Čo spája útok nožom a zabitie strelnou zbraňou v centre Prahy? Policajti 1. oddelenia hľadajú vrahov v radoch ruskojazyčnej mafie. (RTVS)

PenelopaW

Krizová manažerka mne frustruje čím dál víc, i když jsem si říkala, že víc už to snad nejde, a i když vím, že je to jen v televizi. Kozák na rozdíl od ní vše řeší mezi čtyřma očima, věří vyřčenému a svoji nadřízenou nepodrazí. Ach jo, něco mi říká, že poslední epizoda bude ještě víc deprimující. Nechce se mi věřit, že by "zrádcem" byl vážně Pražák, i když vše na něj ukazuje. Že by byl Korejs až tak mstivý? Doufám, že novým vedoucím nebude Víťa Sršeň... ()

Gig

Prvně jsem viděl fota tohohle dílu a viděl Štěpánka ve fáru a říkal si, že by Armén a mafián? Jak já se mýlil. Jak já se mile mýlil. Franta Tůma je zpět. A ten konec. “Potřebuji pivo.” A ti tři “kluci” opět spolu. Zbývá do skládačky jen dopovědět, kdo je udavač? Pražák, Korejs nebo dokonce Sršeň? Tak uvidíme v posledním díle. Doufám. A ještě doufám, že po velké rozlučce s Kozákem uvidíme odvolání krizové manažérky. A když ne, tak aspoň dovětek v bílém na černém pozadí. Ať mohu klidně spát. Doufám. ()

Frajer42

Konečně taky trochu toho organizovaného zločinu a vyřizování účtů v rámci mafiánských organizací. Případ samotný byl však docela o hovně. Hlavní housle zde hrály strukturální změny prvního oddělení a narůstající pičoismus e-ředitelky. Pod takovou neschopnou a namyšlenou krávou bych skončil asi hned první den. Krásná ukázka, jak lze snadno a efektivně zbavit oddělení personálních kvalit a dosazení party poslušných, leč mnohdy absolutně neschopných oveček. Je trochu smutné, že se takové čistky týkají i oddělení pro vyšetřování vražd. [75 %] ()

milwaukee

Po shlédnutí tohoto dílu mě napadlo pouze jedno slovo a bude to novotvar. E-kunda. A moc bych se divil, kdyby tato postava byla pouze fiktivní. Bohužel znám pár takových a jsem rád, že už jsem od nich na míle vzdálen. A když se dívám na fotky z příštího, čili posledního dílu, začínám tušit, kdo bude ten práskač, které líže hýždě již zmíněné E-(cenzurováno :-) ()

Vajonek

Nemívám příliš ve zvyku komentovat jednotlivé díly seriálů, spíše si počkám, dokud to celé neskončí. Po té dnešní jízdě mi to ale nedá. Tu je pár mých nesouvislých postřehů, prostě jak mi přicházejí na mysl:) Obsahuje drobné SPOILERy... V prvé řadě přemýšlím, jestli mám větší chuť jednu vrazit miss Radce nebo mistru Pražákovi. Tolik záporných emocí, které ve mně dneska zejména tihle dva vzbudili, se mi u sledování jednoho dílu seriálu dlouho nenakupilo... Trochu poťouchle po odvysílání tohoto dílu taky čekám další "pěknou" slovní přestřelku pánů skutečných kriminalistů M. a Š. A tentokrát by se mohl přidat i Tůma. Protože (zvlášť v kontextu dnešní doby) zaplést se s Rusákama prostě není jen tak. Odstartování přestřelky dávám den, maximálně tři... Půjdu si asi taky vsadit na nového vedoucího 1. oddělení (teda vlastně oddělení násilné kriminality) a jsem moc zvědavá, jestli to nakonec bude tutovka nebo nás čeká nějaké překvapení... Dostalo se mi i poučení, že až si mě někdo najme na vraždu, měla bych si pořádně prohlédnout, koho se chystám krouhnout. I když se mi to "povede" tak, jako výtečníkům z dnešního dílu, mám ale furt šanci, že se to nepovede dotáhnout strážcům zákona a včas před bání prchnu. Takže vlastně dobrý? Nebo spíš mám mít pocit, že "to je v p*rdeli", jak by shrnul pan "Korejs loupe jablíčko"? ()

• Tvůrci uvažovali o variantě, že by vyšetřovatele Tůmu z Devadesátek (od r. 2022) hrál také zde Ondřej Sokol. Sokol byl pro a navrhl, aby ho o třicet let „ostaršil“ umělecký maskér David Šesták, se kterým se znal z natáčení pořadu Tvoje tvář má známý hlas (od r. 2016) a také z divadelní spolupráce na hře „Ujetá ruka“. Vytváření masky starého Tůmy by ale zabralo několik hodin času, což bylo časově neslučitelné se Sokolovým nabitým harmonogramem. Hledal se tudíž jiný herec ve věku sedmdesátníka. Byl osloven Jan Kanyza, který ovšem odmítl s argumentem, že už s herectvím skončil. Na roli nakonec kývl Petr Štěpánek. (fallrock)
  • Vrahem byl Timur Treťjakov, veterán válek na Kavkaze a v Afghánistánu. V Praze pak zasáhl do mafiánské války mezi Čečenci a Armény. Svědci u soudu ze strachu před mafií vystupovali pod krycími jmény. Nakonec byl Treťjakov odsouzen za vraždu a pokus o ni na doživotí. Po odvolání mu byl trest zmírněn na 22 let. Spolu s Treťjakovem byli souzeni Tagir Tarsžojev a Muslim Asujev, kteří se podíleli na útoku na Václavském náměstí, šli za mříže na tři, respektive 3,5 roku za vydírání. Původně soud oba poslal za pokus o vraždu do vězení na deset let. Zadavatelem a organizátorem vraždy však byl „vor v zákoně“ – arménský mafián Andranik Soghojan. Ten obdržel 22 let za objednávku vraždy. Chycen byl v roce 2014 v Arménii. Tam byl nakonec propuštěn, Arménie totiž odmítla převzít rozsudek a vykonat ho. Soghojan se stal mezinárodně hledaným zločincem na útěku. Na jaře 2024 vrátil domů na Ukrajinu, kde se mu nabídla milost výměnou za podpis vojenského kontraktu v programu verbování vězňů do ukrajinské armády. (sator)
  • V epizodě zazní slangové pojmenování „vor v zákoně“. Vory v zákoně neboli „zloději podle zákona“, pojmenování, pod nímž je také známá ruská mafie, se zrodili na počátku 20. století převážně v trestaneckých táborech a gulazích. Vor v zákoně je dnes označení pro šéfa ruské mafie. Bývá to velmi bohatý člověk, který má obrovský majetek, cestuje po celém světě na jednání špiček organizovaného zločinu. Vorů v zákoně je větší množství. Někdy to bývají i jiné národnosti z bývalého Sovětského svazu, například Azerové, Čečenci, Ukrajinci, Gruzínci, Arméni, Osetinci. (sator)