Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

pakobylka

----- "Někdy musíš porušit pravidla, když chceš něco napravit." ----- Křehký a dojemný, ale i velice poctivý a otevřený příběh, prostoupený zvláštním klidem ... a nadějí. Netlačí na pilu, nevydírá ani nesoudí - ale taky si nic nenamlouvá. O nechtěných dětech - a o nenápadném, vlídném a relativně bezpečném přístavu, který se snaží ochránit své stálé i dočasné obyvatele před lhostejným světem a jeho pravidly. O životě, který běžně pracuje se všemi myslitelnými a mnohdy jen neznatelně odlišenými odstíny šedé - jen v opravdu výjimečných případech použije čistě bílou ... nebo černou. A pro upřímná a laskavá srdce má v záloze všechny barvy duhy. ()

campix

Tak tohle muselo nutně fungovat. Když dáte dohromady kvalitní předlohu z pera Johna Irvinga a spojíte ho s rutinérským uměním Lasseho Hallstróma, tak musí vzniknout kvalitní romantické drama. Navíc s takovýmhle obsazením. Hodně kvalitní drama s příjemnou atmosférou. ()

necisty

Velice krásný až přímo pohádkový film. Charlize mi zde připomínala naše české herečky z dob filmů pro pamětníky. Bylo zde tolik zápletek, že snad mohli natočit i celý seriál. To z čeho vlastně vznikl název je už jen třešničkou nad tím vším. ()

Ondatra

Velice krásný a dojemný film, který nemá chybu. Příběh o klukovi ze sirotčince, který dostane každýho. Tobey Maguire to zahrál perfektně a nedovedu si představit někoho jiného v této roli. Původně jsem tento film vůbec neznal, a proto děkuju místním uživatelům a lidem z mého okolí, že mi tento film doporučili, protože bez nich bych na něj asi nenarazil. 9/10 ()

mortak

Film, který má pohladit po duši. Myslím na Kunderovu Nesnesitelnou lehkost bytí - cože se tam říká o kýči? No a pokud to chcete vědecky - Umberto Eco: Skeptikové a těšitelé. Dle definic těchto dvou pánů je toto dílko čistokrevný kýč. Dvouhodinová kýčovitě malebná ilustrace fráze: Staň se tím, čím jsi, ve které všichni mluví nepřirozeně přemoudřele a jsou i přes své vášně čistými dušemi. Jdu si spravit chuť knihou A oslice uzřela anděla (Nick Cave). ()

SHI-SHA

"Dobrou noc, princové z Main, králové nové Anglie" - Nádherný film o mladém muži, toužícím poznat svět, který však téměř nikdy neopustil sirotčinec. Film je plný krásných, smutných a hlavně neskutečně silných scén. Je to také snad jediný film, ve kterém mne oslovil Tobey Maguire. Osobně si myslím, že takhle by měl vypadat Top film, "Forrest Gump", nebo "Zelená míle" se mi líbily, ale zdají se mi trochu kýčovité - že jsou natočeny s cíleným útokem na divákovi city. U Pravidel moštárny je to však jiné - nijak se nevnucuje, jen vás nechá příjemně se unášet skvělým příběhem. ()

KajusaK

Film, na který měním názor s každým dalším shlédnutím. Scénky v sirotčinci jsou naprosto perfektní. V moštárně už to tak super není ale i tak má ten film něco do sebe a ta hudba je perfektní! ()

laik_60

Tento film nie je ani tak o príbehu, ako o pocitoch, ktoré vo vás vyvoláva pri jeho sledovaní. Úžasná zmes citov, lásky, nostalgie až smútku podopreté skvelými hereckými výkonmi hercov a dobrou hudbou v pozadí , dávajú filmu nezvyčajnú poetičnosť. ()

messiah

Nečekal jsem, že se kniha jako Pravidla moštárny dokáže úspěšně dostat na plátno, ale přesto jsem zklamán. Možná jsem film shlédl až příliš brzy po přečtení knihy, ještě pln dojmů, emocí a její vyjímečné atmosféry. Za těchto okolností mi film připadal prázdný, jako pouhý výcuc, nebo výpisky z knihy. Chybějí mi dějové linie, stýská se mi po postavách a filmové zpracování ve mě zanechává dojem zbytečnosti. V nejlepším případě bych to mohl brát jako trailer ke knize, ale to by se muselo knihy aspoň držet. Scénář který Irving napsal je zcela jiný příběh než kniha a je paradoxně největším problémem filmu. Celá část filmu odehrávající se v Ocean View zcela pozbyla významu a dala by se shrnout do "Kluk odjel, chvíli česal jablka a pak se vrátil". Těžko říct jaký dojem bych si odnesl kdybych nečetl knihu, takhle ale mám pocit, že to není zrovna štastně uchopeno. ()

Thorn

Pravidla moštárny jsou bezpochyby krásný příběh, který vypovídá velmi mnoho o obyčejném lidském životě. Sledujeme zde osudy mladíka Homera, jenž vyrůstal v sirotčinci a naučil se zde lékařským dovednostem. Homerovým mentorem a učitelem byl doktor Larch, který tajně prováděl potraty. Když mladík dospěl rozhodl se vydat svou vlastní cestou. Tento film je zajímavý tím, jak poutavě dokáže popsat životy obyčejných lidí, jejichž cesty se spojují a zase rozcházejí. Spousta věcí zde není řečena doslovně a divák tak musí o ději přemýšlet a hledat věci, které jsou skryty pod povrchem. Právě tohle dokážu u filmu ocenit. Například celá ta věc s pravidly. Tady se musí člověk opravdu zamyslet, aby pochopil, jak to vlastně bylo myšleno. Film navíc pracuje s poměrně zapeklitým tématem potratů, což je něco, o čem se vedou diskuze i dnes. Homer se musí dostat opravdu daleko od domova, aby pochopil, kam vlastně patří a co je jeho životním posláním. Něčím podobným prochází asi každý mladý člověk, který se v životě teprve hledá a neví, jakým směrem se vydat. K tomu pak hlavní hrdina prožívá i první romanci, která je tak trochu zakázaná, protože dívka jeho snů je zadaná. O dramatické okamžiky pak není nouze ani ve společnosti černošských dělníků, kteří mezi sebou nemají zrovna ideální vztahy. Všechny tyto dějové linie dohromady tvoří jeden velmi silný a dojemný příběh obsahující hluboké myšlenky a životní moudra. Pravidla moštárny jsou filmem, který na diváka silně zapůsobí a na dlouhou dobu mu utkví v paměti. Lze tu nalézt velké životní ponaučení a to je přesně to, čeho si u filmů velice cením. ()

LasT_Olt

Nejnovější demografické výzkumy nám odhalují důvod, stagnace populace v nejen západních zemích. Podle předních populačních ekologů a zainteresovaných spisovatelů je úbytek dětí způsob dvěma důvody; za prvé, ženy se dostaly v sociálním žebříčku na úroveň mužů, studují vysoké školy, mají dobře placené, perspektivní povolání, kterému se věnují, tudíž má kariéra větší váhu než děti a případná rodina. To způsobuje prodloužení generací a změnu populačního modelu z pyramidového na urnový. Druhý důvod, je zvýšená dostupnost levných antikoncepcí a interupcí, čímž se hladce dostávám k Pravidlům moštárny. Zde se totiž objevuje další faktor, který demografové naprosto opominuli! První pravidlo: nekuřte v posteli. Druhé pravidlo: Nepracujte ožralí. Třetí pravidlo: Nelezte na střechu. A nakonec pravidlo číslo čtyři: Když po práci vypijete pět ciderů a jste ožralí a nadržení, v žádném případě nesahejte na svou dceru!!. Off record, je to překrásný film, který dokáže dojmout a chytit za srdce. A pokud srdce nemáš, podívej se na to už jenom kvůli výbornému siru Michaelu Caneovi. ()

Flyer

Moc pěkný filmeček, který mě ovšem i přes svou poetičnost, krásnou atmosféru a některé silné okamžiky nezasáhl tak, abych dal plné hodnocení. Proto dávám "jen" poctivé 4 hvězdičky. ()

kubin.

Když jsem tady na csfd narazil na Pravidla moštárny, hned jsem věděl, že je to film pro mě. Všichni psali o krásné hudbě, dojemném konci a jednoduše o vynikajícím filmu. Když jsem si ho pustil, už úvodní přejezd kamery přes vlakové nádraží dozadu na sirotčinec za doprovodu překrásné hudby Rachel Portman, mi dal za pravdu. Celý film jsem byl jako v extázi, úplně mimo realitu, a když to všechno tak krásně vyvrcholilo, spotřeboval jsem celé balení kapesníků a byl jsem jako ve snu. Hodněkrát jsem si od té doby pustil některé pasáže ( hlavně konec) a vždy jsem se dokázal vrátit do toho krásného, melancholického světa, který jsem si zamiloval. ()

reky

Citlivý, melancholický a poklidně plynoucí snímek, u kterého jsem i přes onu, dá se říci, rozvláčnost paradoxně s délkou neměl vůbec problém. Naopak, uvítal bych klidně i třeba o 30 minut delší stopáž, aby bylo možno jít v některých momentech, jež jsou odvyprávěny přímočařeji, ještě více do hloubky. To se týká zejména postavy Candy a jejího vztahu s Homerem, který by si podle mě zasloužil více prostoru. Jinak nemám výhrad a u zbývajících kritérií hodnotím vesměs kladně, co se hereckých výkonů týče, tak bych kromě tří hlavních hvězd neopomíjel ani Delroye Linda v roli pana Rose. Zatím silnější 4* ()

tom88

Veľmi dobrá a citlivá dráma, kvalitne natočená a tiež aj dobre zahratá. Skvelé obsadenie, fajn príbeh. Pomalšie tempo, ale aj napriek tomu žiadna nuda. Výborná kamera, pekné zábery a celkový dojem dosť dobrý. 80% ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)