Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

Gromit

To bylo zase řečí o tom, kterak to Zack Snyder nedal. Jenže on to nakonec dal, byť ne tak, jak to dát mohl. Mužem z oceli si totiž onu pomyslnou laťku nastavil až příliš vysoko. Navíc se nespokojil jen s duelem Batmana (skvělý Ben Affleck) a Supermana (neméně skvělý Henry Cavill), on tam musel vecpat i Wonder Woman a spoustu dalších postav - a to na úkor těch dvou nejdůležitějších. Ale tím už jakákoliv další kritika končí! Věnuje-li se Snyder pouze Batmanovi nebo Supermanovi, nespustíte z jeho filmu oči, přičemž scény, ve kterých se objevují společně, jsou nezapomenutelné. Akce je přehledná a kupodivu jí ani není moc, postavy a jejich motivace očividně zajímají Snydera mnohem víc (což by nás ale nemělo překvapovat, viz Watchmen). A atmosféru to má taky úžasnou! Co dodat? Snad jen to, že se už moc těším na prodlouženou verzi. Prý je ještě lepší... ()

lord-artoo

Filmu chybí ty správné motivace hlavních postav, což celek sráží dost podstatně na kolena. Odehrané slušně, baví i chytne za srdce, ale ten scénář... ach jo. ()

biergof

Hodnotím až Ultimate Editiion ve formátě 4K Ultra HD. Protože až tady je film dokonalý, prasácky nesestřihaný (nám oficiálně sestřihaná verze je znásilněna víc než Prometheus a to je co říct, až v režisérské verzi vyniknou postavy a jejich jednání a na první dojem se všichni nechovají jak unáhlení idioti...střih to je mocný čaroděj a vašemu hodnocení pro původní nebo snad kinorip verzi se tedy nedivím) Ultimate Editiion nabízí stupňující se epos, Lex provokuje noc i den až do finálního střetnutí, které v ultra HD prostě nemá vizuálně konkurenci! Film představil Bena Afflecka v neskutečné roli a bez něj by následující série neměla co nabídnout. Na Cavilla jsem si celkem zvykl a těším se na přicházející DC heroes jak malej kluk. Zatím co Marveláci byli celou dobu KISS a až v Občanské Válce přitvrdili (což je po osmi letech jejich kinderstory produkce jak pěst na oko) Liga Spravednosti ladí do Metallica od úplného začátku a bude to jízda! Jediné co může ublížit, bude opět nadiktovaný střih, vynechávání zásadních scén a nedočkaví fanoušci, co film hodnotí po stažení kinoripu, kde je vidět úplný hovno! Budoucnost přichází v 4K Ultra HD a stojí za to si počkat, stojí za to pořizovat si originálky! ()

dwbmb

Vím, že to není populární názor a kdybych ho řekl někde na ulici, tak nedojdu domů, ale my se neznáme, takže tady to napsat můžu: mně se to prostě líbilo. Ano, mám taky úchylnou zálibu v záporácích, takže finální boss, kterej vypadá jako sestříhaný z nevyužitých scén cave trolla z LOTR, mě teda vůbec nenadchnul. Tady to chtělo něco originálnějšího. Teď mě napadlo, jak by to asi dopadlo, kdyby se na filmu podílel i Guilermo del Toro, ale pozdě bycha honit. Máme tu tedy bezvadně zpracovanou klasickou komiksovou zápletku, která se snaží vymanit z Christopherem Nolanem pozměněného vnímání tohoto světa a až na ten finální boss fight se to obstojně podařilo. BTW Jesse Eisenberga nemám vůbec v lásce, ale jsem rád, že konečně našel roli, která mu sedí a nepůsobí v ní jako trotl. ()

DaweForeman

Dobře, takže tohle navazuje přesně na události, které byly ve filmu Muž z oceli s tím, že tam přidali Batmana a další jiné z DC univerza. Když už je zmínka o DC univerzu, tak ano, máme tu další snahu o smíchání jednotlivých superhrdinů dohromady přesně po vzoru Marvella. Jenže hlavní důležitý rozdíl je ve způsobu natočení, kdy Marvell z toho vychází s úrovní 3-5 hvězd (občas podle nálady autorů). Kdežto na druhé straně DC univerzum si prozatím drží vážnost a sem tam má pár zajímavých soubojů, tak si bohužel může udržet tak nějak 2-4 hvězdy, možná i méně. Tady je to bohužel slabší, kdy dvě hodiny je tam celkem nic neříkajích plků o tom, co je spravedlivé a co ne. Pak až teprve poslední půlhodina začne být něčím zajímavá, kdy konečně dojde na akci, která je celkem slušná. Jenže ta bohužel nezachrání už celý film. Efekty a hudba celkem zajímavá. Nejvíce mě snad zaujala WW, která by podle mě mohla být asi pak ve svým filmu nejzajímavější, ale přesto si raději shlédnu Avengers spíše. Nakonec bych se zmínil o naprosto nevhodně zvoleným hercem na Lexe Luthora, kdy jsem prostě viděl trochu šílenějšího zakladatele Facebooku, než toho nebojácného Lexe z jiných Supermanů. Spíše už mi připomínal takovej mix s Jokerem. ()

Newman_xf

Nebylo to zlé.. ale na Nolana to nemá.. Přesto mě Afleck překvapil.. Má to našlápnuté k dobré sérii jen to chce zoufale lepší scénáře.. 3,5* ()

himor

Podľa mňa výborný film. Naozaj z pohľadu diváka nemám čo vytknúť. Síce niesom fanda DC Comics, ale môžem oboch hrdinov. Affleck "zahral" Batmana určite lepšie ako Dr.Topor (Bale), syníka alá Supermana som videl prvýkrát v živote, ale vôbec nevadil a celkom naopak, len mal stále nejaký nasratý výraz. Kamera, grafika, príbeh, všetko sedelo ako malo. Nevidel som v 3D, ale mohol to byť zážitok. Ak niekto dáva menej ako 3 hviezdice, asi nemá rád komixy a na tento druh filmov by ani nemal chodiť. A také malé PS: hádam Superman vstane z popola :P ()

sosi

Pre mňa veľmi zbytočný film, bez ktorého by sme sa určite zaobišli. Nazval by som to len akýmsi "trailerom" na budúce sólovky hrdinov a Justice League. V podobe Batmana sme boli zvyknutý na iný štandard v podobe Balea a Nolana, spolupráca Snydera s Affleckom mi tu nesedela. Čo sa týka Supermana, tak tam v podstate nemám čo vytknúť, podobne ako v Man of Steel. Ďalším zádrhelom mi tu prišla dlhá stopáž, ktorá väčšinu času nudila a rozhodne sa to dalo skrátiť a film by na ničom nestratil. ()

celticek

Už dlouho jsem neviděl něco tak špatného. Od odpadu film zachránily jen občasné dobré efekty. Edit: Viděno znovu a dobře to navazuje jak na Wonder woman, tak i Man of steel. ()

Maniik88

Mám rád Batmana (ako snáď jediného komixového hrdinu), nemám rád Afekta. Supermana každý pozná a súboj s Batmanom lákal hodne. A tak som tomu dal šancu. A ono ma to celkom aj bavilo. Pomalšie tempo mi vyhovovalo, rozbeh aj z Batmanovej aj so Supermanovej strany sa mi páčil. Strašne mi ale vadila plytká motivácia postáv. Batman šiel iracionálne po Supermanovi a ešte iracionálnejšie došlo k odobreniu a spojenectvu. No a záverečný súboj bol zase prefláknutý. Do toho sa tam nejasne priplietla Wonderwoman a ja neviem. Škoda týchto vecí, inak sa to dalo pozerať. Super bol Alfréd v podaní Ironsa a Luthor v podaní Eisenberga. ()

crashy

Prečo si režiséri myslíia, že súčasné filmy musia mať 150 minút! To vôbec nie je záruka kvality.Každopádne ma to oslovilo oveľa oveľa viac ako Man of Steel. Hudba bola top! Boli aj zimomriavky ale aj záverečné zývanie pri boji s tým čudom. ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Nějak málo supermana a málo batmana. Možná trošku chaotické a nelogické, jakoby 1/3 filmu chyběla. Z "nové ságy" mám celkem strach. ()

TaNya_

Nebýt té šíleně dlouhé stopáže, mohla jsem třeba tu hvězdičku přihodit. Ale to, že si po roce absolutně nepamatuju, o čem ten film aspoň přibližně byl, to odpustit nemůžu. ()

fallanga

Očekával jsem od toho opravdu málo. Hodnocení bylo příšerné, trailer taky a Man of Steel se také neřadil k těm nejlepším DC filmům. A možná to je ten důvod, proč jsem nakonec spokojen. Po shlédnutí extended verze, upozorňuji. Největší strach jsem měl z hereckých výkonů a ty sice nejsou skvělé (viz. komentář u Man of Steel), ale bylo tam pár lidí, kteří to zachraňovali. Například úžasný Jesse Eisenberg, který byl prostě dokonalý záporák. Není to ten komiksový Lex Luthor, to ani zdaleka ne, ale nakonec to nevadí. Je to naprosto trhlý a šílený génius. Ano, tady proběhla dobrá práce. Dokonce ani Affleck jako Batman nebyl tak špatný. Teda, zpracování Batmana bylo hodně ubohé, pořád se choval strašně emocionálně a iracionálně, ale v podstatě byl vcelku dobře zahraný, jen ten scénář stál za prd. Kdo mě zklamal, tak byl Jeremy Irons jako Alfred, který byl zase vcelku dobře zahraný, ale příšerně napsaný. Batmanova linka mne prostě nezaujala. Batmana jsem měl vždy hodně rád, ale tady jsem scény s ním prozíval. Ale kromě toho? Celkem zajímavá zápletka, která je sice pomalá, ale hodně temná, což se u superhrdinských filmů moc často nevidí. Akční scény byly také občas trochu pomalejší, ale jinak se na ně koukalo pěkně, soundtrack se také vcelku povedl a jediné, co bych tomu vlastně ještě vytkl jsou Batmanovy sny, ale to jsem vlastně zahrnul v tom "Batman je špatně napsaný". Doomsday také nebyl ideální, vzhledem k tomu, jak v komiksech vznikl a že je vlastně nesmrtelný si myslím, že z něho mohli vytěžit mnohem více, ale nakonec mi to zas tak moc nevadí. Ano, Doomsday má být nesmrtelný záporák, postrach světů, tvořený po tisíce let na Kryptonu a tady si ho Luthor vytvořil přes noc v laborce a stejně rychle jako ho stvořil, tak ho hrdinové zabili, ale zas tak moc mi to prostě nevadí (to znamená, že mi to vadí, ale přenesu se přes to). Někdo by ještě mohl namítat, že Wonder Woman má být silná amazonka a ne takováto dámička, ale to už je drobnost. Celkově jsem spokojen. Film to byl opravdu dobrý, ale opravdu mne mrzí, že budou pokračovat v rozšiřování tohoto universa. DC svět má hodně co nabídnout, ale ne s tímto Batmanam a ne s tímto začátkem. ()

boo-boo

Toto ma vyslovene zmiatlo - všetko, čo sa v BvS deje, má svoje opodstatnenie, nadväzuje krok za krokom a nakoniec skutočne dá tú uberzložitú a na vode postavenú skladačku dohromady. Akčné scény sú solídne a Batman a Wonder Woman sú dokonca veľmi dobre zahrané postavy (aj keď pri takom uteráku, akým je Henry Cavill, je to možno len záležitosť porovnávania). Ale čo z toho, keď tá stopáž sú proste galeje. ()

Shredder

BvS vytvara dojem, ze studio dalo 12 rocnemu chlapcovi jediny pokyn: "Natoc epicky film." Zack sa dal do prace a dal si zalezat na tom, aby kazdy druhy zaber vyzeral tak epicky ako je len mozne, co v realite znamena extremne vela slow motion, silna orchestralna hudba a gritty filter. Nic z toho vsak v zavere nevyzera realne cool (s vynimkou bitky v sklade) a uz vobec nie epicky a to hned z niekolkych dovodov. Prequel k Justice League vopchal do jedneho filmu vsetky postavy, pricom zatial sme sa v predchadzajucich filmoch stretli len s jednou. Divak k nim nema ziadny citovy vztah, nepozna ich minulost, motivy etc., jednoducho mu je oznamene, toto su superhrdinovia a vsetci su ultra zaujimavi, ved koniec koncov, poznate ich z komiksov a to staci, ci nie? Aj ked mnoho ludi bude poznat Wonder Woman ci Flasha a Batman je samozrejmost, nemaju ziadne predosle vazby na Affleckovu verziu, ci verzie jeho kolegov. Snyder nevie s postavami pracovat, nevie komiksove postavicky pretvorit na dychajuce bytosti (ani Batman pri ktorom sa islo viac do hlbky nebol velmi uveritelny), nedokaze z nich dostat stipku charizmy a vo vysledku necitim ziadny hype v spojitosti s JL. Eisenberg ako Lex Luthor, neviem co povedat, komicka mentalne narusena postavicka, ktora je tak mimo, az som mal pocit, ze nejaky blazon sa zahral na dvojnika znameho zaporaka, ale prilis mu to neslo. Akcia celkom fajn, aj ked zaverecna bitka zase jedna neprehladna tmava mela. Napriek tomu, ze Snyder sa snazil vytvorit krvopotne ultra epicky film, nenapada ma jedina vynimocna scena, ktora by sa zachovala do buducnosti, ci nejaky emotivny dojem, kedze pracuje s pocitmi horsie ako Nolan. Skoky z jednej sceny do druhej, aby sme sa prepracovali az k rozcarujucemu finale, no nejako to cele nedrzi pokope a tak som nemal pocit ze napatie stupa. Navyse ked sa uz nasi dvaja hrdinovia dockaju svojho osudoveho stretnutia, jeden z nich vlastne ani nema tuzbu bojovat, jednoducho sa k tomu postupne prepracovavame, ale ked to konecne pride, ziadne napatie pred subojom. Ziadna chemia medzi Batmanom a Supermanom, ziadna chemia medzi Batmanom a Alfredom,(zabudnite na interakciu v style Bale/Caine), jednoducho nic. Stale nechapem, ako je mozne ze Snyder natocil tak zaujimavy film ako Watchmen, ale nic z toho tu nedokaze zreprodukovat, rovnako ako nechapem, ako je mozne, ze DC ma kvalitnejsie animovane filmy ako Marvel, ale DCEU je zatial totaly odpad. ()

Bezda22

Trochu nechápu to nekladný hodnocení tohohle filmu. Nejde to srovnávat s Nolanovym Dark Knightem, tohle je úplně něco jinýho. Já miluju ty animáky plný akce a výbuchů a hrozný komiksový přehnanosti. To tady vskutku je. Hodně ničení, hodně to bouchá, hodně se to mlátí a je to fajn. Co je blbý je ta stopáž a obsah filmu (když pominu tu akci) buď by toho film měl říct víc a rozdělit tehle film na dva kratší a nebo tehle zkrátit, protože nemá kromě tý akce, co říct. I ty animáky maj v mezihře mezi nabitou akcí nějakej smysluplnej děj. Jenže animák se vejde do hodiny a půl a stačí to, divák dostal co chtěl a odchází spokojen. Tady mi to trochu vadilo. Protože je to dlouhý jak tejden před vejplatou a prakticky nic mi to nedalo. Což mě sere. Ale jinak si myslím, že jako adaptace komiksu funguje dobře. Jediný co bych fakt vytknul je poměr stopáž/obsah, to jako moc nehraje. Pak obsazení Wonder Woman, taky nic moc. Jako tahle holka mi tam nesedí. Mohla dělat v tom filmu cokoliv jinýho, ale Wonder Woman ne. Její nasazení do konce filmu bylo trochu zbytečný a celkem neúčelný. Ale už tam je, tak budiž. Affleck mě nezklamal, ani nijak nenadchnul. A Eisenberg ve svojí roli perfektní! Ale celkově film na 4 hvězdy uhrál se slušným skóre 75%. Doufejme, že Justice League bude obsahově lepší. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce