Poklad na Striebornom jazere

• Československo Poklad na Striebornom jazere (viac)

V tajomnej jaskyni je ukrytý rozprávkový poklad, ktorý Indiáni už po stáročia chránia pred akýmkoľvek votrelcom. Chamtivý bandita Cornel so svojou bandou sa rozhodne, že sa pokladu zmocní, na scéne sa však objavia Winnetou, Old Shatterhand a skupinka ich priateľov, aby im v tom zabránili. Film Poklad na Striebornom jazere vznikol ako prvá snímka zo série veľmi úspešných adaptácií dobrodružných románov Karla Maya a stal tak pri zrode dodnes úspešného fenoménu šesťdesiatych rokov. (RTVS)

kingik

Dobrodružným filmům s hrdiny z knih Karla Maye jsem odrostl. Tohle je velmi známý film, který si dám jen v nouzi nejvyšší. Mně to přijde celé neskutečně naivní až dětinské. Prožitek prakticky žádný. Děj se točí kolem pokladu nedozírné hodnoty ukrytého kdesi v nepřístupných horách. Mezinárodní obsazení, kvalitní dabing a připomínka toho, co letělo kdysi v našich kinech, ale můj vkus to rozhodně není. 50% ()

Šandík

Upřímně řečeno, na tohle by člověk potřeboval dvojí hodnocení, protože jde zkrátka o jeden z těch filmů, které by ho v určitém věku jednoduše neměly minout, ale přitom to zároveň rozhodně není bezchybný film. Ba co víc, je to film "chybami" doslova prošpikovaný. Ano, je na svou dobu velmi slušně natočený, byť třeba ty kašírované kameny, jimiž si jednotlivé postavy sem tam dokazují své nekonečné síly, poklad natřený jakousi práškovou barvou, sterilně čistý saloon atp. působí značně nevěrohodně, ovšem největším "kamenem úrazu" je samozřejmě předloha. S historickou pravdou či reálně působícími postavami se tu nesetkáme. Hrdinové jsou nesnesitelně patetičtí, vtipy okaté, lsti ohavné a záporáci odporní. Ze všeho nejvíc se to celé podobá pohádkám pro děti, jenže o to právě jde. O pohádku pro děti, které jsou už dost staré na ty klasické pohádky, ale rozhodně a určitě jim zároveň ještě nelze předložit reálný příběh. Děti zkrátka potřebují jasně vymezené zlo a dobro, hrdiny kteří všechno vyřeší a které nikdo nepřemůže atp atd. Že to je ve skutečnosti jinak, že to je složitější, že historická fakta byla jiná? Na to přece bude dost času později... Celkový dojem: 70%, viděno dětskýma očima asi tak 120%... Prostě tak ;o) ()

Allien.9

Kult a zároveň jeden z filmů mého dětství, který neztrácácí kouzlo ani po dvaceti (od svého vzniku dokonce padesáti) letech a desítkách zhlédnutí. Westernový klenot.:-) Velká pětka podle oblíbenosti: "Vinnetou", "Poklad na Stříbrném jezeře", "Vinnetou: Poslední výstřel", "Vinnetou: Rudý gentleman" a "Old Shatterhand". ()

Big Bear

Poklad na Stříbrném jezeře mám nejraději. Snad je to tou čarokrásnou přírodou národního parku Plitvická jezera. Byl jsem tam a opravdu je to tam takové jako když se tam proháněli pokrevní bratři a mladý komisař Schimanski s krásnou Karin. Vodopády, nespočet lagun s tyrkysovou vodou a všude hejna ryb... Dokonalé prostředí pro mayovku. Škoda jen těch papundeklových balvanů a pozlaceného zlata .-). I tak dávám 4 kousky mapy. * * * * ()

choze

Jako dítě jsem z toho byl samozřejmě odvařenej. S odstupem času sice vyvanulo někdejší napětí, naopak do popředí vystoupila silná naivita (u dialogů nevinného mladého páru se dneska nedá nesmát), ale pořád se tu něco děje, je tu dost akce a Barkerův Old Shatterhand a Lomův záporák jsou fajn (Briceův Vinnetou je tu poněkud upozaděn). A i nějaký ten fórek pobaví. Ideální do dvojprogramu s velmi podobným Mackennovým zlatem, které má epičtější finále. ()

• Perličková výšivka na Vinnetouově (Pierre Brice) kostýmu není podle odborníků výzdobou apačskou, nýbrž siouxskou. Kostymérka Irms Pauli o tom věděla, přesto je neposlechla. (hippyman)
  • Natáčení se uskutečnilo z drtivé části na Plitvických jezerech, např. u jezer Kaluđerovac (Stříbrné jezero), Galovac (místo, kde má být pověšen Fred Engel ztvárněný Götzem Georgem) a Kozjak (přestřelka). Jeskyně, kde se nachází poklad, se nacházela u již zmiňovaného jezera Kaluđerovac, její exteriéry se ale natočily v improvizovaném filmovém studiu v budově hasičské zbrojnice v Crikvenici. Tulsa a El Doro byly postaveny v Starigradu-Paklenic, Butlerova farma stála v dolině Grobnik, Lex Barker (Old Shatterhand) zápasil s Jozem Kovačevićem (Velký vlk) v okolí Prijeboje a Údolí duchů představovala Velika Paklenica. (hippyman)
  • Pierre Brice (Vinnetou) a Herbert Lom (padouch Cornel Brinkley) se při natáčení filmu ani mimo plac nesetkali. Jejich postavy se ve filmu totiž setkají pouze jednou (scéna, kdy se v táboře banditů schovává Vinnetou) a zrovna v tomto okamžiku zaskakoval za Pierrea Brice jeho dvojník, protože byl teprve na cestě na natáčení. Tito dva herci se tak potkali až po dlouhých 42 letech v červnu roku 2004 na Zlínském filmovém festivale. (mar48)

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015

06.06.2015

Po těžké nemoci zemřel v pařížské nemocnici herec Pierre Brice. Představitel legendárního Vinnetoua pocházel ze šlechtické rodiny. Vystudoval herectví a v počátcích se živil jako zpěvák. Hereckou… (viac)