Pred viac ako tridsiatimi rokmi sme sa s nimi stretli prvýkrát. A bol to poriadny náklad. Teraz sa Predátori, jedni z najväčších lovcov celého vesmíru, opäť vracajú na naša planétu. Sú však oveľa silnejší a inteligentnejší než kedykoľvek predtým. Lov a zabíjanie sú pre nich stále najväčšou zábavou. Predátori sa geneticky zdokonalili pomocou DNA iných vesmírnych bytostí. Keď jeden chlapec nešťastnou náhodou zapríčiní ich návrat na Zem, vôbec nie je isté, kto pred nimi ochráni ľudstvo tentoraz. Nájde sa niekto, kto nebude len lovná zver, ale dokáže sa im postaviť ako rovnocenný súper ? Poslednou šancou ľudstva na záchranu pred vesmírnymi lovcami sa stáva už len malá partia bývalých a celkom šialených vojakov a jedna mladá evolučná biologička. Len tí majú aspoň malú šancu zabrániť vyhubeniu nášho živočíšneho druhu. (CinemArt SK)

filmfanouch

Nový Predátor nikdy nebyl sázkou na jistotu. Ze začátku to však vůbec nevypadalo bledě: Režírovat měl Shane Black, jehož Iron Man 3 patří mezi nejosobitější žánrové komiksovky a navíc má k sérii Predátor speciální vztah (Black si v původním Predátorovi zahrál a je to právě on, kdo v něm vypráví vtip o obří vagíně). Black se prostě roky vypracoval v slibného scénáristu a režiséra a když se jeho jméno zmínilo ve stejné větě s novým Predátorem, málo kdo by prostě řekl ne. Od propagačních materiálů to ale šlo jenom z kopce a byla otázka zda se původní Predátor dočká dalšího nedůstojného nástupce nebo se dočká akceptovatelného protivníka. A ono vlastně někde mezi tím: Predátor: Evoluce rozhodně není špatný film,, má však tolik chyb a vad, že oproti nestárnoucí jedničce působí jako špatný vtip. Kámen úrazu je jasný: I přesto, že si Black vyřval e-rkový rating a malý rozpočet (prý 88 mega!) úplné tvůrčí svobody se údajně přeci jen nedočkal a došlo také na masivní přetáčky po prvních, ne úplně přivětivých diváckých reakcích. Polovina scén z traileru jednoduše chybí a Black to prostě nezvládl! Nalijme si čistého vína a řekněme si, že ani původní Predátor není dokonalý film. Ale funguje! Je na něm vidět, že měl tvůrce, kteří o něj s láskou pečovali, má herce, kteří na své role perfektně sedí, má scénář, který i přes to, že jde o sci-fi blbinu funguje. Párat se v tom kde se stala chyba bude asi na dlouho. Předně je zajímavé, že scénář psal sám Black! Ten Black, který ve většině případech dokázal prodat všechny hlášky, které diváka pobavili. A především Black ukázal, že umí i režírovat. Jenomže víte vy co.... scénář Predátora: Evoluce vůbec nefunguje a s tou režií to není o nic lepší. Black poněkolikáté sází na svůj specifický humor, který tentokrát prostě nefunguje. Jeho režie se poté zdá přímo unavená a akčními scénami jednoduše líná. Opravdu mluvíme o tom Blackovi, který v Iron Manovi 3 dokázal scénu s Air Force One tak osudově? Opravdu mluvíme o tom Blackovi, jehož hlášky z Posledního skauta jsou legendárním komediálním zlatem? Black prostě jednoduše neměl svůj den (no spíš rok) a byla by škoda kdyby to vzdal, pořád jsem totiž přesvědčen, že je to špičkový řemeslník. Co se týče obsazení: Najít novodobého Arnolda Schwarzennegera, novodobého Carla Weatherse nebo novodobého Billa Dukea je prostě nemožné, člověk by ale čekal, že Black prostě najde nové funkční hrdiny. Vždyť i Predátor 2 měl Dannyho Glovera nebo 8-let staří Predátoři Adriana Brodyho. Hlavním hrdinou je tentokrát Boyd Holdbrook a zrovna on je asi největší překvapení filmu. Neberte mně špatně, Holdbrook už dokázal v Narcosu nebo Loganovi, že na to herecky má, přece jenom jsem mu ale nevěřil nového hlavního hrdinu, který by měl navíc nahradit Arnolda. A přitom z celého týmu pošuků funguje nejlíp. Když si totiž odmyslíte Holdbrooka, máte tam nevyužitého Trevanta Rhodese, Keagana- Michaela Keye, který je sice fajn ale sem vůbec nepadne nebo Thomase Janea, který má z nějakého důvodu Tourettův syndrom a já fakt nevím proč. Nejméně mi tak kromě Holdbrooka vadil Alfie ˇˇTheon´ Allen, který ale z plátna zmizí příliš rychle. Daleko zajímavější jsou vedlejší figury: Ne, Olivia Munn je pořád ve filmu zcela zbytečná a scéna s náznakem nahoty je její nejdůležitější scéna, Sterling K. Brown jako novodobý Carl Weathers ale dokáže celkově zabavit a opět zamrzí, že na plátně nezůstane déle, a navíc jak je u Blacka zvykem, tak si dokáže hát s dětskými hrdiny. Black vždy uměl napsat dětské, zajímavé hrdiny: V Posledním skautovi, Iron Manovi 3, Správných chlapech.... Rory McKenna v podání Jacoba Tremblaye, který navíc trpí aspelgerovým syndromem je asi nejzajímavější postava filmu a scény ve kterých komunikuje se svým otcem jsou emočně vykostěny na padrť. Je tak škoda, že jich není víc a i v součtu má Tremblayův Rory bolestivě málo prostoru. To se holt stává, když je v primu asi 12 postav v 108-minut dlouhém filmu a k tomu se ještě hraje se 2 monstry. Zrovna u Blacka prostě zamrzí, že nemá celá další hra na kočku a na myš mezi Predátory a lidmi svůj specificky styl. Je sice vidět, že se Black vydává trochu jinou cestou, zároveň ale dává na plátno celkem hodně WTF rozhodnutí, které navíc nic nikam neposunou. KŘÍŽENÍ PREDÁTORA A ČLOVĚKA?! PREDÁTOŘÍ PSI?! LIDEM NAKLONĚNÝ PREDÁTOR?! Je to vlastně celý nasáklý digitálními triky a očividným množstvím digitální krve, je tam banda 6-8 hrdinů o které se vlastně vůbec nemusíme starat, jsou tam dvě monstra, monstrózní psi, zlý agenti.... Black prostě bere spoustu myšlenek a podává je za 1) nevyužitě a za 2) nepromyšleně. Samosebou je tam jakýsi pokus o naznačení, že příště bude vše větší a ´´lepší´´, když už to ale jednou bolelo, proč jít do stejné věci podruhé? Potěší tak vlastně to, že Predátor je opravdu e-rkový a fuckování a násilí si člověk užije hodně. Vypadá to tak mnohem lépe, než mládeži přístupní Predátoři vs Vetřelci. Je tak prostě škoda, že Black natočil sice brutální krvavou řezbu, avšak zcela postrádající cokoliv zajímavého. Především závěrečná třetina je vztyčený prostředníček divákovi a já už jsem jen čekal kdy na plátno přijde Arnold a řekne: April, Baby! Jenomže nepřišel a tak bylo jasné, že to Black myslí vážně. Celý Predátor: Evoluce je sci-fi béčkový akční výplach, který sice není úplně špatný a pokud divák na něj dorazí bez očekávání může si ho i užít, jakožto snaha o nový kultovní biják navazující na legendární originál je to ale těžkej úkrok stranou. I k originálu jsem si sice musel časem najít čas, tady to ale asi bude o trochu těžší. Objektivně šedesátka, u Blacka si zapisuju vykřičník! () (menej) (viac)

lamps

Dobrý. Čekal jsem nejhorší, bavil jsem se slušně. Nebýt pár retardovaných scénáristických perliček a toho, jak mě obecně štve, že Hollywood v 21. století nedokáže nebo nechce (nebo obojí) vyprodukovat seriózní a temné pokračování osmdesátkových klasik, byl bych i dost spokojenej. Je na tom místy vidět, že se přetáčelo, a střih působí nezvládnutě, ale Black je naštěstí dostatečně zajímavej filmař, aby stylistické neduhy schoval pod dravé tempo a přesné vyprávění (a v první polovině i pod slušnou řádku zábavných hlášek). Škoda dementního závěru a snahy dělat z přímočarého survival dobrodružství tak komplexní a rodinnou! podívanou. Jako krvavé nahláškované béčko je to totiž super, když se to tedy do téhle polohy dostane... 60% ()

Pepinec

Jedinou evoluci během těch sto osmi minut prodělala moje angína. Jinak je teda na tomhle Predátorovi nejzábavnější, když si na googlu prohlížíte obrázky Olívie Munn. (Vancouver, Kanada) ()

Big Bear

Když v roce 1987 poprvé přiletěli tyhle emzáci na naši krásnou Matičku a dali samotnému Árnymu poznat kdo je na vrcholu evolučního žebříčku, všem nám tehdy spadly brady tlejícího listí jihoamerické džungle. Druhý návrat emzáků v devadesátkách jsem neviděl, ale na tohle jsem se těšil. Moderní doba, moderní technologie, zbraně, říkal jsem si, že teď se těm klukům s dredama a rovnátky nesrovnaným předkusem můžeme konečně postavit a pustit jim žilou tu jejich fosforeskující mízu. Jenže ouha. Po nadějném začátku ve vesmíru a setkání v noční zapařené džungli, které lehce navodilo vzpomínky na mládí se z filmu stalo cosi mezi parodií, komedií a sci-fi snímkem. Docela se divím, že hlavní hrdina si z výbavy modulu nevzal tu slavnou tubičku a nevařil si doma amarouny... Bitka s oživlým emzákem ve výzkumném centru celkem slušná, ale jak se do toho vložil ten bus dementů... Pardon veteránů. Bože... Pak už to vyžadovalo jen sledování bez přemýšlení. Kdyby to byl film pro děti (na to je tam ale až moc krve) tak to pochopím. Ale ono to bylo pro dospělé... Kdyby tam v těch dekontaminačních sprchách alespoň Olivia Munn ukázala lýtko nebo něco víc...ale houby! I tady divák ostrouhá. Pokud je tohle pokračování té slavné legendy tak se to moc nepovedlo. Efekty dobré, ale to je tak všechno. Jen ať podobný osud nepotká Vetřelce ! Béčková zábava - škoda. Dávám za tři emzácké artefakty. * * * ()

JohnnyD

To, čo znelo ako spojenie desaťročia, skončilo ako totálna fraška. Shane Black sa snažil dodať Predátorovi svoj typický štýl, no výsledok je jeho suverénne najhorší scenár, kde nefunguje skoro žiaden humor. A tých pokusov o vtip je tam habadej. Celá ústredná banda bláznov je jeden veľký hlavybôľ a ich dialógy sú totálne trápne. Jediné dve postavy, kde fuckovačky znejú aspoň trochu vtipne, sú prekvapivo Olivia Munn a Jacob Tremblay! Na druhej strane, na rozdiel od mnohých mne osobne toto rozšírenie mytológie nevadilo. Práve naopak - konečne! Po 30 rokoch by sa už patrilo niekam tu sériu posunúť a nevariovať to isté. Ale už by to chcelo diel na planete predátorov. ()

sheen

Tak opožděnější komentář ale přece :) V 87 si Shane Black asi splnil svůj sen, když si zahrál s Arnieho testosteronovýma hovadama v perfektním survival filmu. Teď si splnil asi svůj druhý sen, škoda, že to nepřišlo o dost dříve, mohl to být hit. Teď je to jen béčková, nahláškovaná krvavá lázeň. Bavil jsem se. [Kino Atlas CSFD předpremiéra] ()

Cappuccino

Popravde som sa určitý čas dobre bavil. A najmä vtedy, keď umierali ľudia a pokojne aj hlavné postavy. Čím viac krvavého vraždenia vojakov, tým lepšie. Skoro by sa zdalo, že som v snímke fandil nepriateľovi, ale ono ide skôr o to, že postavy sa neustále správali strašne blbo. Za to skôr ale môže prízemný scenár. Akcia však vedela byť zábavná a občas dokonca pobavila aj niektorá hláška. Finálny súboj s Megapredátorom už ale bohužiaľ nudil a odhalenie tajnej zbrane ma na konci ešte o čosi viac sklamalo. Úprimne som očakával, že im týpek priniesol dar v podobe vajíčok Votrelca (plus s návodom na používanie, aby náhodou nedošlo k vyvraždeniu ľudstva). ()

Ruut

EDIT 2022: Ne, není to dobrý. Zabít půlhodinu než začne akce a pak v půlce souboj predátora s megapredátorem, který si s normálním hraje jako s loutkou ...?---- Stejně mimo a zhruba stejně kvalitní jako Predátor dvojka s Gloverem. Mně ten predátoří hafan aportující granáty bavil. ()

Allien.9

Čekala jsem ledaccos, ale bandu retardů, vesmírného psa s lobotomií a Predátora, který ve svém filmu pouze hostuje fakt ne. Pokud se někdo z diváků před filmem sjel, zkouřil nebo si alespoň přihnul, pak možná získal odpověď na otázku filmu, Predátorů a vůbec, já však to "štěstí" neměla. "Evoluce" je čistokrevný mix druhého "Predátora" (emzák lovící v zalidněné oblasti), druhého "Dne nezávislosti" (nestřílejte, jdeme vám pomoct!), "Mercury" (dítě rozlouskávající super-kód) a tuny dalších transžánrových hovadin, které dávají dohromady přímo ukázkový filmový shit. Ať se snažím, jak se snažím, pozitiva nenacházím. BUĎ krvavý lov, NEBO absurdní (sebe)parodie, ale NE OBOJÍ, kristepane... 1,5* a Millerův střih na přesdržku. Rozepsala bych se víc, ale bylo by to dlouhé a mám jen jedny nervy. ()

misterz

Film plný veľkohubých zvratkov, drsnej reči, akože brutálnych chlapov/vojakov, milých mimozemských psíkov a samozrejme boli tu aj dvaja Predátori. Na moje počudovanie spolu dohromady to vydalo aspoň na niečo, čo nudilo iba málo, väčšinou vďaka častej akcii, takže som sa ani moc nestihol čudovať nad samotným filmom. Čisto na zabitie času, vypnutie mozgu a precvičenie očných buliev. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

HAL

Predátor je jen jeden. Doslova. Všechny jeho pokračování už byly jednak horší, ale hlavně i úplně jiné žánry, a nový Predator v tom jen pokračuje a kope míč ještě dál - podobně jako čtvrtý Vetřelec do brakové parodie. S tím tedy, že čtvrtý Vetřelec měl Winonu, Sigurney, zatracený styl, Gigera, geniální monstra a byl krásně over the top, zatímco Predator nemá nic z toho, ani až tak over the top bohužel není (a to je nakonec jeho největší chyba)... ale zas je tu velečerný humor od Shane Blacka, a pokud ten divák přijme, není problém se rozumně bavit. Film zapomene asi tak do druhého dne, ale popravdě, to platí i všech těch pokračováních (krom AvP, to bohužel zapomenout nejde). Takže se smiřte že je to strašně debilní a není tam moc dobrá akce, a prostě si užijte co zbyde. A nebo ne, že. 7/10 ()

mchnk

Tito vykradači véháeskových pokladů prostě ví, co ti mladí Amíci chtějí a také jim to dávají. Osobně tedy nepovažuji ani Arnoldovo Predatora za nějaký filmový poklad, nicméně po stránce filmové je to bez diskuze kult, který lze sledovat prakticky kdykoli a ze kterého je stále ještě možné ždímat, jak vidno. Jináč by do toho přece nešli, do tohoto klasického family dramatu s pobíhajícími Predátory a jejich čtyřnohými miláčky, proti kterým ovšem stojí vědecky všeznalá kočička s vojenským výcvikem, americký válečný hrdina s cool ksicht gesty, jeho syn, ve škole looser, mimo ní zachránce světa a také rasově vyvážená partička džoukujících vojáků, kteří jsou tzv. nepohodlní a které lze považovat za ztělesnění amerických válečných propadáků...takže super inteligentní civilizace z jiné galaxie, která dokáže využívat červí díry a pohrávat si s DNA, nemá žádnou šanci. [Kino Citadela - Litvínov] ()

liskam

Víte co vy pošuci co nakládáte plný palby sračkám typu Pacific rim, Mrakodrap, MEG "Dory z hlubin", Rampage-ničitelé...Normálně se běžte bodnout a ještě předtím si nafackujte za to, že nepoznáte kvalitní, svižnou a pohodovou Béčkovou pecku. Perfektní podívanou která tu nebyla od Postradatelných 2. Opravdu nechápu co jste čekali a hlavě co by jste chtěli... Shane Black dokázal to co nedokázal ani Ridley Scott, nevykradl předešlé díly. Mě to každopádně opravdu bavilo. Ústřední partička byla perfektní, mladej mi taky vůbec nevadil. Predátoři byli dostatečně nebezpeční, ale hlavně vše bylo jiné než u Predátora s Arnolden ale přesto to dávalo smysl. Takže za mě 78% a mírně nadhodnocených 5* A vztyčený prostředníček všem, kteří hodnotili méně než 3*. ()

mzss1

(49%) Viděno v kině. Strašně divný film, že jsem dlouhou dobu neměl ani chut ho okomentovat. Prvně jsem dal nejslabší možné 3 hvězdy, ale nyní to srazím na lepší 2*. Tak nějak slabý průměr to je, ale i tak jsem zklamaný. Nechápu, proč lidi remcali na PREDATORS nebo na AVP. Predators byl jasný kopírák, takže bych si klidně myslel, že ho režíroval Black. Ale byla to tak věrná napodobenina, že jsem tomu nemohl vytknout nic. AVP bylo takové moderní a hrálo to převážně na úžasných efektech, takže opět v mých očích pecka. Ale tohle? Tohle je z universa Predátorů a klidně i Vetřelců zatím to nejhorší co jsem viděl. Můžu skromně na tomto slabém snímku pochválit relativně dobrou akci, která je svižná, nenudí, má pár nápadů – tady není co kritizovat. Dále mě občas rozesmála stupidita a vtípky těch rádoby gangsterů. Sice mi to k filmu moc nepasovalo, ale párkrát jsem se zasmál. K tomu patří i pár komediálních scén. Některé mi přišli ale trapné. Třeba ty predátorské čoklové – to bylo fakt ubohé, ještě měli dredy jako predátoři. WTF kurva ? Hlavně ten jeden vesmírnej čokl, ze kterého se nakonec stal poslušněj pejsek ňafíček. Klasický Predátor byl celkem fajn, jen ty 3 wtf scény mě teda opravdu rosekaly. Nemám ani chut je jmenovat. A ten ultimátní lovec jako kráva mě též moc nenadchnul, konec je už takový divný, nebavil mě. Hlavně mě mrzí, že nebylo moc vidět pohled Predátorů. Ten ultimátní jich pár měl, ale nic moc. Hlavně ten můj klasický trojúhelník, kdy lovec zamíří na obět a vystřelí, to tu nebylo. Hudba se moc nezměnila, i když ji skládal opět jiný hudební skladatel. Strašně divné pocity z toho mám. Už si to nikdy ale nepustím. ()

Posheidon

Dopadlo to stejně, jako když pejsek s kočičkou dělali k svátku dort. Je to taky pěkná taškařice. :-D Úplně vidím, jak to ti dva frajeři dávali spolu dohromady aneb týden ze života hollywoodských scénáristů: Den první: „Hele kámo, včera jsem viděl Krotitelé duchů a ten pes tam byl fakt drsňácký, co kdybychom tam taky dali nějaké psy?“. „No jasně kámo Terror dog, dáme tam taky takové potvory!“ Den druhý: „Kámo, včera jsem přemýšlel.“ „No tak to mi ho teda vyndej.“ „Nedělej si prdel vole, fakt.“ „A co tě napadlo?.“ Hele včera…jak si mluvil o těch Krotitelích duchu, tak mě napadlo…víš, jak se Predátor umí vždycky pohybovat jako duch, jak bývá vždycky neviditelný…co kdyby tu schopnost získali i lidi?“ „Tvl, super nápad, ale počkat a jak to chceš udělat?“ „Úplně jednoduše, Penicilin taky přeci našli úplnou náhodou.“ „Takže budou žrát nějaké pilule neviditelnosti“. „Ne vole to je blbost, každý přece ví, že prášky nezaberou hned.“ „No to dá rozum kámo.“ „Ale kdyby existovalo něco, jako šém víš, co měl Golem a dávalo to tuhle super schopnost, tak by se pak každý taky mohl zneviditelnit hned, jen by na to pomyslel.“ „Tvl to je přímo boží, připiš to tam“. Den třetí: „Kámo, jak si včera mluvil o těch vynálezech a vědcích…musíme tam dát vědce nejlíp v laboratoři či tak něco.“ „A ta laboratoř bude krutopřísně tajná na nějakém cool místě, třeba u přehrady s vodopádem samozřejmě, kde by to absolutně nikdo nečekal.“ „Tak určitě.“ „A tam by už léta letoucí zkoumali mimozešťany!“ „No jasně něco jako ve Dni nezavislosti.“ „No tvl…tak to tam musíme dát a musí tam být samozřejmě nějaký hlavní vědec, samozřejmě nejlíp s brýlemi, který bude lehce neurotický, aby vypadal jako ňouma.“ „A jako protiváhu tam šoupnem třeba nějakou vědkyni, hlavně to musí být fakt kočka, však víš proč“. „No jasně, kámo“. „Ale musí umět minimálně pod mikroskopem rozšifrovat DNA, i kdyby to mělo být v karavanu, aby bylo vidět, že je to fakt bedna.“ „No jasně a taky bude umět střílet, skákat, běhat, bude neohrožená, prostě tak trochu jako Lara Croft.“ „Super cool bro.“ Den čtvrtý „Kámo říkam si…jestli ta vědkyně není dobrá až super moc.“ „Proč vole?“ „No jako neměl by ji někdo pomáhat, třeba nějací mariňáci, prostě jako v jedničce či tak něco.“ „No jako jasně ta byla kultovní to je bez debat, jenže když tam dáš drsňáky, tak už tak nevynikne ta naše frajerka.“ „Tvl, už to mám!“ „Přeháněj!“ „Hele ti frajeři musí být tak trochu psychopati.“ „No to je jasné, jinak by se s buchtou přeci nepouštěli do nějakých větších akci.“ „Ale musí to být fakt trhlouši kámo, co budou házet i frky na potkáni, aby byla v místech kde neteče krev i fakt jako prdel k popukání.“ No jasně, paka co si ze všeho dělají prdel a co budou na tu buchtu házet i chlupaté frky samozřejmě.“ Den pátý „Čoveče…říkám si…ty paka…neměl by jim přeci jen někdo velet? Když jim bude velet ta buchta, tak nám to nikdo nesežere.“ „To je fakt ty vole, to mě nenapadlo.“ „A koho tam dáme?“ „Hele je jasné, že Arni už nám na to nekývne, ale on to ani nemusí být nějaký nebušený drsňák vole…Bruce Willis přeci ve Smrtonosné pasti byl taky jen obyčejný polda, který to nandal úplně všem.“ „To je fakt, to mě nenapadlo.“ „Víš co, bude to elitní ostřelovač, ti jsou v každém filmu super a výcvik mají taky zabijácky.“ „No jasně ostřelovač zní super, k těm má každý sympatie, navíc jsou tak trochu tajemní, mají takový ten vnitřní klid a i svůj svět.“ Den šestý „Kámo včera, jak jsme včera mluvili o tom Bruci Willisovi…pamatuješ, jak hrál v tom filmu s tím klukem?“ „Myslíš toho kluka, co viděl ty mrtvé lidi.“ „Ne vole ten druhý kluk, ale taky trochu retarda.“ „JJ už vím vole, myslíš toho, co dokázal rozlousknout i ten nejkrutopřísnější špionský supertajný kód.“ „JJ přesně toho myslím.“ „No a co s ním.“ Hele co kdyby ten náš ostřelovač měl syna, který by měl schopnost přečíst cokoliv napsaného v tom predátorském jazyku.“ „Jako myslíš něco jak když v Matrixu běžili na monitoru ty klikyháky a ti ajťáci v tom viděli běžet i bílého králíka jo?“ „Jj přesně takhle.“ „Tvl toho kluka tam musíme dát, navíc bude samozřejmě zbožňovat svého otce, co je hrdina bez kterého by nebyl světový mír a kterého kdyby nebylo, tak by ani pošták pohled nepřinesl.“ Den sedmý „Mutace kámo mutace.“ „Co to meleš?“ „Vole včera zapnu bednu a víš jak to teď do tebe všude perou, genetický modifikována kukuřice, klonovaní lidí, úpravy DNA a tak podobně.“ „No a?“ „Hele jako Predátor super, frajer vysoký, s pěknou držkou, jak by řekl klasik…ale to už jsme viděli milionkrát.“ „Prostě ten náš Predátor musí být ze všech Predátorů ten nejpredatorovatější rozumíš?“ „No jasně, jsou to přeci chytráci s vyšší inteligencí, jinak by k nám přeci nedoletěli, ti se musí umět geneticky modifikovat!.“ No a pak to tak nějak kluci všechno sepsali dohromady, přidalo se pár efektních výbuchů, výstřelů a zabití a pohádky byl konec. () (menej) (viac)

kingik

Shane Black vykopal Predátorovi hrob. 31 let od doby, kdy se na zlomek času objevil v původním filmu z roku 1987. A jedná se o dokonalou pomstu za ukrácené natáčecí dny. Těch měl nyní jistě dostatek, stvořil však hloupě natočený škvár, který fanoušky původního filmu popudí a novým divákům nepřinese libý pocit z vesmírného monstra, které před třemi dekádami sklízelo tolik obdivu. Je tedy na místě klást si otázku, zda má smysl vracet se k Predátorovi, monstru z osmdesátek, když už žádný svalovec typu Arnolda Schwarzeneggera není v jeho teritoriu, protože slabý Boyd Holbrook v hlavní roli si (můj) divácký zájem nevydobyl. Příliš oslnivý dojem nevyvolá ani zbytek obsazení: když jste scenáristicky bezradní, nasaďte sličnou vědkyni (Olivia Munn), které s její křehkou tělesnou konstitucí nečiní nejmenší problém ovládat palné zbraně, přihoďte single mámu (Yvonne Strahovski) sexuálně neuspokojeného vzezření, která na ptáka narazí maximálně tak při koupání svého autistického syna (Jacob Tremblay), relativní záchranou je banda bývalých vojáků, účastnící se honu na Predátora, jejichž chorobopis by byl solidní studií pro tým doktora Cimického. Čím víc rozpačitý cast, o to víc vyprázdněný scénář a režie, co se hrdě hlásí k podřadným pokračováním jiných veleslavných filmů. Sice z obětí občas crčí krev, ovšem téma se nikam neposunuje. Ano, posunuje, k hovadinám předurčeným brázdit dvd přehrávače úzkého okruhu diváků, ne se za tím vydat do kinosálů. Film postupně selhává ve všem - v příběhovém vrstvení, v nekonzistentním a málo přehledném ději, ve střihové skladbě, kdy jednotlivé scény postrádají ideální návaznost, postrádal jsem i nějakou zajímavou provázanost s předchozími díly, nejvrcholnějším scenáristickým nápadem je vsuvka pro (vesmírné) kynology. Režie si doslova libuje ve špatně uchopených scénách i odkazech na originál. Sakra, za celou dobu zde nebylo nic, z čeho bych se posral A nerežíroval žádný zelenáč, ale Shane Black! A nejhorší je, že film je naprosto stupidní. Režisér výsledek pojistil i několika zábavnými momenty, to už liknavému dojmu nijak neublížilo. A pozor, označení "Predátor" už není tabu. Technicky je to natočeno dost proměnlivě, výpravně je to místy dost podfinancované, alespoň že film se zbytečně nezakecával a zachovával si své nastavené tempo. Celé to má ale ostudný a zbytečně absurdní háv, kdy žádná z ingrediencí pořádně v režijním kotli nezafunguje a vzniklý, dramaturgicky přetečený guláš ničím nedochutí. Doufám, že už dlouho na něco na téma Predátor nenarazím. 5/10 ()

Omnibus

"Predátora tunili, až legendu zabili." Jaký vlhký sen má pubertální predátor o slečně Evoluci? Že navštíví planetu Zemi a smíchá své DNA s otravným hollywoodským rádoby autistou s děsně cool einsteinovskými hláškami. Evoluce a poluce. Takže ráno jeho hnusnodržkatá maminka u synáčka v predátořím pokojíčku na prostěradle najde skvrny, samozřejmě zelené... V emzácké boudě jim k tomu vyje mezigalaktická čuba (tím nemyslím Olivii Munn :-)) jménem Zubatý Šaryk, t.č. už jen beránek po lobotomii mozku, díky mariňácké kulce v kebuli. Což zřejmě potkalo i pana Shane Black, tak snad mu to aspoň na personálním v Hollywoodu uznají jako pracovní úraz a nedají mu k úhradě všechny ty zbytečně zničené predátoské zbraně. Nicméně uznávám, že moje divácká očekávání jsou jen můj problém, tak nebudu za genetickou zrůdu a místo odpadu dávám průměr. Ale pro spravení chuti si radši znovu užiju tři predátoří mládence při iniciačním rituálu, lovu vetřelců v pyramidě pod ledovcem v Antarktidě, nebo divoké lovení gangsterů v džungli velkoměsta. Nebo legendární klasiku ve skutečné džungli, samozřejmě. R.I.P. sympaťák Predík vs. Švarcík, Bahnem Pomazaný guvernér State of California. ()

InJo

Špatný, Shane, špatný. Udělat z Predátora ukecaný buddy movie si fakt neměl. K téhle látce tenhle (tvůj) styl prostě nepasuje. Uznávám, že je zde spousta různých nápadů, bohužel minimálně polovina z nich není dobrá nebo dobře zrealizovaná (predátoropsi). Rozšíření predátoří mytologie není v principu špatné, ale v některých ohledech nedává moc smysl. Některé postavy jsou hodně nedopečené (Thomas Jane je velmi dobrá castingová volba, ale jeho využití je celkově velice mizerné), jiné rovnou úplně zbytečné. Je opravdu hodně znát, že se film pravděpodobně mnohokrát přestříhával, i akční scény jsou občas (vinou střihu) poněkud zmatené, nepřehledné, někdy naneštěstí i dost pitomě vymyšlené (viz finále). Ano, je to pěkně krvavé a brutální, sem tam i správně cool, ale tajemný, děsivý a ani výrazněji napínavý není Blackův počin (na rozdíl od svých tří předchůdců) prakticky vůbec. A to je, alespoň pro mě, hlavní kámen úrazu. Je to celkem zábavné nablblé akční sci-fi béčko, ale rozhodně to není dobrý (natož silně nadprůměrný) filmový Predátor. Nejhorší díl série (AvP shity do ní kategoricky odmítám počítat). 50 % ()

Sobis87

Je to pitomý, ale sympaticky odvázaný akčňák, jako přímé pokračování legendárního Predatora to nemůže obstát, ale samo o sobě to je rozhodně zábavnější než kdejakej Transformer nebo většina marvelovek. I když... od Blacka jsem přece jen čekal trochu víc. Tak či tak našlapané béčko, které má tu smůlu, že je součástí legendární série. ()

Režisér Ulice Cloverfield chystá Predátora

Režisér Ulice Cloverfield chystá Predátora

21.11.2020

Režisér Dan Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10) je nejnovějším tvůrce, který slavného Predátora vyšle na další lov. Studio 20th Century oznámilo pátý film v populární akční sérii, jenž by měl opět… (viac)

Sony chystá remake Schůzky naslepo

Sony chystá remake Schůzky naslepo

02.08.2018

PF 2018

PF 2018

24.12.2017

Kdy budou další díly Avatara a Deadpoola?

Kdy budou další díly Avatara a Deadpoola?

23.04.2017

Studio 20th Century Fox asi moc neuznává víkendy, protože v sobotu oznámilo data premiér osmi nových filmů. Rovnou půlku přitom zabírají pokračování Avatara, jichž se dočkáme 18. prosince 2020, 17.… (viac)