Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

nevermore

Za mě asi o fous horší než díl předchozí. Vadil mi dlouhej rozjezd, a předlouhej finiš. Jinak jako podíváná fajn, i když nejsem z ultras tohoto žánru ()

ZeroCZ1233

Při psaní tohoto komentáře se mi v hlavě ozývají vzpomínky na dobu, kdy jsem na sklonku minulé dekády obdivoval toho všude opěvovaného muže ze železa, jenž byl od té doby mému srdci o kapánek bližší, než muž z oceli. Dnes je to téměř deset let a já žasnu nad tím, kam se tenhle nejistý projekt dostal. Stal se z toho fenomén. Stala se z toho sága, čítající 21 filmů více či méně kvalitních, ale každý směřující ke stejnému bodu a každý atakoval horní příčky nejočekávanějších počinů roku jejich vydání. Prostě něco, co nastavilo novou strukturu tvorby blockbusterů a znovuoživilo téma propojeného vesmíru, přičemž stejnou strukturu se poté snažila více či méně kvalitně zpodobnit i další studia, ale vždy o skončilo minimálně o řád hůře než to z produkce Zázračného studia. A tento rok je zapíše do dějin jako ten rok, ve němž přišel symbolický konec základního kamene tohoto projektu. Film dvacátý druhý, čtvrtý film s Avengers v názvu, ale teď nejde jenom o tento tým, ale o celé universum. Do režisérských rukou to dostali pánové, bratři nebo také ti, co v sérii těch 21 filmů přišli s nejlepšími kousky. Anthony Russo a Joe Russo. Ti dva, co v minulém roce vystřelil své hrdiny, ale i filmový svět, do vesmíru s Avengers: Infinity War. Jízda, která představila skvělého záporáka s filozofickými motivy, přivedla téměř všechny postavy tohoto velkého vesmíru do jednoho snímku, dodala fantastické tempo, jehož zastavitelnost není možná a ukončila to něčím, co nikdo nečekal a přivedli tak geekovskou a fanouškovskou obec do naprostého šoku. Otázky, co bude dál, se jenom hrnuly a celičký internet vymýšlel teorie o tom, co nám letos tito dva přinesou, ale ve skutečnosti neměl nikdo žádné stoprocentní představy a to celé se táhlo i po zhlédnutí produktů marketingové kampaně, jež odpovědi nedodala. Na konci dubna roku 2019 to přišlo, do kin vstoupil film Avengers: Endgame. Svět byl nadšen a já s ním. V prvé řadě je nutné říci, že očekávání byla splněna a předčena. Kde jen začít? Technické zpracování. He, nad jeho kvalitou někdo pochyboval? To si jede po dráze vysoce uznatelné kvality, čemuž nahrává výborná kompozice scén a jejich nepřehnané megalomanství a velkolepost (viz. poslední bitva), kde je zelené plátno samozřejmě znát, avšak není tak do očí bijící, protože člověk neví, na co se má zaměřit prvně. Na což se napojuje scénář, jenž je samozřejmě nabyt lehce upravenými blockbusterovými vysoce kvalitními standardy sázícími na klasické potřeby průměrného Marvel fanouška, na druhou stranu přináší aspekty v tomto odvětví téměř nonexistentní, jmenovitě například zvolnění tempa ku prospěchu charakterů a důrazu na jejich niterní vývoj, silnější struktura příběhu, jež však nezápolí s udržitelností pozornosti a smysluplnosti. Scénáristům se také podařilo naplnit emoční kalich kvalitní a vysoce chutnou namixovanou tekutinou složenou z klasického Marvelovského humoru, ale i emočně drtících scén jak z podstaty smutku, tak z podstaty milého a srdci vroucného prvku. Schopnost šokovat a představit neočekávané příběhové kličky a závěry je samozřejmostí, jež je ještě mnohem lepší než v Infinity War, díky čemuž byl tento snímek mimo jiné v loni tak velebován. Avengers: Endgame je milník, tesaný do kamene kinematografie do veliké hloubky, kde bude spočívat do konce lidských dnů jako kvalitní práce a příklad pro to, jak točit nejlepší pecky žánru. A na dlouhou dobu bude Endgame také trůnit tržbám, protože dokázal podruhé potopit Titanic a zničit modrou kulturou obývající měsíc, což pana Camerona nehodilo na dno jeho ega, jako správný tvůrce pogratuloval konkurenci s nezpochybnitelnou upřímností. Kvalitní tlustá tečka za ságou, jež změnila svět. 9/10 () (menej) (viac)

Trustme

Ač jsem nepříznivec této stáje (Marvel/Avengers), tak přesto jsem byl přes 10 let nucen sledovat tento trend v kinematografii, neboť mám rád blockbustery, akci a filmové triky. A chcete-li držet krok s mladou generací je třeba sledovat i ty jejich modly pro možnost porozumění a "neujetí vlaku". Každá generace vyrůstá na nějakých svých hrdinech, tedy tomu, co pro ně v danou dekádu tvoří filmaři a co je v módě či se snaží z toho tu módu udělat a na tom pak vydělat. Nemám nic proti komiksu, pokud je temný, vážnější, dramatický, drsný (ano jsem spíš na ten Warner DC), takže úplně mi nesedla ta avengerská kolotočová atrakce s panoptikem divných, nesympatických superhrdinů v motorkářských kombinézách, kteří jdou do všeho tak nějak po "americku", plácají se po ramenou, je jich plná prdel a se vším si poradí a pokud někdo z nich jakože umře, tak se stejně zase v jiným díle zrestartuje. Takže moc jsem tenhle Avengeří mor nechválil. Přesto mám z téhle bandy docela rád Iron Mana, Ant-Mana a Captain Marvel. Nenamlouvám si, že tenhle díl by byl endgame, ale tvůrcům se v něm povedlo během tříhodinové rozpomínací prezentaci, abych si vzal ty marveláky blíž k srdíčku. A když začali všichni vylézat ze svých brlohů, aby předvedli portfolio své organizace v největším bojovém nasazení proti Ničiteli Světa, tak jsem musel uznat, že těch deset let točení dvaceti filmů za toto stálo! (P.S. kurňa, kolik za tohle všechno mohlo být natočených solidních dospělých akčních filmů...) ()

Jaro.Krafcik

Premiéra zatiaľ najdlhšieho filmu čo som videl v kine sa vydarila. Slabší začiatok a nečakaný zvrat hneď v prvej 30minutovke bol ozaj prehnaný. Potešilo že sa na platne zobrazili všetci avengers a záverečná bitka vynahradila slabšie chvíle. V niektorých veciach bolo lepšie infinity war a v niektorých zase endgame. Ide však o dôstojný záver tejto serie, naozaj sa ho oplati vidieť a aj keď som čakal happy end nebol až príliš happy. A teraz nečakaný spoiler pre csfdákov. Pár postáv čo sa vo filme objavili niesu napísaní v zozname hercov na csfd. Ktovie či to niekto doplní ale určite si to fanúšik a ten kto si pozerá rád herecké obsadenie všimne. 5* ()

masw

Neuspokojivě uspokojivé. Chybí mi doby, kdy mě Marvel filmy nutily emotivně reagovat svými dialogy a filmovou řečí. Bohužel jsem tady zase místy cítil, že mě film nutí být emočně zaujat, protože se to ode mě očekává, bez ohledu na to, jak se mi zpracování těch momentů k takové reakci nezdá dost opodstatněné a zpracované. Cítím spokojenost i dojetí, ale nemyslím, ze si to ode mě tento snímek jako samotný zaslouží. Spíš to pramení z těch podarenejsich děl universa. Na to je tento film moc sebestředný, podbízivý a projekt svého roku výroby. Ale, jak Capo radil na schůzkách, you gotta move on. Jako zakončení to funguje, má to potřebný vtip i dramatičnost hodnou konce. Zbytečně má však dějové berličky, tlačí na pilu a nedokáže nabídnout nic na oplátku jen patos (někdy fungující, když nečekáte víc a já tvrdě čekal víc) a předvídatelnost, kterou zakryje ty nánosy překvapení, které si připravil i zabil. Jsem na film asi krutější, ale nasral mě, protože jsem chtěl něco cítit, aniž by mě vedl za ruku a držel mi kapesník. Endgame i pro mě, teď už si budeš muset tu koupi listku zasloužit, už ztrácím věrnost falešníku. ()

kklepkaa

Avengers: Engame aneb jak koukat 3 hodiny s otevřenou hubou na plátno. U některých scén jsem si připadala jako na Vánoce, jindy jsem měla pocit, že mi sebrali všechny hračky. Ale bratři Russové to dali. Za mě zatím nejlepší film z celého universa. PS: nestihla jsem Captain Marvel, musím zhodnotit, že mi to při sledování Endgame nepřivodilo žádnou újmu. Stačila jen mlhavá představa, kdo ta osoba je :-)) ()

