Čierny panter

• Česko Black Panther (viac)
USA, 2018, 134 min

Réžia:

Ryan Coogler

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (viac)

Po udalostiach, opísaných vo filme Captain America: Občianska vojna, sa bojovník T'Challa po smrti svojho otca, vládcu Wakandy, vracia domov, aby sa stal novým kráľom tejto skrytej, avšak technologicky vyspelej africkej krajiny. Objavuje sa však dávny nepriateľ a tak musí T'Challa zmobilizovať svojich spojencov a ako Čierny Panter využiť všetky schopnosti, aby zabránil vojne, ktorá by ohrozila Wakandu aj celý svet... (Saturn)

HellFire

Není divu, že je film v Americe tak oblíbený. Očividně je cílen na afroamerické publikum, které se v tom najde okamžitě. Pro mě to byl jen celkem dobrý film. ()

Othello

Když dáme všechno to černošení stranou, tak je to vlastně úplně typický Marvelovský origin se vším tím pomalu se táhnoucím voskem nudy a lenošením nad generickými vizuály a patetickými proslovy. Asi je to pochopitelný, když dospívající černoši by taky již rádi měli hrdinu s nímž se mohou identifikovat v univerzu Marvel, tak vlastně stačí udělat jen to samý co předtím, akorát v invertovaných barvách. Cajk, ale je to pořád opruz a já nedokážu přestat obdivovat, jak některým stačí málo k satisfakci. Jmenovitě, protagonista nemá charakter, funguje jako hrdina v FPS videohrách, aby se do něj dokázalo promítnout co nejvíce lidí. Tváří se to jako humanistický příběh, ale celé je to elitářská výprava, kde si členové šlechty řeší své problémy kdesi v zemi o které nevíme vůbec nic, protože film nemá zájem o ní vypravovat. Tahle odstřiženost od reality již nejspíše je jenom promítnutím skutečného odstřižení tvůrců, kteří okolní svět znají akorát z facebooku, takže se můžeme alespoň bavit tím, že kdykoli se kamera rozhodne sejít někam mezi dělný lid, tak jsou vždycky v tý ulici farmářský trhy, ať už jsme v USA, Jižní Koreji či Wakandě. Je skvělé, jak se tím vybuduje následně iluze toho, že zatímco ústřední postavy, které nikdy nejedí a pořád se tváří ustaraně, musí řešit velké problémy nás všech, zatímco ti všední lidé dole vlastně nedělají nic jiného než že nakupujou a dlabou. A to jsou věci, o kterých bych třeba neměl potřebu přemýšlet, kdyby byla alespoň v mých očích naplněna očekávání od komiksového blockbusteru a nebylo na 134 minut stopáže jenom 2 a půl akční scény (ze kterých je zábavná navíc ještě jenom jedna). Zato pět bílých labutí v panoramatických scénách mezi baráky létá spolehlivě vždycky. Takže dobře vám radím: pusťte si první dva díly Blade a místo třetího, kterej je mrdka, si střihněte Django Unchained a pochopíte, jak má vypadat patřičně neohroženej afroameričan. A to vám radím z osvědčené pozice evropskýho bělouše s mixlou židovskou krví a ne zas tak špatným platem, takže nemůžete šáhnout vedle. Pokud s tím máte problém, můžu si najmout nějakého černocha, aby vám to řekl za mě. Notch notch wink wink. ()

claudel

Zdárně jsem dokončil všechny snímky nominované na Oscara za nejlepší film, dva povinně kvótové černošské jsem si nechal na závěr. U Černého pantera jsem se třicet minut těžce nudil a lkal, zda to celou stopáž vydržím, naštěstí se pak příběh rozvinul zajímavým způsobem a černošských krásek zde bylo k vidění více než u Blackkklansman. Přece jen si ale myslím, že by proškrtání scénáře nebylo od věci, pěkných krajinek si můžeme užít v dokumentárních přírodopisných pořadech. ()

luka4615

Svěží vítr originality "dovál" konečně i do MCU, přinášejíc sebou originální charaktery, soundtrack a přístup ke komiksové látce. Black Panther působí již od samotného začátku na poli superhrdinských filmů jako čisté zjevení. Snímek již nemá prvoplánovou zápornou postavu a není zde onen trpký balanc mezi vtipem a akcí, kde se pomyslný jazýček vah přikláněl stále více na stranu humoru. Snímek se v tomto směru vrací k základům a to je jedině dobře. Je zde tedy brán větší zřetel na akci a na budování charakterů s jejich vnitřními démony, což v kombinaci s komiksovou a africkou mytologií, které se zde velmi efektivně prolínají v jeden celek, působí vážně skvělým dojmem. Přidejte si k tomuto všemu i výborné herecké výkony spolu s originálně zvoleným hip-hopovým soundtrackem a dostanete akčně, chce se říci, že až "bondovsky" laděný komiksový snímek, jehož jedinými neduhy jsou zjevné scénáristické "díry" v konverzačních částech. Avšak i přes tento hrubý nedostatek je snímek Black Panther dalším povedeným dílem olbřímí "skládačky" jménem MCU a dalším krokem k finální "Infinity War. PS: Narážka na Donalda Trumpa a jeho zeď velmi pobavila! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „The world is changing. Soon there will only be the conquered and the conquerors. You are a good man, with a good heart. And it's hard for a good man to be a king.“ ()

mm13

Plačky nad osudom obyvateľov afrického kontinentu boli a) v pomere ku ich hlasitosti povrchné a teda b) vtieravé a teda c) otravné. Neviem si predstaviť, že som černoch a tlieskam toľkej prízemnosti, som pyšný na takýto film (samozrejme platí, že neviem si predstaviť, že som černoch... ale tak snáď je jasné, čo tým myslím). A bez nich? Jednoduchý príbeh z bodu A do bodu B s nevyhnutnými peripetiami, zradou a pomocou z "neočakávanej" strany, ale ničím, čo by prekvapilo, zarazilo, vyvolalo údiv. Celkové hodnotenie dvíham, lebo veď BLACK PANTHER (a jeho sestra... a exotika... a stále je to o hodne menej trápne, než filmové DC). Každopádne po tom, čo si to kráľ popratal vo svojej hlave aj doma a zaslúžene zasadol na trón... a pomôže Avengerom v intergalaktickom konflikte... tak v samostatnom pokračovaní jeho dobrodružstiev predsa len očakávam tú revolúciu naprieč pozemskými kontinentmi a nový poriadok! (...) ()

Earl_23

Zatímco fanoušci brečí a kritika jasa, radim se na stranu kritiky. Od pěti hvězd nebylo daleko. Perfektní režie, vizual a hudba. Nebýt obyčejného konce, byla by to pecka, a to obyčejně Marvelovky nemám rád. Nominaci na Oscara rozumím a do jisté míry fandím. ()

Lucasion

Už předtím než jsem vešel do sálu, tak jsem byl přesvědčený, že tohle vidět nemusím. Tedy vlastně musím, protože za měsíc jde do kin Avengers: Infinity War a já bych měl rád ucelený příběh. Na druhou stranu ano, Black Panthera beru jako nezajímavého superhrdinu a tudíž je pro mě samostatný film zbytečný. Taky jsem si přál, aby tam byl tedy aspoň jeden jiný marvelovský superhrdina. Proč by ne? Když Hulk hostuje u Thora a Hawkeye u Iron mana. Bohužel jsem se jen dočkal Martina Freemana alias I'm going on an adventure! Každopádně, film mě skutečně nebavil. Příběh mi přišel prokouknutelný, natahovaný a nudný obecně. Akční scény byly vlastně dvě, což u Marvel komiksovky bych nečekal. A když už jsme u toho, tak nebyly nějak fajnově nasnímaný ani sestříhaný. Vtip na mě taky nefungoval, spíše odrazoval. Takže suma sumárum, jsem dostal nejslabší Marvel, co jsem viděl. A pozor, říkám já, který dělí na velmi dobré marvelovky a jenom dobré. Black Panther je pro mě Wonder Woman (2017) Marvelu. Tedy uzavřená komunita daleko od všeho. Přesto vše zachrání jeden nesmrtelný Amazo... Tedy vlastně Panther. Těším se na Avengers 3 a tohle vidět znovu nemusím. (42 %) ()

Morholt

Coogler už ve Fruitvale ukázal, že bude patřit k angažovaným režisérům. U Creeda ho ještě Stallone dokázal udržet na uzdě, ale tady to rozjel v plné parádě a i když jsem to do určité míry čekal, nenapadlo mě, že to bude až takhle moc. Zpočátku mě to zasazení do afrického světa docela bavilo, ale čím častěji se tloukly etnické prvky s těmi technologickými, tím víc mi to lezlo na nervy a jakmile se začalo máchat rukama a dělat hu hu hu, měl jsem sto chutí to vypnout. Notabene postavy byly napsané podle té nejmizernější šablony a to platí jak pro klaďase, tak pro záporáky. Vrcholem trapnosti pak byla laboratoř obšlehnutá od Bonda. To mi bylo za tvůrce stydno. Všechno tak zůstávalo na akci, ale ani v tomto případě to nebyla žádná hitparáda. Korejská honička byla sice hodně slušná, ale to bylo tak vše. Ne že by ty zbývající scény byly vyloženě špatné, ale v rámci marvelovek to byl nenápaditý průměr. Co se herců týče, tak tady byl asi největší hvězdou katalogově zlý padouch v podání Andyho Serkise, který ale dostal minimum prostoru. Ten zbytek za mnoho nestál a korunu tomu nasadila snaha všech přítomných o africký přízvuk. To rvalo uši. Jedna z nejhorších marvelovek. 15% ()

ScarPoul

Veľmi zaujímavé skĺbenie africkej kultúry a folklóru( alebo teda toho, za čo je považovaný folklór v Marvel Universe) a sci-fi prvkov v rámci celého kontextu Avengerov. V zásade je to typický Marvelovský origins film. Je tam humor, je tam objavovanie svojich schopností. Len to má afrického Q a má to trénovaných nosorožcov, kopec africko anglických prízvukov - 2 biele postavy, ktoré skvelo sekundujú černošskému ansámbelu. Hudba je konečne nápaditá ale a to je dôležité - má film konečne dobré záporné postavy. Aj Serkis aj B.Jordan. Ich motivácie, ich konfrontácie. Konečne nejaký zaujímavý záporák. Marvel ich má na počet filmov trestuhodne málo. V zásade som nečakal nič a dostal som veľa. Prijal som pravidlá a užil som si to. No a uvidíme čo mi táto moja naivita prinesie. ()

Lacike

Prvych 10 minut som sa v tom stracal. Behom dalsich desat minut som mal z toho stale mišmaš. Po pol hodine som to nadobro zabalil. Mal som pocit, ze sledujem 234. diel nejakeho nekonecneho serialu s nesympatickymi muzskymi postavami a neskutocne skaredymi zenami. Trochu ma pobavil len ten africky akcent. Slovami mojej oblubenej postavy. I'm too old for this shit. Uprimne nechapem jak sa z toho stal miliardovy megahit. ()

Caszidy

Pro mne vcelku překvapení, které opravdu potěšilo. Ale u spojení Coogler + Michael B. Jordan, abychom si už pomalu začali zvykat. Taková věc, které mne zaujala a přitom jde o naprosto abstraktní blbost je to celkové vizuální ladění do fialové barvy, které ve výsledku dodává nesmírně zajímavý "feeling". Líbila si mi také daleko menší provázanost na zbytek MCU, kdy snímek skutečně funguje jako zcela samostatný projekt a vlastně vás nenutí mít nakoukaných x-desítek dalších připojených filmů, jen abyste docenili všechny detaily. To je skutečně osvěžující. Hlavní antagonista je pak opravdu výborně propracovaný a samozřejmě i ztvárněný jordanem, jak už jsem psal na začátku. Za mne velice příjemný příspěvek do žánru. ()

Tommassi3

"To, že něco funguje, neznamená, že už to nemůže být lepší.." Nejméně očekávaný marvelovský biják, samozřejmě se bavím o mých vlastních očekáváních, nakonec platí za jeden z vůbec nejlepších, když vlastně staví Hollywood na hlavu.. Převrací žánrová klišé na ruby, střílí si z nich, stejně sebejistě jako sám ze sebe, a to já zkrátka vždy maximálně ocením.. Coogler činí z další sólové marvelovky regulérní plnotučnou politickou výpověď, již navíc dokáže zároveň zlehčit.. V tom tkví rozporuplnost snímku, který by však jinak zřejmě nebyl divácky přijat tak, jak se to stalo.. Je to však tvůrčí ambici na obtíž ?? Coogler si plní dětský sen a značně si to užívá, Black Panther není pln vtípků jako ostatní, oplývá však nápady a navíc naznačuje, jak by vypadal James Bond jako Afroameričan, když jinde se o tom jen a jen mluví.. Jen škoda, že hledání plnohodnotných odpovědí na nastiněná témata se divák nedočká.. ()

GeusX

Poměrně neokoukaný příběh o ukrytém světě, který je tak ukrutně ukrytý, že je s podivem, při takové lehkovážnosti jak se chovají ve filmu, nebyli odhaleni mnohem dříve. Holt teď "frčí" imagranti, tak musí narvat imigrantské téma narvat i do Wakandy. Párkrát mne napadlo, že zrovna koukám na vykradené Star Wars smíchané Pánem prstenů a Iron Manem. Postava Black Pantera mne nijak neohromila (co že to měl jako za super schopnost, kterou jsme ještě neviděli?) a na seznam mých oblíbených superhrdinů se nedostane. Čekal jsem víc. ()

Hwaelos

Neuvěřitelný. V marvelovce je solidní množství vedlejších nesupráckých postav, které si divák zapamatuje. To tu myslím ještě nebylo. Krom toho skvělá práce výpravy a občas dokonce i nějaká (no dobrá, tak ve dvou scénách) akce, která není jen CGI shit. Rozhodně jeden z nejlepších přírůstků do MCU. ()

kepiash

Black Panther je kvalitní a zábavná podívaná. Hrozně se mi líbilo zasazení různých sci-fi prvků do tradiční africké kultury, přičemž je též třeba vyzdvihnout parádní hudbu, která také kombinuje moderní a tradiční prvky. Ač to možná bude znít zvláštně, to jediné, s čím jsem měl problém, bylo ujasnit si, které straně vlastně fandím. Občanská válka ve Wakandě byla totiž podobná jako kterýkoliv jiný historický konflikt, kde krev na rukou mají obě dvě strany. Nabízí se například tato interpretace: exilový princ N'Jadaka přijíždí do země svých předků z níž byl de facto vyhoštěn svým vlastním strýcem. Pln odhodlání a ideálů udělat ze světa (pravda, za pomoci násilí) lepší místo, je odhodlán převzít zodpovědnost a královský titul, o nějž má jako člen královské rodiny právo se ucházet. Pro svou vizi nachází podporu nezanedbatelné části obyvatel (víme o kmeni hraničářů, ale zřejmě nebyl jediný). K moci se následně dostává a to zcela legální cestou, když v rituálním souboji porazí stávajícího, nepříliš schopného krále, svého bratrance T’Challu. Vítězí i přesto, že se mu v boji pokusí během rituálu nespravedlivým způsobem zabránit samotný rozhodčí. V tu chvíli se na scéně objevuje skupina rebelů, jenž v naprosté neúctě k starodávným tradicím Wakandy odmítá uznat legitimního a legálně zvoleného krále. Tato skupina povstalců brzy vyvolá ozbrojený konflikt, při kterém zahyne mnoho nevinných Wakanďanů, kteří neudělali nic špatného, pouze plnili rozkazy svého krále. V čele pučistů stojí bývalý král T’Challa, jenž rovněž odmítá uznat výsledek rituálního souboje a tvrdí, že souboj nikdy neskončil (ok, ale pokud onen souboj muže proti muži stále trvá, není proti pravidlům, pokud válečníku během souboje pomáhají minimálně 4 jiné osoby?). T’Challa nakonec svého bratrance zavraždí, povstalci zvítězí a nastolí staré pořádky. Král je mrtev, ať žije král. Konec... Proč to všechno píšu? I já jsem samozřejmě na straně T’Chally, jen poukazuji na fakt, že i on se dopustil řady kontroverzních rozhodnutí (například ohrožení národní bezpečnosti přivedením agenta cizí zpravodajské služby) a jakožto vůdce odboje proti N'Jadakovi je jedním z hlavních viníků občanské války a smrti mnoha nevinných lidí. Přesto je nakonec oslavován jako hrdina. Ačkoliv se N'Jadaka dopustil mnohem větších zvěrstev proti míru i posvátným tradicím Wakandy (mimo jiné např. spálení posvátných květin) a jeho motivace a plán jsou špatné, příběh by se určitě dal odvyprávět i tak, aby jako hrdina vypadal on. Ale není to nakonec to co chceme? Příběhy, které nejsou černobílé, ale podobají se světu ve kterém žijeme? Protagonistu, který není Mirkem Dušínem, ale umí si v boji s větším zlem také umazat ruce? Dobro a zlo patří do pohádek. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

14.11.2022

Přestože z druhého Black Panthera s podnázvem Wakanda nechť žije již není taková masivní společenská událost, jako kdysi při premiéře jedničky, diváci si na pokračování jedné z nejúspěšnějších… (viac)

Black Panther: Kina nechť žijí

Black Panther: Kina nechť žijí

13.11.2022

První Black Panther si získal nejen status významné kulturní události jako blockbuster, kde většinu rolí ztvárnili afroameričané, ale také vydělal hromadu peněz. Druhý to přesto neměl tak docela… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (viac)