Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

Pavlosos

Neuvěřitelně silná nástavba prvního Muže z oceli, jehož jádro prohlubuje, příběh je od mohutné rozborky Metropolis a Smallville temnější, nejen na kamerových filtrech je to znát. Herci neuvěřitelně přesní a atmosféra dech beroucí. ()

jojto

Tak som si dokonale zatemnil obývačku. Prelepil stendbaj diódy čiernou izolepou, na pouličné lampy minul pixlu diaboliek a po absolvovaní poobedňajšej túr de sídlisko s dcérou, konečne usadol. Kukám, kukám a čo nevidím. Kým sa mi prispôsobil zrak všetkej tej tme, banoval som, že nie som Riddik a tak som si preleštil oči aspoň tričkom. Najsmutnejšie na týchto očakávaných filmovým "peckách" je to zviazanie rúk. Film musí naväzovať na predchádzajúce časti a zase odkazovať na ďalšie a to ešte, celý tým okolo Šnajdera musí počítať s prvopozerateľom, laikom. Ben nikdy nebude Christian, Lojs je zase škaredá a čo je najhoršie, nielen moja žena, ale i ja sme sa strácali v nezmyselných časových skokoch, strihoch, ilúziach, viac ako prvú hodinu. Posledná hodina však bola viac ako dobrá a nádherná, talentovaná a charizmatická Gal dáva silu, šťavu nielen tomuto "snímku" , ale predovšetkým budúcnosti Marvelov. ()

Kurovec

No co to jako bylo? Těžkotonážně se rozjíždějící film bez nějakého řádného uvedení do obrazu. Opominu důvody Batmana proč nesnáší Supermana, opominu motivaci záporáka proč dělá co dělá, prominu autorům přítomnost ženy s nadpřirozenými schopnosti která není nikde vysvětlená odkud se vzala, vcelku jsem zkousnul i divnou příšeru metající elektrické výboje, ale když už se film rozjede a přes všechny nedostatky mě vtáhne do děje, tak BUM! Zabijou Supermana....a všechny moje ideály z mládí jsou spláchnuty do záchoda....no sakra to se ale nedělá! ()

paradoxman

Viděl jsem to až v ultimate extended edition a docela jsem se bavil. Akorát mě tyhle filmy berou čím dál méně, až si říkám, jestli je to mou stoupající otrlostí nebo jejich (ne)kvalitou. ()

brasek

Slušné pokračovanie Muža z ocele a finálne zarobilo na ďalšie pokračovanie príbehu aj keď Úsvit spravodlivosti nie je žiadny top level. Zo začiatku však dobré tempo, slušná akcia... celková zápletka však bola taká nejaká chudobná a posledná tretina príbehu bola týmto ovplyvnená. ()

spawnxp

Takže jak se s tim Zack Snyder (rejža) popasoval: Superman (jako obvykle) za trochu hloupějšího Boha, Batman za trochu floutkovskýho "starýho" paranoika (Alfred: "Dokonce i vy, pane Wayne, jste už příliš starý na to, abyste zemřel mladý - A ne, že byste se nesnažil.") a Wonder Woman za hodně sexy dominu. "Lo" Laneova je pominutelná. I jako reportérka (Generál: "Neznalost není to samé jako nevina, slečno Laneová."). Jedinej Lex je "autentickej". Efekty na úrovni až na finální digitální "opici" nebo co to je? Slušná zábava. ()

KorenGeorge

Po druhém shlédnutí musím konstatovat, že to bylo velmi slabé. Třičtvrtě filmu se nic zajímavého neděje, aby pak konec byl jednou velkou natahovanou megalomanskou bitkou. Postavy napsané ploše, a pokud tam byly nějaké zajímavé, nebyl využit jejich potenciál (blonďatá senátorka). Celé se to snaží nést nějaké poselství o dobrotě v lidech, ale kvůli mizernému příběhu a zkratkovitosti, to vyznívá nejapně. I Hans Zimmer to tady odflákl. Za sympaťáka supermana a jeho vyvedenou bitku s Batmanem, který se tu však chová jako senilní xenofobní důchodce, 2 hvězdy. ()

CallisCZ

151 minut promarněného času... Srovnání s Batmanem od Nolana se tu prostě vyhnout nedá. Ben Affleck je možná perfektní jako Bruce Wayne, ale jako Batman už je to horší. Takhle hrozně snad netopíří muž nikdy nevypadal. 1/2 filmu je nudná, Snyder se tam pokouší nastínit důležitá témata jako odpovědnost Supermana za jeho činy atd. Akorát se mu to vůbec nedaří. Motivace postav, kromě Batmana není skoro vůbec vysvětlená. Zbytek filmu je už pak jenom hromada nelogického digitálního bordelu. Superman se skoro utopí, když loví kopí z vody, ale nemá vůbec problém s ním letět, bodnout ho do nepřítele a ve finále ho s ním probodnout naskrz. Sorry jako :D ()

HellsAngel

Pôvodne boli moje očakávania obrovské, avšak nešťastná reklamná kampaň Warnerov ich kompletne zabila a nastúpil chladný skepticizmus. Po premiére tak len sucho konštatujem, že to nie je vyslovene prúser. Snyder má nepochybne jasnú víziu a usiluje sa ju v rámci určitých limitácií napratať do stráviteľnej snímky, robí to ale spôsobom, ktorý výrazne pokrivkáva. Napríklad taký úvod je skutočné výborný a prepojenie s udalosťami Man of Steel si zaslúži jednotku s hviezdičkou, no sľubne načrtnutý príbeh sa veľmi rýchlo začne nepríjemne trieštiť, v dôsledku čoho divácka pozornosť neustále preskakuje medzi hlavnými protagonistami a ďalšími pre dej kľúčovými postavami. Ak je to spôsobené zásahmi štúdiových „kravaťákov“, v poriadku, no Snyder mal lepšie zvážiť, čo hodiť do koša a čo v snímke ponechať. Je pre mňa nepochopiteľné, že musíme sledovať de facto úplne zbytočné, i keď vizuálne krásne snové sekvencie, no chýbajú nám scény, ktoré by lepšie vysvetlili motivácie postáv a dali tomuto okázalému teátru hlbší zmysel. „Martha moment“ je kapitola sama o sebe, a aj keď rozumiem, čo sa tým autori snažili povedať, jednoducho im to nezhltnem aj s navijakom. Predigitalizovaný záver s tuctovým Doomsdayom a snahou natlačiť do filmu vtipné hlášky po vzore Marvelu definitívne pochovávajú akékoľvek tvorcovské ambície dostať sa do spoločnosti vyzretých komiksoviek. Supermanova obeta ma síce nenechala chladným, no to nestačí. Aby ale išlo o vyvážený pohľad na vec, chcem pochváliť Bena Afflecka ako Batmana (rola mu sedí ako uliata) a Wonder Woman v podaní Gal Gadot. Prekvapivo som nemal problém ani s Eisenbergovým Luthorom – áno, je to iná postava, než ju poznáme z predlohy, no bola to zaujímavé a hlavne dobre zahrané. Po vizuálnej stránke tomu s výnimkou generického prostredia záverečnej bitky veľmi nemám čo vytknúť. Vo výsledku sme tak dostali nie práve ideálne zostrihaný, no vizuálne skvostný geekovský zážitok, ktorý si fanúšikov nepochybne nájde, no ak by využil látku na 100 %, kvalitatívne by sa posunul o dve triedy vyššie. ()

belinko

Nezaujímavý, nenápaditý, sračkoidný a americký "hit" dnešnej doby. Ľudia na to chodia z povinnosti, avšak film ktorému chýba tak mnoho do tohto titulu si nezaslúži také haló. Od logických, cez scenáristické, nezmyselné až po absurdné scény. Ale veď Superman proti Batmanovi, tak im to musíme žrať, nie? P.S - videl som trojhodinovú verziu a nenadabovaných scén (ktoré neboli v tej 151 minútovej) tam bolo toľko, že keby pozerám len tú verziu, asi idem ešte na nižšie hodnotenie. ()

mirra_cze

Kino střih: 2* Final cut: 4* Opravdu se jedná o zásadně odlišné filmy, kdy kinoverze je slátanina nepochopitelných činů některých postav, protože tyto činy jsou vysvětleny ve scénách, které byly z jinoverze vystřiženy. I tak pro obě varianty platí skvělá výprava, triky a akce taky není špatná. ()

anagi609

Na filmovej scéne kde sa do nedávna v obore komiksu striedali len Marvelovky sa podarilo vyniknúť doteraz len Nolanovi z jeho fantastickou trilógiou o Batmanovi. Po vydaní filmu Man of Steel som ale znova pocítil, že Marvel začína byť opäť zatienený. A teraz v roku 2016 vyšiel film, ktorý zatienil všetky filmy doposiaľ vydané Marvelom. Stopáž je síce pridlhá, ale dej, ktorý sa počas troch hodín rozvíja je dokonalý. Práve v tomto filme som videl formovanie postáv dotiahnuté do úplných detailov. Od prvých náznakov nenávisti až po záverečné vyvrcholenie hnevu kedy už Batman zakročí do úplne najkrajneších možností. Menšie sklamanie však prišlo v asi najdôležitejšej scéne kedy sa obaja hlavní hrdinovia dozvedajú pravdu a to všetko len na základe jedného mena. Nejak som sa s touto možnosťou nevedel stotožniť. Predzáverečná časť kedy prebieha záverečný boj s Prastarou kryptónskou deformitou mi prišiel skôr akoby tam bol vložený kvôli slatnému pohľadu jednoduchého diváka na vybuchujúce mesto. V tejto časti už nie je dôležitý vzťah postáv ale celá atmosféra sa sústredí len na rastúcu silu takmer neporaziteľného nepriateľa a na predstavovanie nového spojenca. Celý tento "fight" je z môjho pohľadu achilovkou celého filmu ale ak beriem do úvahy to, že tento film mal slúžiť ako predskokan ostatným dúfajme skvelým DC filmom, tak mi táto časť neprekáža. Záverečná časť mi prišla až príliš zdĺhavá. Z vizuálnej stránky je film krásne dotiahnutý až do konca avšak z dejovej stránky by sa dal rozdeliť na prvý 3/4 ktoré boli úplnou špičkou kolízie a potom tá posledná 1/4, ktorá nebola pre mňa až tak hodnotná, ale bez nej by sa tie prvé 3/4 odohrať určite nemohli keďže k nej smerovali. K hudbe hádam netreba nič dodať a myslím, že soundtracky ako "Is she with you" a "Red capes are comming" sa zapíšu do hlavy. EDIT: Vzhľadom na nasledujúce filmy od DC nadvezujúce na práve poslednú časť filmu a to je smrť Supermana, prehodnotil som svoj postoj ku koncu a zistil som že koniec je práve tá časť ktorá posunula dej komiksových filmov na úplne iný level a neviem si predstaviť ako lepšie by sa to mohlo skončiť 88% ()

DrawLife

Skoro každá scéna budí "očakavania" a "napätie " sa dá krájať. Prvá hodina skáče medzi jednotlivými hrdinami a neskôr prídu momenty, kedy sa začínajú prelínať postavy. Myslím že filmu jedine chýba cena Razzies, ktorá mala byť udelená Benovi Afleckovi za "najlepšieho herca", za "Najlepšiu kombináciu" predsa len cenu vyhral. Keby hral Jonah Hill Batmana, tak by som sa s postavou viac stotožnil. ()

Aechato6

Extrémně dlouhý film o úplném hovnu. Poslední souboj a dle mě skvělé ztvárnění Lexe Luthora mistrem Eisenbergem, který dodal postavě opravdou psychopatičnost, jsou jediné plusy filmu. Je škoda, že DC zatím nepřišlo na to jak natáčet opravdové filmy ()

hrdygay

konecne sa stretnu dvaja naikonickejsi hrdinovia v historii, hned v uvode snyder dokaze, preco je najlepsi reziser, smrt bruceovych rodicov je dokonale zobrazena, mal som doslova pocit, ze sa pozeram na obrazky z komiksu, film je vynikajuci, temny, drsny, zmena oproti humornemu marvelu, paradny batman v podani bena afflecka, najlepsi batman vobec, ano toto je pravy drsny nekompromisny batman, ktory sa so zlocincami vobec nemazna, v subojoch pouziva ruky aj nohy, lame ruky, nohy, vazy, drvi rebra, mlati do spankov, bez problemov striela na nepriatelov, koho nazabije, toho oznackuje a posle na smrt do vazenia, bitka v sklade, ked zachranuje supermanovu matku, bola najlepsou bitkou vsetkym cias, musim pochvalit aj dalsi casting, henry cavill sa pre rolu supermana narodil, wonder woman v podani gal gadot je vynikajuca, ma fantasticky nastup, ked zachrani batmana, jesse eisenberg ako lex luthor mi pripominal ledgerovho jokera, vo filme sa na okamih predstavia aj dalsi hrdinovia zo stajne dc aquaman, flash a cyborg, patrim medzi tych, ktory pochopili slavnu martha scenu, matky batmana a supermana sa volaju martha, ked superman vravi batmanovi, ze musi zachranit marthu, batman si zacina spominat na osudovu noc, ked prisiel o rodicov, prichodom lois a jej vysvetlenim, ze supermanova matka sa vola martha, si batman uvedomi, ze sa dostava nad porazenym supermanom do rovnakej pozicie vraha, ktory v temnej ulicke zabil jeho rodicov, dovod preco batman zabija a takmer zabije supermana je jednoduchy, 20 rocny neuspeny boj so zlocinom sa podpise na psychike cloveka, po smrti svojho partaka jasona todda uz stratil akekolvek zabrany a porusil svoj moralny kodex, nikdy nezabije, znicenim polovice velkomesta subojom supermana so zodom, sa batman staval este viac pesimistickejsim, nikomu neveril a tvrdohlavo si siel za svojim, spomienka na smrt svojich rodicov, ho obrodi, zase zacne verit druhym, to je emotivny moment, to som chcel napisat o martha scene, rovnako emotivna je aj smrt supermana, ked porazi doomsdaya, vyzdvihnem este skvely soundtrack od hansa zimmera a junkie xl, najlepsi film 2016, snyder je boh 10/10 ()

Merenre

Otřesný a nekonečně zdlouhavý zmatek...první dvě třetiny jsou takřka nesledovatelným zoufalstvím. Jedině díky poslední třetině se film netopí na dně odpadní žumpy, ale i ta se dala udělat líp. ()

Skylwalker42

No..nedopadlo to vůbec špatně. Jen typická výtka pro Snydera: první půlku filmu výborná. Avšak druhá půlka, respektivě finále filmu opět Snyderovsky megalomansky přehnaná. Ale jinak Affleck jako batman/Bruce Wayne v pohodě a Eisenberg v roli mladého "začínajícího" Lexa Luthera naprosto senzační. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce