Vikingovia

• Česko Vikingové (viac)
Írsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvorcovia:

Michael Hirst

Scenár:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall (viac)

mikestiff

Mám bohužel problém fandit vrahům jen proto, že jsou mezi nimi ještě horší grázlové. Takže v bitvách fandíte druhé straně a když se navíc všichni chovají jak dementi, tak je to mimo výpravy otrava k sežrání. Někdy se v ději mezi záběry skáče o měsíce, jindy natahují na půl dílů vatu. Děs běs. ()

terunka003

Brutální, šedé, špinavé, krvavé, barbarské, obětní, špatně mluvící, přehrávané, souložící, bojové. Hry o trůny mám vcelku ráda. Ale tohle je výběr jen toho nejhoršího. Je to spíš seriál pro pořádný chlapy. Na mě je tam příliš krve, špíny a zvířecího chování. Navíc mi hrozně vadí jak herci přehrávají a nikdo kromě Flokiho neumí říct normálně jedinou větu, aniž by u toho nezněl jako na prezidentských debatách v jůesej. ..a pořád sněží.. ()

Zek

Ze začátku jsem od seriálu ani moc nečekal a první série mi přišla průměrná. Ovšem od druhé série se to hodně změnilo a seriál se mi hodně začal líbit a Ragnar Lothbroka jsem si hned oblíbil. Velké plus má, ale taky soundtrack, který se mi dost líbí a dost často si ho pouštím. Zalíbilo se mi i posunutí děje o několik let do předu, kdy se hlavními postavami staly Ragnarovi děti. Do čtvrté série mě seriál hodně bavil. Od páté série jsem se už začínal trochu nudit a přišlo mi, že se děj začíná pomalu točit v kruhu. Což se mi potvrdilo u šesté série, která byla určitě nejhorší a ukazovala, jen to co už v seriálu bylo několikrát. ()

Mishqo

Veľmi sľubný seriál. Prvé dve časti sa pomaly rozbiehajú ale druhé dve už stáli za to. Snáď to takto bude pokračovať a vykluje sa z toho prekvapenie tohtoročnej seriálovej sezóny. ... Celú prvú sériu hodnotím za veľmi dobrú! ... [2] Prvá polka druhej série mi prišla veľmi rozpačitá, v druhej sa to už celkom rozbehlo. No aj tak začal na mňa seriál pôsobiť dosť prvoplánovo, teatrálne a nedôveryhodne. Neviem zda-li budem pokračovať ďalej. ... [3] Po tretej sérii to vzdávam, z epizódy na epizódu čoraz viac šablónovitejšie. ()

Fakipics

Vývoj, konvence a ten nadpřirozený spirit vikingů ve mě zanechává skvělý pocit blaženosti. Konečně se to někomu povedlo prosadit v seriálu, který čtvrtým dílem dostal správnou jiskru a vyhodil velmi rychle počáteční předsudky z jedoucího vlaku. Doufám, že se tvůrci nepoztrácejí a společně najdeme cestu do uchlastané Valhaly. ()

Ceres

Docela dobrý seriál, s perfektním obsazením Ragnara, to se fakt povedlo, průserem je, že mě vůbec ty poslední 2 díly nebavily, jinak bych dal i možná vyšší hodnocení, do 6. dílu je to fakt super jízda, pak někdo zatáhl za ruční brzdu, je to škoda, takhle jen lehký nadprůměr. 2. série, je o stupeň lepší, i když pro mě vrcholem je v prvním dílu monolog Ragnara na pláži fjordu ke své mrtvé dceři. No a i když se to brutálně odchyluje od "historických" záznamů, tak je to naprosto jedno. Po druhé sérii průměrné hodnocení je tedy vyšší. ()

Honzua

Thrones My Ass... Ragnar Lothbrok je plnokrevná postava v plnokrevném světě. Tečka. (9/9 - Uppsala ruluje 1. sézoně). 2. série - 100% 3. série 60% SPOILER. Snaha o velkolepost na úkor obsahu nezvratně přemisťuje Vikingy z oblasti skvělé historické fabulace do oblasti čisté fikce. Obzvláště zamrzí, že tvůrci seriálu, jehož největší doménou byla rovnováha mezi reálnou výpovědí vedenou dobovými motivacemi svých postav a moderní dramaturgií, abdikují na své historické hranice a kvůli dosažení velkolepých nových senzací je už netrápí, že vedle sebe existují postavy, které se nemohly potkat kvůli časovým rozdílům dosahujících i 100 let. Nástupce skvělého Říma ovšem ve třetí sezóně dojíždí i na místy bezradný scénář a nelogické pohnutky hlavních postav. Především způsob, kterým odešla pro mne nejlepší postava Athelstan, jehož vztah s Ragnarem byl jedním z definičních znaků série, byl neskutečně trestuhodný. Na další sérii se podívám, seriál se však nenávratně vydal cestou, která už opustila jeho původní kouzlo a přednosti. ()

Midori_Mike

Mám jenom jednu jedinou větší výtku - trochu mi zážitek kazilo to, že postavy používaly jakousi tu moderní americko/britskou mluvu a způsoby. Vzpomínám si např. na scénu, kde dva dospělí potřebovali probrat mezi sebou důležité věci, které neměly slyšet děti, jež se nacházely ve stejné místnosti. Jeden z dospělých tedy použil obligátní hlášku jako ze současnosných filmů "Bjorne, Gydo - proč si nejdete lehnout?". Já nevím, možná se pletu, ale osobně si myslím, že tohle nebude zrovna ukázka autentické mluvy lidí jako byli Vikingové. Nic-mé-ně... jinak jsem byl spokojen téměř na maximum :) . Nejvíce bych pochválil, jak už tady mnozí zmínili, casting herců, který proběhl na výbornou. Vpodstatě všichni představitelé hlavních hrdinů mají velké charisma a člověka baví už jenom se na ně dívat a pozorovat jejich mimiku, pohledy, styl jednání. Velice se mi líbil také opening seriálu, který jsem z devíti dílů ani jednou nepřeskočil. Velice působivá záležitost. Uhrančivé spojení obrazu a hudby, které v mé mysli vytvářelo přesně onu atmosféru vikingského stylu boje - žádný strach ze smrti, pouze ledový klid, který zaséva do mysli protivníků nezvladatelný strach. Rozbouřený oceán v bouři plné blesků plují vikingské lodě za doprovodu lehkého vybrnkávání na kytaru s tichým zpěvem podobající se nějaké bojové hymně. Dokonalost. EDIT: Druhá řada překonává první ještě o další třídu. Bravo :) . Sypejte to do nás dál! ()

Aven

Uff, teda dost dlouho mi trvalo než jsem si k těmhle severskejm řezníkům našel cestu, ale jsem rád, že jsem zkouknul i druhou sérii. Všechny hlavní postavy jsou z prominutím pěkní parchanti, ale člověk jim i přesto tak nějak drží palce. Když si k tomu přidám tempo vyprávění příběhu a neskutečnou seveřanskou atmosféru, tak je z toho jeden z nejlepších seriálů posledních let. ()

hroubek

Hodnocení a komentář se týká zatím odvysílaných sérií a je možné či pravděpodobné, že po dalších sérii(ích) půjde nahoru, nebo zůstane stejný. Co se týče samotného seriálu, tak jsem byl dost skeptický, ale když slyšíte neustále samou chválu a to jak tady, tak i od vlastních přátel, tak na tom něco bude. A zvěsti nelhaly. Vikings jsou opravdu velmi kvalitní seriál, přesto ho nedokážu vidět, tak bezchybně jako mnozí. První série krásně představí postavy a prostředí a samotnou zápletku, která je hodně dobře vytěžená. Problém první řady je tom, že poslední dva díly jsou slabé a oproti tomu co jsme zatím viděly nudné. To druhá řada na to jde mnohem agresivněji. Co díl to zvrat. Neustále se něco děje a postavy si procházejí vlastním očistcem. Navíc se začíná pěkně intrikovat a nikdo neví, kdo s kým peče a kdo ne. Druhá série je lepší, než první. Lépe funguje gradace jednotlivých dílu a i seriálové znalce překvapí jak tvůrci zacházejí se svými postavami. A upřímně jsem skoro nedýchal u posledního dílu druhé řady, jelikož jsem čekal, že se stane něco ve stylu 9. dílu třetí řady Hry o trůny(promiňte za menší spoilerování) a ono se to stočí k něčemu jinému. Herci jsou hodně fajn. Nejvíce pozornosti si pro sebe ukradl Travis Fimmel a jeho Ragnar. Pozadu nezůstávají Clive Standen nebo Gustaf Skarsgård. Katheryn Winnick to moc nevěřím, ale to je taková malá výtka. Povedly se záporáci, kteří dokážou každou řadu pořádně obohatit. Gabriel Byrne a Donal Logue svoje postavy prodávají s nehorázným přehledem, že je radost na ně koukat. Vikings se mohou pochlubit akčními scénami, které jsou realisticky pojaté, krvavé a baví. Hodně moc dobře baví a v každém díle jejich dost. Seriál mě jako celek zatím trochu zklamal, jelikož mě nedokázal na plno přikovat k televizi a má pár drobných chyb, přesto pevně věřím, že s další řadou moje pochyby zmizí a bude tady viset plné hodnocení. S03 - Třetí řada se rozjela velmi dobře a fakt jsem věřil, že padne plný počet hvězd. Bohužel poslední dvě epizody byly hodně slabší a nenabídly to co jsem očekával. Dost mě zklamalo jak se tvůrci doslova vykašlali na linii s Anglií a místo toho se plně věnovali dobývání Paříže. Třetí řada jako celek je hodně dobrá, má výborné díly a spoustu skvělých momentů, bohužel má i slabší díly, které výsledek hodně kazí. ()

Eleanor05

Trvá nějaký čas, než si k partičce v čele s Ragnarem Lothbrokem proklestíte cestu vikingskou sekyrou, ale nakonec vám přece přiroste k srdci. A navíc potěší, že se příběh i postavy zakládají na skutečných historických základech... /// 1. série - 65%, 2. série - 75% ()

Tomatáš

Seriál, který je postavený na podmanivé vizuální scéně, úžasném hereckém výkonu Travise Fimmela a velmi syrovém, tedy autentickém, vyobrazení života severských národů kolem roku 900. Po očekávané smrti hlavního hrdiny se chvíli seriál hledal, ale především první část zatím poslední 6. série mě přesvědčila o tom, že již teď hovoříme o seriálu, který se již může řadit mezi velikánu žánru..Jasných 5. ()

VanTom

Fascinující sága vikinského dobrodruha, nájezdníka a válečníka Ragnara Lodbroka, jeho žen a synů a rozrůstajícího se přístavního městečka Kattegat, se po dlouhých (resp. nejen počtem dílů čím dál delších) 6 sezónách dokodrcala do rozporuplného finále a já musím říct, že měla skončit dříve (pomstou jeho smrti). Že si s historickou přesností přestala tykat záhy a kromě náboženství akcentovala mystično či spirituálno, mi ani nevadilo, jenže postupem času již nevěděla kudy kam a nad některými výpravami jsem jen kroutil hlavou (africká anabáze). Aspoň, že si udržovala opravdu krásnou, působivě velkorysou výpravu. Více v komentářích u jednotlivých sérií. ()

Scar

Ťažko sa mi hodnotí seriál, kde vôbec nesympatizujem so žiadnou z postáv. Nie že by boli nesympaticky obsadené, mám len problém s umelou heroizáciou ich životného štýlu. Pochopím vyzdvihovanie ich vojenského umu, čo nechápem je vyžívanie sa v rabovaní, kradnutí a zabíjaní. Tu budem asi vždy len nemo a bezcitne pozerať na to, kto zomrie a žiadnej z hlavných postáv mi ľúto nebude. Sú to skrátka parchanti a v mnohých veciach sa vôbec neodlišujú od tých "našich osadníkov". Toto všetko sa však v druhej sérii mení k lepšiemu umelej heroizácie akosi ubúda. Napriek tomu stále dochádza k vojenským stretom, kde len vikingovia ovládajú perfektnú taktiku a súper dokáže len bez zmyslu sekať mečom, hoci má na sebe drahú zbroj naznačujúcu, že sa učí bojovať od raného veku jeho života. Robia tak z aktuálnych obyvateľov britských ostrovov tupé ovečky, ktoré zaručene musia byť mierumilovné, lebo sú kresťania. Žiadny z ranne stredovekých národov nebolo stádo tupých oviec, či už to boli Sasi, Frankkovia, Slovania, Vikingovia. Všetci mali svoju taktiku boja a svoju hrdosť. Autentickosť prevedenia ale vôbec nie je najhoršia a filmársky um je takmer bezchybný. Všetkými desiatimi by som bral aj slovanskú alternatívu k tejto téme a obdobiu. ()

Roseinka

Bodového hodnocení se zatím zdržím až do konce první série. Bezesporu je seriál výborně natočený. Krásná příroda a autentičnost zobrazení Vikingů je úchvatná. Při hodnocení mám spíš morální dilema, kdy jaksi barbarství vikingů je mi víc než proti srsti, zároveň chvílemi pociťuji s některými hrdiny sympatie. Těžko říct, zda se při hodnocení budu řídit objektivním nebo subjektivním pohledem, protože každý jedno by bylo minimálně o dva body odlišné od druhého. Musím říct, že se mi párkrát udělalo lehce nevolno a to snesu hodně. Možná je to právě kvůli té nemorálnosti. Pak jsou ale zase scény, které mi připadají naprosto úchvatné. Uvidím do konce série. ///// Po konci série musím říct, že je to opravdu kvalitní seriál. Nevím, jak moc se zakládá na historických faktech, ale zpracování je dost obdivuhodné. Hvězdičku ubírám kvůli svému subjektivnímu znechucení k morálním zásadám, které byly asi většině vikingům cizím. Prostě jsem se přesto nepřenesla. Co musím hodně pochválit je obsazení, protože to je excelentní. Představitelka Ragnarovi ženy je nádherná a umí skvěle hrát. Možná po druhé série přehodnotím své hodnocení. ()

Koryntos odpad!

Tak to jsem opravdu divná, včera večer jsem se dívala 2,5h na Vikings v domnění, že je to film, pak najednou šlus a byl konec a já pochopila, proč děj byl tak divně rozvleklý, no vlastně se tam nic nedělo jen dopluli na nějaký ostrov vybili tam mnichy, pár si jich vzali do otroctví a hlavně tam pořád všichni šukali, jak veverky v říji, pak pluli na jiný ostrov a pobili tam rytíře, toď vše, pro mě teda neskutečná nuda kterou opravdu ani litry krve a spermatu nedokázaly přebít. Takže už nikdy více. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Seriál Vikingové od History Channel odplouvá se svojí závěrečnou šestou řadou do věčných lovišť, streamovací služba Netflix má teď pro fanoušky drsných seveřanů ale dobré zprávy. Spolu s tvůrcem… (viac)

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Největší hit stanice History seriál Vikingové se blíží do finále. Seriál bude zakončen šestou sérií pravděpodobně zkraje roku 2020 a jeho tvůrce Michael Hirst (Tudorovci) spolu se studiem MGM… (viac)

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku