Americký ostreľovač

• Česko Americký sniper (viac)
USA, 2014, 133 min

Ostreľovač jednotiek SEAL amerického námorníctva Chris Kyle (Bradley Cooper) je vyslaný do Iraku s jedinou úlohou: chrániť svojich bratov v zbrani. Jeho neomylná presnosť zachráni na bojisku veľké množstvo životov a keď sa rozšíria zvesti o jeho odvážných kúskoch, vyslúži si prezývku „Legenda“. Avšak jeho povesť sa donesie až za nepriateľské línie a na jeho hlavu je vypísaná odmena a stáva sa z neho hlavný terč povstalcov. Navzdory nebezpečiu i obetiam zo strany jeho rodiny sa Chris zúčastní štyroch hrozných misií v Iraku a stáva sa symbolom kréda jednotiek SEAL „neopustiť ani jedného muža“. Ale po návrate domov Chris zisťuje, že na vojnu nedokáže zabudnúť. (TV Markíza)

helrohir

American sniper je dobrý film. Hoci podľa mena režiséra som čakal čosi osobitejšie s originálnejšou víziou. De facto ide len o typický "americký film", ktorý síce účasť v irackej vojne vyslovene neglorifikuje, ale zároveň sa ku nej ani nestavia kriticky. Vlajúce americké zástavy, žiadne morálne zhodnotenie konfliktu ani trošku ostrejší a kritickejší pohľad na osobu Chrisa Kyla - takéto niečo by som možno čakal od M. Baya, ale nie od Clinta Eastwooda. Ešte aj ten obohraný koncept kontrastu dvoch svetov, na jednej strane peklo v Iraku a na strane druhej milujúca, avšak netrpezlivá ženuška v zázemí, nie sú práve originálnym zábleskom deja. Zrežírované je to však veľmi dobre, a Bradely Cooper v hlavnej roli podáva tiež jeden zo svojich životných výkonov. Rozhodne poteší aj dostatok akcie, pričom nejde len o pomalé sniperské scény, ale aj pár dynamickejších prestreliek. Film má svoje muchy, ale ako celok ide rozhodne zaujímavé dielo. 75%. ()

Pete

Předem jsem se obával propagandy, patosu, dokonce jsem pochyboval o vhodnosti staršího a republikánsky založeného patriota Eastwooda pro toto téma na postu režiséra. Zbytečně. Film mě chytil hned na začátku a nepustil až do konce, je poměrně svižný, a i když je dost zjednodušující a přímočarý, beru to v tomto případě spíš jako plus. Hlavní hrdina je tu dobře vykreslený jako primitiv se srdcem na pravém místě, a skvěle zahraný. Za mě by se mohl Americký Sniper více věnovat následkům v civilu (PTS), a obecně též rodinné linii (bratr, otec), ale i tak jsem opravdu nečekaně velmi spokojen. 75% ()

mrclTV

Oslava ultrapatriota, záchrancu celej americkej armády v Iraku s "menším" supermanovským komplexom, nie je nič, čo by som zvyčajne pozeral so záujmom, ale do filmu sa slušne postupne vkrádaju morálne dilemy a psychika postáv, čo trochu vylepšilo hodnotenie. ()

DJ Kritik

Film je pekne spracovaný a chytľavo podaný. Vadí mi také to neurčité podanie človeka či už priamo v akcii, alebo počas súkromného života, Inak nik, kto sa vráti z vojny nemá kľudného života, teda okrem Forresta ()

PlysovyMacko

Natocene podla skutocnych udalosti, sniper Chris Kyle je vdaka vysokemu poctu uspesnych zasahov znamy medzi kolegami ako legenda. Jeho pracou je chranit svoju jednotku a musi celit aj tazkym rozhodnutiam ako zastrelit deti. Ale vyborneho snipera maju aj nepriatelia. Ked je Chris doma s rodinou, prejavuje sa unho postraumaticka stresova porucha. Stale sa vracia do Iraku, lebo sluzba vlasti je prenho prvorada a patritizmus je tu na mieste. Bradley v hlavnej ulohe je presvedcivy a film je dejovo zaujimavy hlavne prva polovica, ked sledujeme cez hladacik ciel, napatie sa da krajat. Bavilo ma to viac ako Hurt locker. Ku koncu sa dozvieme, ze Chris zastrelil 160 ludi a to je teda sila. ()

adamix

Eastwooda tu nevidieť, až pri záverečných titulkoch kde pustí do éteru Ennia a pridá do toho ten typický víťazoslávny americký patriotizmus. Ináč je filmové spracovanie o americkom ,,Zajcovi" s Cooperovou tvárou vďačným prírastkom do novodobých vojnových filmov. Filmy o sniperoch mám rád, sú napínavé a majú výborne vykreslené hlavné postavy a rovnocenných oponentov. Americký sniper nie je inakší a odhaľuje drsnú stránku moderných novodobých konfliktov a psychiku ľudí, ktorí v nej bojujú a zabíjajú a ten bôľ a traumu si odnášajú zo sebou domov. Roky som sa tomu vyhýbal ale ani sám neviem prečo, je to dobré. Za mňa 80%. ()

Richie1

"Amerika je nejlepší země světa a já musím jet do Iráku, abych tuto zemi chránil." Jinými slovy: Jsem americkou propagandou typický zpitomělý americký občan a s nadšením pojedu zabíjet do cizích zemí, abych ochránil naše zájmy a zisky. Už jen pro tohle vyznění, pro tuhle oslavu dvousetletého amerického drancování celého světa, nemohu film hodnotit kladně. Chris Kyle mohl být dobrý farmář a dobrý manžel i otec - ale patřičně zpracován americkou výchovou se stal špičkovým ostřelovačem, který zabil desítky lidí v cizích zemích světa. A tak se stal užitečným slouhou skutečné říše zla. Země, která pro své zájmy pozabíjela miliony lidí jiných národů. Škoda, že můj oblíbený herec a režisér Eastwood se k režírování takového filmu propůjčil. ()

pafka

Neni spo spatny film. Jen trosku nevim, co melo byt dulezitejsi - trauma z valky, vztah k rodine (ktery je mimo jine totalne odflaknuty) nebo valecne akce? Od kazdeho neco, jasne. Proc ne, ale tim taky ztraci, protoze vidite dva filmy a kazdy je o necem jinem. Zkratka mohlo by to byt lepsi, ale budme radi za tohle. Minusove body opet za totalni a slepou propagaci americke armady. Americkemu publiku se to jiste libi, ostani nad tim musi privirat oci. ()

Radyss

Nebylo to nejlepší ani nejhorší. Jen nevidím jediný důvod tento film nominovat na Oscara, i když Bradley by si ho možná i zasloužil. ()

mata77

"Sláva je to, za čím sa niektorí ženú a druhí o ňu zakopávajú bez toho, aby to očakávali. Otázka je, kedy sláva zmizne a ostane len krížová výprava, či nespravodlivá potreba, ktorá človeka úplne pohltí." Clint Eastwood je majster svojho remesla a znova to predviedol aj v Americkom sniperovi. Herecký výkon Bradleyho Coopera vyčnieva, s náročnou úlohou sa popasoval chvályhodne a zase sa o kus posunul ďalej. Zahrať takéto zložité emócie na niekoľkých frontoch je veľmi náročné a ak herec nemá vrodený talent, musí do takejto role dorásť. Výborný strih, parádne ozvučenie bojových scén, kvalitný scenár film ťahajú hore. Potom sú tu momenty prehnane sentimentálne, nevyváženosť napätia bojových scén, scény, pri ktorých som čakala vyrazený dych a nestalo sa. ()

yatan

Napadne podobny pribeh dvoch sniperov ako v Enemy at the gates je rovnako predvidatelny, ako vztah Chrisa so svojou manzelkou a problemy, ktore na seba nenechaju dlho cakat. Film nabera na vahe az v momente, ked si clovek uvedomuje, ze je to "skutocny pribeh", ale vznika otazka ci je ta vaha pozitivum, alebo negativum. To fakt musel mat Mustafa ciernu baretku, aby divak chapal, ze on je ten "zly" a Amerika ta "dobra"? Vykreslenie Kyla ako dobrosrdecneho tatka, ktory nechce zabijat deti sa lisi od Kyla v knihe, ktory bol posadnuty svojim rekordom a ostreloval "savages" vsade naokolo, akonahle sa niekto priblizil k jeho cislam. Osobne neznasam tento heroicky americky patriotizmus, a hollywoodsku propagandu na objednavku. Primitivny pribeh o hrdinskom sniperovi, ktory mieri na lacny aplauz americkych redneckov, a tesi sa priazne hollywoodskej zelenej, ktora vzdy na tych ubohych americanoch zarobi, a pri tom dostane nominaciu na film a scenar roka len potvrdzje skutocnost kam sa cena Akademie dostala. Fuj Clint! Mas naviac. 5/10 ()

Sakulnikov

Vypořádávání se vojáka s válkou bez patosu a psychologických keců. Navíc s velmi zajímavým příběhem a akcí. Jediné, co mě opravdu štvalo, byly telefonáty domů uprostřed služby. ()

elanista1

Nominované filmy už dávno nie sú zárukou kvality...pre mňa to je naopak, čím viac nominácií, tým väčšia garancia nudy. Dôležité je, že to má v názve "americký", že to propaguje "najlepšiu a najslobodnejšiu krajinu", a že tu vejú desiatky amerických vlajok, to na oscara stačí. Tak nezáživný vojnový film som už pár chvíľ nevidel. ()

Facerr

Dobře vyvážený dílo. Je tady akce, příběh, emoce i silnej konec. Clint se nerozpatlával v posttraumatických depkách navrátivšího se hrdiny. A i když to v příběhu bylo patrný, ani v rodinejch krizích. Přitom veškerá dotaženost dávala najevo, že tady jde o hodně poctivou filmařinu, která ukáže, co ukázat má. Bradley k tomu všemu sednul dokonale. Tohle si čtyři hvězdy zaslouží .. a možná bych k tomu i zasalutoval. ()

kingpsch

Musim povedat ze pre mna troska sklamanie. Prva polka taky klasicky americky evergreen o SEAL co sme uz videli a citali x krat, zoznamenie so zenou tiez velmi obohrate, jedneho odkopne a pride na druhu stranu to je asi zivot a pokial to tak skutocne bolo ok preco to neukazat,ale uz som to videl vela krat, potom vela americkej propagandy atd.Druha polka lepsia paradoxne najviac ma bavilo posled. 20minut ked bol uz doma, koniec sa neoplati ani komentovat takto si umriet nezasluzil ()

baclajean

Bradley Cooper sa s tým nepára, a nerobí mu problém ani mŕtvy ťah do vyčerpania... film je fajn, čudujem sa, že po toľkých "snajperských" filmoch ešte stále vznikne dačo takéto, čo dokáže človeka pripútať že naozaj sleduje dej takmer bez mihnutia oka. Jedna vec ma mrzí, a to, že snímka skončila presne tak, ako to každý skúsený divák očakával - smrťou hlavného hrdinu. Ak by ho režisér "nechal žiť", myslím, že by bol film perfektný. Samozrejme, je mi jasné, že ide o životopisný film, a teda záver nevymýšľal režisér, ale samotný život. ()

Schmitke69

Krásná ukázka Amerického patriotismu a boje za vlastní zemi, kde Bradley září jak naleštěný desetník... Clint přes svůj pokročilý věk stále Umí. 9/10 ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Známý režisér Steven Spielberg (Mnichov, Jurský park) zdá se našel svůj další projekt. Bude jím „remake“ akční klasiky se Stevem McQueenem (Le Mans, Sedm statečných) Bullitt. Vedle toho už pak tvůrce… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu

21.04.2017

Kariéra Clinta Eastwooda se v posledních letech stočila k dramatům podle skutečných událostí. Americký sniper nám představil odstřelovače Chrise Kylea, Sully pilota Chesleyho Sullenbergera a teď jsou… (viac)

Zeleného sršně čeká drsný reboot

Zeleného sršně čeká drsný reboot

16.11.2016

Michel Gondry (Věčný svit neposkvrněné mysli) se v roce 2011 poprvé a naposledy vrhnul na hollywoodský blockbuster. Jeho Green Hornet je celkem oblíbenou komedií, studio Sony ale doufalo v mnohem… (viac)