Winnetou a Old Surehand sa náhodou dozvedia, že cudzinec, prezývaný Petrolejový princ, sa chystá spáchať šikovný zločin, aby vlákal osadníkov do pasce a sám sa obohatil. Ponáhľajú sa, aby mu v tom zabránili, Petrolejový princ však má v zálohe plán, na ktorého uskutočnenie zneužije indiánsky kmeň Navahov... (RTVS)

Crocuta

Pohrobek má naprostou pravdu, tento snímek je rozhodně nejslabším zpracováním románů Karla Maye. Kdo zná předlohu ví, že Old Surehand ani Old Wable zde nemají co pohledávat, naopak zde chybí Hobble Frank, Sam Hawkins, Tetka Drollová a (pomineme-li řadu jiných významných aktérů) zejména Old Shatterhand, jehož adorace v ROMÁNU Petrolejový princ je dovedena ad absurdum. Z předlohy převzal film jen název a notně zkomolenou zápletku s naftovým podvodem, jinak jde ale o takovou snůšku logických nesmyslů a filmařské svévole, že se Karel May musí obracet v hrobě ještě dnes (43 let po tomto ztvárnění jeho díla). ()

tomtomtoma

Není to sice ničím výjimečná májovka, ale na druhou stranu splňuje to, co se od ní očekává. Trochu toho vtipu a srdnatý a odhodlaný boj dobra proti zlu. S vůní petroleje, varhanními tóny, nebezpečně vrhaným nožem a ledově studeným proudem jugoslávských řek. Nejdůležitější kladnou postavou je opět neomylně bystrý Old Surehand (Stewart Granger s hlasem Helmo Kindermanna), který musí dodržet svou přislíbenou ochranu nad osadníky. Nezištně mu pomáhá renesanční Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Eckelmanna), který musí především hasit nepříjemné nedorozumění mezi osadníky a indiánským kmenem Navahů. Hlavním padouchem je všehoschopný Petrolejový princ (Harald Leipnitz), který za žádných okolností neváhá obětovat život druhých. S nevídanou oddaností a poslušností ho chrání jeho nejvěrnější muž, hluchoněmý Knife (Slobodan Dimitrijevič), s nutkavou vrhačskou vášní. Důležitou postavou je napravený falešný hráč Richard Forsythe (Terence Hill jako Mario Girotti s hlasem Christiana Wolffa), který chvilku lavíruje mezi dobrem a zlem. Ženy jsou zastoupeny mladou Lizzy Bergmann (půvabná Macha Méril) a ráznou paní Ebersbach (Antje Weissgerber). Z dalších rolí: nadšený předák osadníků Bill Campbell (Walter Barnes s hlasem Arnolda Marquise), dobře naladěný varhaník a iniciátor sborového zpívání Aurelius Hampel (Heinz Erhardt), prostoduchý Surehandův druh Old Wabble (Milan Srdoč s hlasem Hugo Schradera), zkorumpovaný bankéř Kovacz (Gerhard Frickhöffer) a naštvaný náčelník Navahů Mokaši (Milivoje Popovic-Mavid s hlasem Klause W. Krauseho). Pokud se jedinec neštítí jakéhokoliv skutku, může si přijít na velice slušnou finanční odměnu. Jen se nesmí narazit na ještě větší hovado, nebo na partu slušňáků kolem Surehanda. A malé děti zpívají píseň smrt fašismu za dohledu spokojeného varhaníka. ()

nevermore

O fous lepší jak první díl Surehanda, bohužel konec je víc než přitažený za vlasy. Stejný náčelník indiánů jako v prvním díle, prozře zase na poslední chvíli, ale tak hloupým způsobem najednou otočí o 180 stupňů (díky Surehandovi) čímž odvrátí krveprolití, ve které snad nikdo ani nemohl doufat. A hned následuje přeslazený konec o několika zasnoubeních... Taky scéna záchrany na vodě byla extrémně chatrná a nechápu po pravdě ani obsazení Terence Hilla do tohoto dílu, když nedostal téměř žádný prostor.. Hlavní záporák je navíc absolutně nevýrazný. 40% jen to hvízdne ()

Deimos

TV/// Obsazení 5/10 Děj 4/10 Hudba 5/10 Efekty 6/10/// +ústřední trojice (Petrolejoví princ, Vinetou a Old Surehand), trošku výprava –všichni ostatní herci, málo ozvučené, slabý námět, děj/// Od mamky, která pochopitelně děsně žere tenhle žánr, jsem slyšel pořád jak je Oil Prinze nejslabší Májovka. No chtěl jsem se o tom přesvědčit. A tedy, né že by byla vyloženě špatná, je prostě jen velice slabá. Hudební motiv zazní jen párkrát, dabing za mnoho nestojí, častokrát jsou zde hluchá místa (tentokrát myšleno jako bez zvuku) :-) Příběh mě velice nudil. V podstatě nenabízí nic nového a ještě je to nevýrazně natočeno. Kromě ústřední trojice mě hodně iritovali herci. Třebas v každé májovce se zjeví nějaký „komediant“. Zde velice příšerný hudebník v podobě Heinze Erhardta a o nic lepší poskok, který vždy lezl za Surehandem. Po zhlédnutí všech uvidím zda je tento kousek nejhorší, ale teď už vím, že jich je hodně lepších./// Celkem 48%/// ()

bloom

Mně tedy Petrolejový princ hodně připomíná předešlou surehandovku Mezi Supy, jisté kvality mu ovšem upřít nelze. Old Wabble (je mi jedno, co to bylo za postavu v knize) je vcelku zábavný mužíček. V roli profesora Hampela německý komik Heinz Erhardt, jehož filmy, kde hrál hlavní roli, u nás neznáme a tak aspoň tady je malá ukázka jeho umu. Každopádně pro film se plánoval úplně jiný závěr. Na konci se měli objevit Old Shatterhand a Sam Hawkens, Old Surehand se rozloučit s Vinnetouem a vypravěč říci něco ve smyslu, že Old Surehand netuší, že vidí Vinnetoua, který zakrátko přijde do věčných lovišť, naposledy. Ovšem z důvodu Barkerova časového vytížení k tomu nedošlo. Jinak proti Stewartu Grangerovi nic nemám. Jeho výkon film nekazí, narozdíl od příšerného dabingu, který nezachraňuje ani už trochu starý Stanislav Fišer. ()

• Se svými 90 min 32 s, resp. 2477 m filmové pásky, je snímek třetí nejkratší zfilmovanou Mayovkou. (hippyman)