Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

zuzza11

První film, u kterého jsem v kině usnula... Teď po více jak roku jsem dostala odvahu se podívat znovu (možná i z toho důvodu, že blíží Liga spravedlnosti) a názor měnit nebudu. Ben Affleck je ostudou všech Batmanů, kazí jím jméno a důstojnost. Alfréd jakbysmet. Neomalený, pomalý, tlustý, neohebný, tupý (hloupost mu čiší z očí), arogantní a strašně antisexuální. Škoda obsazení. Co se týká jeho "posluhovače" který vypadá jak důchodce v proti-alkoholové léčebně škoda slov. Asi moc srovnávám s Balem a Cainem, Ale těmto dvěma se může říkat páni herci. Dvě hvězdy pro hvězdu Gal... jediné z filmu co má "koule" ;-) ()

JuveIt

Film jsem si pouštěl s nulovým očekáváním. Poté, co byl těžce sražen kritiky i diváky, jsem nečekal, že by měl mohl zaujmout. Příběh jede podle zaběhlých šablon, ale to mi nevadí, vlastně to mám u komiksáren i rád. Oblíbený pojem "digibordel" byl pro mě největším strašákem, protože v Muži z oceli to hoši z DC vůbec nezvládli a trikově to byl jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl (na to, jaký měli rozpočet). To však v BvS nenastalo. Všechny efekty byly vcelku stravitelné, každopádně se to dá udělat mnohem lépe. Zároveň mě uchvátily zábery Larryho Fonga a střihová skladba filmu. Pro někoho možná nestravitelné, pro mě fascinující. Silně nesympatickou a antierotickou Amy Adams bohužel nemohu pořád rozdýchat, avšak to tvůrci vyvážili úžasnou Gal Gadot. Jesse Eisenberg jako Lex Luthor excelentní. Henryho Cavilla mám rád, takže za mě OK, akorát větší prostor zde měl Batman/Bruce Wayne. Když píšu, že k filmu jsem přistupoval s nulovým očekáváním, ohledně Bena Afflecka jsem měl mínusové očekávání. Kupodivu veškeré obavy zmizely hned na začátku. .. Chápu, že lidé film úplně nepřijali. Přece jenom střet dvou nejvýraznějších postav DC Comics s takovým rozpočtem by měl být vizuálně daleko lépe zpracován, to samé platí o scénáři. Když si však tohle odmyslím, jde o kvalitní podívanou. Alespoň z mého pohledu. ()

Aywes

Ben Affleck kupodivu jako Batman docela funguje. Vyzdvihnout by se rozhodně měla i hudba od Zimmermana. Je to taková klasická pohádka pro dospělé. Prostě DC. Problémem je, že přibližně 40 minut filmu je pouhá vata, která nikam nevede. Sráží to tak filmu docela na kolena. Ke konci se snaží vše dotahovat, ale neobešlo se to bez chaotického vyprávění děje. Pro DC nadšence jo. Jinak to můžete vynechat. ()

Drozdo57

Ja viem asi, čo sa Snyder snažil urobiť. Ale je to skryté niekde pod veľkým nánosom hnoja. Keď sa tým nánosom hovien prehrabete, tak niečo nájdete a poviete si: "Jo, aha, toto vlastne nemuselo byť také zlé. Ale vôbec mi to nestálo za to, aby som sa prehrabal tou tonou sračiek." A preto tento film nemusíte vôbec vidieť. Pretože to utrpenie za to asi nestojí. ()

ZHODNOTITEL

Mně už tyhle filmy můžou snad jen nudit. Tohle oblíbené propojování hlavních hrdinů z jiných filmů na mě už působí jako kaše ze školní jídelny. A filmová přidaná hodnota? - Okurka o velikosti malíčku na noze. ()

AnthropOcean

Nolanova trilógia zdvihla latku privysoko. Na druhej strane nebolo by úplne správne porovnávať Snyderov štýl s Nolanovým. Čo však príbehu vyčítam, je príliš veľké množstvo postáv, ktoré i skrze minutáž nedostávajú úplne nevyhnutný priestor na svoje predstavenie sa. Taktiež príliš "jednodimenzionálneho" a "jednoslabikového" záporáka, ktorý má vždy nejaký trefný bonmot po ruke a možno sa trochu príliš inšpiroval Nolanovským Jokerom. A v neposlednej rade vyčítam Snyderovi ten CGI bordel v záverečnom súboji nech bol akokoľvek epický. Naopak, menej badateľný a parádne vyšperkovaný CGI s praktickým efektmi ma úplne odstavil vo "fist to fist" súbojoch Batmana, ktoré boli brutálne, dravé a priam výbušné čo umocňoval aj zvukový dizajn, ktorý dodával každému úderu nevídanú výbušnosť. Snyder mal vymakané súboje už samozrejme v "300" a takisto vo "Watchmen" a presne takúto dravosť Batman potreboval. Nolan urobil čo sa dalo a každým filmom boli Batmanovské súboje stále kvalitnejšie, ale samozrejme išiel na tom iným štýlom a fakt takmer všetko vsádzal na praktické efetky a realizmus celej svojej trilógie. A práve realizmus dodal Batmanovi prvýkrát v jeho hranej histórii takú hĺbku a trojdimenzionálnosť. Naproti tomu charaktery Snyderovho filmu sú chaotické, nelogické a ich činy sú niekedy úplne banálne a nepodstatné, ale i cez to je to veľmi slušný nový a iný pohľad na Batmana (Affleck, kostým, choregrafia súbojov, batmobile, Alfred fungovali parádne). ()

TR4XY_CZ

Ano. Možná tomu trochu nadržuju. Možná mám až moc rád Zacka Snydera. Možná až moc ignoruju plot-holes. Možná je můj názor úplně bezvýznamný u tohohle většinou nenáviděného filmu. Ale já vám řeknu tohle: Je to kurva nářez! Už jen u první scény jsem se cítil jako v nebi všech blockbusterů. Má to grády, úžasné tempo a hlavně to vypadá naprosto fantasticky. Krásně se tu pracuje s postavami. Hlavně samozřejmě s našimi hrdiny Batmanem a Supermanem, u nichž pomalu pozorujete jejich motivace a psychiku, abyste si na konci mohli vybrat komu fandit (stejně jako u Kapitána Amerika: Občanská válka). A Henry s Benem tu podávají neuvěřitelné herecké výkony a pro mě jsou těmi nejlepšími ztělesněními těchto hrdinů. Někdo by sice mohl říct, že Batman by neměl zabíjet, ale pusťte si znovu Nolanovu trilogii a zkuste mi říct, že vám to jeho pravidlo nepřijde v jistých momentech fakt stupidní. Ještě k tomu je v tomhle filmu Batman už ve středním věku a několikrát ve filmu se poukazuje na to, že už není ten Batman, kterým býval. Musím taky vypíchnout Lexe Luthora, jehož zdější verzi mám radši než všechny jeho předchozí. Další věc je ten promyšlený scénář. Ano, říkám promyšlený, protože on fakt je a to mi teda nevymluvíte. Každá maličkost má nějaký smysl a k nečemu směřuje. Kdo mi řekne, že scéna "Why did you say that name?!" je nesmyslná a hloupá, tak má u mě černý puntík, protože se ani nesnažil do té myšlenky hlouběji ponořit. Celý film je ještě k tomu doprovázen fenomenální hudbou Hanse Zimmera, který tu dle mého odvedl tu nejlepší práci své kariéry. Velkolepou akci s temnou atmosférou a dechberoucími efekty by někdo dokázal nazvat digitálním bordelem, ale já to nazývám místrovským dílem. Nechybí ani ta emoční stránka. Kino verze 8/10. Special Edition: 9/10 ()

diccon odpad!

Dalsi nelogicka nechtene smesna slatanina z dilny DC. Prekvapive Afleck jako Batman neni zlej, ale celkove je to totalni ztrata casu. To uz se radsi nekde zavrete do kamrliku a jak rika Jon Lajoie:"...masturbujte s kusem ukradenyho syra...", rozhodne vas to obohati vic nez tohle. ()

Daniel2003

Tragédie po všech filmařských stránkách krom hudby. Scénář strašný, děj sice zajímavý, ale příšerně odvyprávěný (to samé v Marvelu provedeno tisíckrát lépe, viz. Občanská válka), herecké výkony dost nepřesvědčivé až naprosto odporné (Eisenberg), triky podprůměrné, digibodel všude, coloring absolutně hrozný. Nemám vůbec nic proti tmavým temným filmům (trilogie Temný rytíř), ale vizuál musí být proveden kvalitně, což zde není. Hlavní karta komiksových filmů mají být silné postavy. Ani jedna z postav nemá propracovaný charakter a osobitost. Jediné co mohu jen vychvalovat je hudba. Hans Zimmer odvedl úžasnou práci, ale bohužel ani výborná hudba nedokázala zachránit tak špatný film. ()

maestrotatum

Priviesť na plátno súboj týchto dvoch fenoménov spomedzi komiksu ako univerza bolo až nepredstaviteľne tažké. A napriek všetkej kritike si úprimne myslím, že Snyder to zvládol a vysporiadal sa s tým ako poriadny borec spomedzi kolegovcov režisérov. Henry Cavill je skutočným mužom z ocele, je mi sympatický a toto filmové ego mu sedí, horšie to vidím s Afflecovím Batmanom. Snaží sa ale prekonať Balea to proste nejde. Vo filme sme však mohli vidieť aj mnoho iných, srdcu lahodiacich momentov. A to jest: bojové scény- pekne na seba nadväzujúce pohyby, pri ktorých priam šklbalo očkom. Ďalej by som vyzdvihol vynikajúci začiatok a koniec. Veľa scén malo silný podtón komiksu a nieslo sa v atmosfére ponášajúcej sa na temnotu a jas Gothamu a Metropolisu. Takže BvsS určite nie je takým nepodarkom ako si niekto myslí. Spravodlivo si zaslúži [75%]. Ale na druhej strane mi dráždil žlč Eisnberg, pretože pri ňom som mal stále pocit akoby bojoval sám zo sebou a chcel napodobniť psycho osobnosť iného oveľa známejšieho DC záporáka.... ()

Gig

Hodnocení rozšířeně veze. Už jsem to psal jinde, ale tyto režisérské sestřihy by měly mít vlastni hodnocení. Ono je to poté vše zkreslené. ()

yazik

Bída a utrpení. Po vizuální stránce dobré, ale dějově je to tragédie. Mraky zbytečných dialogů a bojových scén, asi jako když si hraje kočka s myší, kterou ve skutečnosti nechce zabít. Ani nevím, proč jsem tomu dal dvě hvězdy, snad jen z nostalgie. Ben v podání Batmana vůbec nepřesvědčil a tahle role mu prostě nepadne. Ale to je asi věc názoru. DC se snaží dohnat Marwela, ale dle mého se mu to vůbec nedaří. ()

PaTeXx

Nemůžu si pomoct, ale mně se tento kousek prostě líbil. Eisenberg je dokonalý Lex Luthor a Affleck se na Batmana hodí (ne, že ne). Trošku jsem se bál Ironse, který mi přijde na Alfreda moc mladý, ale tam asi bez Cainea vymýšlet zázraky nemůžeme. Toť k ansáblu. Příběh byl celkem fajn, žádná překombinovaná sračka, avšak celkem jednoduchý průběh dějem. Nezklamal, nepřekvapil. První hodinka byla trošku pomalejší, o to víc mi to vykompenzovala ta poslední s kvalitním zpracováním konfliktu, s bezchybným soundtrackem a se šukézní izraelskou bohyní. Jdeme na Justice League. ()

mr.twizta

e by on ten Snyder vazne trpel klinickym syndromem tretiaktoveho vyhoreni? Bud se mu cely film ke konci opravdu rozsypal pod rukama, nebo to cele do sebe vsechno zacvakne az po Justice League, nic mezi tim. Lze pochvalit, ze hybatelem celeho filmu je de facto Luthor, u ktereho je ostatne chvalyhodne, ze vubec nedopadl tak katastrofalne, jak se prve zdalo. Jinak se ale dostalo tak nejak na vsechny, ale zaroven na nikoho. Skoro nikdo si tu totiz neuzije nejaky pamatny moment a scenar je vubec celkem slusna slatanina. Trailery navic vyslepicily prakticky cely film a tvurcum toho v rukavu buhvikolik nezbylo. Jeste dluzno poznamenat, ze tempo filmu je priserne nevyrovnane a ve strizne se muselo mocne chlastat, protoze v jednu dobu travime hromadu casu odkryvanim motivaci Batmana, abychom se vzapeti vzdali pohnutek kohokoliv dalsiho. Plus se tu nahodi par temat, ktere jsou vzapeti buhviproc opusteny - viz Supermanovo slyseni. IMAXovy format ale nastesti filmu slusi a kdyz uz dojde na akci, obraz i zvuk kopou zadky (tedy az na misty podivne ostreni). Kazdopadne, DCEU nam tedy odstartoval a ja mam za to (nebo pevne doufam), ze uz bude jenom lip. Hlavne at je u toho Batfleck! P.S.: ty Brucovy sny mely jako znamenat co? Snad to cele bude v rozsirene verzi davat vetsi smysl. ()

MEGAJOHN

Pochmurný tón, linoucí se celým filmem, tomu seděl jak hrnec na prdel. Pravý DC ve filmovém zpracování. Skvěly Affleck jako Batman. Extended verze bude dokonalá... ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce