Prípady 1. oddelenia - Série 3

(séria)
Česko, 2022, 13 h 14 min (Minutáž: 53–70 min)

Ondřej Vetchý, Juraj Loj, Filip Blažek, Petr Stach, Barbora Bočková, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Ondřej Malý, Sabina Remundová, Lucie Štěpánková (viac)

Základní tým 1. oddělení se znovu pouští do práce. Všichni jsou o šest let starší. A v jejich oboru se mnohé proměnilo. Pachatelé jsou sebevědomější, odolnější. Moderní technologie proměňují chování společnosti. Facebook, WhatsApp, Instagram, YouTube, nástup internetové kriminality… Policie je teď spíše jako firma. Manažerský titul MBA je víc než kriminalistická praxe. Porady po Skypu, elektronické knihy jízd, excelové tabulky na vše. Staré se potkává s novým. I ke známým vyšetřovatelům se připojují nové postavy, jejich charaktery se vyvíjejí, vznikají nové vztahy a animozity. (Česká televize)

fabecc1222

Původně jsme se s Případy loučili už po druhé řadě, ale nakonec si tvůrci dali říct, a po několika letech, a po několika personálních veletočích, které zažilo reálné 1. oddělení, a které jsou v této řadě znázorněny skrze určitě nejnenáviděnější postavu české seriálové současnosti - novou paní ředitelku, tak nakonec tu třetí řadu připravili. Jakoby první půlka jen připravovala půdu, seznamovala se změnami, novými postavami pro to, co příjde v druhé řadě, kde všechno graduje k velkému finále. Druhá půlka jede opravdu ve všech směrech úplně na doraz, všichni herci jsou špičkoví, režijní práci bezchybná, dialogy chytře vtipné i lidské zároveň. Jsem rád, že jsme se dočkali finále, které krásně uzavírá všechny dějové linky. ()

cpt.Lynch

Návrat nejlepšího českého seriálu posledních dekád se celkově povedl. Je fajn sledovat staré známé postavy, nové nenadchnou, ani neurazí. Už to ale nemá ten drive a kouzlo prvních dvou sérii. Navíc zcela přehnaná postava policejní ředitelky a její přemrštěný konflikt s Kozákem velmi ruší. ()

JohnSmith

Musím říct, že tenhle seriál je opravdu dobrý, zejména díky tomu, že případy jsou založeny na skutečnosti. Většina postav mi přirostla k srdci, zejména Blažek se Strachem. Hanuš svého podvraťáka opět vystřihl na jedničku a Remundová jako státní zástupkyně dostala v třetí sérii víc prostoru a nebylo to vůbec na škodu. Průšvih je ale v naprosto nesympatickém Lojovi a ještě příšernější Bočkové, která tam neměla vůbec být. I ta její postava je strašná. Samotnou kapitolou je pak Vetchý. Toho jsem měl vždy velice rád, ale rolí mjr. Kozáka se mi totálně zhnusil. Ač si říká kdo chce co chce, mjr. Kozák v podání Vetchého je namachrovaný ředitel zeměkoule a děsně nesympatický. Není se čemu divit, když jeho předobrazem je bývalý skutečný vedoucí 1. oddělení, který je i spoluautorem scénáře. Ta uplakanost je vidět na každém záběru. K tomu ještě dost chyb, jako je např. absence zástupce vedoucího, absence vedoucího odboru a jeho zástupce, náměstka ředitele atd. Jasně, takhle je to pro diváky jednodušší, ale taky to ukazuje, že tu ze sebe chtěl udělat někdo ublíženého experta na všechno, nejspravedlivějšího ze spravedlivých a vůbec velké eso, přičemž kdo ví, tak se tomu jen zasměje a pomyslí si něco o prdeli. No, pevně doufám, že už se z pera spoluautora scénáře, ničeho nedočkáme. ()

Maynard.

Tak mám za sebou 1.komplet skouknutej českej detektivní seroš. Třetí sérka jde ještě víc do postav a to je dobře. Neskutečně to zahrála šéfka, kterou po skončení seroše asi nenávidí celá republika. Ale to sou přesně ty role, který miluju. Něco jako ta růžová učitelka v Harry Pottrovi :o). Jednotlivý případy jsou kvalitně předhozeny divákovi. Tenhle seroš si dáv rozhodně ještě jednou a vemu to od první řady. ()

klukluka

Výborný- tady není o čem. Včera jsem tomu dal přednost i před Portugalsko-Uruguay na mistrovství světa ve fotbalu a to už je fakt co říct. Vím, že pana Mareše vyštípala od policie stejně jako jeho alter ego Tomáše Kozáka nadřízená, tahle řada Případů 1. oddělení je ale dokonalou odplatou. Kdo ví, do jaké míry je zodpovědná za svoje chování a z toho plynoucí přešlapy, každopádně o tom bude moct přemítat tak jednou za 2, za 3 roky při reprízách, což jí teda ale vůbec nezávidím. ()

Devadesát Dva

Asi jsem, jak podle ohlasů koukám, dost v menšině, protože tenhle seriál mi už nevím kolik let zpátky doporučil tata a já, ač na českou produkci zase až tolik nečumím, jsem musel uznat, že 'Případy 1. oddělení' (S01 a S02) byla až překvapivá kvalita, možná mě to tehdy jen zaskočilo, protože jsem od toho moc neočekával, ale já vím, že v Česku se občas objeví věci, co jdou až na dřeň (za poslední roky třeba minisérie 'Pustina' (2016). A dokážu pochopit, že stejně tak se řada die hard fans musí cítit uspokojeně ohledně téhle série, protože vidím, že její kvality tu pořád jsou, nicméně, mně to už přišlo jako lehký nadprůměr, jakoby zápletky byly "meh", některé momenty, nebo pasáže, mě sice bavily, ale moc jich nebylo, takže to pak končí a stojí na postavách, kde mě osobně třeba Filip "Andělská tvář" Blažek a jeho konstantní řvaní drsnýho poldy, který se snaží vyvinout nátlak na pachatele k doznání při výslechu, mi jednak přišlo jako dobrý sci-fi, ale taky mě to iritovalo samo o sobě (a navíc s kolegou Petrem "Big Nose" Stachem tvoří takovou tu dvojku poldů, kterým ty dvě postavy zkrátka nevěřím). Nicméně v seriálu je solidní plejáda charakterů, od ňoumovitého nerda Vladyku (který odlehčuje, ale taky přispívá), přes vůdce Vetchého (ale tu Spartu si tam musel prosadit - celkem dojemný konec, i ty pasáže třeba s Polívkou na rybách), Hanuš aka Korejs je asi nejlepší postava, Hanuš má zkrátka ksicht na tyhle bezpáteřní křiváky, to ale víme všichni. Barbora Bočková je zajímavým přírůstkem, se svým bílým přelivem a vstřícným, drobným hláskem, bych jí spíš věřil zdravotní sestru. No, taková ta věc, co si člověk pustí k posilování, nebo když vaří, nemůžu to porovnat, protože si původní svě série už tolik nepamatuju, ale pamatuju si svoje dojmy a ty jsou zde zkrátka slabší. ()

ArthasKarfa

Nové a povedné, opravdu to byl ten styl případů a vyšetřování, který jsem měl na původní sérii rád, Adéla a Jirka byla zajímavou a zapadající posilou. Občas něco málo Plíška a Korejs s jeho jablíčky. Korupce a rodinné pozadí. Prostě dobré a děkuji. ()

mira007

Mareš tolikrát opakoval, že není postavou Kozák, tak by neměl být problém rozjet další tři řady. Jestli vyčerpal námět ze svojí práce, tak ať hoděj námět kolegové, ikdyby měl Kozáka s jeho parťáky přestěhovat do Ostravy nebo Brna.  Případy 1. oddělení jsou pětihvězdičkovým klenotem a ikdyby to mělo v desáté sérii spadnout na tři hvězdy, furt to bude to nejlepší v historii veřejnoprávní ČT. Dneska jsou Vánoce, tak se nad tím Mareši zamysli. ()

DAPDO

Mareš s Malindou se rozhodli po šesti letech pokračovat třetí sérií seriálu, na který jsem snad nezaznamenal nikde negativní ohlasy. Pro mě byly první dvě série naprostej top z hlediska krimi seriálový tvorby jednadvacátýho století u nás. Byl jsem zvědavej, jak se povede posun v době a skloubení toho, co se dopředu avizovalo - moderní technologie, internety, Instagramy, WhatsAppy, on-line porady a do toho nový postavy. Přiznám se, že jsem byl zhruba první tři díly na vážkách. Připadalo mi to jako trošku jinej seriál, ani ty případy mě pořádně nechytly. Sice to byl pořád nadprůměr oproti tomu, co můžeme sledovat jinde, ale prostě to nebylo ono. Říkal jsem si proč, vždyť způsob vyšetřování je pořád to stejný, stejnou formou. A pak přišel zlom a já si uvědomil, že mi prostě nějakou dobu trvalo vstřebat ty novoty - nový prostředí a kanceláře, Netík a Čulíková místo držáků Plíška s Korejsem, o něco starší ostatní postavy. Jakmile jsem si na to zvyknul, neměl jsem s tím už problém a jsem přesvědčenej, že kdybych si ty první tři díly pustil teď znova, budu na to mít už úplně jinej pohled a hodnocení, než jsem měl po premiéře. Vždyť hned ten úvodní případ, kde se vařil a pekl Čočka, by v minulých sériích patřil co se týká zápletky k tomu nejlepšímu. Neměl jsem narozdíl od ostatních ani problém s proměnou postavy Pražáka. V životě to tak prostě je, že jste v práci několik let kamarádskej a změna spolupracovníků, konkurence a větší tlak z vás udělá nerudnýho a nervózního maníka a tím skončí veškerý studio kamarád na pracovišti. Potěšil návrat Korejse a občasný scény s Plíškem, jediný co mi lehce vadilo byl až moc častý pohled do soukromí Kozáka, ale bylo to většinou tak nějak na odlehčení. Zakončení bylo myslím si velice důstojný, pan Mareš odešel od policie a ním ztělesněný major Kozák taky. Pokračování někdy v budoucnu by myslím si už nedávalo smysl a muselo by se vymýšlet, co se nikdy nestalo. Ale třeba takový pokračování Devadesátek a kauza LTO, kterou Mareš dělal by stála za natočení. ()

FOCKE_WULF

Asi chápu, proč to s Kozákem šlo od 10 k 5. Je to tím, že fandil Spartě, která, jak víme, je teď v prdeli jak kluci Znamenáčkovi a každého fanouška táhne s sebou do hlubin. Jinak výborný seriál, jenom jako drobný šťoural jsem si povšiml, že když byla nesena několik dní stará mrtvola, tak nejevila známky posmrtné ztuhlosti, to znamená, že přenášeli jen nějakého živého figuranta, což působilo neupřímně. ()

Likan7

Parádní závěrečná série, která ke konci je možná trochu kostrbatě ukončena, ale žádná pachuť fanoušky seriálu rozhodně nečeká. Případy i vyšetřování je opět na špičkové úrovni, scénář skvělý, herci jakbysmet. ()

PichyjePan

Jo, i když to už trochu pokulhávalo, není tomu moc co vytknout. Kéž bychom se něčeho takového dočkávali častěji, vlastně možná ani ne, pak bychom si toho tolik nevážili. ()

hrumsrt

Pravděpodobně jedna z nejlepších českých seriálových kriminálek se po šestileté pauze opět vrátila na pondělní obrazovky. A přestože je původní patrací tým pozměněn, hlavní postavy si prošly díky skoku v čase nějakým posunem, který nemůže divák tolik chápat, a k nim přibyly dvě novější postavy v podobě Juraje Loje a Barbory Bočkové. Ale z postav hlavně schází Plíšek, který ačkoli třeba nebyl ani mou nejoblíbenější postavou, tak jeho mentorský prvek není nijak nahrazen.. Po letošním pokusu s spin-off seriálem Devadesátky, který si vybral postarší postavy a ukázal nám jejich práci před více než dvaceti lety, možná divákům stačil, ale mně jako fanouškovi tohoto seriálu jednoduše nemohl. A já se tak ptal, proč existuje tahle neupravená nostalgie namísto plnohodnotné třetí série. Dokonce namísto tohoto tvůrci málem spíše odklepli právě druhou sérii Devadesátek. Tohle povzdechnutí se nakonec proměnilo ve zrealizované přání... Očekávání byla samozřejmě velká, jelikož tahle kriminálka je zárukou kvality a navíc mi vyloženě sedí obsazení... Ale jakoby chvíli trvalo než si tým sedne a následně zase třeba ne všechny případy mi nakonec přišly zajímavé, nebo co je novinka až příliš sázeli na nostalgickou vlnu.. První dvě epizody jsou naprosto typické epizodní případy, na které jsem u tohoto seriálu zvyklí. Není nouze o klasický humor a dynamiku mezi postavami, ale jak chvíli trvá se rozkoukat a zvyknout si právě třeba na nové postavy, tak se nějak nejde plnohodnotně naladit. Změnu přináší epizoda třetí, která naopak odpovídá na změny návratem k čiré nostalgii. Plíšek se vrací a předvádí přesně to, na co jsme od jeho charakteru zvyklí a jasně ukazuje, že podobný element se v jednotce na oddělení nepovedlo nijak nahradit. Přestože to na mě dýchlo jednoznačně do té doby nejlepším projevem, tak jim nemůžu odpustit téměř poloviční mrhání stopáží s tajemným dědou, který asi moc kouká na kriminálky. Vadilo mi, že ho hned nepoznali.. Ano, on má takový charakter, že všechny nechává a do ničeho se nesere, ale tímhle jen oddaloval nevyhnutelné a z diváků dělal zbytečně vola. A když už se konečně posuneme, ejhle půlka epizodní stopáže je pryč.. Co podle mě jako první stojí za zmínku, je epizoda páta s titulem "Řetízek", kterou osobně považuji asi za tu možná vůbec nejpovedenější. Plnohodné využití ženského empatičtějšího elementu ve spojení s tragickým životním příběhem.. Je mi jasné, že většina diváctva bude ale nejvíce vyzvihovat dvě následující epizody, které shodně propojuje případ Taxivraha a jednoznačně nejvíce nám ukazují tuhou kriminalistickou práci, kde nepomůže nějaký geniální mozek, ale zkrátka je potřeba si to pěkně poctivě odchodit. Šlo jistě o nejdelší případ, jaký nám seriál představil, žádné posuny a my jen sledujeme až exponenciálně narůstající denní stopáž na případu... Bohužel mimo zmíněné epizody, dle mého jednodlivé případy zapadly do průměru. Pořád je nutno uznat kvalitu, nicméně při porovnání s tím, co nám již předchozí série nabídly, je to až neuspokojivé. Z nějakého důvodu se dostalo Mirku Hanušovi poměrně velké popularity a vděčí za to i majoru Korejsovi, jehož sráčský přístup má něco do sebe. Zde pro změnu spadl až k podržtaškám a to jeho legendární loupání jablíček už nikoho nezajímá. Vždycky jsem měl rád dvojici operativců - Anděla a Pražáka - obvzláště prvního jmenovaného jsem si vždycky užíval. Právě zase Petr Pražák a jeho vývoj se mi moc nelíbil, opět narážíme na problém časového skoku, že nuance oproti původním charakterům nemají patřičný podtext a já se tak někdy ztrácím v jejich motivaci a bohužel lehce sklouzávám k antipatii, přestože si ji třeba ani nezaslouží.. Přitom Tomáš Kozák jasně navazuje na závěr svojí linky v druhé sérii a pohybuje se přesně v takových rovinách, kde bych ho čekal. Je to vyšetřovatel, a tak prostoru nebylo nikdy tolik, jelikož stejně to za něj pořád někdo musel odchodit.. Právě s ním se pojí jedna z hlavních linek celé série, a to modernizace pracovního prostředí, která asi nepůsobí úplně nejaktraktivněji, ale je to zkrátka aktuální.. Jeho pracovní konflikty s nadřízenou jsou možná až přehnané a rozhodně to není linka, která by utáhla celou sérii a já se na její vyústění těšil.. Jak dostal celý seriál nový nádech, tak se tvůrci rozhodli oživit i samotný tým prvního oddělení. A tak se součástí původního týmu staly jeden nový vyšetřovatel Jirka Netík a nová operativistka Adéla Čulíková. Oba do zajetého seriálu nejdříve úplně nesedí a obzvláště pak porovnání Netíka a Plíška, pokles je hodně viditelný.. Navíc tahle postava nám, podle mě, není dostatečně zosobněna a není lehké si k ní utvořit vztah a myslím, že ani po třinácti epizodách k němu nemám o moc blíže. Na druhou stranu zase postava policistky Adély přináší alespoň ženský element a trošku jiný pohled na některé případy. Tohle mísení staré a nové gardy je vždycky ošemetné, a pokud má seriál ambici fungovat po několik sezón jde o typický scénáristický nástroj. Nevím jestli scénáristické duo Malinda-Mareš už při druhé sérii mysleli na pokračování a zda přece jen trošku nepřecenili svoje síly. Odkazování na letošní Devadesátky, které mi tolik nesedli, pro mě není fan-service a tenhle seriál jasně dokázal, že je pořád o pár levelů jinde. Nevidím zde tak debilně sterilní kameru a navíc na těhle postavách mi zálěží.. Nevím jestli jde o jejich "Last Dance", ale nikdo si nemusí nic dokazovat.. Jinak samotné střídání vedení se mi moc líbilo (Korejs se hodně snažil) a Tomáš Kozáka za sebe dostal velmi dobrou náhradu, i když jeho operativní pochůzky budou chybět... Těšil jsem se na to každé pondělí a pořád si stojím za tím, že jde o jeden z nejlepším projektů v dějinách České televize, i když se to nevyrovná předchozím dvěma sériím, pořád jde o výbornou práci! 75% () (menej) (viac)

Gig

Mnohé bylo vyřčeno. Případy se vrátily a ne každému se od počátku zavděčily. Proč? Chyběly tu pravidelně postavy, na které si diváci zvykli. Přibyly nové postavy, které ne každému sedly. Přešlo se do jiné budovy. Nastoupily nové technologie a mnohdy se řešilo u stolu. V neposlední řadě tu byl větší konflikt mezi policajty, než jsme byli zvyklí a tak někdy se ve výsledku mohlo zdát, že případ nebyl tak zajímavý. Někteří možná očekávali samé detektivní případy, ale neuvědomili si, že se jedná  kriminální případy, kdy nejde vždy o vypátrání, kdo je vrah, ale třeba jen, jak ho usvědčit apd. Tak teď to vezmu od počátku. Že lidé odcházejí a přicházejí, to je přirozené a “nejde” řešit miliony vražd během jednoho roku, jak je zvykem u jiných kriminálek, a pak to vypadá, že vymře celé město. To je logické, že lidé odcházejí do důchodu. Ale chápu, že postava Plíška může chybět a nejen postava, ale i jeho postřehy a nadhled. Na druhou stranu tu máme nové postavy. Netík je Slovák nebo Čechoslovák mluvící česky a proto má slovenský přízvuk a je to vysvětleno i narážkami Pražáka. Možná bych paradoxně očekával sem tam slovenské slovo, které si neuvědomí a víc narážek. Možná by to více lidem došlo, že se nejedná o Slováka hrajícího Čecha. Jinak jeho postava se postupně začala barvit. Z počátku mi připadal jako leklý kapr, ale ke konci začal tahat za otěže. Podobný případ byla i kapitán Čulíková. Ale autoři věděli proč vybrali herečku, proč tam dali ženu a výborné bylo sledovat její postoje. Třeba ta obava, aby neselhala mezi chlapy. Někomu nešlo na mysl, proč Pražák byl furt naštvaný, nabeučený, ukřivděný. Ale uvědomte si, kolik roků dělá na oddělení, nemá vzdělání co Netík a platově je tam kde je. Klasický příklad frustrovaného člověka, co dlouho je na stejné pozici v jedné firmě. Uvědomte si, že třetí rada nezačíná ve stejnou dobu, kdy končí ta druhá (a nemyslím, kdy byla natočena - lidi si často spojují skutečný čas s dějem apd). Postava Anděla už není takový děvkař. Oženil se a “seká dobrotu”. Trochu mi vadila postava Sršně. Že byl trouba, to všichni víme. Taky víme, že z roky člověk nezmoudří a zůstane stejný. Jenže trochu se mi zdálo, že v této sérii z něho udělali víc karikaturní postavu. Ale je pravda, že byly momenty, kdy byl přirozený. A to se svou “jednoduchostí”. Kozák se mnohým zdál moc ukřičený. Ale zase si musíte uvědomit komu velí, jakou má zodpovědnost, už je zná a ví co na ně funguje a někdy řeší osobní a zároveň pracovní záležitosti a sem tam se ty nálady prolínají. Korejs zůstal Korejsem, i když vše mohlo nasvědčovat, že “se napravil”. Ale lidi se nemění. Hned si vzpomenu na rčení o velbloudu a labuti. Výborná postava, která zastínila asi všechny, to byla krizová manažerka. Výborný byl celý její vývoj. Ty jednotlivé chyby co dělala a sváděla to na jiné. To, že Kozák o ni řekl, že je kráva, to už bylo vyvrcholení. Někdo si může myslet, že tím začala ona nenávist vůči Kozákovi. Bavil mě i Vrána. Tady si chvíli už zahrál ředitele. Stejně jako u Sršně, kdy mi vadila ta trochu satira na postavu, tak u státní nádvladní mi vadilo, že postava moc vtipkovala - někdy na sílu. Výborné bylo i propojení s Devadesátkami a postavou Franty Tůmy, kterého si střihl s grácií Petr Štěpánek. Ta jeho srdečnost dodala ty správné emoce. Škoda jen, že dceru Kozáka si nezahrála původní herečka. Kdo ví, proč. Nicméně na novou Majdu si člověk si rychle zvykl. Navíc z profilu měla “jistou” podobu s otcem a jako policajtce (narážka na poslední záběry) to velice slušelo. Co říct závěrem. Už jsme nedoufali v návrat starých známých, ale dostali jsme třetí sérii. Byla důstojná, se zajímavými skutečnými případy namíchanými s osudy fiktivních policajtů ( píšu fiktivní, protože mnoho lidi si ty postavy plete s těmi skutečnými. A nezapomeňte, že ti skuteční jsou jen inspirace a někdy se jedná o kombinace více předobrazům a někdy smyšlenka). Ony osudy byly více turbulentní než jsme byli zvyklí během předchozích řad. Ale zato stejně živelné a živočišné. Poslední díl nám krásně uzavřel příběhy a my už jen zamáčkneme slzu za jedním velkým krásným opusem. V koutku duše doufám, že se s některými postavami ještě setkám - ať už pokračování Devadesátek nebo třeba “Osmdesátek”. Kdo ví. Musím jen poděkovat tvůrcům a doufat ať už ve spin-offy nebo podobné projekty. Děkuji. () (menej) (viac)

Eire

L E G E N D. Obavam sa ze 90-tkami aj 3 seriami 1. oddelenia je LATKA nastavena velmi, velmi vysoko pre CS krimi... 41 pripadov majora KOZAKA na hlavu porazilo 30 pripadov Honzy Zemana... :-D Snad len Hrisni lide, Dobrodruzstvi Kriminalistiky a prva seria Cetnickych Humoresiek je takto VYSOKO... 90% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD