Vikingovia - Série 1

(séria)
Írsko / Kanada, 2013, 6 h 45 min (Minutáž: 44–47 min)

Tvorcovia:

Michael Hirst

Scenár:

Michael Hirst

Kamera:

John S. Bartley

Hudba:

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Clive Standen, Jessalyn Gilsig, Gustaf Skarsgård, Gabriel Byrne, John Kavanagh, David Pearse, Nathan O'Toole, Ruby O'Leary (viac)

Aby si získal přízeň svého lidu a sebral Jarlu Haraldsonovi moc, vypravuje se ambiciózní válečník Ragnar Lothbrok na nebezpečnou misi. (Netflix)

Jaro.Krafcik

Napokon má prvá seria vikingov hodnotenie za štyri pekné hviezdy. Ale s prižmúrenymi očami, ak by bolo viac epizód asi by som lepšie nedal. Neviem či to je aj videohrou ktorú teraz hrám, ac Valhalla, ale určite sa tu ubisoft inšpirovali. Hra je fantastická, seriál menej, ale ak to porovnám s takým GoT, vikingovia ma bavili viac, aspoň prvá seria ragnara a spol. S našimi slovanmi by to nemal porovnávať fakt nikto. 4* ()

Yardie

Slyšel jsem o tom mnohé a v podstatě to vše byla pravda. Velmi povedený seriál. Chytilo mě to od prvního dílu a už jsem nemohl přestat, Z počátku mi trošku dělalo problém zbytečné zabíjení na výletech mimo domov, což mi trošku bránilo si najít k hlavním hrdinům úplně cestu, ale co se týče domácí problematiky, tam jsem ji fandil rozhodně. Zajímavý je také pohled do historie, kde ne vše bude asi tak, jak bylo, ale i přes to je to obohacují sonda do dané doby. Hlavní hrdinové se povedli, vlastně obecně všichni herci - fakt tam pasují jak poklička na hrnec. Seveřan vedle seveřana. Kulisy jsou taky povedené, celkově dýchá z filmu ta doba, to prostředí, ten život. Co mi ještě dělo trošku problémy, resp. malinko vadilo, byly dost velké časové skoky v jednotlivých dílech, kdy jsem uvažoval, jestli jsem něco nepřeskočil. Ale vždy bylo velmi umně, stručně a jasně vysvětleno, co se mezi tím stalo. Co si ještě nejsem jistý, jak bylo, tak že počet bojovníků je celkem malý, na všech stranách. Nevím, jak to bylo ve skutečnosti, ale tohle trošku seriál jakoby snižuje, že je to nízkorozpočtové, takové malé. Ale od toho jsem se již oprostil a užívám si to i tak. Bitvy jsou parádní, mají šťávu, jsou uvěřitelné, propracované, přehledné. Celkově tedy velmi povedené a už se těším na druhou sérii. Howgh! ()

JohnCZ

První série je celkově tak na tři. 87 % se mi ve světle jiných, obsahově i režijně daleko pečlivějších seriálů, jeví jako docela dost nadhodnocených. Fakt hodně mě ale baví Travis Fimmel. To Ragnarovo psychopatické samolibé xichtění a využívání zastrašovacích technik nepředvídatelným způsobem, kdy prostě nevíš, jestli se směje tvýmu vtipu a nebo se ti chystá podříznout hrdlo, to táhne hodně nahoru. Parádní charakter, skvěle zahraný. Výprava je příjemně zemitá, soundtrack mi přijde slabší. Dost tomu chybí výraznější motivy, takový Bear McCreary by se tu kreativně vyřádil jistě daleko více. Na můj vkus se tam i dost skáče v čase a působí to trochu nekonzistentně. Jednoduše, kvalitou režie to na oceňované dobové kousky od HBO či Starz nemá. A nejlepší díl? Rozhodně osmý. Sice se jedná o jediný výraznější filler v celé první sérii, ale je vidět, že uživatelé neumí příliš ocenit artovější filmařinu a hravější režii. Mně naopak tahle epizoda přinesla prozatím nejsilnější zážitek a teprve tady si mě Vikingové konečně naplno zaháčkovali. Jsem zvědavý, co přinesou dále. ()

Frajer42

Velmi velmi velmi dlouho mi trvalo, než jsem si zvyknul na hlavního hrdinu. Velmi dlouho jsem si zvykal na samotný seriál. Hledal jsem něco podobného, jako nepřekonatelnou Game of Thrones. Vikings tomuto seriálu nesahají ani po kotníky. Nicméně, asi po 4 dílech jsem si k seriálu našel cestu a 2. sérii jistě nevynechám. Seriál si mě získal svoji syrovostí. Životy a tradice vikingů jsou skutečně kouzelné. Konfrontace pohanství a křesťanství je vskutku působivá. A konečně to nejdůležitější, souboje jsou více než povedené, přihlédneme-li k tomu, že se jedná o seriál. Škoda, že děj je lehoulince o ničem. p.s. Úvodní píseň je kouzelná. ()

klukluka

Hlavně jsem rád, že jsou na planetě Zemi ještě lokace, kde jste schopni divákovi namluvit, že se píše rok 800 a průmyslová revoluce je zatím v nedohlednu. Vyučovat dějepis se podle toho snad nebude, ale obzory mi to nepochybně rozšířilo. A spousta lidí, na který se hezky kouká, v tom to ti Vikingové měli taky dobrý. 😊 ()

• Při návratu do domovského přístavu vikingů je přehozen přes palubu mrtvý zajatý mnich, který je spoutaný provazy na rukou. Následně při jeho klesání přes palubu jsou však jeho ruce rozvázané. (dandislav1991)
  • V epizodě je několikrát zmiňován severský bůh Thór. Pochází ze slavné severské mytologie, z písně "Edda". Některým může Thór též připomínat postavu z knihy "Hobit" od J.R.R. Tolkiena. Tolkien se totiž jmény často inspiroval v "Eddě". (ricky4)
  • Chrám v Uppsale skutečně existoval. Nacházel se však na rovinatém území, nikoli v horách, jak předkládá seriál. (Hem.m)