Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

MartinNDL

Krásný, silný a hlavně dojemný film. Nádherná poetičnost a hlavně žádná chyba. Herci supr, hudba supr, scénář supr, všechno supr - až mi to trochu připomíná mě samého. ()

Jonash87

Velice příjemný film. Výborný scénář, výkon Tobeyho Maguira (ale i dalších), atmosféra dětského domova, pěkné lokace, kde se natáčelo. Konec je pak řádně dojemný, přesto ne kýčovitý. Koukalo se na to dobře, protože celkové vyznění tohoto snímku má něco do sebe. 90 % ()

Martin741

Reziser Lasse Hallstrom natocil krasny film, ktory pohladi divaka po dusi. Nadherne herecke vykony, vyborna rezia a dialogy na urovni. Obcas nie je na skodu pustit si aj taketo nieco. Hlavne, ked tam hrala skvela Charlize Theron a Michael Caine /The Italian Job 1969/. 95 % ()

Hees

Tak film o niečom je a to je základ toho, aby človeka bavil aj keď na druhú stranu treba povedať, že príbeh je z tých jednoduchších. Príbeh je vo svojej podstate o kolobehu života a tak ako sa začína tak aj krásne končí a u mňa teda veľa nechýbalo, aby som tomuto počinu udelil plný počet. Michael Caine je pán herec nečudujem sa, že dostal oscara za tento film a tiež ma milo prekvapil Tobey Maguire, aj keď mi niekedy vo filme pripadalo, že Homer (hrá Tobey) ako keby nič vlastne nechcel sám, ale nechal sa viesť životom a nechcel ho sám ovplyvniť. Pre takú neohrozenosť hlavného hrdinu film niekedy pôsobí trocha komicky a to preto, lebo okolo neho sa dejú vážne veci, ktoré by pohli aj skalou. Film je krásne uzavretý nádherným koncom a preto pôsobí na konci veľmi hrejivo a z tohto dôvodu som uvažoval, aj o plnom hodnotení ako som spomínal skôr. (Hodnotenie 4,5) ()

shyster

Krásně plynoucí příběh (pro někoho možná nudně plynoucí příběh), u kterýho zapomenete na vše okolo a budete se soustředit jen na plátno. První a možná i poslední kvalitně převedená verze knihy Johna Irwinga na plátno. ()

dezorz

Cider moze byt hnusne lacne cuco rovnako ako aj excelenty kvalitny jablkovy alkoholicky napoj. Zavysi od vynalozenej namahy. Cider House Rules ma vynalozenej namahy dost, tak vela, ze ide o najlepsi hollywoodsky film Lasse Hallströma. ()

Jino

Pěkný příběh o mladíkovi, který svou vlídností k ostatním nalézá vlastní životní úděl. Herecké výkony v čele s Tobeyim Maguirem vévodí spolu s výborným scénářem tomuto snímku a ačkoliv se mi zprvu zdálo, že hlavní myšlenku budu hledat marně, děj ji nakonec sám nabídne vskutku nenásilným, ale o to poetičtějším způsobem, takže nakonec nemůžu být nespokojen (na plný počet to však bohužel není). ()

Aelita

Kdo napsal pravidla TÉTO moštárny, které říkáme svět, tady nežil. Nestačí totiž pravidla jen napsat - není od věci, aby pravidla seděla k prostředí a dávala smysl, a také je nutné stanovit a dodržovat jejích hierarchii, a vůbec je dodržovat. Pokud však jednou převládá spojení nad rozdělením - pohlavní pud nad incestem, podruhé rozdělení nad spojením - interupce nad těhotenstvím, pak soudný člověk přestane moralizovat a začne jen pozorovat či pomáhat. A to je jediné pravidlo, které platí pro toho, kdo očekával najit v moštárně nějaký Morální zákon. ()

Streeper

Očekávala jsem od tohoto filmu daleko víc vzhledem k tak dobrému hodnocení, takže jsem byla trošku zklamaná, ale i tak mě film dokázal něčím malým oslovit. Velice mi byla sympatická hlavní postava Homera, i když jméno mohlo být jiné (vždy jsem si představila Simpsona). Také mě moc bavily scény v dětském domově, ale zbytek filmu jsem se spíše nudila. ()

ProNotor

Povedený film, ocenění zcela právem. Mladý Tobey předvedl parádní výkon. Celková zápletka a prostředí mě hrozně bavilo a líbilo se mi, tudíž nezbývá než konstatovat, super film, super obsazení. ()

bourec

Tenhle film se mi opravdu hodně líbil.Herecky perfektní,příběh jakbysmet,spousta silnejch scén.Opravdu dvě hodiny nabitý dějem.80%. ()

Lopic

Takhle už mě hodně dlouho žádnej film nedostal. Pravidla moštárny se hned prodraly do mé Top10 a musím se na něj co nejdřív podívat znovu, abych si ucelil názor. Po prvním shlédnutí jsem nadšený. Tober Maguire se pro roli Homera snad narodil a myslím si, že alespoň nominaci na oskara si zasloužil. Já sem mu tu jeho prostou a neskaženou povahu prostě a jednoduše uvěřil. Dalším kladem filmu byla krásná hudba, kamera a samozřejmě výkony dalších herců v čele s Michaelem Cainem. Nejvíce se mi líbila úvodní část v sirotčinci a pak samozřejmě závěr, u kterého sem se rozbrečel a řekl bych, že sem nebyl jediný. Musím si co nejdříve přečíst předlohu Johna Irvinga, sem zvědavý jak se mi pak bude jevit film. ()

tomtomtoma

Velmi sentimentální film o dospívání Homera Wellse (Tobey Maguire), který se narodil v sirotčinci, kde vyrůstal pod ochrannou rukou správce, doktora Wibura Larche (Michael Caine). Který ho od začátku připravoval na to, že bude řídit ústav místo něj. Homer je slušně a skromně vychován a proto se zdrží laciných gest, ale pokud má šanci, odjede pryč, aby zjistil jak chutná život. Náhoda ho zaveze do míst, kde poprvé v životě vidí oceán, kde poprvé v životě zažije lásku s živočišnou Candy (Charlize Theron), kde si poprvé musí vydělávat na živobytí. Češe jablka s partou černošských česačů, kteří mají svět podle sebe, s pozitivními i negativními jevy. Homer pozná, že život chutná sladce, ale také velmi trpce, kdy je svědkem neštěstí a životní tragédie v jeho partě česáčů jablek a jeho vztah také nemá otevřenou cestu. Nakonec se rád vrací domů, do sirotčince, aby převzal vedení ústavu po právě zemřelém doktoru Larchovi. Určitá poklona bláznům, kteří chtějí pomáhat, bez ohledu na výdělek. Ale zbytečně moc sentimentální. ()

laik_60

Tento film nie je ani tak o príbehu, ako o pocitoch, ktoré vo vás vyvoláva pri jeho sledovaní. Úžasná zmes citov, lásky, nostalgie až smútku podopreté skvelými hereckými výkonmi hercov a dobrou hudbou v pozadí , dávajú filmu nezvyčajnú poetičnosť. ()

C0r0ner

Konečně Hallström za pět hvězdiček. Je to samozřejmě tím, že mě tentokrát trefil scénář, který byl perfektní (jedna z mála známých knížek, která za něco stojí; ne, že bych ji četl). Navíc se mi moc líbilo herecké obsazení a celkově jsem nenašel nic, co bych označil za průměrné. Skvěle ztvárněný silný příběh. Co chtít víc? 90% ()

Zuzanka.R

„V jiných částech světa mladí lidé odcházejí z domova a vydávají se do širých dálek hledat lepší budoucnost. Na jejich pouti je pohánějí sny o vítězství nad zlem, o nalezení velké lásky či naděje že snadno přijdou k bohatství.“ Tady v St.Cloud’s nevystupují lidé z vlaku s lehkým srdcem neboť již před tím museli učinit jedno obtížné rozhodnutí osvojit si dítě nebo se ho zbavit - jediný důvod proč jsem přicházejí je totiž sirotčinec.“ Pravidla moštárny považuji za nejlépe zvládnutou adaptaci románu Johna Irvinga a to nejen z toho důvodu, že scénář napsal samotný Irving. Tím hlavním důvodem je atmosféra filmu, která je hodně podobná knižní předloze. Převést celý více jak 600 stránkový román na filmové plátno je téměř nemožné. Irving se proto soustředil linii kolem vztahu mezi doktorem Larchem a Homerem Wellsem. Ale zůstala jména, hlavní zápletka, místo děje a ona poetika celé knihy. Úplně vyškrtl jednu z hlavních postav, vzpurnou chovankyni sirotčince Melony, kterou jsem ve filmu nejvíc postrádala. To, jak John Irving popsal v románu Homera Wellse (hlavně jeho snahu být užitečným) dostal nějakým neuvěřitelným způsobem Lasse Hallström na plátno. John Irving byl za svou práci oceněn Oscarem za nejlepší adaptovaný scénář. Oscara dostal i Michael Caine za ztvárnění doktora Wilbura Larche. Podle mého názoru si Oscara zaslouží i Tobey Maguire, který pro mě bude vždy víc Homer Wells než Spider Man. ()

zette

Tohle je presne ten typ filmu, kteremu nemohu prijit na jmeno. Citove vydirani, podmaniva hudba, melancholie, vykonstruovany dej a velice nudna prvni polovina. Tri hvezdicky jen za herecke vykony a hezke prostredi. Jinak se ale nedivim, ze zvlaste zenam se tento film libi. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)