Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

NinonL

Moc příjemný a pohodový film. Sladká romantika, spousta opuštěných dětí, dojemný příběh, a přesto to není kýčovité. Pohlazení po duši, laskavý a milý počin. ()

Krt.Ek

Pravidla moštárny jsou druhý film Lasse Hallströma, který jsem viděl. A jsou taky druhým filmem, který stoprocentně nenaplnil moje představy. Určitě nelitují času který jsem strávil sledováním tohoto snímku, ale fakt jsem čekal větší emocionální bombu. Podruhé to vidět určitě nepotřebují. Možná se teda divíte proč dávám 4*. Ten důvod je prostý. Herci. Charlize Theron je ve své roli naprosto úžasná a Tobey Maguire jakbysmet (po tomhle filmu si ho spojím spíše s Homerem Wellsem než se Spider-Manem), ale to co tady předvádí Michael Caine to je prostě vynikající. Jestli Gilberta Greapa zachraňuje Leo DiCaprio, tak tohle zachraňuje právě pan Caine. Jako herec je mi čim dál tím víc sympatičtější, možná za chvílí poputuje do mé herecké TOPky. 75% ()

Krissty

Tohle bylo tak strašně pomalé.. Ano, tento film je plný skvělých herců, v čele s Michaelem Cainem, Tobey Maguirem a Charlize Theron.. Bylo to milé, hezké, romantické, občas i zajímavé, ale pro mě to bylo prostě nudné.. Nic zásadního se vlastně po celý film nestalo (výjimkou je poslední 30 minut, kdy mě to konečně pořádně chytlo) a bylo to jen o tom, jak si děti v sirotčinci hrají a jak se mají správně trhat jablka.. Je to film, který ničím neurazí, ale bohužel ani nenadchne. Ale díky Caineovi a závěru dávám tedy hodně vysoké hodnocení 4*.. ()

Adman

Tak u tohoto filmu prakticky nemám co dodat. Brečel jsem jak malej kluk. Všechno nádherné dokresluje geniální hudba a ještě geniálnější plynulé pohyby kamery. Na tento film bych si zašel do kina ještě jednou, a rozhodně bych nelitoval. ()

zipper111

OPRAVDU BYCH SI CHTĚL UŽÍT TENTO FILM, ALE TO BYCH NESMĚL ČÍST PŘEDLOHU....Není to rozhodně objektivní hodnocení, ale jelikož jsem před týdnem dočetl knihu, která se ihned dostala do mých TOP 3!, musím být velmi kritický. Nechápu, jak to sám Irving mohl takhle zmršit, všem se film moc líbí, ale mě přijde neskutečně plochý, a jediná scéna, která stála za to, byla s nahou Charliz v posteli :)...ale ne, film je dojemný, ale příběh je zkrátka useklý, nic neříkající, o ničem, knize nesáha ani po palce u nohou, herci byli vcelku dobře vybraní (hlavně Candy), Tobey Maguire mě nezaujal, prostě jsem mu to nebaštil, i když nehrál špatně...ale Homer byl prostě jinej.... OBROVSKÉ ZKLAMANÍ!!!....chtěl jsem dát 2*...potom 3*, po delší uváze dávám 4*. Projel jsem si film znovu, a musím říct že ty scény jsou opravdu silné, hudba velmi dobrá... je to u mě tak trochu vnitřní boj, ale Pravidla Moštárny jsou doopravdy dobrý film, když se člověk odpoutá od knihy, dal by i těch 5*. Já dám s čistým svědomím 4* :) ()

Vojcl

Výborné komorní drama, které i přes malý rozpočet a košatou stopáž, nenudí a přináší uvěřitelný příběh ze života. Herci jsou báječní a to jak v dospělých, tak v dětských rolích. Mám jedinou výtku - je poznat, že scénář vychází z mnohem obsáhlejší knižní předlohy, kterou bych si ovšem po zhlédnutí filmu velice rád přečetl. Také se připojuji k názoru, že neúčast Jana Svěráka je pozitivním faktem. Neumím si moc představit, jak by český režisér (při vší úctě k němu) toto téma zpracoval. ()

Freemind

Román "Pravidla moštárny" je vynikající exemplář toho, čemu říkáme "great American novel" se všemi klady i zápory této kategorie. To stejné se týká jeho filmové adaptace - s tím, že tady je těch záporů mnohem více. Řemeslně jde o naprostou špičku, příběh i postavy jsou krystalické jako horský pramen, kamera i hudba jsou krásné tím nejpřijatelnějším, klasickým způsobem. Je to dojemné a hezké, smutné a konejšivé ... a naprosto to postrádá koule. Tenhle film je jako napudrovaný a navoněný eunuch, který má jeden, jediný úkol - donést domů co nejvíc sošek. Ke knížce se ještě vrátím. K filmu nikoli. ()

blackrain

Knižní předlohu od Johna Irvinga jsem ještě nečetla. Nějak jsem si k němu ještě nenašla cestu. Ale po tomto filmovém zážitku to budu muset rozhodně napravit. Příběh je neuvěřitelně silný a našlapaný emocemi. Donutil mě přemýšlet. Každé kvalitní drama je postaveno převážně na hereckých výkonech a tady se to povedlo na výbornou. ()

Tirion

Takřka pohádkový ale velice lidský a zemitý příběh, který svou přívětivou režií oživil Lasse Hallstrom. Jedna z věcí, které mě vůbec k filmu připotaly. Vynikající výkon chlapeckého Maguira a osobitého Cainea. ()

Remedy

V tvorbě Lasse Hallströma řadím Pravidla moštárny na pomyslné druhé misto, hned za Gilberta Grapea. Docela by mě zajímalo, jestli John Irving už při psaní knihy myslel na Hallströma jako na budoucího režiséra filmového zpracování :)), protože takovéto téma je poměrně typická "hallströmovština".)) Fakt, že je John Irving autorem nejen knižní předlohy, ale i samotného scénáře, určitě obrovským dílem přispěl k výbornému výsledku, který by měl potěšit jak čtenáře, tak i publikum knihou netknuté. Hudební doprovod je opět příjemně komorní, režie civilní a nevtíravá. Co si přát více?.)) 95% ()

Maq

Když jsem komentoval Hallströmova Gilberta Grapea, napsal jsem, že „chybí hořkost“. Hallström jakoby každým filmem postavil misii. Místo, kde jsou lidé navzdory svých chybám a trápením bez výjimky krásní a ušlechtilí. V jeho pojetí jsou i sirotčinec a nádenická kolonie místy vyzařujícími nadpozemskou lásku, dobrotu a moudrost. --- Hallström své dílo dost možná vnímá jako poslání. Jako misii. Ale není to o lidech. Lidé nejsou hříšní andělé. Lidé jsou tvorové mnohem, mnohem nižší. ()

gojackill

Jednoduchá forma jednoduchého příběhu o návratu prosťáčka do sirotčince, ze kterého sám pochází. Ano, prosté a lpící na naraci bez čehokoliv nápaditějšího na způsobu natočení. Takže ještě jednou: jednoduchá forma, jednoduchý příběh, který v podstatě bez překvapení se zdá být vynikajícím materiálem pro ženy po čtyřicítce nebo padesátce, které mají dostatek čokolády, aby nemuseli vstávat z gauče. Já jsem vstal několikrát a upřímně řečeno, jen v zájmu objektivity dávám ty tři hvězdy. Nehrát tam Michael Caine, tak jsem u toho nevydržel. ()

YURAyura

8/10 Moc pekny a silny pribeh prevedeny adekvatne na filmove platno, to se hned tak nepodari, ale tady se to podarilo a ja z toho mam velkou radost. ()

katuska138

Ta věta v traileru tento film naprosto vystihuje: "Příběh o tom, jak daleko musíme cestovat, abychom našli místo, kam patříme." Ano, rozbrečela jsem se už po půl hodině filmu a na konci jsem kolem sebe měla už kaluž slz, ale tohle musí dojmout snad úplně každého. ()

EvAnSiT

Päť hviezdičiek už len za herecký koncert mj. Michaela Cainea, nehovoriac o nevinnom Maguireovi, skvelom scenári a uchulahodiacej hudbe. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)