Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

Bezda22

Trochu nechápu to nekladný hodnocení tohohle filmu. Nejde to srovnávat s Nolanovym Dark Knightem, tohle je úplně něco jinýho. Já miluju ty animáky plný akce a výbuchů a hrozný komiksový přehnanosti. To tady vskutku je. Hodně ničení, hodně to bouchá, hodně se to mlátí a je to fajn. Co je blbý je ta stopáž a obsah filmu (když pominu tu akci) buď by toho film měl říct víc a rozdělit tehle film na dva kratší a nebo tehle zkrátit, protože nemá kromě tý akce, co říct. I ty animáky maj v mezihře mezi nabitou akcí nějakej smysluplnej děj. Jenže animák se vejde do hodiny a půl a stačí to, divák dostal co chtěl a odchází spokojen. Tady mi to trochu vadilo. Protože je to dlouhý jak tejden před vejplatou a prakticky nic mi to nedalo. Což mě sere. Ale jinak si myslím, že jako adaptace komiksu funguje dobře. Jediný co bych fakt vytknul je poměr stopáž/obsah, to jako moc nehraje. Pak obsazení Wonder Woman, taky nic moc. Jako tahle holka mi tam nesedí. Mohla dělat v tom filmu cokoliv jinýho, ale Wonder Woman ne. Její nasazení do konce filmu bylo trochu zbytečný a celkem neúčelný. Ale už tam je, tak budiž. Affleck mě nezklamal, ani nijak nenadchnul. A Eisenberg ve svojí roli perfektní! Ale celkově film na 4 hvězdy uhrál se slušným skóre 75%. Doufejme, že Justice League bude obsahově lepší. ()

Tarhiel

Dopozeral Batman vs. Superman: Ultimate Edition - čo je vlastne extended cut, ktorý by vraj film mal robiť viac koherentnejším - horší film som už dávno nevidel: scenár je otrasný, postavy zle napísané (Luthor a jeho suchopobertálne repliky sú kapitola sama o sebe), pri niektorých dejových a psychických "zvratoch" postáv by ste sa najradšej bili lyžicou po hlave a na konci som sa vôbec necítil smutný, ani emočne vyžmýkaný, len prekvapený (to ako vážne?) a sklamaný z absolútne vlažného zakončenia - tak presne takto sa hrdinský film točiť nemá! ()

asi_takovej_ odpad!

asi_takovej_pocit, jako kdyz ti do toho vsichni kecaj, protoze ty sam vubec nevis co delas, jelikoz bejt srdickar nestaci, a taky ten vysledek podle toho vypada. ()

Scraffy

Dlho očakávaný duel medzi Batmanom a Supermanom je tu! A ako dopadol? Veľmi mizerne. Už od začiatku som od toho nečakal hodne, pretože je snáď jasné, že nemôžme porovnávať týchto dvoch ľudí, kedže jeden je len bohatý človek a druhý je niečo ako boh. Ale! Batman našiel kúsok kryptonitu a tak si povedal, že prečo toho nevyužiť a nezabiť Supermana, lebo sa mu nepozdáva. Naviac nám náš hlavný záporák poštve Supermana proti Batmanovi. No a oni sa ako malé deti bijú. A aby nebolo toho ešte málo, tak sa na konci dajú dohromady a spoja svoje sily proti oblude vyrobenej z kryptonitu, aby zachránili svet. Ach jaj... očakával som od toho hodne, pretože Batman je moja najobľúbenejšia komixová postava. A oni z neho urobili akúsi napodobeninu. Navyše sa neviem zbaviť dojmu, že Ben Affleck je maximálne nesympatický a nehodí sa do role Batmana. Henry Cavill sa tu avšak podľa mňa dosť dobre hodí do role Supermana a vyzerá naozaj ako z inej planéty (v dobrom). Čakal som od filmu proste veľmi veľa, kedže je konkurencia veľmi veľká a kolegovia od Marvelu majú už vypestovanú slušnú líniu akčňákoch. Pre DC je veľmi ťažké v dnešnej dobe sa uplatniť na trhu s týmito postavami čo má, obzvlášť keď Marvel má väčšinu tých "lepších." Avšak keby sa DC schopilo a nerobilo takéto veci a namiesto toho by urobilo nejaké samostatné filmy pre hrdinov s temným pozadím, tak by to určite dopadlo omnoho lepšie. Je vidno, že sa DC hodne necháva inšpirovať od Marvelu. ()

papadoce

"Sem přítel vašeho syna" "Já vím, máte pláštík". Rozháraný začiatok som nečakal, uberal mi na zážitku. Treba povedať, že viac ako očakávanom. Jednoznačne z toho viním režiséra a dačo viny naložme aj scenáristom. Tak v polovici filmu by som dal jasnú trojku, ale potom sa to zlomilo. Baby, ktoré sú štandardne dosť škaredé, tu boli prudko jebateľnými. Lex Luthor dostal najlepšie stvárnenie aké si fanúšik zlosynov môže želať. Akcia samozrejme prvotriedna a dokonca ešte aj netopierik v podobe Bena A.K.A. koženej tváre mi nevadil až tak ako by som bol čakal. Malo to ďaleko väčší potenciál, ale dobre, vyzeralo to na ďaleko väčší prúser. Tak a teraz vzhúru k WW. ()

