Winnetou a miešanka Apanači

• Česko Vinnetou a míšenka Apanači (viac)
TV spot

Miešanka Apanači dostane od svojho otca na narodeniny zlatú baňu - výnimočný, ale aj veľmi nebezpečný dar. Na zlato si totiž brúsi zuby aj zločinec Bill so svojou bandou. Unesú Apanači aj jej brata, aby sa dostali k bani. Pomôcť im môže len snúbenec Apanači Jeff, ale ani on by nič nedokázal bez pomoci Winnetoua a Old Shatterhanda. (STV)

TV spot

Allien.9

Až na několik ubíjejících nesmyslů je "Vinnetou a Míšenka Apanači" celkem obstojnou mayovkou s povedenými přestřelkami. Dvě silné výhrady bych ale přeci jen měla. Tou první je Götz George (nechápu, proč musí hrát ve dvou dílech dvě různé postavy), tou druhou je český dabing (nechápu, proč musí jeden dabér mluvit šest postav). ()

RedDuck

Miluju Mayovky a jsem strašně rád za německá filmová zpracování. Tohle bylo však opravdu strašné - jak kladné tak záporné postavy jednají proti vší logice, známí herci se pitvoří více než je zdrávo nebo mají úplně debilní dialogy, téměř žádná scéna se neobejde bez použití dynamitu. Hodně odfláklý film kde nakonec i smrt padouchů působí velmi komickým dojmem. ()

radektejkal

A tak jsem si řekl, že se podívám na to, co jsem v mládí "promarnil". Dělat jsem to ale neměl. Ne všechno, co člověk v mládí promarní, musí za něco stát. A v tomhle rozlitém mlíce bylo vody habaděj, a nejen to spousta "éček", barviv, konzervantů, parfémů atd., takže je člověk nakonec rád, že se rozlilo a nemusí je konzumovat - alespoň ne celou dávku a do konce... Ostatně východoněmeckých indiánů jsem si užil dost, jeden můj spolužák se dokonce jmenoval křestním jménem Vinnetou (Sosa). ()

WinnJets

Věčná škoda toho, že byl tento díl nadabován snad 30 let poté co byl natočen. Hlasy Oldy i Vinnetoua působí jak z domova důchodců a to je moc špatně, když uvážím, že byl tento díl natočen pouhý rok po posledním výstřelu a dva roky po Rudém Gantlemanovi. Vše to pak působí neskutečně strojeně, nepřirozeně a v některých momentech až komicky. No a tohle všechno se zákonitě musí odrazit i v celkovém hodnocení. Kvalit legendárních dílů tento samozřejmě ani tak nedosahuje, ale možná by stálo za to nechat jej v původním znění s titulky. Nakonec však z úcty ke dvěma hlavním protagonistům zvyšuji na 3 puntíky. ()

špaček421

Překvapilo mě, že byl tenhle díl lepší než Petrolejový princ, nicméně... ne o moc. Lidi si stěžovali, že Vinnetou hraje čím dál menší roli. Tak tady ubrali roli i Old Shatterhandovi, který se v podstatě jen mihne. Jinak, scénář opět napsal Denger, takže to s Mayem nemá nic společného. Tím nemyslím jen po dějové, ale především po myšlenkové stránce. Spory indiáni vs. běloši nikdo už neřeší, je tu velká banda, která jde po zlatě a terorizuje všechny. Bandu vede naprosto nezajímavý chlap, ve skutečnosti je ale řízena jeho drzým podřízeným. Ten šéfa před koncem sám oddělá, nicméně nabízí se otázka - proč to neudělal dřív? A jsou tu další věci, ze kterých mi vstávaly vlasy na hlavě. Old Shatterhand sám přinutí zajaté, aby všechno banditům vykecali a tím vlastně dali děj do pohybu. Götz George (ve svém nejprotivnějším módu) se vetře do bandy, nikomu není podezřelý a uprostřed přestřelky, během které podle autorů pomáhá Vinnetouovi, pošle bandity tajnou chodbou hrdinům přímo do zad! A bandité toho nevyužijí, Vinnetoua nezastřelí, prostě utečou... Následně je George prozrazen, tak dá šéfovi pěstí a uteče - přičemž banda si dál dělá svoje a nikoho to nezajímá... Není nic snazšího než unést lidi z tábora Kiowů - mimochodem, nebyli to úhlavní nepřítelé Apačů? Tady jsou to Vinnetouovi přátelé. Já bych se ani nedivil, kdybych před touhle Mayovkou viděl logo Cannon. To je podobnej vejplach, jako dělali v osmdesátkách Golan s Globusem. "Dnes se setkám s Vinnetouem v Údolí černých bobrů." ()

• Mac Hallerovu farmu postavil Vladimir Tadej u řeky Cetině.  Nacházela se ale na břehu, ke kterému se nedalo dojet autem, a proto museli být materiály i tvůrci převezeni na nafukovacích člunech. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Film nebyl promítán v československých kinech, proto byl dodatečně nadabován až v roce 1993 pro společnost Densy Home Video, která ho vydala na videokazetách. Celý film namluvilo pouze devět herců, kteří se snažili různě měnit hlas a intonaci – například dabér Jiří Štěpnička musel při hádce banditů Sloana a Judgeho mluvit sám se sebou. (kesinaa)