vyfuk

Člověk velmi snadno nenalezne slov. Nedá se to asi nějak extra popsat. Tohle je prostě pro nejednoho člověka definice zážitku. Tvůrci dokázali neuvěřitelně zkombinovat epiku s humorem, který by se tam jednoduše nehodil, ale v rámci scénáře se skvěle zvládla ta situace, kdy humor vlastně na místě byl. Navíc pro mne koukat na pseudo-Big Lebowskiho dvojku je prostě zážitek. Tvůrci hlavně uhráli sentiment. Ať si říká kdo chce, co chce, ale stále je zde ten aspekt sympatií a empatií k postavám, ať už to váš úsudek ovlivní nebo ne. Infinity War spočívalo v nepřetržité akci a napětí. Endgame oproti nim funguje jako mírné napětí v podobě eustresu, který je do vás pumpován přes geniální tah toho uhrát vše na retrospektivu. Přeci jen, jak se nejlépe rozloučit s celou sérií několika filmů se svou historií než tak, že s postavami cestujete do jejich vlastních i nevlastních linek. To mne vlastně dostalo asi nejvíce. Finální bitva už je jenom menší třešnička na dortu, která umí být strhující do posledního konce. Slzy tečou a deficit vody ve vašem těle eskaluje do obrovských výšin. Rozloučení ve velkém stylu, která vás nenechá moc klidnými a zároveň uzavřou historii více jak deseti let. K tomu není moc, co říci. Ten kdo viděl filmy a kdo si je hlavně užil a uvidí tuny odkazů na minulé filmy a dokonce i komiksy, tak je v sedmém nebi. Děkujeme. Prostě děkujeme. ()

dragon94

Po první návštěvě jsem z kina odcházel se značně smíšenými pocity. Na filmu bylo spousta věcí, které se mi líbili, ale také nelíbili. Třeba malé zapojení Captain Marvel nebo to co udělali s Thorem. Také mi vadilo, že je ve filmu málo akce a čekal jsem více epických momentů. Celkově jsem čekal vlastně něco zcela jiného. Proto jsem si nebyl vůbec jistý jak film budu nakonec hodnotit. Film mě však donutil přemýšlet o něm trošku víc a po pár dnech, jsem se skutečně těšil na druhou projekci, tentokrát s přátely. A ano, já si ji fakt užil. Hlavním problémem Endgame jsou totiž různá očekávání jeho diváků. Nikdo totiž nemohl čekat, že film bude takový jaký je. Bratři Russové totiž film natočili jinak, než jak jsme u komiksových filmů zvyklí, a to úplně novým a originálním způsobem. Spoustu lidí říká, že komiksové filmy jsou jako přes kopírák a není na nich nic moc, co by je odlišovalo od ostatních. Bylo by tedy špatné soudit film, za to že je jiný, než na jaký jsem zvyklí. Naopak změnu stylu oceňuji. A možná také díky tomu nikdo nemohl předvídat, jaký ten film vlastně bude. Dokonce i způsob, Film se v podstatě skládá ze tří kapitol, každá je zhruba hodinu dlouhá. V první kapitole se hrdinové vyrovnávají s následky, toho co se stalo na konci Infinity war. Někteří říkají, že je to brané, až moc jako komedie, ale není tomu tak. Ano postavy sice pronesou občas nějakou vtipnou hlášku a najdou se tam odlehčenější momenty, ale hlavní tón první části filmu je velice depresivní a vážný. Poté se film přehoupne do druhé kapitoly, ve které se hrdinové snaží napravit co se stalo v Infinity war. Tato část ja opravdu našponovaná všemožnými odkazy a easter eggy na předchozí filmy MCU. Film opustí svůj depresivní tón a hraje více na zábavu a nostalgii. Dokonce i způsob, jakým se hrdinové pokoušejí o nápravu, je originálně udělán zcela jinak oproti všem ostatním filmům. A třetí část je pak megalomanská závěrečná bitva a velice emotivní konec samotného filmu. Je úžasné jak každá postava v tomhle filmu dostala nějaký svůj velký moment a dostatečný prostor. Skutečně po shlédnutí filmu nemám pocit, že by některá z nich byla o něco ochuzená. Ano možná bych rád viděl některé věci na konci více dovysvětlené, a možná bych rád viděl více interakcí mezi postavami, ale ten film zkrátka není nafukovací. Celkově se jedná o obrovské originálně pojaté dílo, které vybočuje svým stylem ze zaběhnuté šablony superhrdinských filmů. Po technické stránce je to obrovská paráda. CGI je dotažené k dokonalosti a hudba Alana Silvestriho je geniálnější více, než kdy dřív. Bratři Russové dokázali něco zdánlivě nemožného. Dokázali uzavřít děj 22 filmů, každé postavě dali dostatečný prostor, vložili do děje spoustu skvělých odkazů na minulé filmy a ještě to celé udělali velice originálním způsobem. 5* 93% ()

svobik

Vlastně bych tu mohl zkopírovat svůj komentář k Infinity War, protože prakticky všechno platí stejně i u Endgame. Emočně je to trošku lepší, líbí se mi i originální a neočekávané scenáristické tahy s jednotlivými figurkami. Přiznám se ale, že některé linky se trošku táhnou a bojím se, že u druhého zhlédnutí (Infinity War to měla dost podobně), se tenhle problém ještě znásobí. Finále je ale naprosto absolutní a nástup celé skvadry splněným snem, ať už jste komiksový geek nebo ne. V podstatě se do něj promítá celých 10 let, během kterých Marvel svůj filmový svět formoval. Za to obrovský klobouk dolů. Endgame je mimořádný počin a jednoznačná událost roku 2019. //// Update po druhém zhlédnutí: Mýlil jsem se, absolutní komiskový zážitek, finále orgastické. 10/10 ()

Steve_Zissou

Uf, bohuzel se mi tentokrat nepovedlo vypnout mozek a uzit si tuhle marvelouskou zaverecnou spolecnou spanilou jizdu. Skoda, na film sem se dost tesil a prvni cast byla vyborna. ()

blackJag

Uspokojivé vyvrcholení. Hrátky s časem, to já můžu, jinak to ostatně ani nešlo :-) Dost pobavila závěrečná bitva, i když já bych si ji dokázal představit i bez té koncentrované femina sekvence útoku na Thanose. To byl celkem trapas :-) 85% ()

zigíš

Epická lunaparková zábava -čím se nechci navážet do lunaparků- jejich světýlka přitahují, hlavně když svítí novotou a hrají kombinacema barev, která jsem doposavaď neviděl. Ledaže by nimi hrála deset let, to atraktivita silně vyčpí. MCU je přesně ten případ a já k Endgame přišel už poněkud unaven, takže osud minimálně třiceti postav mi byl putna. Jediná linka Kapitánova mě dokázala emocionálně vtáhnout, zbytek nevýrazná šeď (Stark, Hulk, Hawkeye) nebo doslova trapnost (tlustý vožralý Thor). Zázrak když si za půl roku vzpomenu aspoň na tři momenty. ()

Pedross800

Plný souhlas s gogo76 a již nikdy více :-) jak to dobře před rokem rozehráli tak to tímhle filmem pořádně do..... a musím se smát tomu zděšení u spousty lidí, že jako ježíši oni nám nechali zemřít Starka....dyt 2/3 ostatních nechali obživnout, trapárna. ()

Dagoussek

Jako fanynka jediné postavy z celé řady Avengers, Iron Mana musím říct, že jsem ráda, že to byl on, kdo to celé skončil. Nebula a Marvel zbytečné postavy. Thor jak malej usmrkanec. Kapitán stále trapně moudrý a zelenáč přecitlivělý. The End.....???? ()

Autogram

Príliš veľa superhrdinov na jeden film. Aj na takýto dlhý s prebytkom mimozemských emócií a akcie. Aj tá akcia ma dosť nudila, bolo jej priveľa a všetky na jedno kopyto. Verím, že ak by som poznal viaceré predchádzajúce filmy, ktorým som sa úspešne vyhýbal, tak pochopením vzťahov a osudov by som sa na tento mega záver pozeral ináč. ()

KASUGI

Epické zakončení dlouholeté ságy mě nesmírně potěšilo ve třech bodech: Za prvé mi tahle finálovka vrátila   Hawkeye s Ant-manem a naopak upozadila luliny z Galaxie. Za druhé film ubral na přestřeleném humoru a už tak divák netrpí při extrémním střídání vtipných a vážných scén. A za třetí už to má děj, na rozdíl od Infinity Wars, jehož výpovědní hodnota byla pouze "pojďte, rozbijeme mu hubu." Cestování do minulosti bylo  zábavné i dojemné, se spoustou hrozně milých  a dojemných scén. Zamrzela mě jedna věc: Na začátku se objevil geniální postřeh o logice cestování v čase, tedy - cestou do minulosti sice změníte budoucnost, ale už se do ní nemůžete vrátit, protože tou budoucností je už pro vás právě ta minulost, která si jede po vlastní paralelní ose. Pak si to ale začne protiřečit a dostanem se do klasických kolejí filmů o cestování v čase. Na konci jsem měl docela husinu, fakt to završili parádně a tímto měli skončit. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, ale bohužel, tržby jsou třžby a já mám neblahý pocit, že se Marvel snaží o budování dalšího universa (Eternals, Shang-chi), které asi zase bude gradovat ve společné finále... Prosím už ne.  Endgame páráda i očička měly slzičky na krajíčku, ale stačilo. ()

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý