Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

gemi

20. 6. 2020: Druhé zhlédnutí v rámci rodinného kina. V době karantény jsem si přečetl knižní předlohu od Andyho Weira a je to bomba! Neskutečně vtipná, sebeironická záležitost, ze které ve filmu zbyly jenom střípky. Část knižní předlohy je doslovně převedena na plátno, ale většina věcí se do filmu prostě nedostala. Přesto je to skvělá podívaná. ()

Nix

Už dlouhou dobu jsem viděl samé ukázky na tento film, dokonce jsem narazil i na knihu a pořád jsem se mu vyhýbal, věděl jsem proč. Začátek a konec byl dobrý a velice koukatelný, jenže celé mne to přišlo jako fraška a taková "komedie", vůbec mi nesedl styl zpracování, Matt je skvělý a nebýt něj, šel bych ještě dolů s hodnocením, bohužel já si přežívání na Marsu neužíval, čekal jsem i větší survival a více horších situací. No ne pokaždé výlet do vesmíru funguje. ()

junxi91

Jednoho dne se náš vesmírný program dostane tak daleko, že budeme vypravovat vesmírné mise na Mars. A tento film podle mě celkem realisticky ukazuje, jak by to mohlo probíhat. Mise Ares 4 měla za úkol odebrat vzorky marsovské půdy kvůli analýze jejich vhodnosti pro pěstování plodin. Misi ovšem přerušila marsovská písečná bouře. Nejprve si astronauti mysleli, že svou misi dokončí, ale bouře byla silnější, než očekávali, a tak se začnou evakuovat do přistávacího modulu. Jeden z nich však dostal zásah zapichovacím kolíkem a ztratil spojení, takže byl pokládán za mrtvého a posádka odletěla bez něj. Tím nešťastníkem byl Mark Watney, který však tento úraz zázrakem přežil, vrátil se na základnu, vytáhl si kolík z břicha a sám si zašil díru v pupíku. A tím začal jeho dlouhý osamocený pobyt na rudé planetě. Zásob měl dost asi na rok, ale další mise měla dorazit až za čtyři roky. Bylo třeba využít jeho botanické znalosti a s potenciálem marsovské půdy a hoven svých bývalých spolupracovníků vypěstovat brambory v HUBu, který mu po celou dobu sloužil jako útočiště. To mu přidalo nějaký ten rok navíc. Mark potřeboval posílit baterie ve svém Roveru a proto vykopal radioizotopový zdroj, který byl označen lebkou a zkříženými hnáty. Komunikaci s NASA zajistil pomocí již zaprášeného Mars Pathfinderu, který měl otočnou kameru a komunikoval s družicí na oběžné dráze. Bylo třeba k tomu využít hexadecimální soustavu. Takže se ve filmu dozvíme spoustu faktů z oboru astronomie, matematiky a fyziky. Také zde bylo přítomno nějaké to drama, když Markovi prasknulo tlaková komora, z jeho pěstební místnosti se odpařil veškerý vzduch a jeho brambory umrznuly. Mezitím na Zemi vymýšlí NASA v čele s Teddym Sandersem způsob, jak osamělého Marťana zachránit – nejprve mu chtějí poslat zásoby, posléze rovnou celou záchrannou misi. Po nehodách při startu sondy se zásobami na Zemi a s přetlakovou komorou na Marsu bylo nutné vše uspíšit a tým v čele s tím tlustým Číňanem si prošel tím, čím si často musí procházet zaměstnanci různých korporátů – dokončit projekt v šibeničním termínu. Naštěstí máme další světovou kosmickou velmoc, a to Čínskou lidovou republiku, která v zájmu společného lidského osidlování vesmíru přiložila ruku k dílu a se záchranou Marka pomůže poskytnutím své vesmírné rakety, která se spojila s posádkou vesmírné lodě Hermes na oběžné dráze, vrátila se na Mars a pomocí složitého manévru, kdy Mark vyrazil z Marsu v silně očesaném přistávacím modulu a nakonec musel cestovat prostorem jako Iron Man, jej zachránila. Na Zemi si pak užil zaslouženého respektu. Tak nějak to zhruba probíhalo, dobrodružství to bylo panečku napínavé a dost poučné, spolupráce s NASA byla znát a celkově to na mě působilo realisticky. Matt Damon v roli kapitána Světlovouse, který si poradí v každé situaci byl dost přesvědčivý, i když někteří lidé tvrdí, že působí méně podnětným dojmem. ()

Hellknight12

Ďalší skvelý film s vesmírnou tematikou. Je to síce sci-fi ale všetko, čo sa tu deje má svoje opodstatnenie a dáva zmysel. Máme tu skvelého režiséra, ktorý si vybral skvelý herecky tým. Scenár je tiež kvalitný a zaujímavý. Skvelé napísané charaktery postáv. Jedine mínus, čo tu vidím je, že je krátky ale za to mu nebudem strhávať percentá. Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné sci-fi. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

DD

Hrozně feel-good film a fakt je to spíš Dobrý ročník než třeba Gravity. Sice tomu chybí nějaký X faktor a knížka mě asi bavila více, ale když uvážím, že Ridley Scott od Amerického gangstera natočil jen jeden průměrný film (Labyrint lží) a čtyři pěkné sračky, tak je Marťan vlastně velkej úspěch. Jinak teda ještě mínus za hrozně nevýraznou hudbu (snad pak někdo po blu releasu na to finále namíchá varhany od Zimmera) a v některých momentech se mi úplně nepozdávalo CGI (pohyb posádky ve stavu beztíže). ()

Frank1e

R. Scott znovu ve svém živlu a to hned v jednom z nejlepších sci-fi filmu letošního roku. Hlavnímu hrdinovi nejde nefandit už od první minuty, co se probudí v hromadě písku a slavíte s ním každý jeho , ba i sebemenší úspěch. Překvapením je také dávka humoru, která na vás tu a tam vykoukne ve dvouhodinové stopáži. Konec už mi trochu připomínal, mnou velmi kladně hodnocenou, Gravitaci. Za mne 4,5/5. BTW: Sean Bean still alive? What is wrong? ()

Bgraphy

Slabší čtyři, nebo lepší tři? Moc se mi líbil herecký projev hlavní postavy, se všemi detaily vč. fyzických proměn. /váha, zuby/, některé nápady mi přišly trochu nelogické, jako proč nepoužít ke komunikaci třeba morseovku, či čemu na monitorech v mapách nejsou značení, která bych předpokládala.... a nebo že si světla od důvtipného trosečníka nevšimne některá z tolika sledujících družic v okolí... Přesto, vynikající zážitek. Vynikající dlouho očekávané Ridleyho sci-fi dobrodružství. Nenápadné role vedlejších postav, však známých dobře ve starších sci-fi žánrech, je také nemalou notou nostalgie. Nechybí klišé, které zbytečně natahuje stopáž. Nechybí zničehonic kvazimacgyver, který se pokouší z pomocí pera vytrhnout velrybě stoličku i trn z paty celé NASA. ()

denulik

Tak sme sa po akčnom traileri dočkali family friendly filmu, ktorý pobaví a vyšumí. Škoda, že oproti knihe vo filme chýba pocit zúfalej snahy vyhrať nad nehostinným Marsom a odhodlanosť poradiť si s každou nepriazňou osudu. Ani keď sa niečo potentuje, film nám nenechá čas na precítenie zúrivosti, bezradnosti či hnevu a hneď sa posúva ďalej, kde sa nájde dokonalé riešenie problému. Ako keby si Watney jednoducho predĺžil dovolenkový pobyt mimo Zeme alebo si MacGyver odskočil natočiť ďalšiu epizódu svojich dobrodružstiev. Všetko je v pohode, všetko frčí ako má a ani (veľmi) zriedkavé nehody nenarušia idylickú atmosféru. Okrem napätia chýba aj podstatná časť Watneyho sarkazmu, a tak to musí zachraňovať boží soundtrack, ktorý jednoznačne zabila Gloria Gaynor. ()

RAFT

Režisér Ridley Scott je zpátky už potřeboval nějaký ten Hit s velikým H jako sůl.Takhle dobrý kousek sem naposledy viděl od rejži snad jen film Body of Lies další jeho kousky sou též dobré ,konečně nějaké zajímavé sci-fi.Jestli si Scott napravil reputaci se sci-fi Prometheus ,tak za mě rozhodně ano.Dosti sem se zasmál nad u výrazu herce Seana Bena a jejich projekt Elrond fakt dosti povedené .Děj je naprosto a dokonale propracovanej nechybí ani nějaké ty píseční bouře či co totam bylo.Ve filmu nechybí akce,napětí i ten správný humor.A ve filmu pořád a ta samá písnička která,nemá chybu.Ostatní herci ve filmu prostě skvělý .Soundtrack taky dobrý.Ridley Scott by mohl konečně něco natočit i s hercem Russell Crowe už dlouho spolu nic nenatočili.Jinak za mě 80% ()

Zombiepod

Ridley Scott je späť! Po menej vydarených posledných počinoch sa vracia v plnej paráde s ohromne popcornovým a zároveň valcujúcim blockbusterom, aký sa niekomu len tak nepodarí. Old-schoolové plnohodnotné sci-fi odľahčené tonami humoru, ktoré striedajú zdrvujúce dramatické scény, zúfalstvo, snaha o prežitie a nádej. Marťan je film, od ktorého čakáte niečo úplne iné a v závere s ním nie ste tak úplne spokojní, no zároveň veľmi milo prekvapí. Nesnaží sa byť prehnane inteligentným, no občas sa stáva až príliš absurdným (Čína, Iron-Man) a prehnane patriotickým. Damon si však pred sebou razí cestu dokonalým hereckým výkonom, zvláda každú scénu, či už dramatickú alebo zábavnú, bezchybne. Zaujímavý kúsok, o ktorom pravdepodobne započujeme aj na Oscaroch. ()

Sinusiridum

Naprosto splnilo moje očekávání avšak nepřekonalo. Hodně mě to bavilo, resp. jsem se filmem nechala bavit , přišlo mi to jako pohodová oddechovka, vymakanější "Mise na Mars", prostě bezva survival movie. Nevadilo mi neřešit uskutečnitelnost nebo reálnost věcí á la lepení kobercovkou, 3500km bez nehody volně po písečku nebo bezva duševní stav toho robinsona po tak dlouhý samotce...prostě pohoda, fakt to byl hodně příjemnej film a Matt Damon byl prostě skvělej a taky si to u mě vylepšil po tom hnusákovi z Interstellaru :-) Pěkně udělané, stravitelné, nechybí legranda ani napětí, obrázky z vesmíru parádní :-) Stojí za to vidět...a můžete vzít i ženu a děcka, nudit se nebudou :-) ()

-tHESWINe-

Po přečtení knížky člověku zfilmování udělá radost ... většinou. Ridleymu se podařilo zachytit knížku tak napůl, *SPOILER* velkou část příběhu vyhodil (prachová bouře, 90% fekálního humoru, kozy, zničení pathfinderu), něco předělal (airlock, rover 2), něco si vymyslel (iron man). Část Marsu, kde příběh začíná je placka, přesto si Ridley neodpustit pro dramatický začátek pořádné kopce. Happy-end byl taky zbytečně rozpitvaný. Dokážu si představit, že by stejně dobrou práci odvedl libovolný začínající režisér. ()

Knor

Jednoduše řečeno, je to oddychový sci-fi film o ztroskotání na Marsu. Možná to zní hloupě, ale je to tak. O kvalitě herectví Matta Damona se nemůže pochybovat, předvedl naprosto excelentní výkon. Jako charismatickej a hlavně sympatickej kosmonaut biolog předvedl maximum a musí se mu držet palce ať chcete nebo ne. Vizuál filmu dokonalý a i když trvá něco málo přes dvě hodiny nenudí ani minutu. Ridley Scott zmáknul bravurně další sci-fi, za který se rozhodně stydět nemusí. ()

Oudee33

Bezvadný nápad jak natočit Trosečníka jinak... nejde říct lépe, ovšem velmi nápadité a originální zpracování. Film okamžitě vtáhl a nepustil do samotného, parádně vygradovaného finiše. Ten zase nechal zavzpomínat na zážitkovou Gravitaci. Svým mě blízkým, pichlavým i černým smyslem pro humor by mohl být snad zařazen i žánr komedie. Rozhodně by pár zaoceánských komedií s přehledem do kapsy strčil. Taky krásný způsob jak prodat málem neposlouchatelnou hudbu, soundtrack si tedy koupit nepoběžím, ovšem do filmu bych nic jiného nedal, prostě pecka :) :) Jinak Matt si zde střihl svoji snad nejemotivnější a nejlidštější roli. Fajn protiklad proti chladnému Bourneovi. Ostatní zúčastněný taky v pohodě. A Ridleymu věčnou slávu, haleluja :) 89% ()

DjangoDoe

V prvom rade musím povedať, čakal som niečo iné, v podstate dejovú podobnosť ako pri Stroskotancovi prepletenú starou dobrou atmosférou Aliena. No dostal som ani nie tak one man show komédiu, pri ktorej sa zdal psychický stav Damona v lepšom stave ako po ťažkej víkendovej žúrke. Úprimne, kto by nezcvokatel po vyše roku na planéte kde vám robia spoločnosť len zemiaky a "zasrané" disco? Taktiež som nečakal práve u Scotta ten pravý Bayovský patriotizmus, kde všetko ide, potom sa to poseie, oprava v posledných sekundách a nakoniec vlajky, vlastenecká hudba a happyend. Tak preto je otázkou prečo tak vysoké hodnotenie u nás aj vo svete? Myslím, že je to najmä fakt dobrou atmosférou, ktorú si film vybuduje pri scénkach na marse, kde sám hlavná postava vie, že plakanie 40 miliónov od domova mu nepomôže a tak sa vschopí a začne sadiť bandúrky v kuchyni z vlastných výkalov. Respektíve kažý krok beriete ako radu do života a preto čakáte a sami uvažujte čo by ste urobili ako ďaľší krok. Preto ma občas nudili scénky zo Zeme, ktoré má každý u zadku, pretože keď už idem na Marťana, chcem vidieť v 95% mojho času ako žije na marse a nie páprdov v kancloh. Rozhodne som nedostal čo som čakal ale ani som neodchádzal z kina sklamaný, a to sa pri dnešnej tvorbe popcornoviek sakra cení. ()

Marty7CZ

Konečně Scott ukázal, proč je tak vychytanej SPACE COWBOY!!! Vizuelní petelice, ůžasná elektronická hudba, skvěle vybraná herecká parta a biják za hromadu peněz, na kterým je vidět každej dolec tady utracenej!!! PARÁDA, 90% ()

Franche

Film, nad kterým nesmíte moc přemýšlet. Beru to tak, že na Marsu ještě nikdo nebyl, nikdo neví, jak to tam chodí, takže v tom nebudu hledat technické nonsense. Celé to ale stejně stojí na Mattovi. One man show. Nenáročná scifi podíváná...pokud se nebudete snažit porozumět všem zdejším vynálezům. 4* ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)