Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

anli

Rok jsme čekali ,abychom zjistili ,jak se vše vyvine po Infinity war.Přichází End Game ,takže je jasné ,co se bude dít.A mělo by to být velkolepé.A bylo.Ale hezky od začátku.Marvelovský vesmír dospěl po více než deseti letech a více než dvaceti filmech do bodu ,kdy jedna kapitola končí ,aby se mohla otevřít jiná.A musím říct ,že co scénaristé tady dokázali je skutečně neuvěřitelné.Celé dlouhé roky s množstvím filmů budovali bod po bodu vesmír ,obsazovaliu postavami a vdechli jim život a charakter a pak je začli spojovat a propojovat.Vše perfektně sedí ,má svojí logiku ,nápad ,šmrnc a hloubku.Když si uvědomím ,že tohle se někomu podařilo předělat na základě sešitových komiksů ,hluboce smekám a opravdu hluboce.Celý scénaristycký tým Marvelu by měl být placen zlatem a hodně bych se postaral ,aby mi nikdo neutekl ,protože bez nich by nebylo to ,co je teď.Stejně tak režiséři-pochopili ,co je potřeba a nastavili jasnou cestu ,kde je vše naprosto dokonalé , precizní a oddané celé myšlence příběhu.Ano ,jasně ,je to komiks a neubrání se místy kýči a trochu více barevnosti ,to tady ale nejsou vady ,ale klady ,to je jasné jako saharské slunce.Byl tady vybudován hluboký vesmír píď po pídi a s obrovskou dávkou umu a srdce a proto se tomu tak daří (narozdíl třeba od DC).Tak ateď k End Game.Začínáme tam ,kde skončila Infinity war a kde lusknutím Thanosova prohnilého prstu zmizela polovina lidstva.Divákovi s trochou filmové inteligence bylo jasné ,stejně jako mě ,kudy se bude příběh ubírat a jak zbylí hrdinové budou pokračovat v boji ,aby zachránili svět.Ano ,bylo to jasné-nezbyde než cestovat časem a přibrat další ,již známé posily ,které v Infinity War neúřadovali.Opět a to velmi důrazně podotýkám ,že je třeba znát všechny Marvelovské filmy ,aby bylo vše pochopeno a aby si ro člověk opravdu užil.Budeme se pohybovat v několika známých časech a místech a jen znalý a důkladný divák si vše užije naplno.Tvůrci si tu cestování časem vyložili po svéma úplně nově a stejně tak i časový paradox ,narozdíl třeba od "Návratu to budoucnosti" ,který je a vždy bude brán jako vzor filmů hýbajících časem.Film je rozdělen do takových tří částí-první je spojování a hledání jak ,druhá je hledání kdy a kde a třetí je závěrečná bitva.První dvě části jsou víceméně komorní ,dialogové a trochu i dramatické.Třetí část je ohromující ,velkolepá bitva o osud lidstav ,která se na plátně jen tak nevidí.A to do písmene.Celý film jsem si užil ,jako už dlouho nic a dlouho jsem se těšil ,až budu moci napsat takovýhle komentář a Avengerům držel palce.A ono se to povedlo.Naprosto dokonalé a to tak ,že o malinkatých výtkách a drobnostech v logice prostě nebudu psát ,protože tenhle film si to nezaslouží ,protože naprostou většinu ostatních filmů převyšuje o víc než jeden level.Takže perfektní a precizní scénář ,dokonalá režie s velkým komiksovým srdcem ,vynikající kamera a hudba a perfektní výprava a vizuální efekty.K tomu skvělý herecký tým.Nutno podotknout ,že je tu asi 20 hlavních postav z nichž každá tu má prostor a svůj kus pro sebe a dalších 20 vedlejších postav ,které se ve filmu také objeví.Podruhé smekám před scénáristy ,protože dát dohromady tenhle cirkus a pak ho ukočírovat bez ztráty logiky v dějia postav je opravdu nadlidské úsilí.Tady to ale dokázali a završili tak naprosto dokonale jednu filmovou kapiotolu.Občas jsem si připadal jako ve videohře ,každá postava má svůj charakter a um a aby zvítězili ,musí se spojit a naprosto a dokonale spolupracovat.Sledovat to bylo úžasné a místy dechberoucí.je tu taky spousta vtipu a hláček a samozřejmě dojde i na slzy a kdo tvdrdí ,že ne ,ten jednoduše lže.Ano opustí nás několik havních hrdinů ,což jsme tušili ,jen jsme přesně nevěděli ,kdo.Teď už to víme a proto múžeme tušit ,kdo a jak se objeví v dalších Marvelovkách , o které strach nemám ,pokud je bude vytvářet stejný scénáristický tým ,co doposud.Musím říct ,že jako původně nekomiksový divák jsem nadšen a je jasné ,že si to budeme pouštět zas a znovu a zas a znovu se budeme smát a plakat.Dávám jasných 100% ,protože víc nemohu a říkám jen - Děkujeme ! Děkujeme ! Děkujeme !P.S.A ještě jednou musím smeknout před reklamní kampaní na tenhle film.Ani finální trailer nic neprozradil a záběry v něm byly v naprostě většině z první půlhodiny filmu ,takže nic neprozradily a do poslední chvíle tudíž nikdoi netušil ,jak to vlastně bude.A tak to má být.A i za tohle děkujeme:):):) () (menej) (viac)

Pavlínka9

Hmmmm...potřebuji - a je to výzva - to vidět znovu, abych se k tomuto depresivnímu, pomalému a zcela jinému typu filmu o Avengers více vyjádřila. Ale nedělá mi to obtíž. ()

noriaki

Protože mám hodně nasledované, rozpletl jsem si tenhle filmový gobelín na jednotlivá vlákna a ocenil vývoj postav a zakončení jejich osudů. Ani to mi ale nepomohlo, abych si Endgame užil. K většině Avengers jsem si nevytvořil žádný vztah a nejspíš proto mě film emocionálně minul. Těm oblíbeným pak Marvel přichystal nezáviděníhodný osud. Thor je regulérně chudák a v dalším filmu to nejspíš nebude lepší, a zbytek dopadl tak nějak očekávaně. Takže pokud nepatříte k fanouškům Scarlett Witch - teď nemyslím herečku ztvárňující Black Widow, případně neadorujete nesympatickou a povýšenou Captain Marvel, nebo se nevidíte v trapných hrdinech napodobujících hmyz, tak je tenhle film víceméně konečná. Což sympaticky odpovídá názvu a některým to snad vytlačí pár slz. Akce je pořád špičková, i když se s ní tentokrát šetří a příběh i přes megalomanský počet postav drží pohromadě. Dokonce přišel s několika zvraty, které přidaly trochu rafinovanosti. O žádnou hloubku ale nejde. Humorem se také šetří, ovšem tu tísnivou atmosféru, o níž se všichni pokoušeli, jsem viděl sotva v náznacích. ()

uiu

Menší rada - než si pustíte Endgame, mrkněte (znovu) na Infinity War, jinak prvních pár minut nebudete vědět, o čem se točí a jak vlastně kdo na konci Infinity War dopadl. Jinak za mě slušná rozlučka s fází 1 Marvel Cinematic Universe. Návrat do minulosti a zmocňování se kamenů, než je dostane Thanos - to mě fakt moc bavilo a vrátilo do krásných vzpomínek (ty vago, to je už 7 let, co jsem byla v kině na prvních Avengers :)) Hlavní postavy - chápej ty, co cestují do minulosti - mají ve filmu hodně prostoru, zato ty, co byly rozprášeny a vrací se na scénu v cca posledních 20 minutách - ty mají snad každá po 2 minutách stopáže (některé postavy neřeknou pořádně ani jednu větu), ale tohle je věc, která mi na těhle týmovkách vadí už nějakej ten pátek - je tu prostě moc postav. Často naprosto zbytečně. Není žádným tajemstvím, že bratři Russové až do úplného konce tajili zápletku a detaily filmu - bylo natočeno několik alternativních konců, aby herci nevěděli, který je ten správný a nemohli během promo turné spoilerovat, jediná osoba, která měla celý scénář byl Robert Downey Jr. A z toho plyne největší problém filmu. Postavy se v některých - zásadních - scénách chovají stylem, že vidíte, že neví, co mají zrovna hrát za scénu, jaké mají projevovat emoce. A proto mi asi vadila scéna Tonyho smrti, kdy Gwyneth Paltrow s úsměvem odříkává svou repliku, protože nejspíš ani nemluvila na umírajícího Tonyho, ale na zelené plátno a následně byla do záběru přidána. Na Buckyho ocelovou paži se vykašlali tak z vysoka, že má radši obě ruce v kapsách. Ale abych si jen nestěžovala. Endgame je nářez, který celé ty 3 hodiny drží pozornost a tak nějak se mi asi nejvíc líbili postavy, které nemají žádné super schopnosti - Hawkeye (!), Natasha nebo i Scott Lang (zmenšující/zvětšující oblek neberu jako "vrozené" superschopnosti. A z těch se superschopnostmi vítězí Thor, který se potýká s depresí a stavy úzkosti a paniky po všem, co se stalo, co udělal. V tomto kontrastu i vnímám "rozloučení" s Tony Starkem/Iron-Manem jako adekvátní - ať už mám pokoj od toho arogantního, egoistickýho všeználka, kterej byl před 10 lety super postava, ale prostě už to vyčpělo a je čas na staro-nové postavy, které zaujmou až teď, ačkoliv jsou ve frančíze už nějakou dobu. To, že Robert Downey Jr. a Chris Evans neměli po Endgame podepsanou smlouvu s Marvelem a už cca rok se vymýšlelo, jak tyto postavy ukončit asi byla pro některé "fanoušky" šokující zápletka. ()

ywo666

Taaa skoze v pohode. Chapem ze pre komixoveho fanusika je to vrchol. A viem ze tam bolo kopec dobrych scen. Asi milion znamych hercov. Ukrutny budget. Epicke vyustenie. Ale ja uz som z toho vyrastol. Prec su casy ked Batmana tocil Nolan. V poslednej dobe ma zaujal iba Thor Ragnarok a Guardians of Galax, lebo boli vtipny a Deadpool. Ehm lebo bol vtipny. A originalny. Toto ponuka iba to, co sme uz videli tisic krat. Sice prepracovanejsie, ale stale to iste. Nech uz toto skonci a zacne sa viac investovat do inych filmov. 3* zo zotrvscnosti. Este psr dielov z dal by som odpad. ()

elanius

(41/2019) / Zábavný blockbuster s tým najlepším čo Mavel ponúka, toto bolo ozaj ťažké pokaziť. Slabší rozbeh a slušná druhá polovica, herecký dreamteam potiahol. Záver brutálna ždímačka citov, ale moc ma to neuchvátilo, chápem ale motiváciu. (8/10) ()

drake31

To, že je teraz Endgame na vrchole rebríčka mojich najobľúbenejších filmov, nie je ani tak o filme ako takom, ale o tom čo reprezentuje. Historická filmová udalosť. 11 rokov vyrastania s týmito filmami vyústilo v nevyčísliteľnú škálu emócií. To čo Russo Bros. dokázali spraviť s týmto filmom, ako ma dokázali rozobrať na kúsočky, ako ma naprosto ohúrili a očarili sa asi len tak skoro nikomu nepodarí. Som neskutočne zaujatý voči tejto filmovej sérii, no čo mi bolo ponúknuté sa mi vo sne nezdalo, že niekedy uvidím, zažijem a prežijem ... a už mám zabookované lístky naprieč niekoľkými nadchádzajúcimi dňami, lebo musím, jednoducho musím ísť znovu a precítiť tento film a vidieť moje obľúbené (nielen) filmové postavy dokým mám tú možnosť. Klobúk dole a moje vrúcna vďaka všetkým tým ľuďom ktorý sa podieľali na vytvorení tohoto filmu. Wow, wow, wow, naprosté zaľúbenie, ktoré bude trvať naveky pre mňa. P.S. Videné v kine sedem krát! ()

