Old Shatterhand

• Západné Nemecko Old Shatterhand (viac)

Náčelník Apačov Winnetou sa snaží s belochmi uzavrieť mier, ale kapitán Bradley tomu chce za každú cenu zabrániť. Využije tlupu banditov, ktorá napadne farmu i vojenskú kolónu a na miestach masakrov ponechá niekoľko zákerne zavraždených Apačov ako falošný dôkaz, že páchateľmi boli oni. Do ich rúk padne i Winnetouov adoptívny syn Tujunga, Old Shatterhand ho však zachráni... (RTVS)

TERRORDROME

Indoši sú opäť raz v srabe a zachrániť ich môže iba veľký blondýn s opakovačkou. Tentoraz to však nebude taká idylka, všetko je temnejšie ( príbehovo aj vizuálne ), Winnetou ťahá do boja proti belochom, Old shatterhand robý chyby a výsledkom sú zabité deti a záverečný megamasaker plný mŕtvych červenokožcov i vojakov ( a fasácka explózia ). Okrem toho je tu aj jedna extra prismahnutá ganguro indiánka Paloma a hudobný motív ktorý mi nápadne pripomínal Sedem Statočných. Vcelku sa to však dosť ťahá, temnejšia Mayovka postráda niečo o čo by sa dalo oprieť a tak je z toho len "obyčajný western". To znamená dobrý a to je za tri. ()

Lefty86

Pro mě Old Shatterhand patří do hlavní série, je tam změna v chování Vinnetoua, jiná hudba i když taky chytlavá. Po těch letech co jsem to teď viděl jsem se fakt pobavil :-) ()

no2

6/10 - Před r. 1989 se tento díl promítal v kinech málokdy, proto nebyl tak ´okoukaný´, což by mohlo svádět k vyššímu hodnocení. Film vznikl ve stejném roce jako nejslabší ze "svaté" čtveřice Vinnetou - Rudý gentleman, ale ve srovnání s ním je ještě o něco horší. Vinnetou jako ´divoch´ mi nesedí a Old Shatterhand jako titulní postava toho hrdinství moc nepředvede a ke konci jen přihlíží závěrečné bitvě... Některé scény mi přijdou hodně absurdní, např. úprk banditů již na základě toho, že se setkají s hlavním hrdinou, nebo závěrečné dobývání pevnosti (Mayovkám prominu cokoliv, ale takové plýtvání s životy indiánů - to už bylo příliš...). ()

strikeman

Mnozí v komentářích zmiňují tzv. slavnou čtveřici vinnetuovek, kam samozřejmě řadí snímky Poklad na stříbrném jezeře, Vinnetou, V.-Rudý gentleman a V.-Poslední výstřel. Já si dovolím tvrdit že Old Shatterhand se jim směle vyrovná - tudíž bych klidně hovořil o slavné pětici - ba dokonce v některých ohledech jde napřed. Momenty jako zavraždění dítěte, scéna s nahou Bílou holubicí, Vinnetuovo rozhodnutí vykopat válečnou sekeru (není zas tak úplně mimo, má blízko k Vinnetuově charakteru v prvním díle trilogie) nebo na mayovky nezvykle rozsáhlá a dobře natočená závěrečná bitva činí celý příběh syrovější, uvěřitelnější a realističtější - což je z mého pohledu kladem filmu, jež se tak více přibližuje podobně laděným americkým snímkům. Dalšími klady jsou starý výborný český dabing nebo vynikající soundtrack (přitom velmi odlišný od toho ve většině vinnetuovek stále omílaného). V neposlední řadě zde máme novou zápletku - v x mayovkách stále omílaný boj o zlato je nahrazen bojem o půdu. V pětihvězdičkovém hodnocení mi brání jen pár lehce úsměvných chvilek (mohu vybrat např. směšný pohybu Tujungy a Vinnetua, když se vydají na lov, nebo "neandrtálský" pohyb některých indiánů během záběrů v táboře), ale těch je naštěstí opravdu poskrovnu. 80% ()

Pavelpi

Tahle mayovka je podle mne dobře udělaná.Nemá slaboduché pasáže jako v pozdějších mayovkách,které byly už jen o komerci.Výkony herců v tomhle díle jsou na dobré úrovni.Je škoda,že tenhle díl byl v minulosti opomíjený a trochu v ústraní. ()

agassi68

Trošku pozabudnutá mayovka v tieni troch častí Winnetoua či Pokladu na striebornom jazere. Ale v podstate sa od nich prakticky v ničom nelíši. Tak prečo hodnotiť slabšie? ()

Heroine

Mě se tenhle díl líbí. Sice je tam pár nelogických děr v ději, a taky poměrně nejasný závěr, ale je tam jinak všechno, co od mayovky očekávám. Takže jsem spokojená. ()

MickeyStuma

Během natáčení prvního dílu Vinnetuovské trilogie vstoupil do rozjetého vlaku producent Arthur Brauner a spolu s režisérem Hugem Fregonesem natočil tento snímek pod jednoduchým názvem 'Old Shatterhand' a to ještě téhož roku. Jedním ze specifik díla je ten, že se ze všech Vinnetuovských počinů jedná o nejdelší film. Děj se řadí mezi první a druhý díl trilogie. Pojat je však zcela odlišně. Jestliže Reinl točil své filmy převážně zacílené pro děti a mládež, Fregonese byl blíže k dospělejším divákům. Příběh je daleko drsnější a v mnohých scénách nezvyklý. Například Vinnetou při zápase zabije indiánského protivníka, chladnokrevně je tu zastřelen malý chlapec, koupe se tu nahá indiánka a mnoho dalších. Zkrátka se snímek přibližuje daleko více k americkým westernům. Nevyznívá tedy už tak pohádkově a romanticky. Není zde komická postava v podobě Castlepoola a i Sam Hawkens je krapet umravněnější. A tak není divu, že se mnozí po shlédnutí tohoto filmu tváří poněkud dozpačitě. Fragonese se chtěl jen dostat blíže k realitě. Nádherné scenérie hor, vodopádů a vůbec celé jugoslávské krajiny jsou však i zde k vidění. Hlavním dějovou linkou je pochopitelně opět boj s nepravostí a touha po míru. Hlavní zloduch je z řadách armády, čímž je taktéž jedinečný. Byť je rozdílnost značná, není potřeba něco takového zatracovat. I tak má své kouzlo, svoji hodnotu. ()

kkarx

Hahahaha, autor měl smysl pro humor a jeden dialog udělal krásně dvojsmyslně. Old Shatterhand zřejmě v mládí vymetal bordely a dohazoval do bordelů holky. :-D Nejlepší dialog ve filmu Old Shatterhanda (OS) s bordel mama (BM). OS: "Rosemary jak se máš? Kde jsme se to viděli naposled? Už si vzpomínám! Ve Flextatu." BM: "Áhh ano" OS: To je tvůj podnik? BM: "Ano" OS: "Ty ale děláš pokroky." BM: "Osamostatnila jsem se. Mohu něco udělat pro starého přítele?" OS: "Ovšemže můžeš. To je Emily Wilkinsová. Jinak Paloma - Bílá Holubice. Chtěl bych ti ji svěřit." BM: "Myslíš to vážně? Holubici do takového podniku?" OS: "Jen tu holubičku nepodceňuj. Umí zacházet se zbraněmi" :-D Ještě k filmu samotnému. Potěší přítomnost Old Shatterhanda a Vinnetoua, naneštěstí filmu chybí něco, kvůli čemu jsme tyhle filmy měli tak rádi. ()

RedDuck

Nejdelší a nejrealističtější mayovka. Old Shatterhand a Vinnetou zde nejsou supermani, jsou tu i takové věci jako nahota či vražda dítěte. Výprava byla opravdu bohatá, nádherná Plitvická jezera a masové scény. Dokonalost kazí tradiční hloupost postav a hluché pasáže. Hudba není tak epická a děj nemá s knihou prakticky nic společného. ()

Nerd4Dreaming

Už jako malej kluk jsem si všiml, ze se tenhle díl vymyká všem ostatním. Je temnější, armáda US jsou tu zaporaci, hudba je taky jiná a Apači i Vinnetou jsou tak trochu.. indiánštější. Jediný co mi vadí, ze jejich vesnice vypadá jinak a stojí jinde, nez v ostatních filmech, což návaznosti na ostani filmy moc nepomáhá. Ale to se da odpustit. Old Shatterhand, hrdina meho dětství! ()

Kakho-oto

Velice povedená "mayovka." Film nemá až na prostředí a pár postav nic společného s romány Karla Maye, přesto se mně film nesmírně líbí. Příběh je zajímavý, napínavý, akce dobře natočená. K filmu navíc složil Riz Ortolani působivou hudbu. Obrovský odklon od díla Karla Maye se filmařům většinou nevyplatil, v tomto případě si dovolím tvrdit opak. Je to zkrátka western, jak má být. Palomu Nakanu ovšem v díle Karla Maye nalezneme, konkrétně v prostředních svazcích kolportážní série "Třemi díly světa." Old Shatterhand paradoxně v tomto filmu zůstává za očekáváním, takřka monumentální bitvu v závěru filmu jenom sleduje, často je druhými vytahován z bryndy. Naštěstí pro něj má ve filmu u banditů přílišný respekt viz. bezhlavý útěk banditů na začátku filmu či odjezd banditů z kaňonu po setkání s ním. Právě tato scéna ale odpovídá literárnímu Shatterhandovi, často stačilo protivníkům říct jméno, ukázat zbraň a respekt ba přímo jejich strach byl zaručen. Poručíka Bushe (sic!), pravou ruku ničemného Bradleyho, si zde vystřihl Gustavo Rojo, tj. nejen představitel ušlechtilého Potoky v mexické sérii a statečného Ahmeda v orientálních filmech, ale bohužel i herec působící v latinskoamerických sračkách. Na druhé straně točí doma... Jediné dvě postavy mně zde nesedí: Vinnetouův adoptivní syn Tujunga (tohle se scénaristům nepovedlo) a rádobykomická figurka holiče, který spolu s filmovým Old Wabblem, Tuff Tuffem, skladatelem z Petrolejového prince a Angličanem z Firehanda patří k nejtrapnějším "komikům" celé mayovské filmové série. Kamarádství Old Shatterhanda s provozovatelkou nevěstince je také celkem mimo, nicméně její rozhovor s Palomou Nakanou je zajímavý. Malý štěk si ve filmu zahrál Gojko Mitič, ale právě zde poprvé ztvárnil indiána. Palomu si zahrála Izraelka Daliah Lavi. Filmy, kde bandité štvou bělochy a indiány proti sobě podobnými fígly jako v tomto filmu, je hodně. Patří k nim další z filmových mayovek - Vinnetou II, Vinnetou III, Old Surehand, Petrolejový princ, Mezi supy, z jiných filmů např. Trumf muže zvaného kůň. ()

Harry_

Film Old Shatterhand se od ostatních mayovek IMHO liší svým průběhem, kdy celou dobu hlavní hrdinové prohrávají. Když už se zdá, že budou zkorumpovaní vojáci usvědčeni, něco se pokazí. Asi by neškodilo ještě trochu stříhat, příběh se místy trochu vleče. Každopádně ani závěrečná bitva nevrcholí zrovna happyendem. Dobré komentáře: MickeyStuma, Conancon ()