Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

packa

Platí obligátní - film dobrý, kniha lepší. Jsem rád, že scénáristé ořezali 90 % vtípků, jinak by byl Marťan víc prohláškovanější než Pulp Fiction a zcela by ztratil své filmové kouzlo. Přesto pár věcí vadilo, především IronMan. ()

Yardak

Ridley Scott se znovu vrátil do vesmíru a jednoznačně mu to svědčí. Film staví na výborné knižní předloze, díky tomu je správným způsobem cynický, vtipný i hodně dobrodružný. Matt Damon zcela jasně září v roli vesmírného piráta, který kolonizuje Mars:o)). Z mého pohledu nejsympatičtější postava z jeho filmové kariéry. Výborné herecké obsazení ve vedlejších postavách, dobrý střih a zábavná (především za odkaz na disco) i atmosférická hudba dotvářejí snímek na 100 %. Film roku 2015. ()

heyda

Musím říct, že jsem si po slabém Interstellaru konečně zlepšil náladu, alespoň na poli sci-fi filmů. Neříkám, že to bylo dokonalý, Scott si mohl odpustit pár komediálních vložek, stejně tak fandění celého světa nebo účast mladého superinteligentního černocha, který je chytřejší než všichni zaměstnanci NASA. Na druhou stranu dokázal technicky předčit dost možná i samotnou Gravitaci, herecký výběr se mu taktéž náramně povedl a kdyby ještě trochu doladil scénář, mohla to být největší podzimní pecka roku 2015. Za mě 80% a spokojenost, film do kina jak dělaný. ()

evulienka3

Rozprávočka o tom, ako sa nám MacGyver až na Mars dostal. Pre mňa osobne obrovské sklamanie. Ľahko čitateľný do jedného klišé za druhým zabalený príbeh, ktorý z môjho pohľadu absolútne nevyužil svoj potenciál. Nestalo sa mi prvýkrát, že som si po pozretí filmu a jeho hodnotení povedala wtf...to ako vážne?! Vizualizácia je samozrejme parádna tá však sama o sebe film ešte nerobí. Hviezdičku prihadhujem za Seana, Jeffa a Starmana, ale to je asi tak všetko. Chyba, ale možno bude na mojej strane a mojich prehnaných požiadavkách. Radšej teda rýchlo ukončujem svoj komentár a odchádzam sa do kúta hanbiť a rozmýšľať aspoň nad nejakým pozitívnym dojmom z tohto filmu. ()

jojinecko

MacGyver & Saving Private Ryan na Marse? Preco nie...Knihu som necital,ale film ma potesil. Som rad ze Ridley este VIE a nepatri do stareho zeleza! ()

Pejpr

Marťan je parádní film. Nejvíc bych asi vyzdvihnul výborné přechody vážných a vtipných sekvencí, tohle je vítaná novinka oproti tunelovým žánrům. Dalším skvělým prvkem je velmi vysoká míra realističnosti (ano, může za to i luxusní výkon Matta Damona), abych byl upřímný, filmu jsem věřil všechno. Opravdu ještě nebyli lidé na Marsu? Opravdu se nejedná o film natočený podle skutečné události? Není to pouze předělávka dokumentu, co se našel v sejfu NASA? To jsou podlě mě otázky zcela na místě. Poslední věc, kterou bych ještě chtěl vypíchnout je opravdu dobrý soundtrack - disco trisko s kapitánem šedovousem :) Rozhodně film doporučuju ke zhlédnutí! ()

Flego

Trošku výrazmi pretechnizovaný opus o nezlomnej ľudskej viere v samého seba. Ridley Scott potvrdil, že podobný žáner má v malíčku a predviedol majstrovké dielo plné myšlienok, vtipu a emócií. ()

BMW12

Povedený film z prostředí Marsu. Ridley Scott dokázal skvěle zrežírovat tento příběh, kdy Matt Damon zůstane sám na Marsu a musí přežít než se podaří najít plán, jak ho zachránit. Bylo to i trošku zábavné, ale hlavně to bylo drama, jestli se mu podaří dostat se domů anebo zemře. Ten konečný a poslední plán záchrany už v divácích vyvolává slzy v očích, jakže to nakonec dopadne a ty záběry jak mu celý svět drží palce byly dojemné. Celkově velice povedené Sci-Fi, určitě si zaslouží být v červené barvě, ale zase na 5* ani náhodou, to si zaslouží film, na který se celou dobu dívám s otevřenou pusou a na konci řeknu jenom "wow". To ale tento případ není, za mě čisté 4 hvězdy. ()

anais

Přiliš mnoho písniček a málo napětí. Z logické a překvapivé předlohy se stal Macgyver, u kterého je jedno jak, proč, a co, ale důležité je jak vtipně a nakolik dojemně... Na Scotta to působí překvapivě komorně a střízlivě, což je po Exodu a Prometheovi rozhodně osvěžující. Ale víc než dobře natočená oddychovka, která se rychle vypaří z hlavy to není... (vlastně ano, ještě to lze vnímat jako nekritickou agitku v prospěch NASA, což je svým způsobem dobře...) ()

honajz

Jako sorry, scenérie, technika, všechno hezké, NASA asi obětovala setinu rozpočtu ze svého hvězdného programu, ale v tom filmu není žádné drama, napětí, nic. I v tom Trosečníkovi nebo Apollu 13 to občas vypadalo, že to Hanks nedá - ale tady no problem. Není jídlo? Vypěstuju brambory. Není voda? Provedu chemickou reakci. Není teplo? Někde jsme do písku zahrabali uran. Není komunikace? Herdek, někde je zahrabaný Pathfinder. Atd., atd., až z toho nuda kapala, a ani občasné pokusy o odlehčení tomu nepomohly. V jisté chvíli se to zvrhlo v textovku, už nešlo o film (herci jen sledují slova na monitorech). Celé to je navíc taková oslava vědy a vědeckého přístupu, jenž vše vyřeší, až si říkám, kam se hrabou náborová videa Strážní věže nebo různých náboženských sekt. Jo, a když je NASA tak skvělá, proč nemá na Marsu lidi v reálu? ()

Jinny

Ridley Scott tentokrát nemá vyšší ambice než pobavit a vzhledem ke své zrušnosti technickou stránku věci zvládnul bez zakodrcání. Příhody Marka Watneyho by se všemi těmi eskapádami ve skutečném světě nikdo nepřežil, ale laskavého diváka musím upozornit, že na realističnost si tenhle film opravdu nehraje. Pokud by na základě anotace někdo usuzoval na podobnost s filmem Moon, pak musím upozornit, že tón vyprávění je úplně jiný a Marťan spíš snese přirovnání k Trosečníkovi a různým verzím Robinsona Crusoe, v jistých scénách ke Gravitaci. Zkrátka tentokrát nejde o epické sci-fi o zachraňování světa, ale o život sympatické postavy, která si všechnu tu snahu NASA zkrátka zaslouží. ()

Roman.Ticka

Nadnesená situace vyžaduje notnou dávku soustředění, sebekontroly, geniality, ale nejlépe navíc humoru a nadsázky. Tohle všechno a ještě mnohem víc každý astronaut nemůže postrádat už z principu věci, aby jej kromě stavu beztíže nezaskočila žádná událost, přesněji anomálie, což je vše mimo horizont zeměkoule. Patetismus mi tentokrát nevadil, naopak co jiného nám teď chybí víc než nekonečné množství optimismu a jednota v otázce humanismu. ()

poz3n

Scény s Mattem Damonem jsou výborné a ona "feeling good" aura zde opravdu funguje na výbornou. Marťan je ale především ve druhé půlce protkán klišé scénami z velitelství Nasa, z paluby vesmírné lodi, anebo z pokojíčku nerdského génia a padá tak do průměru fantazijních scifáren, která tahají z rukávu jedno eso za druhým a tím pomalu pohlcují i sami sebe. 6/10 ()

HellFire

Proč ne, Ridley, proč ne? Kde Interstellar začíná pozvolna a buduje příběh a mezilidské vztahy pomalu, Marťan nás rovnou odpálí doprostřed akce. Ze začátku jsem byl zmatený, jestli se jim v kině třeba nepřetočilo pár minut, ale pak jsem se těšil z faktu, že budu většinu stopáže sledovat, jak Matt Damon vymýšlí zoufalá řešení v zoufalých situacích. Vážný tón filmu občas odlehčí nějaký ten vtípek (disco music, rozhovor s NASA) a příběh utíká mílovými kroky. Ke konci Ridley nedoplatil na uspěchaný prolog, protože záchrana postrádá emocionální úroveň, i když pár slabých chvilek jsem měl. Ve srovnání s Interstellar ale Marťan na této úrovni bledne. Celková spokojenost. ()

Ivoshek

No tak jsem to konečně viděl a musím říct, že je to stejné dobrý jako knížka! /// Zatím jsem přečetl jen knížku, a ta je velice povedená. Je to vesmírná variace na Robinsona Crusoe, který díky technické inteligenci dokáže přežívat na pouštní planetě... Navíc zábavná a místy velmi vtipná. Jediné, čeho se trochu bojím, je Matt Damon. Hlavního hrdinu jsem si představoval jako vysoce inteligentního. ()

hansel97

Čekal jsem od Marťana upřímně trochu více, takže jsem zklamaný, nevidět Interstellar, tak asi půjdu s hodnocením výše, ale ve srovnání například s ním je tohle opravdu slabší podívaná. Slušné výkony, ale nominace Matta na Oscara mi přijde přehnaná a některé části filmu jsou nudné a hlavně tedy konec mě nějak extrémně nenadchnul. Špatné to není, ale průměr dle mého určitě. ()

Pítrs85

Hodně podbízivej film, a už chápu, proč ho teď na Glóbech zařadili do žánru komedie (čsfd, doplňte si to nahoře), protože tohle je fakt prdel... i když většinou asi nechtěná. Co mě tam nasíralo ze všeho nejvíc, bylo takové to skupinové trápení, pak zase skupinové veselí, pak zas skupinové trápení a pak zas... wait for it... skupinové veselí (snad nespoileruju, páč to, že tenhle film dopadne srdceryvným happy-endem (to miminko na konci!, buhaha), poznáte zhruba po půl hodině. Ridley nám nějak senilní, odvezte ho do domova důchodců, ať už má chlapík zasloužený klid. Jediným plusem je tak Matt Damon, kterej tu sice nemá moc co hrát (pořád jen něco kecá do monitoru), ale i tak byly scény s ním aspoň trochu zábavný. Všechno ostatní na hraně odpadu (krom Starmana od Bowieho, ofkórs). ()

Othello

Já nerad kazim párty, ale Marťan mi přijde jako ta nejunavenější sázka na jistotu, se kterou se můžou poměřovat akorát Marvely. On fakt, že ve filmu se nevyskytují záporné postavy, protagonista postrádá jakékoli vazby k Zemi a celé se to odehrává v nějakém prapodivném univerzu, kde je například možné, že Huston přenáší živě do celého světa komunikační kanály kosmonautů, může působit osvěžujícím dojmem, leč nepůsobí. Naopak je to degradace celého problému na hrstku veselých vědeckých memů určenou pro fanoušky Big Bang Theory a časopisu Epocha, která může být technicky inteligentní, ale jako film je nezábavná a zastydlá. Viz obsažený humor, který je jedinou charakterovou nadstavbou hrdiny, nicméně drží se v tak jistých a korektních mantinelech, že se vzhledem k situaci, v níž se ocitá, cílí vyloženě na kinosál a nikoli na fiktivní univerzum. Je to strašná prodivácká podkuřovačka, ve které Scotta, unaveného po všelijakých přijetích jeho předchozích děl, prakticky nepoznáme. ()

Janek

Pohodový, rodinný, dobrodružný, optimistický film, kde největší drama sehrají brambory. Nesouhlasím s tvrzením, že jde o nejlepšího Scotta za posledních 20 let. Ale souhlasím, že jde nejlíbivější scénář, který v poooosledních letech realizoval. Zároveň jde nejspíš o nejpozitivnější film z vesmíru, tím je osvěžující. 80% ()

Thomick

Mark Watney, space pirate. Damonovy prupovídky na kameru jsou převážně cool. Soundtrack Lewisové je navzdory Markovu přesvědčení taky cool. A hodná Čína sice není zas až tak cool, ovšem v rámci pozitivního survival sci-fi se klidně dá zařadit do škatulky "osvěžení žánru". Myslim, že by se rozhodně mělo zvážit promítání Marťana v rámci středoškolský výuky fyziky, biologie i chemie - já si odtud odnesl mnohem víc užitečnýho než z vyprávění o mlžích, plžích, hlžích a podobný verbeži. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)