Winnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti

• Česko Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti (viac)
TV spot

Chronologicky patří mezi filmy Vinnetou - Rudý gentleman a Old Shatterhand a také tentokráte jde v příběhu plném napětí a romantiky indiánských lovišť především o souboj dobra a chamtivého zla. Na jeho počátku, těsně před svou smrtí, ukryl major americké armády Kingsley vůz naložený plukovním zlatem. Než byl zákeřně zavražděn, stačil ještě odeslat záhadný dopis své dceři Mabel. Jeho vrahové se snaží dopis za každou cenu získat, protože předpokládají, že obsahuje popis a plánek cesty k ukrytému pokladu. Mabel se tak ocitá v nebezpečí života. Naštěstí jsou tu stateční hrdinové, náčelník Apačů Vinnetou a jeho bílý pokrevní bratr Old Shatterhand, kteří se postaví Mabel po bok a snaží je jí pomoci. Nejen uchránit vlastní život před zákeřnými útoky vrahů, ale také před vojenským soudem, kterému se Mabel snaží dokázat, že její otec ztracené zlato nezpronevěřil. Cesta ke hrobu majora Kingsleyho a k ukrytému pokladu však vede územím nepřátelských indiánských kmenů a je plná nebezpečí. Odvážní muži však mají pro strach uděláno a v boji se jim jen těžko někdo dokáže vyrovnat. (oficiálny text distribútora)

TV spot

Monoxid

Láska je slepá! Vedle večerníčků a českých pohádek se právě Vinnetou dostal nejblíže k mému dětskému srdíčku a to zapříčinilo mou naprostou neschopnost tyhle jihovýchodoevropské westerny hodnotit. Vím ale, že mi byli prvním oknem do velikého světa střelného prachu, lásky, cti a přátelství na život a na smrt. A spousty dalších věcí, které ve filmu sledujeme proto, že mají mizivé šance výskytu v našem reálném životě. ()

corpsy

Kruh sa uzavrel ( ktovie, či to bolo úmyselne ) a všetko to skončilo opäť pátraním po obrovskom poklade, zase s Karin Dor a opäť zo súbojom okolo dreveného stĺpu ( tentoraz ale s účasťou náčelníka Apačov ). A ako tak pozerám na pyrotechnické finále ( a spomínam na predchádzajúce explozívne jugošské mayovky ), tak dávno pred vojnovou krízou v 90. rokoch, rozbombardovali Juhosláviu nemecký tvorcovia. ()

Allien.9

Možná vůbec nejméně povedený díl s ústřední dvojicí Vinnetou - Old Shatterhand. "Údolí smrti" postrádá jakýkoli náboj, hlavní záporák je nudný a Karin Dor se nejspíš rozhodla, že nás chce všechny nadobro zničit. Už třetí mayovka?!? Chce si snad zahrát ve všech?!? Jako by jí nestačila role Ellen Pettersonové (Poklad na stříbrném jezeře, 1962) a Vinnetouovy platonické lásky Rybanny (Vinnetou - Rudý gentleman, 1964)... ()

Autogram

Celkom porovnateľné s klasickými dielmi, spočiatku dokonca výborné, kým sa rozohráva atmosféra pästnými súbojmi a vtipnými scénami. Neskôr už príbehu dochádza dych a tak sa to uchyľuje k jemným nezmyslom ako hadie údolie a lávové peklo, ale ako súboj dobra a zla, banditov a tých našich, je to dobre pochopiteľné aj pre deti. Krásna príroda tu naozaj vynikla, a keď sa nad nedomysleným záverečným bojom povznesiem, tak sa dokážem prikloniť k zaokrúhleniu nahor. –––– ...a já se nikdy nemejlým. Jestli se nemejlým, he-he. ––––– Zlato přináší lidem jenom záhubu. ()

Pepinec

Koukám, že mezi dětstvím a dospělostí je rozdíl tak zhruba tří hvězd... No nic, nebudu srabácky měnit hodnocení. Ona nás ta prdel všechny brzo přejde, protože ještě chvilku a bude takhle vypadat každej průměrnej film. Teda minimálně ten americkej. Teplí hoši na koních, spousta barevnejch, mrtví běloši, holky s obočím Brežněva, a náčelník Bílý Péro. Západ se vrací ke svejm divokejm kořenům, on to ten May nakonec docela dobře trefil. ()

• Mnozí komparzisté byli při erupci v Údolí smrti popáleni a některé záběry bylo nutné natočit znovu. Herci se ale zdráhali scénu opakovat, k "poslušnosti" je přiměla až zvláštní prémie v podobě 50 dinárů. (hippyman)
  • Voyo Goric alias náčelník Rudý Buvol musel nosit kontaktní čočky, aby se zamaskovaly jeho modré oči. (hippyman)
  • Rik Battaglia (Murdock) během natáčení onemocněl a musel být převezen do nemocnice v Zadaru, odkud následně přišla neblahá zpráva, že má herec hepatitidu. Přes improvizační změny a veškerou snahu štábu se muselo natáčení na čas přerušit. Škody vzniklé jeho nepřítomností uhradila pojišťovna - šlo o 209 739 DM. Podobná nepříjemnost se Battagliovi nestala poprvé - už během natáčení Pokladu Aztéků (1965) onemocněl jakousi kožní chorobou a celá produkce se i tehdy dostala do velkých potíží. (hippyman)