The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Dadel

Upozornění na úvod: narozdíl od většiny uživatelů jsem obě hry hrál, tudíž vím, o čem píšu:))______Těšil jsem se hodně, protože TLoU hry patří spolu s hrami od Quantic Dream a prvním Life is Strange mezi špičku žánru výpravných dospělých příběhových her. Navíc HBO slibovalo větší kvality než Netflix, autor hry Neil Druckmann a autor Černobylu Craig Mazin mezi hlavními tvůrci taky vzbuzovali velký optimismus. Sestavu doplnili režiséři jako Ali Abbasi nebo Jasmila Zbanić (tedy tvůrci oceňovaných festivalových filmů, žádní noname seriáloví nádeníci). A výsledek naštěstí nezklamal. Hlavním plusem je to, že seriál je hře velmi, velmi věrný, mnohé dialogy jsou slovo od slova. Pár odlišností tu je (o tom dále), ale nekonalo se žádné radikální přepisování, jak je často zvykem). Trochu jsem měl obavu z hlavních herců, protože se předlohám příliš nepodobají, ale Pedro Pascal i Bella Ramsey si mě získali tak, že mi teď už připadají víc jako ti praví Joel a Ellie než jejich herní předlohy. Dokonce ani znělku jsem ani jednou nepřeskočil. Moje jediná větší výtka je, že většina epizod by klidně mohla být o 20 minut delší! (u většiny seriálů si říkám pravý opak). Přidaný čas by se mohl věnovat další interakci s postavami (některé vedlejší se tu fakt jen mihnou), ale i akčním scénám. Nepatřm mezi ty, co si TLoU pletou s The Walking Dead a chtějí v každém díle masakr zombíků (seriál TWD i hry od Telltale jim to splnili, zombíci byli v každé epizodě, často pod dost trapnými dějovými záminkami), ale pár akčních scén navíc by přece jen neškodilo (ne kvůli mně, já naopak oceňuji, že někdo měl odvahu udělat výpravný dospělý postapo seriál téměř bez akce, ale právě kvůli těm děckám, co se u dialogů nudí, zbytečně to seriálu snižuje celkové hodnocení). _________ Nyní blíže k jednotlivým epizodám: E01 - skvělý úvod, kde se ještě nic neděje, ale atmosféra by se dala krájet. Pak přijde šok a vstup do postapo světa. E02 - nejlepší scény s nakaženými v celém seriálu, a přesně podle ducha hry. E03 - příběh o osamělém soužití dvou gayů napříč dlouhými roky ve zničeném světě sice příliš neposunul hlavní děj, ale bylo to napsané a natočené tak dobře, že by to obstálo i jako samostatný film. Jedna z největších změn oproti hře, která byla jen z pohledu ústřední dvojice. E04 - epizody tady nehvězdičkuju, ale tohle je jediná, které bych nedal pět, ale jen čtyři. Protože se toho v ní moc nestalo a jen jsme se přesunuli do dalšího města. Atmosféra pořád výborná, ale chtělo to prostě prodloužit z 45 na 75 minut a přidat něco víc ze hry. E05 - konečně se víc seznámíme se dvěma bratry a dojde na ten největší masakr v seriálu (stále ale slabý odvar proti hře:). E06 - znovu se setkáváme s Tommym, oproti hře tu uvidíme celé městečko (druhá větší změna). Dojde k prvním větším emotivním scénám mezi Joelem a Ellie. Bitka v kampusu je bohužel trochu odfláklá. E07 - nejhejtovanější epizoda, bohužel mnoho mentálně nepříliš vyspělých uživatelů CSFD je úplně mimo. Tato epizoda není žádná výplň, naopak přináší mnoho informací o pozadí Ellie, o které jsme (myšleno nehráči) nevěděli skoro nic. Jejích několik hodin štěstí, které stráví se svou nejlepší kamarádkou v "zázračném" obchoďáku, kde si užívají u nám samozřejmých věcí a zapomenou na bídu každodenního života ve zničeném světě, a které jsou zakončeny první pusou a krutým vystřízlivěním, kdy Ellie musí svou lásku zabít, to vše je tou nejlepší a nejemotivnější částí celého prvního dílu hry. A seriálu se to povedlo zachytit velmi dobře (s drobnou výtkou, že nakažených v obchoďáku mohlo být víc). E08 - epizoda s kanibaly (oproti hře se dozvíme více o celé komunitě), kde si Ellie projde dalším očistcem. E09 - finále, bohužel jen 45minutové. Oproti hře uvidíme i matku Ellie a dozvíme se, proč je Ellie imunní (to možná ani nutné nebylo, když jsme to nevěděli, fungovalo to lépe). Pak žirafy, nejoptimističtější scéna ze hry naštětí nechyběla (trochu mě hlodaly obavy). Pak závěr v nemocnici se skvěle vygradovaným finále v podobě přesně vypointovaných vět, co tnou do živého.__________ Na druhou sezonu se těším, i když druhý díl hry mám rád méně, a obávám se, že zápletku většina diváků-nehráčů nerozdýchá a hodnocení bude ještě nižší. () (menej) (viac)

Soundtrack

Části s nakaženými byly fakt skvělé, ale většina "rodinných" scén mezi Pedrem a Bellou mi přišly takové nemastné neslané, respektive už hodněkrát viděné. Což je problém, když tvoří velkou část stopáže. Nemůžu porovnávat s hrou, ale čekal jsem prostě lepší příběh a co se týče atmosféry, tak ani ta v seriálu nebyla nic speciálního. Třeba téma kanibalismu bylo lépe zpracované v TWD, které jinak moc nemusím. Určitě ale nejde o špatný seriál, hodnotím mezi 3-4*, ale přikláním se k nižšímu kvůli nenaplněnému potenciálu. ()

AllShallFall

Dlouho očekávaný seriál o světové pandemii ala konkurence na The Walking Dead, není zase takový vytřelzrak seriál. Po většinou jen cestujeme, kecáme a koukáme, jak debilní lidstvo jde samo proti sobě, místo toho, aby se sjednotilo, když už je svět v píči. Žádné hordy nakažených nečekejte. Snad jen 2x tak byla akce pořádných hord s jedním hlavorozšklebovačem. Ten se mi moc líbil. Ale chudák dostal prostor asi tak 10 vteřin. A to možná přehráním. Takže co jsme místo toho viděli? Nějaký dvě buzny, které si na sklonku světa prošťouchávají anály, pár vyšinutých lidojedů, co našli boha, no a to je asi tak vše. Jako postapokalyptický national geographic dobrý. Jinak docela zklamání. ()

luka4615

Po téměř všech stránkách velmi vydařená seriálová adaptace legendární a milované videohry, v níž ale několik zásadních prvků přeci jenom chybí. The Last of Us tvůrců Craiga Mazina a Neila Druckmanna zaujme na první pohled precizně propracovanou vizuální stránkou, která dokonale koreluje s hrou samotnou, takže fanoušci zde bezpochyby poznají známé interiéry, exteriéry a mnohdy i doslova citované celé scény. K dobru zde také slouží skvěle vybraní herečtí představitelé, kteří bravurně dotváří celkovou atmosféru tohoto projektu. Samostatnou kapitolou je pak nekompromisní scénář a úderný ikonický soundtrack, bez nichž by se takový mohutný úspěch nekonal. Bohužel, i zde se ale nakonec najde jedna velká a zcela nepochopitelná chyba a tou je velmi skrovně zobrazené procento nakažených, což nakonec vytváří dojem, že některé části země jsou vlastně zcela bezpečné a téměř každý velký pochod se obejde bez nějaké stopy nebezpečí. Je mi jasné, že taková kvanta nakažených jako ve hře bychom ani dostat nemohli, nicméně zde s nimi tvůrci přeci jen šetřili více než je zdrávo, pročež celý ten velký příběh katarze se sebou samým a nalezením nového smyslu života je tím pádem ochuzen o velmi podstatný a syrový element. Avšak až na tuto vadu na kráse se jinak stále jedná o mrazivě vtahující dílo, která vás chytne a už nepustÍ. Pokud tedy stále váháte, zda si tuto delikátní záležitost pustit, tak směle do toho! (HBO Max) „Maybe there’s nothing bad out there, but so far there’s always been something bad out there.“ ()

B!shop

Mam z toho trosku rozporuplne pocity. Mame tu v podstate naprosto neoriginalni postapo svet, kdy misto zombiku to jsou sice houbovy lidi, ale furt je to ten naprosto tuctovej, milionkrat ohranej pribeh, kde postavy bud jdou nekam, kde je snad lip a nebo nekam, kde je snad lek. V tomhle ohledu tu jsou snad vsechny neoriginalni situace a temata, co vas jen napadnou. K tomu v podstate nesympaticky postavy a ted nemyslim jen ty vedlejsi, ale vlastne i hlavni dvojici, kdy Joel je proste hajzl, co chce prezit a Ellie jako krava se chovajici pubertacka. No a k tomu 9 hodne nevyvazenejch dilu, kdy v nekterejch se nic moc nedeje, nektery zase skakaj o x mesicu dopredu, nektery najednou resi nejaky postavy, ktery tam do te doby nebyly. Jenze na druhou stranu, mozna s vyjimkou epizody z nakupaku, vas kazda epizoda od zacatku do konce naprosto pohlti a i kdyz clovek tak nejak tusi, co se bude dit dal, stejne je napnutej. Akce je skvela, syrova, krvava a postavy nejsou zadny superhrdinove. Hlavni dvojici clovek stejne musi fandit a Pascal s Ramsey podavaj naprosto famozni vykony. Celkove vizual je super a zaver, kterej ma k happy endu fakt hodne daleko, hodne pusobivej, bal jsem se, jak trapne to tvurci zakonci a tohle byla vlastne asi ta nejlepsi a jedina nenasirajici moznost. Uprimne receno, na druhou serii bych se radsi vysral, tvurci to muzou jedine posrat. Takze za me vlastne spokojenost, sice bych to asi neoznacoval za nejakou serialovou udalost roku, ale rozhodne jedno z toho nej, co vzniklo na zaklade hry. ()

• Obsadenie Nicka Offermana do úlohy Billa bolo možno inšpirované jeho slávnou úlohou Rona Swansona v seriáli Odbor městské zeleně (2009-2015). Obe postavy majú pravicové prozbrojné a protivládne názory a obe majú Gadsdenskú vlajku s nápisom "Don't Tread on Me". (molcan2)
  • Na konci epizódy zaznie skladba "True Faith" od Lotte Kestner. Je to remake skladby "True Faith" od New Order z roku 1987. (andrejba)
  • Když bylo v době vysílání seriálu do vyhledávače na Googlu napsáno: „The Last of Us,“ tak se v dolní části displeje objevila malá houba, na kterou když člověk začal klikat, tak mu obrazovka začala zarůstat houbou, což odkazovalo na seriál. (Skarface)

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)