Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Norino12

Ridleyho veľdielo nesklamalo a je späť v plnej kráse.. skvelý filmový zážitok, ktorý aj napriek dlhej minutáži dokáže diváka na každú minútku zaujať. Prìbeh, atmosféra, zábava ale aj emócie a scenérie Marsu plné efektov.. herecké obsadenie Matta bolo perfektné a jeho úloha takmer v celom filme dokázala vynikať.. nemám, čo dodať toto proste treba vidieť. ()

provitamin

Ked som dal Interstellaru plnú pálku, Gravitácii za 4, tu môžem dať max 3 hviezdy a to kebyže nemám rád sci-fi, idem ešte nižšie. Marťan je kombináciou Gravitácie ako survival drama, simfarm a reklamy na nasa. Predstavte si ako všetci pracovníci nasa napäto čumia do monitorov a čakajú na ten okamih, či sa to Damonovi podarí alebo nepodarí, jasajú pri úspechoch, smútia pri neúspechoch, ľudia na námestiach sledujú všetko so zatajeným dychom, však predsa tam vonku na Marse je jeden človek, tiež američan, ktorý sa snaží prežiť, ktorého síce hovno poznajú, ale fandia mu, pretože sú takí dobrosrdeční. Očakávam oscarové nominácie. ()

t.mon

Ridley i Damon toho Oscara chtějí, o tom žádná. A musím říct, že tímhletím by ho u mě měli zajištěnýho na 100 procent. Vtipný a okouzlující Damon si svoji skoro one man show vypracovává opravdu dokonale, sotva mu letos ještě někdo bude konkurovat. Fórky ho skvěle doplňují, posádka Hermese taktéž. Do toho krásně vytvořené prostředí nehostinného Marsu podryté skvělou kamerou. Nelituju toho, že sem za film ty peníze vyplázl, pro mě je to zážitek roku. 100% ()

Yangus

Knihu jsem nečetl ( zatím ), jen se mi doma válel sešitek s úryvkem. Ani jsem netušil že se chystá film. Až jsem se náhodně podíval na trailer týden před premiérou poté se podívala přítelkyně která jinak fantasy moc nemusí ale občas něco vezme na milost jako třeba Interstellar a bylo rozhodnuto že půjdem a ani jeden nelitoval. ()

bloodline

Jednu vec musím vychváliť na dnešnej pretechnologizovanej ére, kde vedie po polčase 1:0 iba binárna sústava a na lavičkách posedávajú ON a OFF. A to, že keď zaklope na oči taký vizuálno výpravný epos typu The Martian, nedýcham sťa ročné detisko pred grankovým kakaom. Samozrejme môžem a namietam voči jemným technickým deficitom pri detailnejšom pozorovaní a brutto dojem vzbudzuje usmievavejšiu verziu Apolla 13 na spôsob Figarovej svadby. Ale Scott dokonale využil túzový poker v rukáve v porovnaní s mesačnou de/misiou a to sakramentskú nepredvídateľnosť. Tak zaťaté päste nemali ani šprintéri Black Power salute na mexickej olympiáde v šesťdesiatom ôsmom ako som ja držal palce zabudnutému Damonovi. Ridley opäť raz všetkým vytrel zrak so stále platným členským preukazom v sci-fi smotánke. Už to len nesprasiť Prometheo-Alienom. 4 a 1/2* ()

Merkin

Kdyby se člověk dostal na Mars, okamžitě by se stal nejlepším farmářem, kuchařem, zpěvákem, největším objevitelem, průkopníkem a ještě by se pravděpodobně naučil létat jako Iron Man. Navíc, kdyby tam zůstal trčet, tak by pro něj NASA riskovala lodě i životy, Čína by odtajnila svůj vesmírný program, zbytek posádky by se vzdal rodin na další 4 roky a celý svět by napjatě četl jeho ironické zprávy... Ne, vážně. Já sci-fi nesnáším, ale Marťan je vynikající směsí humoru, nadsázky a vskutku realisticky vyhlížejících scénických prvků, dokáže vysvětlit vědecké poznatky mile přístupným stylem a jakkoliv naivně může působit, rozhodně mě svou nadpozemskou atmosférou zaujal mnohem víc než celé žvatlavě prázdné Interstellary nebo útlocitně srdcervoucí Gravitace. Scéna finálního shledání je kouzelná. Jen závěr bych ustřihla...divák si domyslí :) ()

Orthank

Nemôžem si pomôcť, ale za Marťanom cítim silnú (možno aj finančne motivovanú) inšpiráciu Gravitáciou. Povedomý spôsob rozprávania, kedy nejde o komplexný dej, ale skôr o mozaikovité diely omnoho silnejšej myšlienkovo-emočnej časti filmu. Scott si rozumie s vesmírnymi témami a dáva do nich ku zo seba a to aj napriek tomu, že sa opieral o predlohu. Možno som to už nedávno dakde videl, ale podobnej intelektuálne uvoľnenej tvorby s vesmírnym presahom je v poslednej dobe v kinách tak málo, že takéto zjavy sú ako ľadový závan na marťanskej púšti. Nádherne odvedená práca s citom pre detail, ktorá nevsádza len na čierne tikajúce mašinky a nebojácnych grafikov. Chválabohu aj za kasový úspech...ktovie možno sa s podobnými témami, a tak trochu iným prístupom k sci-fi žánru budeme konečne stretávať častejšie. ()

Stružák

Marťan je přesně to, co jsem od podobného filmu čekal (otázkou tedy je, proč jsem na to šel vůbec do kina - snad ze zvědavosti, snad z víry, že to přecijen bude lepší). Naprosto zbytečné 3D, průměrné herecké výkony (i když třeba Matt Damon tu vlastně nemá co hrát) a Amerika, kam se člověk podívá. Všichni se tam furt plácaj po ramenou, všude vlajou hvězdy a pruhy a všechno je tak nějak "správně". Ale pravda, že jsem se nenudil - režie je tu brilantní. Jenom holt Riddley Scott zrežíroval špatně napsanej scénář. ()

HArna

Tak jaký ten Marťan asi bude? Ridley Scott je pro mě dost specifický režisér, určitě velmi schopný. Jeho filmy mě vždy zajímali a dělí se na dvě kategorie. Jedny se mi buď hodně líbili (Vetřelec, Black Hawk Down, Americký gangster) a nebo byli průměrný. Ale ne odpady (snad až na Exodus), prostě průměrný jako třeba Prometheus, Švidlíři, Hannibal, G.I.Jane, Labyrint lží. Poslední dobou se za mě spíše odebíral k průměru, ale můžu říct že tenhle film je lepší než ta druhá kategorie. Ovšem za první stále jasně zaostává. Největší problém mám asi s hlavním hercem (Matt Damon), v tomhle filmu mě byl naprosto u prdele a bylo mi naprosto jedno jak dopadne. To je první problém, druhý problém je ten, že to bylo místy zdlouhavé. Natočený to je vážně jinak dobře, na druhu stranu i přes všechny klady, kterými film rozhodně disponuje je Marťan stále o parník horší než Interstellar. Vlastně bych i přes tenhle dobrý film viděl ztvárnění toho chlápka, kterého našli v Interstellaru. Nabízí se to, hrál ho Matt Damon, bohužel nestalo se. I tak je však film rozhodně dobrý. Určitě to není film roku, ale příjemný film - 80% ()

Lucindajet

Je to spíš na 3,5, vzhledem k tomu že nejvtipnější okamžiky z knihy úplně pokazili. ("A dejte si pozor na jazyk. Všechno, co píšete, se živě vysílá do celého světa. WATNEY: Hele, kozičky! (.Y.)" a sedmdesátkové seriály Lewisové taky vypustili). Vím že knihu málokdy film předčí, ale je v ní mnohem víc co se dalo zpracovat, třeba bouře při putování k Ares 4, jakoby už ten konec chtěli uspěchat. Na druhou stranu Rich Purnell byl ve filmu mnohem zajímavější. Ale jedno shlédnutí mi asi stačilo. A ten pozemskej konec si taky mohli nechat. ()

Junglista

Ridley se tentokrát praštil do hlavy z druhý strany a vzpomněl si, jak kdysi uměl točit filmy. No ale nepraštil se zase tolik, aby to byl návrat bez kompromisů. Většinu filmu jsem měl totiž pocit, že takhle by to natočil jakejkoliv průměrnej režisér. Pro mě stejnej případ jako Nolan. Po ukrutnejch srajdách natočil něco, co je o trochu lepší, ale kvalit předchozích filmů to nedosahuje ani smykem. No ale konečně k filmu. Ani na vteřinu sem se o Damona nebál. I těch pár scén, kdy se to tvářilo jako konec všech nadějí, sem tomu prostě nevěřil. Celkově ten odlehčenej styl mi k tomu příliš neseděl. Na druhou stranu to docela uteklo a Damon se svou one man show obstál v pohodě. Vypadá to, že hodně nadávám, ale rozhodně to není špatnej film - oceňuju myšlenku, že člověk se prostě nenechá rozhodit i se zubatou před xichtem a Damon to předved s grácií. Ale když se podívám na zdejší hodnocení, tak mi přijde, že spousta lidí dává 4 a víc jen kvůli jménu režiséra - ani omylem přátelé. Ridley už nikdy nebude to, co bejval. ()

Corpsegrinder

Bezpochyby dobrý sci-fi který ovšem trpí klasickým neduhem takovejch velkofilmů. Je zde až moc odbornejch teorií a kalkulací který běžnej divák nemá šanci pochopit, je tu obyčejnej debílek co přijde s revoluční teorií, komediální prvky co sem absolutně nesedí, nemilosrdný skipnutí o 7 měsíců dopředu, hodný číňany co abortujou vlastní projekt pro záchranu amíka atd. Navíc by dle mě bylo lepší kdyby film neustále neutíkal na Zemi ale kamera se soustředila pouze a jen na Dejmona a komunikaci s NASA zobrazovala jen z jeho pohledu. ()

kukuuuc10

Ridley Scott po sedmi letech konečně dokázal do světa vypustit pořádný hit. Pořádně vyždímal Matta Damona, jelikož mu udělal silné sólo představení! Ridley má pořád co ukázat a vážím si toho, že má stále chuť pracovat na nových filmech! ()

Hanys_

Pár dnů jsem s tím plným hodnocením otálel, ale nakonec nemůžu jinak. Fakt pecka, která mi tím odlehčeným stylem hodně připomínala Armageddon, a vlastně celkově jakoby držela ten prapor s nápisem "top rodinná sci-fi podívaná". ()

SpaceOdyseus

Hodne dlouho tu nebylo takto nadupane science-fiction, kde se opravdu klade duraz na "science". Ridleymu se podarilo zadaptovat vybornou knihu s hodne zvlastni strukturou do nemene vyborneho filmu, ktery funguje jako vice nez dvouhodinova robinsonska jizda a kde funguje humor, lidske charaktery i napeti vysponovane do vesmirnych dalek. Bude z toho kultovka. ()

AdamesWWE

[8/10] Mám rád filmy, ktoré ma prekvapia. Taký je Marťan. Až do uvedenia trailerov som nevedel že sa takýto film plánuje a po návšteve kina som bol velmi milo prekvapený a Rdiley Scott potvrdil že ešte nepatrí do starého železa a patrí medzi režisérov ktorý dokážu vytvoriť kvalitný snímok s perfektným námetov, výborným hercom Mattom Damonom a s ešte lepším spracovaním. Celý príbeh je od začiatku zaujímavý a interestantne spracovaný takže si na svoje príbeh každý fanúšik či už herca, režiséra alebo človek ktorého zaujíma život mimo našej planéty. Marťan je dobrý príjemne natočený film ktorý si zaslúži 4 *. ()

ti88na

Od Maťana som si nesľubovala veľký filmový zážitok, vzhľadom na to, že vesmírne dobrodružstvá nikdy neboli pre mňa o čom som sa presvedčila pri Gravitácii, ale zase to vylepšil Interstellar. Ďalším veľkým odradzujúcim faktom bola stopáž. Ale to som netušila, že Ridley Scott ešte nepovedal svoje posledné slovo, prebral sa zo zatemnenia a vybalil na mňa tento úžasný, dobrodružný, zábavný a dojemný príbeh s fantastickým Mattom Damonom. Film mi ušiel ako voda a teším sa až si tento jedinečný boj o prežitie podaný fakt úžasne a prekvapivo vtipným spôsobom zopakujem. Obe línie filmu boli vyvážené a ani jedna nenudila, či už to bol skvelý Matt sám na Marse alebo dramatickejšie prípravy jeho záchrany na Zemi, kde ma svojou prítomnosťou potešili výborní Jeff Daniels a Sean Bean. Ridley ma opäť dostal, pretože som hlavnému hrdinovi, ktorý si ma absolútne získal držala palce a dúfala v jeho šťastný koniec, hoci som si ním nebola do poslednej chvíle istá a všetko to klišé a nejaké logické chyby mi boli úplne uprdele. Takže ďakujem za tento nezabudnuteľný výlet na Mars. ()

Giggs

Nič prevratne ani šokujuce, rozhodne však podstatne lepšie ako toľko ospevovana, nudna, preceňovana a podpriemerna Gravitacia. Aj napriek vačšiemu množstvu fyzikalnych nezmyslov. ()

POciSEM

Téda co se to se Scottem děje že poslední dobou točí takovou nudu.První půlhodinka taková seznamovačka s bezvýchodnou situací ok.Jenže pak se to vleče až do konce jako smrad z kanálu.Mám rád scífka a mám rád filmy o marsu ale když se tam plahočí Damon jak idiot a pořád jenom spotřebovává lepící pásku na všechno co se rozbije tak to po chvíly začne nudit.Takový nemastný,neslaný.I když je tam spousta známých ksichtů tak mě ani to nedokázalo udržet u obrazovky a bylo mi šumafuck jak tohle celý dopadne. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)