pomůže nejedné lidské duši. Že by mě to úplně uchvátilo, to ne, ale je to skutečně nadprůměrný film. 80% ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)