sigi2

Hovoril som si - veď je tam Batman a Superman, to predsa nemôže byť zlé. Oni ostatní asi majú príliš vysoké nároky. A ono fakt - herci slušní, vizuál dobrý, hudba fajn... Ale SCENÁRISTOV by som zavesil sa vietečo do prievanu. Tak neskutočné kiksy by som od bijáku tohto typu fakt nečakal a čudujem sa, že tomuto niekto dal zelenú na realizáciu. Asi si hovorili, že: veď je tam Batman a Superman, to im musí stačiť. Očividne - nestačí. A nezachraňuje to ani WW, ktorá si zaslúži osobitné ocenenie za najzbytočnejšiu postavu vo filme za posledných 31 rokov. ()

Jacccob

Do výbuchu je to průměr, po výbuchu do nástupu počítačově vytvořeného záporáka je to úžasné, pak zase průměr. U těchto filmů ale čekám, že se budu bavit celou dobu. Affleck mi jako Batman sednul, s Cavillem také problém nemám, na Amy Adams ovšem nenalézám naprosto nic zvláštního. Kdyby ve filmu umřela, bylo by mi to jedno. A to u podobných filmů docela dost vadí. BTW. fakt, že kdyby se Supermanova nebo Batmanova matka jmenovala jiným křestním jménem, tak by Superman zemřel, mi přijde dost debilní. Bez pardónu. ()

wesi96

10/10. Prvně co jsem viděl BvS bylo v roce 2017 když mi bylo nějakých 14 a byl jsem z toho naprosto unesen. Tehdy jsem byl komiksy políben, ale ne tolik a přesto jsem chápal děj, kdo tahá za nitky apod. A většinou když jsem koukal proč se to lidem nelíbí, tak pro to, že to nechápaly atd. Batman v Superman není typický velkofilm jak jste zvyklí třeba u Marvelu. Je to jakýsi začátek (tedy byl to) pro DCEU a pro mnohem větší a komplexnější příběh, který se měl odehrát v Justice League 1-3. A teď k filmu. První co se mi na tom okamžitě zalíbilo byl soundtrack. Hudba Hanse Zimmera je ikonická ať už je kdekoliv. Dále obsazení Batmana a Lexe Luthora. Ben Affleck je stvořen pro to být Batmanem a v jeho podání se jedná podle mě o nejlepšího hraného Batmana. Jesse Eisenberg si Lexe neskutečně užívá a miluju ho v té roli. Když jsem dokoukal BvS a následně teď i ZSJL, tak chci prostě víc Lexe. Jediný fakt co bych asi tak vytkl BvS je místama scénář a Snyderovo rozhodnutí zabít Supermana na konci. Tu smrt chápu v tom smyslu, že to bylo důležité pro rozvoj Batmanova Arcu a JL, ale rvát to do "prvního" filmu z Univerza mi nepříjde jako dobrý nápad. Zase si myslím, že tohle BvS by fungovalo lépe kdyby před ním vyšli MoS 2 a Batman film samostaný. K závěru, moje hodnocení 10/10 zůstává, stále si stojím za tím, že ten film je dobrý a určitě doporučuji koukat na Ultimate Cut. ()

Ondr0n

Překvapuje mě, že to říkám, ale tohle se vážně povedlo! Od něčeho, co se jmenuje Batman vs Superman bych to opravdu nečekal. V příběhu je sice spousta děr, ale když dojde na akční scény, všechny neduhy jsou zapomenuty. Larry Fong odvedl perfektní práci co se týče vizuálu a geniální duo Hans Zimmer a Junkie XL se postarali o nezapomenutelnou hudbu. Úsvit spravedlnosti je zkrátka stylový a neokoukaný superhrdinký film, který od pěti hvězd dělí jen ony zmíněné nesrovnalosti v ději. ()

Ewík

Od filmu Watchmen mám pro Zacka Snydera trochu slabost a musím říct, že i tento počin je podle mého velmi pěkně sladěný - skvěle vyladěné zběry, detaily, úhly, koncepce záběrů, zpomalené záběry a přechody...a i hudebně je to slast (jak jde Lex do kryptonské lodi...nádhera). Superman se mi líbil už ve filmu Man of Steel (nabušený Mirek Dušín, který se často trochu krabatí čelo a má prostě typicky nevinný kukuč) a hlavně mě zaujal Lex Luthor. Úplně mi připadal jako Joker v podání Heatha Ledgera - mimika, hra s pusou, tiky, slovní úlety, výlevy netrpělivosti, inteligence, psychopatismus, manipulace, rád se poslouchá, asi podobné dětství, hra s fotkami jako s kartami a docela i vlasy. Alfréd má docela ostré dovětky a komentáře (vím, že prostě takový je, ale tohle je fakt dost :-D), i tak je to ale klasik. Jen Batman... jako parádní svaly, drsný výraz se k temnému filmu hodí a taky krásný oblek, ale bohužel špatná výplň...prostě Ben Affleck ne, tyjo... Ale jinak jsem byl velmi spokojený Ewík. ()

BFG2000

Jako mazec! Vážně! Kam se hrabe Marvel se svými pohádkami pro děti. Tohle je komiks, jak se sluší a patří a Affleck je nejlepší Batman vůbec.  Superman už není jen létající modelka, ale je to psychicky zdeptaná a světem znechucená postava. Naprosto famózní propojení na Man of Steel, perfektní hudba, skvělý padouch i závěrečný oponent. Gal je zde lepší, než ve svých sólovkách a aby toho nebylo málo, tak je zde i nejlepší Alfred a nejlepší Lois ze všech filmů vůbec. 62% (03. 08. 2022) hodnocení zde je totální výsměch. Tenhle film si strká marvelovky do kapsy a Snyder opět dokázal, kdo je tu král. Vyšší hodnocení nedávám jen z principu, protože si jej nechávám pro opravdu výjimečné filmy. ()

Lkn

Horsko sladká pachuť tohodle filmu. Nemyslím si že tento kousek ohrožuje marvelovskou velmoc a budoucnost DC je vrátka. Ale k samotném filmu není vesměs nic co dodat. Henry podal klasický výkon který nijak neoslni a ani neurazí, Gal jako WW mi ve filmu vadila, cameo scéna Aquamana byla komická, ale jakožto milovník Bena Afflecka nejsem z jeho role nijak zvlášť unesen. Jediný Batman navždy zůstane Christian Bale! Ale kdo mi udělal největší radost a taky mě překvapil byl jedinečný Lex Luthor! Teda představil této role a to Jesse Einsenberg. Samotná stopáž filmu byla až moc dlouhá a určitě bych plno scén zrušil. Konec hlášení, dobrou! ()

James77

Po dlhých mesiacoch čakania, prišiel do kín jeden z najočakávanejších filmov tohto roku, a výsledok? Snyder nám predviedol dosť tmavý, priemerný film s tupým scenárom a digibordelom vo finále. Affleck ako Batman bol nakoniec milé prekvapenie. Takže za mňa 50 % ()

PetrC.

Velká očekávání, velká mediální kampaň po celém světě. A výsledek? Snyder spotřeboval veškerou symboliku a psychologii v prvním díle. Druhý díl je zlatá skořápka, ve které nic nedává kloudný smysl. Psychologický zvrat Batmana při souboji se Supermanem logiku neohýbá, ale rovnou láme přes koleno. Podobných momentů je ve filmu více. Laciný závěrečný motiv smrti jako cliffhangeru k dalšímu dílu je zpečetěním toho, že druhý díl je kvalitativně o dvě kategorie níž než první. 61 % ()

Everwin

Naprosto bez věrohodné příběhové linie, hrdinové jsou hloupí (kupodivu nejen Superman). Lex se chová rádoby chytře pošahaně, ale neuvěříte mu ani to "blabla". Neexistuje jasná příběhová linka, které by se dalo za mák věřit či ji sledovat. Motivace postav je nijaká či velmi povrchní a hloupá (Batmanova motivace souboje se Supermanem je snad to nejubožejší klišé,navíc se v závěru změní tím nejtupějším způsobem v čase tří sekund). Celý film je slepenec, který degraduje oblíbenou postavu (ano, jen jednu, protože Superman je takový suchopárný dobráček, že mu fandit ani nejde) na hlupáka. Alfrédův věk a role celkově je velmi pochybná vztahem k Brucovi, takže hlášky typu: "Takový jste byl, když Vám bylo sedm...", mu opravdu nesežerete, páč v té době bylo Alfrédovi asi devět. Batman je celkově hromada hloupých svalů, nevěříte mu ani jeskyni, natož, že je chytrý miliardář a filantrop. Finále filmu je snad nejhorší předvídatelné, přeefektované klišé. Vše směřuje k pokračování a k uvedení filmu jedné dvousetleté amazonky, toť vše. Nolan je teď v mých očích úplný batmanovský Bůh! ()

Viper86-V1

Nesmirne tezky ukol meli tvurci, nacrtnout cele univerzum v jednom filmu, zatimco Marvel na to mel do Avengers 4 roky "faze jedna". Prvni dve tretiny BvS tak i kdyz rozstristenym dejem, v jednotlivostech vynikajici, realisticky styl a hutna atmosfera, spousta mravenci prace pro uvedeni dalsich filmu DC vesmiru. Ocenuji minimum nuceneho humoru narozdil od Marvelu. Finalni bitka bohuzel tvurcum ujela, Doomsday nedodelany, Wonder Woman mi do tohoto sveta na rozdil od odlehceneho Marvelu absolutne nesedi. Naprosty WTF moment byl zaverecny twist v klicovem souboji obou hlavnich protagonistu. To, ze Luthor vi automaticky co a jak s mimozemskou technologii je taky an povazenou. Zaverecne minuty naopak alespon u me emocne celkem zafungovaly a ta osudovost tam byla. S vyhradami, ale 4/5 si u me plastenkari s odrenyma usima nakonec odnesou. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce