Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

golfista

Když natočil v roce 1977 Lasse Hallström film o skupině ABBA, užíval jsem si života a netušil jsem, co tenhle člověk, o "pár" let starší než já, natočí za dvaadvacet let. Tenhle krásně dojemný film nedostane jenom toho, kdo nemá srdce. V tomhle případě je těch sedm nominací na cenu akademie naprosto v pořádku. Já si jenom pamatuju na přímý přenos, kdy jsem si říkal "co to je hergot za film - Pravidla moštárny ?!" :) To jsem ještě netušil, že před oceněnou "Americkou krásou" to u mě vyhraje na celé čáře a zařadí se mezi mých top 5. ()

kleopatra

Pravidla moštárny si do scénáře ze své knihy osekal John Irving sám, takže jinak daleko rozsáhleší a do budoucnosti nahlížející příběh kluka ze sirotčince tím byl vlastně v nejlepších rukách, čehož může být důkazem i Oscar právě za scénář. Tobey Maguire a jeho dojemné herectví je další plus tohoto filmu, o Michaelu Caineovi, jemné citlivé režii, hudbě a kameře ani nemluvě. ()

Houdini

Oscar 2 : Herec VR - Michael Caine, Scénář - A + 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Výprava, Střih, Hudba. . . . . . Zlatý Lev - výběr ()

Lima

Na konci jsem skutečně brečel. Tohle musí dostat každýho. Krásný, dojemný příběh, citlivě natočený. Jak to ten Lasse Hallstrom proboha dělá, že každý jeho film je opravdovou filmovou událostí? A herci? Strašně moc se mi líbí úsporné herectví Tobeyho Maguireho, Michael Caine byl výborný (ale nemůžu si pomoct, na Oscara to nebylo) a Charlize Theron už dávno není jenom ta modelka, která hraje, ale opravdu dobrá herečka a navíc nesmírně půvabná. A tak na závěr, přátelé, poděkujme osudu, že se to nedostalo do pařátků Jana Svěráka. Ten by tam zase narval "smutné oči Barči", nebo něco podobného a filmový divák by přišel zase o jeden hluboký zážitek. ()

Gemini

Lasse Hallström zkušeně uchopil další román s velkou emocionální a výpovědní silou, ale tentokrát na můj vkus strunu přetáhl. Snad se nechal příliš unést, a já mu to neberu, ale i tak musím říct svůj názor, a ten se odvíjí od prvních slov, která mě při vzpomenutí Pravidel Moštárny napadnou. A ta znějí: "Příliš dlouhé a příliš melancholické." A já odmítám propadnout takové náladě, byť by to bylo sebepoetičtější a může se přitom desetkrát herecky i hudebně koncertovat. Nicméně Oscar pro Michaela Cainea je od první do poslední vteřiny jeho působení na plátně naprosto zasloužený a vypadá to, že kouzlo Irvingova románu a Hallströmovy přesvědčovací schopnosti ve spojení s talentem herců prostoupilo celý film a povzneslo ho. Třeba až se tou bichlí prokoušu, uvidím to jinak, zatím ale 70%. ()

Matty

Krásný způsob jak říct, že život žádná pravidla nerespektuje. 85% Zajímavé komentáře: Gemini, ScreamJay, PALINO ()

Tosim

Tenhle film je pro mě tak trošku neuchopitelný, protože do jisté míry moc nerozumím tomu, v čem je tak vyjímečný (možná tou poetikou), ale dojmout jsem se nechal s potěšením. Taky bylo proč. ()

Enšpígl

Tohle jsem si chtěl v půjčovně půjčit už před týdnem, ale ty blázni zaměnili čísla, takže mě půjčili porno Divoká vlčice 2, který ještě ke všemo stálo za hovno. Na ten skutečně nádherný a citlivý příběh jsme si teda musel ještě o týden dýl počkat, ale mé čekání se vyplatilo. Je až k neuvěření, jak vlastně úplně nezajímavý příběh je tak strašně zajímavý. Naprosto kouzelný záběry kamery doslova léčily mé oči . Jo, jo kdo umí ten umí, to platí o hercích, režisérovi, kameranovi i o hudební skladatelce Rachel Portman, no a kdo neumí tak ten jenom čumí, to platí o mě . ()

T2

Rozpočet $24miliónovTržby USA $57,545,092Tržby Celosvetovo $88,545,092║ Určite príjemný hravý film s dobrým obsadeným, ktorý má svoju dramatičnosť, ľahkosť, nežnosť. /80%/ ()

Djkoma

Krásný citlivý a lidský příběh o jednom sirotčinci. Osudech lidí a dětí, lásce, pravidlech a jejich porušování. Výborně natočený a zahraný (skvělí Tobey, výborný Caine a dokonce i hrající Charůoze Theron). Pomalá a klidná režie. Celkově opravdu hezký zážitek se slzou nakonci. ()

gouryella

Neskutecnej dojak – nepamatuju se na jiny film, u kteryho bych probrecel tolik casu. Ale nestydim se za to, u vybornyho filmu neni ani za co. ()

Anthony

Krásný film. Skvěle napsané postavy, které nejsou ani trochu jednoznačné (hodně zvláštní pohled na postavu Delroye Linda), výborní Caine, Maguire a Theron. A ještě když se do toho naplno pustí Rachel Portman (její nejlepší hudba). Jen mě trochu mrzelo, když opouštíme ústav a vydáváme se s hrdinou do světa - ten malý svět kolem Caina se mi líbil o něco více. ()

Radek99

Výborná adaptace románu Johna Irvinga s neopakovatelně staromilskou atmosférou a poetickým pomalým plynutím filmového děje, kde prim hraje hlavně úžasná režijní práce v amerických scenériích naturalizovaného mága Lasse Hallströma a uměřené, ba ,,zdrženlivé" herectví Tobeyho Maguirea a Michaela Caina. Takhle má vypadat filmová romantika a takhle vkusně se mají točit dojemné filmy... (osobně mám ale z Irvingových adaptací raději Svět podle Garpa a z filmů Lasse Hallströma Co žere Gilberta Grapea? ... jedině proto nedám pět hvězdiček...) ()

DaViD´82

Snad jediná opravdu zdařilá filmová adaptace některého z Irvingových děl. Scénárista (mimochodem sám autor knihy) knihu s citem převedl a tak ani brutální okleštění oproti předloze nevadí, jelikož je zachována atmoféra. Hallström má celý snímek pevně v rukách a navíc zde všichni velmi dobře hrají. Skvělý a velmi příjemný film. ()

Pohrobek

Nejpřímočařejší irvingovský film. Z toho bohužel vyplývá - též nejslabší, samozřejmě, že ne herecky ani scénářem, ale bohužel mi tady nikdo nevymluví, že výš než na nadprůměrný doják pomýšlet nemůže. Film mi byl čím dál tím více nepříjemný zvláště tím, že se jednoduše nedokáže vyhnout "hlubokým" proklamacím a vtíravému životnímu moudru nové generace, co se týče životní morálky, a starým "laskavým" pravdám v podobě "humanitně vyspělých" postav. Je to škoda, snad kdyby se byl Irving držel zpátky a nesnažil se získat slávu i na filmovém poli. ()

Rob Roy

Tenhle film je dost staromódní a vývoj děje se dá dost často předvídat, ale je tak neuvěřitelně citlivě natočen a tak vás pohladí po duši, že jsem se musel skoro mermomocí držet, abych nedal pět. Tobey Maguire je mnohem lepší než ve Spidermanovi. ()

Fr

Jinde ve světě odcházejí mladí muži z domova za vidinou nadějné budoucnosti. Tady v St.Clouds je těžké i vystoupit z vlaku, neboť tomu kroku musí předcházet závažnější rozhodnutí. Přijmout či opustit dítě…. Sirotčinec – žádné hororové psycho, ale místo, kde mohou být dětské duše, vyhlížející s nadějí návštěvníky i šťastné. JAKÝ JE SVĚT TAM VENKU? L.Hallström dokáže vykouzlit takovou atmosféru, že loučení se sirotky vám připadá jako největší tragédie. Dále je to film o jablkách, moštu, potratech a pravidlech, která možná nic neznamenají, ale jsou. Přesto vše je SIROTČINEC svými loučeními a návraty tím nejsilnějším zážitkem z filmu. Na to ostatní se taky dobře dívá, ale emoce, ty jsou tam, kde chodí spát PRINCI MAINŠTÍ, KRÁLOVÉ NOVÉ ANGLIE. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)