Yoda sama

Viac ako písať mám potrebu o Endgame rozprávať... 1. ako divák, ktorý je rád, že žije v dobe, kedy je obrovský hollywoodsky eskapizmus povýšený nielen na čisto vizuálnu zábavu, ale aj ovešaný nebojácnymi rozprávačskými metódami. 2. ako fanúšik, ktorý si to celé zažil, od detstva, kedy otváral štvorstrany komixov, na ktorých sa v majestátnom súboji stretala stovka postáv, až do dospelosti, kedy tú detskú radosť zažil znova na veľkom plátne (finále). 3. v kontexte jedinečnej filmovej udalosti, ktorou Infinity War a Endgame, čoby bodka za "za pochodu" tvorenou ságou, sú. 4. Ako človek, ktorý je presvedčený, že hlavným naratívnym vláknom naprieč celou ságou je práve príbeh Tonyho Starka s ktorým je celý čas dômyselne narábané. 5. Ako funkčne Endgame dáva mnoho odpovedí na mnoho otázok a ako nás vo finále nenecháva v beznádeji, ako Infinity War, no zároveň absolútne prefíkane necháva divákov odchádzať z kina s rovnakou otázkou: Čo teraz? ()

immortalis

Nějak nemůžu jinak ač jsem fanda DC, tak to co se povedlo Marvelu stvořit je svým způsobem geniální! Výhradu mám pouze ke Captain Marvel, kde je jsou její výkyvy schopností otravné. A jedna scéna v tom filmu opravdu být nemusela. Každopádně těch scén, které jen tak nevymažu z hlavy je víc! Hádám min. druhé místo v tržbách je více či méně jasné. Otázkou zůstává jak moc to překoná Titanic.. ()

Krysa SPK

Ultimátní a fenomenální zakončení dekády, ale zároveň rozloučení s mými nejoblíbenějšími filmovými hrdiny posledních deseti let - což fanoušek mého formátu těžce nese.... Kdy jsem naposledy cítil ve filmu tolik emocí ? Že by u Pána Prstenů ? Nic víc není třeba dodávat - to musíš vidět, to musíš prožít. Slovy Captain America: “Avengers ?! Assemble !!!” ()

Timak

Největší zločin v kinematografii. Tohle je taková absurdita. Tohle asi nerozdejchám. 10 let budování to zakončí tímto?! Jedině plus je, že bratři se snažili narvat do posledního filmu úplně všechno - vše co se kdy stalo v komiksu a všechny možné a nemožné teorie a alternativy. Ale ono to prostě nefunguje. Heil Hydra. Dodatek: Dobře, na druhé shlédnutí je to lepší, ale je nutné si zastavovat, vracet a opakovat nějaké záběry, poté přijmout fakt, že z Thora udělali totálního vola a ztroskotance (proč?!) a přijmout fakt, že sympatické duo Hulk/Banner je nenávratně pryč a místo toho tu máte prapodivnost v podobě Bulk/Hanner, což je něco tak nesympatickeho, až hrůza (ostatně Valkýra to vystihla přesně). Takže jako ano, rozloučení s Tonym je dechberoucí, obětování Natashi smutné (opomenu tu šaškárnu s Clintem) a happy end Steva - no budiž. Suma sumárum, nejsem si jistý, jestli to přece jen nebude ten lepší díl z těch nejhorších (Ultron a Endgame). Ale musím ještě dodat, že pořád nejhorší a druhý nejhorší Avengers jsou o dost lepší, než cokoliv od DC (za posledních 10 let) nebo Venom apod.: Takže to pořád stojí za shlédnutí a je to sakra dobrý. Dodatek: Ok, tak v roce 2023 a po opakovaném shlédnutí v přímé návaznosti na epické Infinity War musím říct, že je to dobré. Zraje jak víno. Pořád to není ultimátní, ale je to vážně dobré. Ve světle pozdějších přešlapů, je to úžasné, že se to podařilo všechno takhle zakončit. Sice výhrady budou stále, ale emoce to ždímá pořádně. ()

