The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

V časech nouze (S01E08)

(epizóda)
  • USA When We Are in Need
TV spot

Ellie narazí na skupinu pomstychtivých přeživších – a zaujme pozornost jejich vůdce. Oslabený Joel čelí nové hrozbě. (HBO Max)

Polux

9/10 | Zatímco v předchozím díle došlo v rámci adaptace herního dodatku Left Behind na vysvětlující retrospektivní sekvence o tom, co předcházelo setkání Ellie s Joelem a Tess a za jakých okolností se Ellie vlastně nakazila, v osmé epizodě se Mazin a Druckmann vrací zpět do současnosti a pokračují ve sledování pohnuté cesty hlavních postav jak za nejistou záchranou zbytků lidské populace, tak za pomyslným vykoupením sebe samých. A jelikož se putování Joela a Ellie postupně chýlí ke svému konci a stejně tak i samotná série spěje ke svému závěru, hlavní postavy a spolu s nimi i diváky tak před vlastním osudovým finále čeká v předposledním díle už jen nedobrovolná zastávka u uzavřené komunity přeživších, která praktikuje jisté neobvyklé kulinářské techniky. | Setkání Joela a Ellie s vybranou skupinou přeživších a zejména pak s jejich samozvaným vůdcem Davidem představuje ve hře významnou událost hned z několika důvodů a nejinak je tomu i zde. Děj osmé epizody se vcelku věrně drží svého herního předobrazu, nicméně i tentokrát se Mazin s Druckmannem rozhodli provést několik kreativních změn oproti herní předloze a naštěstí i v tomto případě byla naprostá většina z nich ku prospěchu věci a pomáhají divákovi lépe pochopit motivace a jednání jednotlivých postav, dodávají vybraným scénám na větší dramatičnosti nebo emocionální síle a zasazují některé události do širšího kontextu. | Jak se dalo bohužel předem očekávat, účast nakažených se tady na rozdíl od samotné hry opět nekoná, protože prakticky celá dějová linka nelítostného boje přeživších s hordami nakažených (v jejichž řadách je znovu i obávaný Bloater), což je v herní předloze zcela klíčový prvek hratelnosti, ale rovněž jde o nedílnou součást narativu, hraje v sérii vyloženě vedlejší roli a veškerá akce spojená s jejich přítomností v ději je omezena pouze na situace, ve kterých se jedná o naprostou nezbytnost stran dalšího pokroku v příběhu a nezbývá, než se s tím smířit. Nicméně s ohledem na příběhovou náplň tohoto dílu lze tentokrát jejich nepřítomnost omluvit s jistým pochopením. | Ve hře celá sekvence střetu s kanibalským kultem slouží zejména k podpoře v herní předloze průběžně rozvíjené příběhové linky o tom, že samotní lidé jsou schopni páchat mnohem strašlivější skutky než nemyslící nakažení, kteří jsou poháněni vpřed pouze snahou šířit nákazu stále dál. Toto téma je v osmé epizodě zpracováno skvěle a tak skutečnost, že se zde pozornost tvůrců zaměřuje výhradně na lidské protivníky a nakažení jsou jako obvykle zcela opomenuti, není na závadu v takové míře jako v některých předchozích dílech. Zúčtování s vůdcem komunity Davidem a jeho zástupcem Jamesem má ve hře na Ellie zásadní dopad stran formování jejího charakteru, protože se poprvé sama, bez pomoci Joela, střetává s absolutním zlem v podobě lidí a rovněž poprvé je nucena někoho z řad lidí vlastnoručně zabít, aby sama mohla přežít, přičemž tento příběhový prvek se tvůrcům podařilo vykreslit podobně působivě, jako je tomu v herní předloze. | Postava Davida tady chvályhodně dostává mnohem hlubší rozměr a není tak prvoplánovým záporákem jako v herní předloze, čemuž pomáhá jednak jeho představení divákům hned v úvodu dílu a tudíž před pozdějším setkáním s Ellie a jednak poodhalení jeho minulosti během následného rozhovoru s ní. Stejně tak nápad omezit povědomí o obstarávání potravy pro celou komunitu formou kanibalismu pouze na vybrané postavy v čele s Davidem a Jamesem a současně ustanovit Davida do role kazatele byl ze strany tvůrců chytrý tah, jak přirozeným způsobem trochu polidštit obyčejné členy komunity, zdůraznit zoufalou situaci, v níž se ocitli vinou nedostatku potravin a vysvětlit důvod jejich nevědomého kanibalského chování pomocí Davidovy potřeby nepříznivý stav zvrátit všemi dostupnými prostředky. | A to vše pak v doprovodu parádních scén typu Joelova brutálního a nekompromisního výslechu, který znovu názorně demonstruje jediné pravidlo, které platí pro všechny postavy ve zdejším fikčním světě a totiž za každou cenu přežít, ochránit sebe a své blízké a zneškodnit všechny případné hrozby, nehledě na zavrženíhodné metody, které se k dosažení těchto cílů zvolí v duchu známého přísloví o účelu světícím prostředky, skvěle gradovaných a vypointovaných rozhovorů mezi Ellie a Davidem, samotného finále v ohněm zachvácené restauraci, které svým provedením věrně kopíruje svůj herní předobraz a opětovného shledání Joela s traumatem trpící Ellie v úplném závěru dílu, přičemž Joelovo pronesení sousloví "baby girl" směrem k Ellie, které naposledy použil vůči své dceři při její tragické smrti na počátku pandemie, pak definitivně dotváří jejich vzájemný vztah, který s konečnou platností přerostl v citové pouto na úrovni otce a dcery. | Pascal a především pak Ramsey tady po herecké stránce předvádí svůj obvyklý nadstandard, ovšem největší prostor se předvést dostal v osmé epizodě dle očekávání Shepherd a je nutno přiznat, že jej také patřičně využil. Jako charismatický vůdce kanibalského kultu David podává výborný herecký výkon a prezentuje divákům působivou studii zla s lidskou tváří, zatímco obsazení Bakera, který ztvárnil Joela ve hře, do role Davidova oddaného, byť trochu pochybujícího, zástupce Jamese je dalším příjemným pomrknutím tvůrců na fanoušky herní předlohy (škoda, že v ději nemá více prostoru). | V souhrnu je osmá epizoda, navzdory opětovnému a bohužel již tradičnímu potlačení akční stránky věci, která ale k této značce prostě neodmyslitelně patří, znovu parádním diváckým zážitkem a vynikající předehrou před samotným vyvrcholením celého příběhu v posledním díle, ve kterém napříč sérií postupně budovaný vzájemný vztah mezi Joelem a Ellie dojde ke svému naplnění. Nezbývá než doufat, že tvůrcům vydrží dosavadní forma až do úplného konce a diváci se tak v závěru série dočkají rozloučení s jednotlivými postavami i s příběhem jako takovým skutečně ve velkém stylu. | PeZet () (menej) (viac)

Mukade

joj, nasmial som sa tak extreemne (pripitý... :), na tej scénke s jeleňom a chlapíkmi, it was soooo funny lol ♥♥♥ x'D................................................. this was fffuckin epppic episode ()

EricNor

Díl číslo osm a to by měl být skoro konec, jenže si to nějak nedovedu představit. Celý seriál jsou vlastně jen takové příběhy o nakažených bez nakažených. Epizody jsou svázány velmi volně a já netuším o čem poslední epizoda může být. Druhý díl jsem hrál poměrně nedávno a konec toho prvního si vůbec nepamatuju. Celkově to není vůbec zábava a to, že hra byla skvělá neznamená, že musí být i seriál, jak se někteří tady snaží sami sebe přesvědčit. ()

Ricky.Bobby

Tak toto bylo hodně povedené...k dokonalosti už mi chybělo jen pár nakažených v sekvenci u Jelena. Vlastně v celém seriálu se na ně tak trošku zapomíná, někdy je to na škodu, někdy ne. Ale tady mi vážně chyběli. I tak velice nadprůměrný díl. 9/10 Pro PainM8: ve hře si to ale Joel nechal ukázat jen od jednoho z nich. ()

darius1706

Jak píšu asi u každého dílu, nejsem hráč. Přesto jsem čekal, jestli na to ne úplně standardní získávání potravy narazíme (bylo třeba i v Metro Exodus hře) a narazili. No, tvůrci se nevyhýbají žádnému tématu, což je dobře a dějově byla epizoda zase naprosto v pořádku, výborná, atd. Ale začínám si trochu zoufat, blíží se poslední díl, nevím, jak přesně vyznívá a dopadá herní předloha, ale vlastně nemáme rozehraný žádný příběh (vše jsou to vlastně jen epizody, které jak začnou, tak skončí), vyjma pochodu k Světlonošům. Tak se tak trochu bojím, aby nenastal syndrom Lost (seriálu Lost) a celá poslední epizoda nebyla o tom "tak jsme došli, ahoj babi".... ()

jirikzaboj

Další zářez a tentokrát do aspektů The Last of Us, které miluji na tomto díle nejvíce a to je nemilosrdná brutalita a nové postapokalyptické směry, které určují vývoj příběhu a nechávají diváka přemýšlet o tom, jak by se zachoval on. Tahle epizoda by mohla v tempu a v bodu odrazu formovat budoucí řadu, protože takhle nějak bych si to představoval a NE, nepotřebuji k tomu ani milion nakažených. Bella získala napříč epizodami celé mé srdce a doufám, že její výkony nezůstanou bez ocenění jak kritiků, tak diváků. Jen mám teď obavu z finální epizody, která zakončuje už tak dost možná zrychlený příběh, oproti hře. Na místě je to srovnávat, protože tvůrci se tímhle směrem jít rozhodli. Jestli je to dobře, nebo špatně? To je individuální. Je to Fire, ale dalo by se z toho vytřískat podle mě daleko víc. ()

MickV21

U minulé epizody jsem říkal, že by mohla být kratší. Tady si myslím že to mohli tvůrci trochu natáhnout a přidat i nějaké nakažené. Kdo zná herní předlohu, tak ví že by tam měli být. Jinak super díl a vidíme čeho všeho je člověk schopný když je na absolutním pokraji nouze. ()

Dex16

Nemůžu si pomoct, ale tenhle díl se mi zdál trošku slabší. 👎Čekal jsem, že David bude daleko více zvrhlejší a ke konci dílu i agresivnější. 😈 Trochu mně vadilo jak do toho tahali víru👼 a zbytečně "obhajovali" jejich situaci to co doopravdy "dělali", kdyby to tam nebylo, tak by to bylo lepší. A hlavně mi moc nesedělo jak Ellie hned útočila na Davida, kdyby to nedělala tak by jí i nechal nebo by jí pomohl stát se s ním vůdcem skupiny (obrazně řečeno). Celou tuhle část měli vyřešit jinak. Aby opravdu měla Ellie daleko větší důvod útočit na Davida. 🩸🤺👩🏻 Nebýt těchto scenáristických kiksů tak je to naprosto úžasný díl. Ale zase musím říct, herecky se Bella dost posunula a opět mě přesvědčila, že jí ta role sedí. A teď nás čeká finální díl! Bohužel si stále myslím, že poslední díl bude strašně "zrychlený" což by byla škoda v poslední části hry je spousta skvělých okamžiků, které bych rád viděl v seriálu.🌿🦒🧟🧑‍⚕️🧔👩🏻 ()

frenky0074

8. díl se mi fakt líbil. Skvěle zahraný záporák, celé to jak Ellie šla lovit a jak je tam potkala, bylo super. Jediné co mi přišlo divné, to jak Joel lehce prošel přes celý ten rezort a nikoho tam nepotkal, prostě si tam nakráčel a hele kdo tu je Ellie. Jinak super! ()

Epics

Davam za slabe ctyri. Dil o poznani zazivnejsi nez ten predesly, ale zacina mi pripadat, ze se cely serial zacina drobit na epizodni zapletky a hlavni dej se dostava do pozadi, kde se navic jen tak line vlece. Joel vlastne dva dily jen lezi na miste, aby pak ke konci tedy dost zazracne vstal (proc mu proboha nemohlo byt alespon o trochu lepe, at se tomu da verit) a dosel par kilometru do nedalekeho resortu... Hru vubec neznam, nebot je nehraju, a tak nevim, jestli se cela vec zas jen umele natahuje na co nejvice serii, nebo jestli je to verne predloze a snad nas v budoucnu ceka trochu lepsi pokoukani. Kazdopadne me to jako serial bavi jen tak prumerne a jsem docela rad, ze to davkuji po jedne epizode za tyden, protoze binge potencial pro me zatim nulovy. ()

milaninoo

Tady to budou asi skoro všichni hráči.Jak vidno celá ta série prakticky o ničem pry nejlepší seriál roku n o tak to ani náhodou leda tak hovno seriálu the boys tahleta koninka nesahá ani po kotníky!!!Nevím možna že to je hodnocení pro tu hru ale ne film!! ()

hypnos11

Váhám mezi 4* a 5*, ale přikloním se k 4*. Nikomu nepřijde divné, že se skupina lidí nechá vést naprostým psychopatem, ze kterého evidentně všichni mají strach? Přitom ale minimálně část skupiny se nezdráhá použít násilí k dosažení svých cílů. Buď tedy tato část skupiny se skládá také z psychopatů, nebo už nevím.. Ellie si sedne zády ke vchodu.. Ellie odjíždí na koni, ale nějak podivně - neodjíždí přímo pryč, ale skupinu vražedně nepřátelsky se chovajících lidí objíždí.. Joel prochází sídlem nepřátelské skupiny, ale nikoho nepotká - a to se nepozorovaně dokáže dostat i do jejího skladu.. Jde ale o drobné chybky, jinak zase skvělá atmosféra, herci atd. ()