The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Recenzie používateľa jirikzaboj k tomuto seriálu (8)

The Last of Us (2023)

Adaptace se nesla v duchu větší autenticity, než jsem očekával. Jasně, bylo tu pár odboček oproti hře a spoustu situací, či postav vyznělo jinak. Ve výsledku jsem se ale nemohl ubránit tomu, že už jsem to prostě jednou viděl. A to nechci být za skeptika, který jen brblá o tom, co by šlo udělat lépe. Ono takovou precizní příběhovku je těžké překonat v upoutání do děje. Tady dochází na lámání opravdového kusu chleba, protože hra má v tomhle směru několik výhod a tou nejhlavnější je, že dokáže i za normálních okolností při nudné přestřelce tu moc nás upoutávat na zajímavé dialogy, které naše vztahy k postavám prohlubují a zároveň u toho prociťujeme skrze gameplay, co postavy asi zhruba zažívají a ta frustrace se nese i s divákem, který nechce zkrátka umřít a ty emoce jsou daleko potom přestřelenější a každou cutscénu hltáme s otevřenou náruči a srší z toho boom emocí. Seriál už bohužel takovou moc nemá, ale je skvělou připomínkou , nostalgií a příjemným parťákem do tohoto “univerza”, který jaksi rozšiřuje jisté aspekty a doplňuje informace. Pro nového diváka to může být moc zajímavý a skvělý seriál. Produkce je obdivuhodná a práce s vizuálně, zvukem apod. je precizní. Jsem spokojený, moc se mi to celkově líbilo. Jen škoda těch opakujících se legendárních dialogů a situací. Na jednu stranu to je moc hezké jako fan servis. Na druhou proč něco dělat, když už to existuje a dokonce je to lepší . Ale nechci být hnidopich. Just my oponion ()

Když se ztratíš v temnotě (2023) (S01E01)

Vizuální porno. hudební symfonie a herecká odevzdanost k seriálu, který má letos pravděpodobně jedny z největších ambicí stát se hitem a oslovit tak širší publikum, než hry doposud. Má to své výhody, protože spoustu fanoušků (včetně mě) se moc těšilo a díky spoustu novych informací si budeme společně hodovat nad fan servisem. Na druhou stranu i nevýhod, protože herní adaptace to mají ve filmovém průmyslu pořád dost těžké a určitě ani tentokrát se nevyhneme srovnávání, protože to se zkrátka nabízí. Nejlépe na tom budou ti, kteří neznají ten příběh a hru nikdy nehráli. Těm upřímně závidím nejvíce, protože mají šanci si to opravdu užít v plné parádě. První epizoda je seznamující a v podstatě věrným introduce do světa The Last of Us. Byl jsem až překvapený (občas nemile) , jak moc se tvůrci drží původní předlohy a to nejen příběhem, ale i dialogy. Takže se občas stalo, že jsem věděl předem, co dané postavy řeknou dříve, než to opravdu řekly úplně přesně, jak si pamatuju. Pro někoho to muže být full fan servis, ale ve mně to vyvolává nepříjemný pocit, který mi kazí moment překvapení. Chápu, že to může být úmyslný easter egg, u kterého bych se jako fanoušek měl pousmát. Ale na potřetí během 10 minut už to bylo mírně otravné. Ostatní aspekty, které jsem vyjmenoval už na začátku jsou prostě skvostné a jde vidět, že tohle je velkolepá produkce. Až na pár maličkých nových detailů a lépe provedených motivů postav do budoucna jsem se ale bohužel nic nového a revolučního nedozvěděl. Budu tedy doufat, že v příštích epizodách budu víc připoutaný, šokovaný a více natěšený. ()

Long Long Time (2023) (S01E03)

Nečekané, komorní, přesto kulervoucí. Pravděpodobně jedna z nejlepších seriálových epizod všech dob. ()

Drž mě za ruku (2023) (S01E04)

Produkčně je to za mě zatím perfektní a podařilo se jim vykreslit i tu atmosféru. Jenom se mi ten příběh neprodává tak dobře, jako ve hře. Možná to je tím, že jsem začal účelově dávat replay, abych se víc navnadil a ta podobnost, neboli přímá adaptace je prostě zvláštní. Nebaví mě se dívat na něco, co už jsem viděl ve hře a odříkávat premiérové dialogy společně s herci a nebýt ani trochu napnutý, protože přesně vím, jakým směrem to půjde. Chápu, že tohle je rozcestí, kdy by někteří uvítali změnu a někteří skalní fanoušci nic neměnili a zůstali u jádra příběhu, aby jim to nekazilo představu a oni si mohli spokojeně na internetu scény porovnávat. Já bohužel patřím k té první skupině. Zároveň mě to ale jaksi vnitřně pořád baví, protože jsem taky obrovský fanoušek tohoto světa a bylo by mi proti srsti jít dolů s hodnocením. Rád bych uvítal co nejvíc inovací a zásahů do příběhu. Třeba perfektním způsobem, jak to zvládli tvůrci interpretovat do třetí epizody. ()

Rodina (2023) (S01E06)

Konečně! Konečně jdou z toho cítit ty emoce, po kterých tak od první epizody prahnu. Tentokrát se seriálové zpracování vyrovnává tomu hernímu a je to fakt síla. Bella si definitivně získala místo jako Ellie, ten afekt je bezchybný a opravdu přesný. Jackson zadaptován do nádherné vizualizace, která dodává silný vibe ze hry. Přichází zima a s ní i větší trable o přežití. Tohle je ta kontaktní epizoda, na kterou jsem prostě čekal. 😎 ()

Napospas (2023) (S01E07)

Pro někoho může být tento díl stejně jako třetí dil zbytečným fillerem a natahováním děje. Pro mě jako pro fanouška je to velice pečlivé zpracování DLC již ze hry a ta neonová atmosféra postapo obchoďáku, bravurně napsaných dialogů s chemii mezi Riley a Ellie mě dostala do euforie, ze které se těžko hodnotí přísněji. Ještě bych dodal, že tahle epizoda o to víc dodává Ellie své opodstatnění a Bella Ramsey si to užívá naplno a je to fakt queen v téhle roli. Zbývají 2 epizody a to není moc. Jsem tedy zvědavý, jak se tahle série dovrší. ()

V časech nouze (2023) (S01E08)

Další zářez a tentokrát do aspektů The Last of Us, které miluji na tomto díle nejvíce a to je nemilosrdná brutalita a nové postapokalyptické směry, které určují vývoj příběhu a nechávají diváka přemýšlet o tom, jak by se zachoval on. Tahle epizoda by mohla v tempu a v bodu odrazu formovat budoucí řadu, protože takhle nějak bych si to představoval a NE, nepotřebuji k tomu ani milion nakažených. Bella získala napříč epizodami celé mé srdce a doufám, že její výkony nezůstanou bez ocenění jak kritiků, tak diváků. Jen mám teď obavu z finální epizody, která zakončuje už tak dost možná zrychlený příběh, oproti hře. Na místě je to srovnávat, protože tvůrci se tímhle směrem jít rozhodli. Jestli je to dobře, nebo špatně? To je individuální. Je to Fire, ale dalo by se z toho vytřískat podle mě daleko víc. ()

Hledej světlo (2023) (S01E09)

Flashback na Annu byl skvělým doplňkem do celkové série a nahlédnutí tak na to, co se ve skutečnosti stalo a zároveň klíčová vysvětlivka k tomu, proč je Ellie imunní. Nemocnice se světlonoši mírně urychlená, opravdu se to mohlo natáhnout ještě o epizodu. Zároveň ale krásně zadaptované, zahrané. Nejlepší záběr kamery byl na zavražděného doktora:))))) ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)