hroubek

Nádherné zakončení jedné velké série 22 filmů a 2 seriálu, která trvala přes deset let a povedlo se jí něco neskutečného. A teď nemyslím všelijaké tržební rekordy, ale mám na mysli, převést komiksové obrázky do hrané podoby, takovým způsobem, že to dokáže bavit celé generace lidí, bez ohledu na jejich vztah ke komiksům. Avengers: Endgame je velkofilm v tom nejkrásnějším smyslu slova. Je to svým způsobem velkým filmový milník, jenž se nějaký čas nebude opakovat. Obrovskou poklonu si zaslouží režisérské duo, scénáristé a hlavně KEVIN FEIGE, kterému se splnil jeho velký sen a dostal na plátna kin marvelovský poklad. Endgame je parádně natočený film, který má všechno co má mít a ještě pár věcí navíc. Výborně drží při sobě, umí hezky překvapovat, být dojemný a napínavý. A hlavně tři hodiny bavit, a přenést nás do světa superhrdinů. Je to neuvěřitelné jak to drží při sobě a nerozpadne se to. Něco takového se dlouho nepodaří zopakovat. Jediná věc, která mě na filmu nesedla, je příliš okatě tlačený humor do popředí. Ale to je asi tak jediná výrazná výtka. Avengers: Endgame je velká filmová událost, a za to co předvádí si zaslouží velké uznání a poklonu. ()

Brain-D

Endgame se určitě nevyhne srovnání s Infinity war, takže začnu tímhle. Endgame je pomalejší, emocionálnější, vtipnější a optimističtější. Kde Infinity šlo cestou do temnoty (zaměření na Thanose), kde zlo nabíralo sílu, tady právě sílí ta světlá strana (více Avangers). Teď si vlastně uceleně uvědomuji, proč je pro mě Infinity war lepším filmem, hrdinské filmy jsou tak dobré jako jejich záporáci. V Endgame měl Thanos méně prostoru a tím pádem, jde cítit menší hrozba. Ale vše tak mělo být a musela by to být nejspíš trilogie, kde by se celá bitva protáhla a zakomponovala další hrdiny (viz Pán prstenů). To by se mohlo, ale třeba stát v další fázi MCU v nějakém např. jiném paralelním vesmíru. Update 5.6. 2019: I po druhém shlédnutí trvám na to, že Infinity war byl pro mě větším zážitkem, i když v prvním shlédnutí mě endgame emocionálně rozkládal spíše na začátku, při druhém shlédnutí to bylo spíše na konci. Což snad nedokázal téměř žádný snímek, který jsem viděl 2x (možná krom Počátku...). Endgame je hned po něm nejlepším snímkem MCU, který byl kdy natočen. ()

lykan9

Rozhodně se jedná o vynikající velkofilm, který má vše, co by měl mít. Přesto se v něm najde spoustu nudných a táhlých míst, díky čemuž u mě Endgame trochu ztrácí. Obzvlášť, když přihlédnu k předchozím Avengerům. Závěrečná bitva je však úchvatná a Endgame je úctyhodným rozloučením s některými postavami. Pokud mohu, tak rozhodně doporučuji vidět ve 3D, i když nejsem zrovna 3D fanda :-) ()

VasaX

Původně jsem chtěl dát 4/5, ale pak jsem si uvědomil, že to, že jsem se celou dobu bavil nebylo prostě vše. Ne pro "závěr" ságy. Když si rozebereme zápletku, je celkem prostá, plná scenáristických zkratek (i přes to že určitou míru nelogických věcí u Marvel filmů odpouštím) a násilně protahovaná (ono se celé oddalování finále podobá přerušované souloži a je podobným způsobem v jistém ohledu neuspokojivé). Ano, Endgame je velký fanservis, zopakujeme si tu malé osudové i velké epické momenty, potaháme diváka za city a pak mu za se do obličeje chrstneme hromadu digitálních efektů. Ale já se za to na Avengers rozhodně nezlobím, filmy jsou svým cílem a (přeneseně) formou tam, kde byli komiksy dříve - jednoduchá okázalá fantastická zábava, která je mířená na masy všech věkových kategorií, ač některé to nebudou chtít přiznat. Což je v pořádku, ale na víc hvězdiček bych toho chtěl víc a v určitých ohledech lépe. Tato série tu a tam ukázala, že to umí. Kousek super příběhu a chytré zápletky tady, pocit "osudovosti" tam, hloubka, přesah, lepší konzistence. Tohle je velké finále, ve všem větší ale pouze v těch kategoriích, které se zaměřují na jednoduchého konzumenta, co se přišel pobavit a ahoj. Delší stopáž, víc akce, víc postav, víc humoru, epičtější bitky. To vše samozřejmě na úkor věcí, které dělají film "lepším" filmem. Není to jeden z těch Marvel kousků, na které se podívám znovu rád - Thor: Ragnarok se svou "osudovostí" a tíhou krásně vybalancovanou s humorem, Guardians se svým malým velkým dobrodružstvím (s dobře vybalancovaným humorem) nebo Winter Soldier. V každém z těchto filmů je spousta věcí, díky kterým se na celé podívám rád znova. U Engame je to jen pár scén, kvůli kterým nemá smysl ty tři hodiny absolvovat více jak jednou. ()

JohnSmith

Opět skvěle povedená Marvelovka. Upřímně se mi víc líbilo Infinity War, k tomu délka tři hodiny, která sice docela utekla, ale to hraní na city během celého filmu bylo trochu moc. ()

VanTom

Asi to opravdu líp natočit / spojit / uzavřít nešlo. Jsem sice trochu rozpolcený (jako v rozmezí 4-5*, mezi spokojeností a nadšením :-)) a mohl bych spoustu věcí vytknout (humor často nucený, "přesílená", především však zbytečná a kamsi odložená Captain Marvel), ovšem cítím, jak ten filmový kolos ve mně roste a doznívá. Chytrá a nepředvídatelná zápletka se málem neakčně zaměřila na postavy a na jejich ušlou cestu, která vyvrcholila závěrečnou velkolepou bitvou, do níž se zapojili opravdu úplně všichni a Thanos se naplno projevil jako silný, inteligentní, cílevědomý zmrd. Respekt, jak všechno do sebe zapadlo. [IMAX Flora a po bezmála půl roce ještě kino Sedlčany v dabingu] ()

Sany33

Nedá sa nič iné iba hodnotiť maximálne kladne. Grandiózne finále obrovskej série. Samozrejme so zadnými vrátkami pre novú generáciu ale aj tak. S týmito machrami som vyrastal a to čo príde po nich môže byť iba chabá náhrada. Film je po všetkých stránkach dokonalý. Pridáva tam kde má pridať, berie tam kde má ubrať. Dokáže dostať veľmi silné emócie hneď v niekoľkých častiach a nie iba na konci ako už býva zvykom. Od začiatku mi bolo jasné že to zhruba takto nijako musí skončiť lebo príbeh sa až moc sústreďoval na rodinné životy jednotlivých superhrdinov a nie ja ich tajnú životnú podstatu a keď už ste ich videli v tom rodinnom prostredí nie je až tak ťažké dostať z vás emócie. Veľmi dobre. 99% ()

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý