Čierny panter

• Česko Black Panther (viac)
USA, 2018, 134 min

Réžia:

Ryan Coogler

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (viac)

Po udalostiach, opísaných vo filme Captain America: Občianska vojna, sa bojovník T'Challa po smrti svojho otca, vládcu Wakandy, vracia domov, aby sa stal novým kráľom tejto skrytej, avšak technologicky vyspelej africkej krajiny. Objavuje sa však dávny nepriateľ a tak musí T'Challa zmobilizovať svojich spojencov a ako Čierny Panter využiť všetky schopnosti, aby zabránil vojne, ktorá by ohrozila Wakandu aj celý svet... (Saturn)

pools

Nechápu jak může být v roce 2018 Black Panther černoch?! A jaktože je Wakanda v Africe? Neměla by být někde v Grónsku? ()

Vxxx

Moc jsem toho nečekala. Postava Black Panthera mi v Civil War přišla dost nudná a že sólovky jsem moc nadšená nebyla. Ale bylo to skvělé! Pravda. Táhly to vedlejší postavy, hlavně mladší ségra, ale díky tomu jsem si to užila. Speciální efekty a CGI obecně bylo dost slabé, ale koukalo se na to hezky. Příběh dost jednoduchý a přímočarý. Bojové scény byly provedeny snad nejelegantněji za celou historii MCU. Za mě palec hore. 4* ()

Wysch

Sranda: Ve Státech imho overrated, u nás zase podle mě underrated. Sociologicko-etnickej význam tohohle filmu si ale uvědomuju i já. Časem delší zamyšlení. Finále zazděný. Efekty trapnější. Scénář zabitý posledním aktem. Slabých 70%. ()

Praxis

Nejlepší Marvelovský origin. Vychytané spojení ethno a future tech světa s luxusním záporákem, kterému místy snad i fandíte. Vizuální žranice a konec hezky naladí na Avengery. Prostě mě to bavilo. 80% ()

ArsenalEagle

Black Panther je jedním z nejzajímavějších a nejzvláštnějších originů od Marvelu. Originální zasazení do Wakandy (která je možná zajímavější než Asgard) doprovázené o části v Korei, Londýně nebo USA. Nevím, zda to oceňuji, nebo mě to naopak mrzí, ale typický humor šel do ústraní a vystřídala ho skvělá akce. Asi to po Strážcích vol.2 a Ragnaroku chtělo přejít na trochu vážnější notu. Snad poprvé si vybavuju Andyho Serkise (téměř) bez CGI. A byl neskutečnej! Freeman dostal více prostoru než v Civil War, což bylo celkem fajn. Co ovšem považuji jako zklamání jsou hned 2 potitulkové scény, které bohužel nic moc nenabídly (to snad i Cpt. America mě v Homecomingu pobavil víc). ()

Ellmariachi

To co začalo ještě nenápadně s Ant-manem a v plné parádě pokračovalo s pro mě nejhorší marvelovkou Dr. Strangem se s Black Pantherem projevilo v plný parádě. Noví Avengeři, kteří pomalu pronikají ke starým pardálům mě nebaví. Může to být mou povahou, kdy složitěji přijímám nové v tom zaběhlém nebo třeba tím, že tyhle nový kluky neznám z dětství. Chybu hledám u sebe, protože tam asi je. Ale buď jak buď, BP je pro mě to co jsem si myslel. Jen tuctová marvelovka, která přichází s další postavou, která má převzít žezlo po drahých hvězdách v původním týmu. Příběh i když jsem ho neznal jsem odhadl od startu do cíle. To se nechlubím, ale je to další mínus pro mě. Postavy. No sestříčka byla pěkná, ale její postava byla přepálená. Záporák nuda. Tedy A Serkis mě hodně a asi jako jediný bavil. Škoda, že musel brzy z kola ven Hlavní hrdina byl tak moc nudnej, že jsem chvílemi fandil druhé straně. Dám 55 za Serkise a některý fajn nápady. ()

Laxik

Konečně trochu jiná marvelovka, která se vymyká tomu jejich univerzálnímu pastelově-hláškovacímu stylu a má vlastní tvář, vlastní styl, vlastní příběh. A ne, není to jen díky tomu, že tam jsou černoši a odehrává se to v Africe. I když to rozhodně není na škodu. Mám jen tři výtky. Jednu malou - je to zbytečně dlouhé a moc se to vleče. Druhou o maličko větší - je tam málo akce a ani není bůhvíjak dobře zvládnutá. A jednu obrovskou - Killmongera. Michael B. Jordan může mít charisma víc než Wakanda vibrania, ale tohle klišé všech originů, ve kterých musí hrdina porazit svoji vlastní zlou verzi, je prostě pod úroveň tohohle filmu. Může to být jediná úlitba marvelovské formulce, ale to její existenci neomlouvá. Každopádně Chadwick Boseman je velký král T'Challa, ať už na něj hodíte jakoukoli výzvu k rituálnímu souboji. ()

SonGokussj

Stupidní, avšak zábavné a zajímavé. Nevím, jak to jinak shrnout. :-) Rozhodně jsem nebyl napjatý, bylo tam dost blbostí, na druhou stranu ty technologické vychytávky (alespoň někdy) bavily a malá vynálezkyně asi nejlepší postava z filmu. Dark Kn..anter 55 % ()

GodComplex

Hmm, afro americky Marvel. K politicke korektnosti ale stale jeste chybi nejaky hrdina vylozene asijskeho typu. Kazdopadne lehce klise, ale vyborna africky ladena hudba a celkove ten tribe vibe bylo prijemne zpestreni v ramci MCU univerza. 7\10 ()

kaylin

Snímek, který rozhodně dovede upoutat svým pojetím, kdy se zaměřuje na Afriku, na černošského hrdinu a má to svá specifika, zbytečně se tam necpou další superhrdinové, což by mohlo trochu narušovat kontinuitu, ale vlastně to nevadí. Herci byli skvěle zvoleni a z hlediska akčního jsou tu výborné scény. ()

raimi odpad!

Digitální Wakanda. Digitální bojoví nosorožci. Digitální Panther. Digitální akce. Digitální kulisy. Digitální závěrečný souboj dvou digitálních Pantherů. Digitální všechno. Wakanda vypadá jako ty nejkýčovitější pohlednice z dovolených, samý západ slunce, "dechberoucí" panoramata a všeobjímající mír a prosperita. Voda mi z těch tun kýče tekla ze zubů. A do toho propaganda made in Hollywood. Takže- "Musíme přijímat uprchlíky" (to řekla Wakanďanka!) a VŠECHNY černošská klišé, plus pár dalších, o kterých jste zatím nevěděli. Hlavní Wakandský záporák je samozřejmě jen obět minulých hříchů, a "on to myslel dobře", a "můžeme tě vyléčit", a to už jsem se fakt smíchy válel po zemi. Z původních tří hvězdiček, pro film na jedno podívání, se díky dalším a dalším sračkám hodnocení snižovalo a snižovalo, až to v patetickém závěru skočilo na odpad. Postavy jsou samozřejmě naprosto klišoidní. Takže: černoši- povětšinou hodní, běloši- až na pár vyjímek ignorantští a zlí. Sám velký T'Challa je samozřejmě nejvíc progresivní, a tak je obklopen pouze ženskými bojovnicemi, vědkyněmi a matkami. Narozdíl od dalších zpátečnických kmenů, kde jsou pro změnu jen a pouze mužští bojovníci. ()

gogos

No, musím přiznat, že Black Panther je pro mě jedna z těch slabších marvelovek. Moc ento, málo zajímavých postav, ústřední hrdina toporný, a celkově mi to v celém tom MCU přijde tak trochu mimo mísu. Nezaujala mě Wakanda, postavy, ani příběh. Přesto je to slušná řemeslná práce s výborným vizuálem, pěknou scenérií a několika málo světlými momenty, která ovšem v konkurenci zbylého komiksového vesmíru tak dobře neobstojí. ()

Mikita

Perfektně vykreslené charaktery postav, super vystavěný příběh, chytrá myšlenka a znovupřipomenutí, že ani padouch není černobílý a žádný hrdnina není bez chyb. Hezké, chytré, dobře zpracované. Přes všechny snahy jsem si ale celý tento svět nějak nedokázala oblíbit, i když kombinace staré africké kultury a ukrytého moderního světa je bezva. Kocouří oblek v kombinaci s bylinou mi nepřijde dostatečně "věrohodný". T´Chally se mi mnohem víc líbí, když je bez kostýmu... myslím, když je jako politik a rázný obhájce zájmů své země. ()

slunicko2

Americký eintopf aneb Urči, jaký filmový žánr není zastoupen. 1) Špionáž, fantasy, scifi, adventura, krimi, akční. 2) Dílo je barevné, pestré, spektakulární a plné ujetých nápadů. 3) Velkorysá výpravnost snímku si podává ruku s jeho dětinskostí. 4) Jinými slovy - zbytečná podívaná. ()

movieband

Nezvládl sem, nedodíval sem, usnul sem. Black Panther vypadal, že by mohl mít potenciál a s africkou mytologií, kontinentem, to v Marvelu pořádně rozjet. Bohužel, celou jeho sólovku hravě strčí do kapsy, celá jeho pasáž z Infinity War, kde mi i to (ne)představení Wakandy bylo příjemnější, než celá tahle 134 minutová opulence. Nevím, co víc psát, film mě absolutně ničím nezaujal, nebavil a jediné, co si pamatuju je akorát souboj o trůn? Efekty, marvelovský standard, takže vysoká úroveň. Jinak, kde nic tu nic, jeden velký smíšený maglajz, ze kterého se určitě už napít nechci. ()

decouble

Ačkoliv to je na jednu stranu hezky nadesignovanej film (výpravy, kostýmy, všechny ty věcičky a vynálezy), tak na druhou stranu to trpí tím nezvládnutým greenscreenem (strašně nepřirozený) a přestřelenejma bitkama v kostýmu panterů. Škoda. A docela mě baví, že je to film, do kterýho si každý může projektovat něco jinýho a podle toho v tom hledat významy a interpretovat to. ()

Helo

Po ultra nahláškovaných filmech se Marvel vrací zase na trošku vážnější půdu, kde ubylo vtipu a přibylo nastavování zrcadel reálnýmu světu. Sice se tím možná trochu vytratila ta absolutně odlehčená zábavnost, na kterou jsme si v loňským roce zvykli, na druhou stranu se tenhle film snaží o něco trochu víc. A víceméně se mu to i daří. Je potřeba vyzdvihnout i příjemnou režii, která přesně dle mýho vkusu šetří střihem a akční scény tak vypadaj parádně a přehledně, nehledě na povedenou choreografii bitek. V čem ale Black Panther hlavně vyčnívá je hudba tak nějak kombinující africkej domorodeckej styl muziky s moderní filmovou hudbou a po většinu času to zní zatraceně dobře! Dunění bubnů mě prostě nikdy neomrzí. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

14.11.2022

Přestože z druhého Black Panthera s podnázvem Wakanda nechť žije již není taková masivní společenská událost, jako kdysi při premiéře jedničky, diváci si na pokračování jedné z nejúspěšnějších… (viac)

Black Panther: Kina nechť žijí

Black Panther: Kina nechť žijí

13.11.2022

První Black Panther si získal nejen status významné kulturní události jako blockbuster, kde většinu rolí ztvárnili afroameričané, ale také vydělal hromadu peněz. Druhý to přesto neměl tak docela… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (viac)